Puhka rahus,Metallidetektor...

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Vasta
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

kaerakala kirjutas:
MargusM kirjutas: ... ja röövlid, kellele pole absoluutselt mitte miski püha (sh. ka laibahaudadega kalmistud),...
Nonii...
palun selgitada mulle, tumedale junnile, mis asi on laibahaud???...ma tean , et autovarast nimetadakse moodastel aegadel "omavoliliseks kasutajaks"vms. aga see sõna on midagi uut...minu jaoks
NB! Ma olen ristimata :lol:
No raamatutes on olemas ka põletusmatused. Rings any bell?
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

kaerakala kirjutas:
MargusM kirjutas: ... ja röövlid, kellele pole absoluutselt mitte miski püha (sh. ka laibahaudadega kalmistud),...
Nonii...
palun selgitada mulle, tumedale junnile, mis asi on laibahaud???...ma tean , et autovarast nimetadakse moodastel aegadel "omavoliliseks kasutajaks"vms. aga see sõna on midagi uut...minu jaoks
NB! Ma olen ristimata :lol:
Teen seda suurima hea meelega :wink:
Laibahaudadega v. siis ka laibamatustega kalmistute vastanditeks on põletusmatustega kalmeväljad. Kui viimaste puhul ei pruugi selle avastaja pahatihti arugi saada, et on matusepaigale "sattunud" (ehetest ja relvadest koosnevate komplekside juures pole alati säilinudki põletatud inimluude fragmente), siis laibahaudadega kalmistu peaks kõigi jaoks olema üheselt äratuntav: kadunukesed on maamulda sängitatud põhimõtteliselt nagu tänapäevalgi. Neid eristab kristlikest matustest üksnes rohkete hauapanuste olemasolu - investeering hauatagusesse ellu...Siit ka seletus sellele, miks pean laibakalmistute segaminipööramist suuremaks patuks (loe: teadlikuks kuriteoks) kui põletusmatustega kalmeväljade omi.
plekkpea
Liige
Postitusi: 1775
Liitunud: 03 Nov, 2005 21:30
Asukoht: Harju
Kontakt:

Postitus Postitas plekkpea »

Toetan Frunsbergi mõtteid! No isegi Eesti vanimatele detektoristidelegi oli selge,( Tölpa ja Mõhk) et haud on püha. Veel enam, kui kaevates tulevad kondid välja, on võimalik kasvõi algeslt muude leidudega tuvastatav, mis ajast pärit ja anda info vastavale ametkonnale. Kas Sõjahoolde Liit või Muinsuskaitse Amet. Point nimelt selles, et annad leiukoha informatsiooni, mitte ei kraabi maad ja astu minekut!
Huvitun maisest rasketehnikast.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

inkvisiitor kirjutas:Nii siis härrad, oleks välja pakkuda väikene mündileid hõbemüntide näol.Nahk kukkur hävinenud,dateering jääb sinna 16-18 sajandisse. Võimalikud vahetusvarindid saksa militaarteemal... Ja leid pärineb kodust põranda laudade alt;)
Müüdud!
http://www.wehrmacht.pri.ee/foorum/phpB ... php?t=3499
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Shiim kirjutas:
inkvisiitor kirjutas:Nii siis härrad, oleks välja pakkuda väikene mündileid hõbemüntide näol.Nahk kukkur hävinenud,dateering jääb sinna 16-18 sajandisse. Võimalikud vahetusvarindid saksa militaarteemal... Ja leid pärineb kodust põranda laudade alt;)
Müüdud!
http://www.wehrmacht.pri.ee/foorum/phpB ... php?t=3499
Ma vaatasin seda kuulutust isegi ja imestasin eriti selle leikoha üle, tundus kuidagi eriti küüniline või isegi provokatiivne antud teema õrnust arvestades :roll:
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

gnadenlose kirjutas:Ma vaatasin seda kuulutust isegi ja imestasin eriti selle leikoha üle, tundus kuidagi eriti küüniline või isegi provokatiivne antud teema õrnust arvestades :roll:
Sama siin...On teada päris mitmeid juhtumeid, kus leidjad arvavad end olevat nutikad, nimetades leiukohana päris kentsakaid ja uskumatuna tunduvaid kohti. Muinsuskaitseseaduse viies peatükk, mis käsitleb Kultuuriväärtusega leiu mõistet, aga selles osas vahet ei tee. Olulised on hoopistükis muud kriteeriumid. Nii et asjata vaev...

Muinsuskaitseseadus: § 30. Kultuuriväärtusega leiu mõiste
(1) Kultuuriväärtusega leid on maa seest või maa pinnalt, rajatisest, ehitisest, veest või veekogu põhjaladestustest leitud looduslik või ajaloolise, arheoloogilise, teadusliku, kunstilise või muu kultuuriväärtusega vallasasi, millel ei ole omanikku või mille omanikku ei ole võimalik kindlaks teha.

Asjaõigusseadus: § 105. Erilise väärtusega peitvara
(1) Peremehetu looduslik või ajaloolise, teadusliku, kunsti- või muu kultuuriväärtusega asi kuulub riigile, sõltumata sellest, kelle kinnisasjast see leiti.
ats 2
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 20 Okt, 2007 21:36
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas ats 2 »

Olen kaitseliitlane ,olen detektorist.Foorumis oleme püüdnud seadusi tutvustada.Töötab rubriik "loe enne kui metsa lähed" Igasugused üritused valmistatakse põhjalikult ette,uuritakse millega tegemist ja kas pole mingeid piiranguid.Ise tegin MK-le ettepaneku korrastada mõnd kaitsealust objekti detektoristide kulu ja kirjadega(saadeti viisakalt pikalt) Leidusid antakse muuseumidele ja teatatakse MK-le.Aga ikka saame ainult pasarahe kaela.Reporter nimetas täna lõhkekehade üleandmist demineerijatele hoopis päästeametile peavalu tekitamiseks.
Saan aru ,et härra Margus M oleks võimeline kaks osapoolt ühise laua taha kokku viima!Tehke see asi ära ja sadade inimeste lugupidamine on võidetud.
Ja kindlasti ei tule ka kauges tulevikus ükski hauaröövel sellise mehe haua kallale .Olgu see siis laibamatus v.urn :wink:
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Postitus Postitas ktamm »

Paljud meist ikka käivad MK kodulehel huvi tundmas, et mis uudist ja mis mehed teevad? Ei saa ka loota, et muinsuskaitsjad detektoristide foorumit uurivad ja omale märkmikkusse linnukesi teevad. Sellest ka need pasarahed, mõlemalt poolt, rõhutan.
Ühine mahaistumine ja infovahetus maandaks pinget. Kui MK oleks veel huvitet sellest...
Kasutaja avatar
Reinhold
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 14 Juun, 2005 10:46
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Reinhold »

Kui MK oleks VEEL huvitet....
Ehk küsimus tobe, aga millal nad olid huvitet ja kas lasime õige aja mööda? 8)
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

MK eest ei saa vastata, aga kohati targemana tavainimesest olen alati olnud kättesaadav nõuandja ja vahendajana. Varastele mitte! Katja mind teab - kas on olnud probleeme?
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Postitus Postitas ktamm »

Teab-teab, ja probleeme pole olnud. Arnoldiga pole ja vaevalt ka tuleb.
Kui detektori kasutamist oluliselt piirama hakatakse, siis ametiga võib ju lahkhelisid tekkida. Siit see mure ja mõtted, mis saab.
Uitaja
Liige
Postitusi: 342
Liitunud: 05 Dets, 2005 13:46
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Postitus Postitas Uitaja »

MargusM kirjutas:
On teada päris mitmeid juhtumeid, kus leidjad arvavad end olevat nutikad, nimetades leiukohana päris kentsakaid ja uskumatuna tunduvaid kohti. Muinsuskaitseseaduse viies peatükk, mis käsitleb Kultuuriväärtusega leiu mõistet, aga selles osas vahet ei tee. Olulised on hoopistükis muud kriteeriumid. Nii et asjata vaev...
Paluks täpsustada, mis leide see viies peatükk siis käsitleb?
Vanade teede äärest, kõrtsikohtade ümbrusest, lihtsalt metsa alt olen leidnud 18saj. dengasid päris mitmeid. Vahel leiab mõne rootsiaegse kuuendiköörisegi. Kui leian tee äärest denga, on see kultuuriväärtusega leid? Või on kultuuriväärtus siis, kui ühte kohta on kunagi kaotatud mitu dengat?
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

5. peatükk
KULTUURIVÄÄRTUSEGA LEID

§ 30. Kultuuriväärtusega leiu mõiste

(1) Kultuuriväärtusega leid on maa seest või maa pinnalt, rajatisest, ehitisest, veest või veekogu põhjaladestustest leitud looduslik või ajaloolise, arheoloogilise, teadusliku, kunstilise või muu kultuuriväärtusega vallasasi, millel ei ole omanikku või mille omanikku ei ole võimalik kindlaks teha.

(2) Kultuuriväärtusega leid kuulub riigile.

(3) Kultuuriväärtusega leiu suhtes kohaldatakse asjaõigusseaduse § 105.

§ 31. Kultuuriväärtusega leiu ajutine kaitse

Kultuuriväärtusega leid on ajutise kaitse all selle leidmisest alates.

§ 32. Leidja kohustused

(1) Käesoleva seaduse § 30 lõikes 1 nimetatud asja leidja on kohustatud säilitama leiukoha muutumatul kujul ning leiust viivitamata teatama Muinsuskaitseametile või valla- või linnavalitsusele. Leidjal on õigus jääda anonüümseks.

(2) Leitud asi tuleb kuni Muinsuskaitseametile üleandmiseni jätta leiukohta. Leitud asja võib leiukohast eemaldada ainult juhul, kui tekib oht asja säilimisele. Seda ei tohi puhastamise, haljastamise, murdmise või muul teel rikkuda ega selle üksikuid osi üksteisest eemaldada.

§ 33. Õigus tasule

(1) Käesoleva seaduse § 30 lõikes 1 nimetatud asja leidjal on õigus saada tasu asja pooles väärtuses. Asja väärtuse määrab kindlaks Muinsuskaitseamet. Tasu maksmise korra kehtestab Vabariigi Valitsus.

(2) Tasu ei maksta isikule, kelle kohustuste hulka kuulub käesoleva seaduse § 30 lõikes 1 nimetatud asjade otsimine või väljakaevamine või mälestiste uurimine või muinsuskaitsenõuete täitmise järelevalve.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Uitajale veelkord - kalmest pärit leide ei saa pähe määrida järvest leitutena! Küll me Su ükskord tabame teolt! Kui soovid meelt parandada, siis see võimalus on olemas. Ka salakütt saab perele värsket liha pakkuda, aga seda saab ka jahiseltsi liige! Mida valid?
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Postitus Postitas ktamm »

Kas seadus aitab meil mõista ka seda, kas leitud vallaasi omab kultuuriväärtust? Ma ei pea silmas seda, et inime pole kunagi Türsamäe tüüpi sõlge näinud ja ei tea millega tegu, vaid just Uitaja varianti, nt kas 18 sajandi denga on väärtus? Kas Narvas löödud ööril on kultuuriväärtus? Kas on võimalik seda üldse määratleda seaduses täpsemalt?

PS. Pole Uitajaga isiklikult tuttav, aga tema tegemisi läbi kahe foorumi jälginud ja mulle pole ta küll valeliku inimese muljet jätnud. Olen ka selle konkreetse juhtumi kohta lugenud kommentaare.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist