Kui leian otsingutel inimsäilmed ...

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Vasta
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Sõjahaud

Postitus Postitas allatah »

Pikk lugu lühidalt: mu suvilas on ilmselt II MS aegne sõjahaud.

Pikk lugu pikalt:
Isa on kogu aeg rääkinud, et kui tema veel väike poiss oli, siis ikka teati, et sinna kohta on keegi maetud. Samuti olla sinna ka lahingust allesjäänud lõhkeaine lükatud. Seega kunagi ei ole ma seda paika ise näppima läinud. Uurisin küll mõned aastad tagasi päästeametist, et kas sellise umbmäärase info põhjal tullakse kohale. Öeldi, et ei tulda. Kiired ajad tulid peale ja asi on mõtetes kogu aeg olnud, aga pole viitsinud sellega tegeleda. Ise pole kahjuks kibekiire töö tõttu juba 2 aastat sinna sattunud.
Ühtede sugulaste poeg käis seal aga meie loal kevadel metallidetektoriga ringi. Edasi vahendan vaid isa sõnu, kes oli suhelnud selle sugulase isaga. Nimelt tuli mulla alt välja kiivri serv, milles keegi oli ära tundnud saksa kiivri. Kiivri all oli paistnud midagi valget, mis väidetavalt pidi olema pealuu. Rohkem seda kohta minuteada ei näpitud. Metallidetektor oli igastahes selle esimese kiivri all veel mingit metalleset näidanud.
Mingit pilditegemisaparaati neil loomulikult kaasas ei olnud.

Ei tahaks kedagi asjatult sinna saata, aga kes oleks õige inimene sellega tegelema? Hauarüüste vältimiseks esialgu siin kohta ei avaldaks. Piirkond on Võrumaal ja kerge kirjeldusega peaks olema suhteliselt lihtsalt leitav.
Tänase haua leidmise uudise klipis oli keegi "kamina lepingupartner" Arnold Hunt, kelle nimi aga Googelist välja ei tulnud.

Legendi järgi peaks seal paigas olema nii saksa kui vene sõduri säilmed. Kaevikusse lükati laibad kokku ning kohalik oli küsinud: "kas nii võib", siis keegi vene ülemus oli öelnud, et ega nad hauas enam ei sõdi. Samuti võib seal legendi järgi olla ka paras ports erinevat plahvatavat tavaari.

Mis see sündmuste protseduur või jada nüüd siis olla võiks? Ise jõuan ehk kõige varem oma fotokaga sinna juunis-juulis-augustis.
Kui sealt mingi sisseõlitatud ja laetud lindiga MG-42 peaks välja tulema, katsuks ta muidugi enda keldrisse sahkerdada :D, aga muidu tahaks vähemalt miinimumpaketina selle lahtikaevamise filmimist-pildistamist enda arvutisse saada, kui ise kohale ei jõua. Eeldan, et leitud mitteisiklik tavaar läheb ikka kuskile muuseumisse?

Võib vastata ka privaatsõnumina, sest siia alafoorumisse satun päris harva ja äkki unustan täiesti ära, et selle teema siia tegin.
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2058
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas speedsta »

Otsi parem nime Arnold Unt, ERR on nime omasoodu mugandanud.
Kui on probleem, tõmba lõuga
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2470
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas Castellum »

allatah kirjutas:Tänase haua leidmise uudise klipis oli keegi "kamina lepingupartner" Arnold Hunt, kelle nimi aga Googelist välja ei tulnud.
Mnjaa, arvutite aeg on läinud nii hulluks, et iga täht loeb ja ühetähelisest vahest enam ei saa aru...ajakirjanikud ei saa sellest ka muidugi aru...vast ikka Arnold Unt? Proovi uuesti...
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
aest
Liige
Postitusi: 428
Liitunud: 30 Okt, 2011 18:12
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas aest »

Minu isa kodukoha maadel on ka üks sakslaste haud, aastast 1944. Isa ja vanaisa olevat veel nendele surmasaanutele hauda kupatatud kaevama. !968 või 1969 kaevati sellest matmiskohast magistraalkraav läbi ja siis tuli välja konte ning riideräbalaid. Nin ka mingeid rauakänkraid. Nende pärast kästi minul sealt veel end kaugele hoida. Isa jutu järele olnud sakslastel kombeks haudadesse granaate kaasa panna. Tegemist siis Valgamaal Leebiku kandiga.
Lemet
Liige
Postitusi: 19936
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas Lemet »

Arnold oli ju mingil ajal siinselgi foorumil tihe külaline. Viimasel ajal ta kahjuks meid enam ei väisa... :(
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas allatah »

Tänud, kontakt loodud. Kui sealt miskit huvitavat peaks välja tulema, annan ka siin teada.
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
Roamless
Liige
Postitusi: 3808
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas Roamless »

Arnoldist rääkides. Sattus mulle näppu Ville Drevingu raamat, nüüd raamatupoodidesse müügile ilmunud (ei tekkinud ostusoovi). Seal oli sees ka militaarnetist alguse saanud Toonela kuulipilduja saaga, seda muidugi Ville nägemuses. Igatahes militaarneti foorumist said Türk ja Unt tuld ja tõrva Ville käest. Antud peatükki lugedes, jäi mulje, et Dreving ise vassis tagantjärgi päris kõvasti ja paistab olevat suht kiusliku iseloomuga kättemaksuhimuline tegelane.
Unforeseen consequences
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas jackpuuk »

Roamless kirjutas:Arnoldist rääkides. Sattus mulle näppu Ville Drevingu raamat, nüüd raamatupoodidesse müügile ilmunud (ei tekkinud ostusoovi). Seal oli sees ka militaarnetist alguse saanud Toonela kuulipilduja saaga, seda muidugi Ville nägemuses. Igatahes militaarneti foorumist said Türk ja Unt tuld ja tõrva Ville käest. Antud peatükki lugedes, jäi mulje, et Dreving ise vassis tagantjärgi päris kõvasti ja paistab olevat suht kiusliku iseloomuga kättemaksuhimuline tegelane.
Ville on Ville, sellega on kõik öeldud.
sitt päev, kellele kurdad
urmet48
Liige
Postitusi: 153
Liitunud: 03 Juul, 2008 22:52
Asukoht: DAGÖ
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas urmet48 »

Raamat on hea ajaviiteks lugeda. Eila praamipeal lõpetasin raamatu lugemise. Ilukirjandus, mis tugineb tegeliku elu sündmustele. Ei tasu nagu maha teha hästi kirjutatud raamatut. Pigem ikka soovitaksin lugeda.
Uudishimu pole patt!
Kasutaja avatar
Plönn
Liige
Postitusi: 982
Liitunud: 08 Dets, 2007 15:30
Asukoht: Dorpats
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas Plönn »

urmet48 kirjutas:Raamat on hea ajaviiteks lugeda. Eila praamipeal lõpetasin raamatu lugemise. Ilukirjandus, mis tugineb tegeliku elu sündmustele. Ei tasu nagu maha teha hästi kirjutatud raamatut. Pigem ikka soovitaksin lugeda.
Ühinen eelpool öelduga, tegu siiski Kodumaa ajalooga ning tänuväärt tegevusega, mille läbi nii mõnedki leibkonnad on oma kadunukese loos selgust saanud :wink:
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas Arnold »

Arnold oli ju mingil ajal siinselgi foorumil tihe külaline. Viimasel ajal ta kahjuks meid enam ei väisa... :(
Ajad lähevad edasi - siin üks grafomaan sai pahaseks minu lõõpimise peale ja ma jätsin teid omapäi ;) Surnud ei ole, kellel vaja, leiavad üles.
Arnoldist rääkides. Sattus mulle näppu Ville Drevingu raamat, nüüd raamatupoodidesse müügile ilmunud (ei tekkinud ostusoovi). Seal oli sees ka militaarnetist alguse saanud Toonela kuulipilduja saaga, seda muidugi Ville nägemuses.
Vahel juhtub inimesel selline õnnetus, et astub saapaga koerasita sisse. Suht kahjutu lugu, aga haiseb jälgilt, nii et viska või korralikud käimad ära, kui ei taha käsipidi rooja sees ukerdada! Mul kuivas see sitt lõpuks talla alt lahti ja kui see ka kusagil kraavipervel sitasitikaid rõõmustab, siis minul pole sellest lugu! ;) Jõudu kõigile mullas ja raamatutes songerdajatele!
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas allatah »

Nüüd kui Arnold Unt on töö ära teinud, panen ka kaks pilti. Ise ei saanud kahjuks kohapeal viibida. Lühikirjeldus sellest, kuidas Arnold mulle seda asja kirjeldas:
Mehel oli pea tükkideks, see on ka surmapõhjuseks olnud. Varasemast kõveralt kokku kasvanud vasaku sääre luude murd. Luustiku juures oli kiiver, erkennungsmarke (id žetoon), must haavatumärk ja IIkl Raudrist.
Kiiver jäi minu valdusesse. Sõduri säilmed peaksid millalgi jõudma Narva või Viljandi kalmistule.

Laiem ja sügavam ala jäi uurimata. Seega legend sellest, et kaevikusse maeti vene sõdur ja sinna peale saksa sõdur, jääb hetkel selguseta.
Manused
DSC_0088.jpg
DSC_0231a.jpg
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
präänik
Liige
Postitusi: 47
Liitunud: 21 Aug, 2012 6:45
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas präänik »

väga huvitavad leiud :wink:
Lemet
Liige
Postitusi: 19936
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas Lemet »

Kas žetoonilt ka kirja andis välja lugeda? Pildi pealt jäävad mõned tähed segaseks.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Re: Sõjahaud

Postitus Postitas allatah »

Tehes sellise julge, võibolla et liiga riskantse eelduse, et zetooni mõlemal poolel on sama tekst, siis neid oma arvutis olevalt pildilt kombineerides saan mina kokku järgneva:
5838
Stamm KP Gr.EB-440

Pole varemalt selle teema vastu väga huvi tundnud, aga nüüd kui oma maa pealt selline avastus tuli, siis oleks täitsa huvitav, et mis üksus seal siis paiknes ja kas langenul on äkki ka omakseid, kes näiteks need medalid enda hoole alla võtaks. Ma küll ei tea, mis see praktika on, kas pannakse need raudristid ja asjad hauda kaasa või antakse sugulaste tuvastamisel neile üle.
Kui sugulased soovivad, võin ilmselt ka selle kiivri teele panna, kuigi ilmselt ei ole teada, et oli see tema oma või mingi juhuslikult maapinnal vedelenud kiiver-oli vist vedelenud mitte otseselt langenu pea juures vaid ta kõrval.
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist