Läänemaa raba peidab Vene lennukit

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Vasta
Kasutaja avatar
Kessel
Liige
Postitusi: 354
Liitunud: 26 Sept, 2005 13:29
Asukoht: Fellin - Hapsal
Kontakt:

Läänemaa raba peidab Vene lennukit

Postitus Postitas Kessel »

Kus kohast saaks infot või tõendus materjali sõja ajal uppunud tanki ja lennuki kohta.
Või tuleb ise minna ja hakata 4000 ha. läbi kammima.
Kuna enamik oma elust seal kandis elatud pakuks asi huvi .


Läänemaa raba peidab Vene lennukit
26.02.2004

“Ma olen siinkandis ainus inimene, kes sõja ajal rappa kukkunud lennukit ise nägi ja selle olemasolu veel mäletab,” väidab Kullamaa valla elanik, kelle nime leht tema kodurahu huvides ei avalda.

Varsti 70aastaseks saav mees oli poisike, kui Vene pommilennuk tema kodumaja kõrvalt mööda sõitis, sakslaste lennukid sabas. Vene lennuk on raba Lihula poole jäävas servas, ent nii raskesti ligipääsetavas osas, et ka mees ise pole seda vaatamas käinud.

“Mitukümmend aastat tagasi tahtsime tolleaegse naabrimehega minna, aga selle naine oli nii vastu, et asi jäi pooleli. Naine kartis, et upume mädasoos ära. Kui jahimehed proovisid kord 6–7meetrise latiga õõtsuva pinnase alt põhja kätte saada, kadus latt sügavusse,” rääkis mees.

Lennuk latvade kohal
Lapsena ei osanud ta äreval päeval talust mööda sõitvast lennukist rohkem tähele panna, kui et see oli suur ja seda ründavad Saksa lennukid olid väikesed. “Seda ma mäletan, et tundus, nagu puudutaks lennuki rattad juba meie heinamaal kasvavate kaskede latvasid. Vanaisa ütles, et näe, üks propeller enam ei tööta.”

Ka see on tal meeles, et kui vanaisa ta värava juurde minekuks käekõrvale võttis, hakkas vanaema riidlema. Vanaisa aga oli naernud, et ega toas kindlam koht ole, kuna lennuki eest ei kaitse ka majaseinad. “Hiljem vanaisalt ja emalt kuuldud juttude järgi tean, et see pommilennuk oli vähemalt kahemootoriline. Lendur vaevalt et pääses, kuna nii madalal lennul pole enam võimalik lennukist välja hüpata,” rääkis ta.

Varem oli lennukist teadjaid rohkem. Näiteks üks naaber, kes metsavennana end 1943–1944 Palivere kandis varjas, käis talvel salaja üle raba suuskadega kodus ja teadis lennuki asupaika täpselt.

Üks teine mees, kelle naine oli pärit Marimetsa külast, teadis ka lennuki juurde minemise orientiire. Samuti oli lennuki asupaik teada Marimetsa külas elanud vanapoistest vendadel Saadovitel.

“Kui 60ndatel aastatel sealkandis jahil käisin, elas Marimetsas kolm-neli peret, aga nüüd enam küla pole ja maad on Kullamaa vallavanema valduses,” rääkis mees.

Kui ta pensionäride peol valla asjameestele lennukist rääkis, oli see kõigile uudiseks. Kohalikud mäletajad on juba mulla all. Mujalt Kullamaa kanti tulnud inimesed aga lihtsalt ei tea vanadest aegadest.

“Rabavees ju kõik säilib ja huvitav oleks, kui keegi lennuki sealt välja tooks, aga vaevalt et tänapäevalgi niisugust tehnikat on, mis suudaks mädasoos hakkama saada,” arutles mees.



Saksa tanki kohta aga rääkisid mul vanaisa ja onu kunagi , kes elasid selle raba külje all .
Viimati muutis Kessel, 04 Nov, 2005 9:46, muudetud 3 korda kokku.
Kasutaja avatar
-=Mortyr=-
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 26 Okt, 2005 13:00
Kontakt:

Postitus Postitas -=Mortyr=- »

.....
Viimati muutis -=Mortyr=-, 05 Jaan, 2016 22:06, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
-=Mortyr=-
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 26 Okt, 2005 13:00
Kontakt:

Postitus Postitas -=Mortyr=- »

.....
Viimati muutis -=Mortyr=-, 05 Jaan, 2016 22:06, muudetud 1 kord kokku.
Faust
Liige
Postitusi: 1737
Liitunud: 27 Dets, 2004 10:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Faust »

Mortyr----noh..las ma pakun see oli kindlasti he-111


Ei saanud ju olla,sest kirjutati, et seda ründasid väiksed Saksa lennukid.
Jumal lõi inimese aga mr. Colt tegi nad kõik võrdseks:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist