Puhka rahus,Metallidetektor...

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Vasta
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas EOD »

Frundsberg kirjutas: Nii et seniks lihtsalt head vaidlemist ja ärapanemist teemal milline detektorist on hauaröövel ja milline muinsuskaitsja kuskil vääritult käitus. Neil "põnevatel" teemadel võib lõpmatuseni jaurata, aga samal ajal ei lahenda see probleemi ja varsti pole tõesti midagi leida ei detektoristil ega muinsuskaitsjal - samal ajal kui meie siin foorumis üksteisele "ära panime", tegid tegudemeestest tõelised mustad arheoloogid lihtsalt platsi puhtaks...
Absoluutselt õige. Tõelised röövlid valmistavad oma tegevuse korralikult ette. Teevad põhjaliku kodutöö, panevad välja valvepostid, uurivad võimalike takistajate tausta, et neid vajadusel mõjutada jne. SOR-i politseiametnikud puutusid Narvas piiril korduvalt kokku õigusrikkujatega, kes olid nende kohta välja uurinud, kus keegi elab, mis naise või pruudi nimi on... Neil meestel "olid munad" ja kaakidele tehti selgeks, kes on majas peremees. Kas ähvardajal on?
Karta on, et hakatakse tegelema asendustegevusega - püüdma juhuslikke detektorihuvilisi. Statistikas võib ju ilus välja näha, et nii ja nii mitu seaduserikkujat on tabatud, kuid meie ajaloopärandit säilitada see ei aita.
Ainus efektiivne viis oleks detektorihuvilised oma poole võita. Selleks tuleks rahulikult ja viisakalt selgitada probleemi olemust ja viia huvilistele läbi koolitust, mitte ähvardada. Kui õnnestuks detektoristid enda poole võita ja nad hakkaksid Muinsuskaitsega koostööd tegema, oleks kurjamite tegevus pärsitud palju olulisemal määral kui seadusi kehtestades, milliste täitmist ei suudeta tagada.
Q
Liige
Postitusi: 302
Liitunud: 26 Jaan, 2006 20:48
Kontakt:

Postitus Postitas Q »

Eelpool kõnelejaga täiesti nõus. Pedagoogilises mõttes on Muinsuskaitse esindajad vähemalt siin teemas hävinud. Ähvardused, mõnitamine ja pseudosüüdistustused koostööle positiivselt ei mõju. See verbaalne karusell meenutab mingeid meil juba olnud totalitaarse süsteemi rudimente. Juhul kui te natuke kaugemale mõtleksite siis näeksite hobidetetektoristides just seda seltskonda, kelle huvides on teatada rüüstamistest. Kes on arvatavasti nõus tegema koostööd arheoloogidega ja seda mitte palga eest vaid oma lõbuks.
Veel kord kordan, et foorumis pildi üles riputamine on minu arust selge märk sellest, et inimene soovib infot antud asja kohta ja ei varja seda. Juhul kui pädev ametnik seda nähes ei reageeri on hoopis see tema tegematajätmine e. kuritegu.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

Q kirjutas: Veel kord kordan, et foorumis pildi üles riputamine on minu arust selge märk sellest, et inimene soovib infot antud asja kohta ja ei varja seda. Juhul kui pädev ametnik seda nähes ei reageeri on hoopis see tema tegematajätmine e. kuritegu.
Ma olen seadusest aru saanud niimoodi, et leidu tuleks pildistada ikkagi seal, kus ta leiti ja kui vähegi võimalik siis samasse kohta ka jätta (katta uuesti pinnasega) kuni MK on kohal käinud. Sest nagu korduvalt öeldud - küsimus ei ole mitte niivõrd esemetes kuivõrd leiuandmetes.
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Q
Liige
Postitusi: 302
Liitunud: 26 Jaan, 2006 20:48
Kontakt:

Postitus Postitas Q »

Ja mis on sellisel juhul tulemuseks? Tegu on antud juhul tehtud ja loodetavasti teadmatusest. Kas siin foorumis urgitsemine aitab leiu asukohta määrata? Ei! Tavaliselt ei suuda tavainimene üldse aru saada eseme vanusest ja väärtusest. Lihtne on jah viidata kogu aeg seaduse mittetundmisele. See viib selleni, et inimestel kaob igasugune huvi võimudega koostööks. Minu arust näidatakse siin foorumi teemades samuti relvi ja leitud laskemoona. Sageli ei ole need oma esialgsetes leiukohtades. Kas korjad maast kopika või nagaani oled ikka kurjategija. Kas keegi siin istujatest ei ole ületanud kiirust? Kõik vist on! See on ka seaduserikkumine. Mina küll ei julgeks Teid selle pärast kurjategijateks sõimata.
Teadlikkust saab tõsta ja vähendada ohutegurit, aga kõrvaldada seda täielikult on võimatu! Just sellist vajalikku ja lugupidamist väärivat ennetustööd teeb siin foorumis minu arvates EOD!
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Mina olen aru saanud, et ametniku kohus pole luurata mööda erinevaid seltskondi võimalike huviobjektide avastamiseks. Keegi siin teemas ka millalgi ütles, et "ma panen iga päev oma leidude fotod foorumisse üles, järelikult olen neist teatanud"- mis mõttes? Sama hästi võiks neid fotosid kleepida Käkaküla karjalauda seinale ja eeldada, et oled oma kohuse täitnud ning et edasine on ametnike teha. Tegelikult ma sellele ennem vihjasin, kui võtsin natuke detektoristide foorumit (mille liige olen ka ise) kritiseerida. Ehk info selle kohta, kuidas näiteks erinevate leidudega käituda, jõudsid foorumisse suhteliselt hilja (tegelikult alles siis, kui kogu asi hapuks kiskuma hakkas). Ja mäletan ka seda, kuidas suhtuti ühes teemas inimestesse, kes sellistele asjadele tähelepanu juhtisid. Samas on praegu mõni (siingi mainimist leidnud) suure suuga det.-foorumlane viimasel ajal üsna madalat profiili hoidnud, mis isiklikult minule on hea märk. Nagu on hea märk, et sealne foorum on viimaks oma liikmete harimise teele asunud (just selles mõttes, mis puudutab infot reeglite, seadusandluse jne. kohta). Äärmiselt kahju on aga, et "tänu" praegusele sõjale seal enam (mind) huvitavaid leide ei näe.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Reinhold
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 14 Juun, 2005 10:46
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Reinhold »

MK leiab foorumist ametkonda laimavat materjali, küll leiab ka fotod üles.
Suure suuga mehed keerutasid tolmu üles ja läksid värsket õhku hingama, mine ka, kui tolm lämmatama kipub.
Westland
Liige
Postitusi: 999
Liitunud: 09 Dets, 2007 23:21
Kontakt:

Postitus Postitas Westland »

Äärmiselt kahju on aga, et "tänu" praegusele sõjale seal enam (mind) huvitavaid leide ei näe
No siis võib ainult klaase tõsta ja tõdeda,et Sinu võitlus on vilja kandnud.Õnnitlen...
alban
Liige
Postitusi: 1208
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:01
Kontakt:

Postitus Postitas alban »

Lugesin siin toimunud vaidlust ja annaksin nüüd edasi oma juristimätta otsast tekkinud seisukoha. Detektorite keelustamine on mõttetu, sest riigil puudub ressurss nende kokkukorjamiseks või kasutamise kontrollimiseks. See oleks sama efektiivne kui üritada kokku korjata kööginuge, et kedagi sellega ära ei tapetaks. Probleem on tekkinud sellest, et on mõned üksikud kurjategijad kes detektorit kasutades teadlikud rüüstavad muinasmälestisi. Tavaline detektorist seda ilmselt ei tee.
Et asi puust ja punaseks teha siis väike loetelu võimalikest olukordadest ja nendes käitumisest:

Kui detektorist otsib maaomaniku loal ja leiab:

- poolmädanenud I või II maailmasõja aegseid anonüümseid relvi või varustuse jäänuseid siis jätku need endale (kui see ei lähe relvaseadusega vastuollu) ja ei pea Muinsuskaitseametile teatama, sest see neile huvi ei paku v. a juhul kui mõne relva või varustuseseme küljes on plaat, kiri jne., millest ilmneb, et see kuulus mõnele tuntud inimesele või on annetatud mõne tuntud isiku poolt vms. Siis on asjal kultuuriväärtus ja sellisest leiust peab ametit teavitama;

- kui leiab mõne üksiku vana nööbi või mündi või majapidamises kasutatud esemeid siis ei pea sellest teatama kui on näha, et see ese on üksik, suhteliselt kaasaegne, väga levinud ja sattunud suvaliselt sinna kohta s.t tegu ei ole ilmselgelt muinas- või keskaegse asulakohaga;

-kui välja tuleb näiteks viikingite kiiver, hulgaliselt araabia münte 9. saj., samast perioodist pärit relvi või on näha, et tegu on asulakohaga kaugetest aegadest siis oskab iga tavaline inimene kes on põhikoolis ajalugu õppinud vahet teha kas tegu on muinsusväärtusega leiuga või suvalise 19. saj talumajapidamisega. Sellisel juhul peab muinsuskaitsjaid leiust teavitama, kohapeal kaevamise katkestama ja laskma arheoloogidel oma tööd teha.

Kuigi ma olen ülalpool toonud näiteid ainult muinas- ja keskaja kohta, eeldan ma siiski, et iga detektorist mõistab käituda olukorras kus tekib kahtlus, et ta on sattunud arheoloogidele huvipakkuvale leiule. Kui teavitad Muinsuskaitseametit siis sellele ei järgne sanktsioonid vaid sulle öeldakse, et kaeva edasi või et ära kaeva. Ma mõistan, et rahapaja leidmisel on leiurõõm (tihti ka ahnus) nii suur, et sellel hetkel kaob ratsionaalne mõtlemine ära aga viisakas oleks siiski korraliku inimese kombel käituda ja leiust teatada.

Kõik see 10 lehekülge emotsionaalset kisa on minu arvates tingitud üksteise valestimõistmisest. Muinsuskaitseamet ei taha detektoreid kokku korjata ja selle kasutajaid vangi panna vaid nende huvi on see, et arheoloogiamälestisi (teadlikult) ei rüüstataks. Samuti peab iga detektorist hea kandma selle eest, et kui temale saab teatavaks, et keegi on muistiseid rüüstanud või kavatseb seda teha siis sellest asjaomaseid instantse informeerida ning oma käitumist kontrollida. See ei tohiks nii raske olla.
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Reinhold kirjutas:MK leiab foorumist ametkonda laimavat materjali, küll leiab ka fotod üles.
Ja mis MK ametnik siis nende fotodega peale hakkab? Isegi leiukohta pole juurde kirjutatud tavaliselt, mis siis veel muust informatsioonist...

Tundub, et siin räägime asjast ikka päris täiega mööda. Mõni härra võtab pättide kohta tehtud kriitikat enda pihta suunatuna. Ma olen vist piisavalt palju jõudnu siin foorumis sõna võtta, et kirjaoskajad inimesed saaksid aru minu kahest olulisest põhimõttest:

1. Ma ei pane pätte ega Ausaid detektoriste ühte patta. Pole seda kunagi teinud ega kavatsegi...Meil on olemas ühised vaendlased, kes hävitavad ühelt poolt Eesti ajalugu, teisalt aga seavad ka teid täiesti teenimatult musta valgusesse. Kui keegi tunneb, et ma teda mingis postituses kuidagimoodi ähvardanud olen, siis on lugu arvatavasti selles, et kodaniku enda südametunnistus pole puhas...
2. Eesti Vabariigi seadused on täitmiseks meie kõigi jaoks. Nende mittetundmine ei vabasta inimest veel vastutusest. Kui keegi teie hulgast leiab näiteks 11.-12. sajandist pärineva vöö kuudisekujulise vahelüli katke ja saab hiljem foorumi vahendusel teada, millega on tegu, siis oleks tema enda huvides kibekiiresti Muinsuskaitseametiga ühendust võtta. Vastasel juhul klassifitseerub tema tegevus otsese seadusrikkumisega, mis nõuab karistamist...
Kasutaja avatar
kuits
Liige
Postitusi: 65
Liitunud: 28 Nov, 2005 13:50
Kontakt:

Postitus Postitas kuits »

Mis puudutab teatamist, siis isegi riik on sätestanud et kui panna ametlikesse teadetesse üles mingi kohtukutse või mida iganes siis loetakse see teade kättsaanuks- olgugi et sellel isikul pole sellest võimalisest isegi aimu. Sama ka leidudega- pilt pannakse üles ja leidja tahab teada millega tegu. Oletame et saabki teada et haruldus. Ok läheb siis munsuskaitsesse ja saab sealt vastu sõrmi et miks rikkusid leiukoha ja muud säärast. Kus siis on see piir- jäi detektori pooli alla ja kaevas välja a mille ei tea. Pärast saab teada ja MK poolt karistada. Kas selles ongi lugupeetud MargusM kirjutise mõtte? Kuidas käituda kui künniadra
alt väljatulnud väärtus võib hävineda traktori järgmise ringi ajal? Peatada traktor ja traktoristile seletada et siin on mingi väärtus siis selle jutu peale saadaks iga mees su pikkalt-töö tahab tegemist ja raha on tähtsam. Oletame et oligi mõistlik masinamees ja jäi MK ametnike ootama( kurat teab millal tulevad) a pärast selgub et ei olegi mingi eriline väärtus ei pakku huvi. Kes siis kannatanud pool on? Traktorist palgast ilma ,töö tegemata ja teataja loll kui lauajalg- vot sellitele küsimustele palun siis vastust lugupeetud MargusM.
Armees 1963-66
Moskva oblast
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Lugupeetud Kuits!

Inimesed peavad juhinduma oma tegemistes seadustest ja nende sätetest. Ei hakka siinkohal ülekordama Muinsuskaitseaduse ja Asjaõigusseaduse konkreetseid paragrahve. Sellest juba piisavalt palju juttu olnud...Ainuke võimalus, et riigikogu on vastu võetnud mingi mulle tundmatu seaduse, mis lubab arheoloogilisi esemeid enda käes hoida? Arvan, et ega ei ole ikka küll. Seadusandlus näeb ainsa võimalusena seda, et põletusmatustega seostuvad muinasaja lõpusajandite leiud (nn. kuudisekujulised vöö vahelülid, mille ma näitena tõin) saavad kuuluda üksnes riigile!!! Kui kellegile Eesti Vabariigis kehtivad seadused ei meeldi, siis on see tema probleem. Kui ta aga nende peale vilistada kavatseb, siis võib ta riskida saada teenitud karistuse...

Pole mõtet võrrelda kevadkündi tegevat põllumeest ja detektoristi, sest viimane läheb teadlikult asjade leidmise peale välja. Leides piiksutajaga rinnakee, sõle vms, oleks tema enda huvides mõistlik seadusekuulekalt käituda.

Asi tegelikult ju väga selge või kuidas :wink:
NARVAKAD
Liige
Postitusi: 361
Liitunud: 31 Okt, 2005 18:01
Kontakt:

Postitus Postitas NARVAKAD »

Kaotasin metsas kuldsõrmuse ja otsin seda juba 10 aastat........ ja kes mull seda keelab teha
Kasutaja avatar
kuits
Liige
Postitusi: 65
Liitunud: 28 Nov, 2005 13:50
Kontakt:

Postitus Postitas kuits »

Pole mõtet võrrelda kevadkündi tegevat põllumeest ja detektoristi, sest viimane läheb teadlikult asjade leidmise peale välja. Leides piiksutajaga rinnakee, sõle vms, oleks tema enda huvides mõistlik seadusekuulekalt käituda.
Asi tegelikult ju väga selge või kuidas :wink:
On on selge ja arusaadav kuid ma ei võrrelnud vaid tõin näite ja sellele ma kahjuks vastust ei saanud. Samuti ei saanud ma vastust sellele et kui see detektorist kaevab välja eseme ja alles pärast saab teada et see on väärtuslik ja käitub seaduskuulekalt andes selle eseme üle muinsuskaitsele miks ta siis saab sealt sõimata et rikkus leiupaika, kui ta ei teadnud kaevamise ajal et tegu on väärtusega. Üldist juttu seaduskuulekusest ja ja muust olen siin lugenud küll ja veel. Palun siis vastata kuidas peab isik olgu siis detektoriga või ilma vastavas olukorras käituma.
Küsimus on ju selgelt sõnastatud. Eeldasin ka konkreetset vastust, aga sain kinnituse et tuleb seaduskuulekalt käituda nagu ma seda ise ei teaks! :shock:
Armees 1963-66
Moskva oblast
sarwik
Uudistaja
Postitusi: 19
Liitunud: 09 Sept, 2007 18:33
Asukoht: LÕUNA
Kontakt:

Postitus Postitas sarwik »

mul üks küsimus mk meestele ja ka teistele kes oskavad sõna võtta. viimased 10 a. aarded ja rahapajad mis mk üle antud inimeste poolt .alguses on münte alati rohkem kui peale tuvastamist mk poolt .peale tuvastamist ja puhastamist on leiu arv alati kahanend.mina arvan et see on päris kriminaalne asi.(kas sulavad ära või visatakse mitte väärtuslik minema) vot selline asi huvitab mind
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

sarwik kirjutas:mul üks küsimus mk meestele ja ka teistele kes oskavad sõna võtta. viimased 10 a. aarded ja rahapajad mis mk üle antud inimeste poolt .alguses on münte alati rohkem kui peale tuvastamist mk poolt .peale tuvastamist ja puhastamist on leiu arv alati kahanend.mina arvan et see on päris kriminaalne asi.(kas sulavad ära või visatakse mitte väärtuslik minema) vot selline asi huvitab mind
Millel pärineb Sinu jutt? Äkki on ka mingeid konkreetseid fakte esitada? See selline üpris räige süüdistus meie muuseumitöötajate aadressil. Aga pole midagi uut siin päikese all. Riigiametnike poolt kõrvaldatud kultuuriväärtustest on pidevalt kusagil väga konkreetsete persoonide poolt juttu tehtud. Mäletan, et mõned aastad tagasi riputati ühele detektoristide kodulehele üles analoogne laim. Näitena oli toodud Kaisma aare Pärnu-Muuseumist, mis olevat "ära kaotatud". Leid oli aga tollal ning on ka praegu täiesti fondiriiulil olemas. Loodetavasti hakkas "tõe" levitajal hiljem ikka väga piinlik kohe. Ullikest oli lihtsalt ära kasutatud...Mingid vabandused pandi ka internetti hiljem üles. Aga enne mustati ikka täiega, kusjuures nagu selgus, täiesti alusetult...Niipalju siis muuseumikogudest kadunud rahapadadest.

Ühtteist ripub sellest loost ka veel praegu üleval:
http://www.hot.ee/legendiotsija/a_rahapajad_kaovad.html
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist