Eduard Luha VRII/3

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1849
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Eduard Luha VRII/3

Postitus Postitas Noor »

Tere kõik,

Püüan leida informatsiooni sellise mehe nagu Eduard Luha kohta.

Tean, et ta sündis 28 märts 1901 Haaslava vallas, Tarumaal ja suri 3 aprill 1972, maetud Luunja kalmistule. Vanemad Jaan ja Maaria Luha.
Vabadussõjas teenis kapralina 2. jalaväepolgu 8. roodus. 23. aprill 1919 Tõlva küla pärast peetud ägedas lahingus ülesse näidatud vapruse eest kinnitati 5 märtsi 1920 otsusega Kapral Eduard Luhale vabadusristi II Liigi/3 klass. Ise ta sai sõjas 3 korda haavata-põrutada. Vabadusristi saamisest on pikk jutt Ajakirjas ”Vabadussõja lood” nr 5 – veebruar 1937 (selle artikliga olen ma tuttav).

Peale sõda töötas mingi aeg pagarina Riias ning hiljem Tartus vangivalvurina.

Nüüd aga küsimused. Esiteks kas on mingit infot tema teenistuse kohta Tartu vanglas ning sammuti Kaitseliidus, kus ta olevat tegev olnud?

Nagu ma aru saan, on ta sellel pildil vangivalvuri vormis?

Pilt

okupatsioon.ee lehelt leidsin temakohta sellised andmed:

LUHA, Eduard, Jaan, s. 1901 Tartumaa, 6 kl., talunik, arr. 22.06.41 Tartu, Puiestee 69, erin. 27.01.43 §58-4, 58-13, 10a.; Kirovi obl. Vjatlag, vab. 17.08.43. Kaitseliit. Vaps. [7453-E]

küsimused:
- kas 6 kl. tähistab haridust?
- arreteeriti 22 juuni 1941 Tartus, Puiestee 69
- erin - mida see tähistab ????
- otsus Kirovi oblastis §58-4, 58-13 - 10 aastat (asumist voi sünnitööd?) ja mis see Vjatlag tahendab (vabariik)??
- vabanes (kuidas nii vara?????) 17 august 1943 - kas sellel ajal varvati mehi ka Eesti korpusesse? See vist oleks ainukene seletus? Üks legend räägib veel, et ta saabus tagasi Tartu 1944 koos Punaarmeega ja olevat saanud ka mingi medali teenistuse eest? Kuigi paljud saatused olid väga keerukad, on see variant üldse võimalik?

Nagu ma aru saan, siis §58-13 (riiklikud kontrrevolutsioonilised kuriteod)
mõisteti süüdi ja karistati inimesi tegevuse eest, mis oli toime pandud iseseisvas Eesti Vabariigis ja oli igati kooskõlas tollaste seaduste ning tavadega. Nende paragrahvide alusel karistati ministreid, Riigikogu liikmeid, poliitikategelasi, politseinikke, kaitseliitlasi, linnapeasid, maavanemaid, Vabadussõjast osavõtnuid, välisesinduste ja saatkondade töötajaid jne. Mida tähistab aga §58-4 ?

Viimane küsimus, mis vormis Eduard sellel pildil on? Mingi varajasem EW vorm?

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas EOD »

erin - mida see tähistab ????
Erinõupidamine ehk Troika - kohtuväline repressiivorgan.
Vjatlag - Vjatka Parandusliku Töö Koloonia ehk maakeeli Vjatka vangilaager.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Postitus Postitas toomas tyrk »

§ 58 kogu oma ilus
http://his95.narod.ru/doc22/st58.htm

Vangilaagritest värvati mehi küll. Kas ka korpusesse - ei tea. Nikolai Kultas räägib oma mälestustes, et teda värvati partisanide kooli ning taheti Eestisse partisaniks saata.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1849
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Tere,

Tänud vastuste eest! Noor nagu ma olen - ei ole kõigi nende vene "peensustega" kursis :P .

Kultase värbamise ja treeningu kohta olen isegi kursis - täpselt see osa "kirjutamata memuaare" on raamatuna täitsa olemas. Väga huvitav lugemine (üldse need lood sobiksid siia alateemasse ülesse panna kaasfoorumlastele lugemiseks).

Tänud veelkord,

Noor
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Mari
Liige
Postitusi: 138
Liitunud: 08 Jaan, 2010 9:31
Kontakt:

Postitus Postitas Mari »

Mu isa, kes viidi Eestist 5. juulil 1941 Irkutski vanglasse ja sealt aasta pärast Taišetti, rääkis, et alles 1942, kui moodustati Punaarmee rahvusväeosad, anti ka vangidele Siberis võimalus end sinna kirja panna. Kuna see oli ainus võimalus sealsest põrgust Euroopa poole tagasi pääseda, siis seda kasutati. Ta tuli Narva suunalt Eestisse ja deserteerus veebruaris 1945. Hiljem viidi ta teist korda Siberisse. Esimesel korral viidi ta igasuguse kohtupidamiseta ja ka tähtajata, teistkordse viimise kohta on toimik olemas. Mulle on jäänud segaseks, kas rahvusväeossa astumisel olid poliitiliste vangide puhul ka mingid tingimused.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Aga mis lindid on persooni lindilõikes esimesel fotol? Ma ei näe seal sugugi VR lindikest - vähemalt mitte esimesel kohal?

Esimene tundub olevat 10a Läti Vabadussõjast mõõkadega, siis Eesti WS mälestusmedal ja viimane on pigem nagu KL Valgerist?

Et kuidas seda seletada - kui viimane ongi VR lindike, siis miks pagana pärast on ta viimasel kohal? Lindiriba valepidi rinnas - no ei usu hästi?
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
kanakukk
Liige
Postitusi: 247
Liitunud: 22 Mär, 2008 22:57
Kontakt:

Postitus Postitas kanakukk »

Küllap on sellele "kontrikule" inkrimineeritud teod kirjas selles toimikus – "LUHA Eduard Jaan (1901)", ERAF.130SM.1.7453.

Enam täpselt ei mäleta, millised nõuded arhivaali tellimiseks on, s.t kas saab igaüks ligi, kui on 30 aastat surnud, või saavad ainult veresugulased. See asjaolu tasuks üle küsida, uurimissaali töötajaid karta pole tarvis, kõik eranditult head inimesed.

Uurimissaali oleks mõistlik ka digifotokas kaasa haarata – kodus on ehk vaja mõnda asja uuesti üle vaja vaadata vms. Pea aga meeles, et digikat on lubatud kasutada ilma välgu ja statiivita. Ja veel üks piirang. Kui õigesti mäletan, siis digikaga tehtud pilte võis teha isiklikuks otstarbeks, s.t kui on soov raamat välja anda või muul moel publitseerida, siis tuleb uurimissaali töötajaga seda täpsustada.

Konkreetsed toimikud asuvad Tõnismäe hoidlas, s.t nende tellimiseks Kristiine keskuse läheduses asuvasse Madara uurimissaali võtab mõne päeva aega. Ettetellimisel elektronposti teel küsigegi, millised nõudmised kehtivad toimiku vaatamiseks (sõltuvalt sellest, kas olete sugulane või lihtsalt uurimistöö koostaja). Kui antakse ainult sugulastele vaadata, ja viimased on nõus Teid volitama, siis võin lubakirja koostamisel abiks olla – Riigiarhiivi kodulehelt kahjuks volituse blanketti ei leia.
"Me oleme nii lootusetult inimpalge minetanud, et igapäevase kasina leivapalukese pärast anname ära kõik: põhimõtted, oma hinge – kõik võimalused tulevastele põlvedele, et mitte ainult ohustada oma ebakindlat eksistentsi." A. I. Solženitsõn
ennww
Liige
Postitusi: 308
Liitunud: 11 Mai, 2006 9:12
Asukoht: Hiiumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ennww »

Kui surmast on möödunud üle 30 aasta saavad kõik ligi. Vähemalt minu kogemus on see, otsides ühe kaugelt sugulase jälgi. Mingeid andmeid elavate lähisugulaste nõusolekukohta ei küsitud.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1849
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

tere,

Borja, pakun, et esimene lint on siiski VR ja moogad on lisatud omaloominguliselt. Latlasel peaks toon natukene tumedam olema aga sellel on valget ka nagu naha.

Sugulane ei ole ja raamatut ei kirjuta aga sain moned tema asjad oma kogusse, seeparast uuringi tema tausta.

Sellest toimikust oleksin vaga huvitatud aga kahjuks satun ma Tallinna heal juhul kord-kaks aastas ning siis kah ainult luhikeseks ajaks.

Kui keegi siin kirjutajatest on usin arhiivi kulastaja, jarsku saaksin paluda abi. Sellisel juhul palun saatke sonum ja motleme midagi valja, kuidas kulud katta, jne.

Tervitades,

Noor
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

Noor kirjutas: Borja, pakun, et esimene lint on siiski VR ja moogad on lisatud omaloominguliselt. Latlasel peaks toon natukene tumedam olema aga sellel on valget ka nagu naha.


Tundub, et VR II-3 lindilõige on tõesti viimasel kohal. Esimene ikka lätlane.
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1849
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Kas keegi valgustaks natukene ka nende piltidel olevate vormide kohapealt? Mis vormid, periood, olakud?

Sammuti kas on sailinud Laskurkorpuse nimekirju, et kas saab jargi vaadata, kas ta toesti teenis seal soja ajal?
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist