Muhu vallutamine 1941

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Pidev lugeja
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 03 Jaan, 2007 22:18
Kontakt:

Muhu vallutamine 1941

Postitus Postitas Pidev lugeja »

Tere lugupeetud,
Olen uus liituja vaatamata sellele, et olen seda juba pikemat aega lugenud. Uue teema alustamiseks on mul isiklik põhjus ja usun, et arutelu käigus saan vastuse oma küsimusele. Omandasin hiljaaegu Muhus, täpsemalt Võikülas (praamilt maha ja enne vana kõrtsihoonet vasakule)väikese maajupi ja avastasin sealt kaevikute liini (paralleelselt rannajoonega)mis võiks vabalt kuuluda muhu kaitsjatele nii 1941 kui ka 1944, kas keegi on asjaga kursis mis seal toimus ja kas keegi on seal kaevamas käinud ja kas peaksin seda metallidetektoriga veidi uurima enne kui lastega seal suvitama hakkan. Ps lähedal on ka suur lennukipommi auk mille tekitas saksa lennukilt heidetud pomm (külamehe jutujärgi kes seda ise ka nägi ). liin asub munakivitee lõpust merepoole ja on kadakaid täis kasvanud, seega mitte eriti märgatav vaatamata sellele et on veel piisavalt sügav, teise kaevikute liini avastasin munakiviteest sisemaa suunas ja rohkem Kuivastule lähemal kuid samuti paralleelne rannajoonega.
zenker
Liige
Postitusi: 270
Liitunud: 05 Nov, 2006 18:52
Kontakt:

Postitus Postitas zenker »

loe siit peaksid targemaks saama :)
kui sa just pole juba siit lugenud :!:
http://www.virtsu.ee/ajalugu/2ms.html
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

Seal peaks olema patarei ka ,kaevikud v8ivad olla patarei kaitseks.
ictta
Liige
Postitusi: 2151
Liitunud: 15 Juun, 2004 4:11
Asukoht: Pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ictta »

oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Kaevikuliinid võivad olla seotud Võiküla rannakaitsepatareiga. Ega sealt midagi vast leida ei ole, külarahvas kõik peale vaenuvägede lahkumist koju tassinud.
Aga metalliotsijaga võib korra üle käia, siis süda rahul. Anna mulle oma kontaktid, katsume jõud ühendada.
Ja suvel katsu lastega patarei juures silmad lahti hoida, seal va vibalikke roomab ringi.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

muhu

Postitus Postitas istorik »

Mu headel tuttavatel krunt sealsamas aga sadamast paremale (seistes seljaga mandri poole)- endistel mõisamaadel.
1941 oli madin kõva- sakslaste Muhu dessanti maabumispaik!
Kui ise aastaid tagasi seal rannaribal jalutuskäike planeerisin, siis lisa lugesin raamatust: H.- E.Brossok. Süda vaekausil Tallinn: Olion 1999.a.
Ja kola ikka vedelemas leidsin- nii saksa kui vene kiivreid, hülsse, kesti- aga ei midagi üleskorjamisväärset. Eriti selle kurikuulsa kivist mõisaaia piirkonnas, mille tagant punased randujatele tina andsisd. Maaseest on tulnud ka aeg ajalt metalli, aga õnneks mittemidagi paukuvat!
Aga eneseharimist maaomanikuna võiks küll alustada Brossoki raamatust!
Pidev lugeja
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 03 Jaan, 2007 22:18
Kontakt:

Postitus Postitas Pidev lugeja »

tänan vastuste eest, ictta pildid kaevikute liinist ongi need mis jäävad kuivastu poole, mere ja munakivitee vahele jääv liin asub munakivitee lõpus mäe peal, seal kust patareide ehitamiseks esimese ilmasõja aegu pinnast kooriti. Usse on seal tõepoolest pean mõtlema mingi rohu nende vastu. olen Brossoki raamatu läbi lugenud selle kohaselt tõesti maabuti Kuivastu mõisa ligidal e. kui seista seljaga mandri poole siis paremal. Kuid külamees kes elab vasakul, kes nägi kuidas lennuk pomme heitis rääkis ka seda, et võikülla maabusid mingid saksa kaatrid ja ta ise nägi kuidas sakslased konvoeerisid seal vastasseisu tekitanud ja allaandnud tiblasid ja veel nii et käsutasid venelased ka omigi relvi tassima. Kas on veel kellelgi huvitavaid fakte selle piirkonna kohta. Kui hakkan suvemaja tegema, siis võtan külamehe tõsisemalt ette eks siis võin ka edastada kui midagi uut, olen kindel, et selle kandi talumeestelt võib ka huvitavaid rariteete välja rääkida
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

muhu

Postitus Postitas istorik »

Hetkel ei saa fakti kontrollida, sest raamatut pole käepärast kuid minumeelest on Muhu dessandist juttu ka teoses "Eesti vabadusvõitlejad Teises maailmasõjas"? Igatahes mingeid kilde peaks minu raamatukogus veel leiduma. Kui leian, siis kirjutan!
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

Jaak Sammeti sulest on ilmunud artikkel Saaremaa Muuseumi kaheaastaraamatus 1997-1998: "Muhu vallutamisest 1941. aasta septembris"

koondab info Brossokist, Melzerist ja eesti/soome allikatest.

ja üldse võiksid kontakti võtta muuseumiga, seal vast küsija suu pihta ei lööda :)

täiendus 19.04.2009.a.: viide Sammeti artiklile: http://www.saaremaa.ee/index.php?option ... cle&id=137
Viimati muutis andrus, 19 Apr, 2009 15:00, muudetud 1 kord kokku.
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

Pidev lugeja kirjutas: Usse on seal tõepoolest pean mõtlema mingi rohu nende vastu.


Tere!

Kirjutan hoopiski mitte militaarteemal, vaid sellest läbi lipsanud "ussi"jutust:)
Tahaks anda pisikese vihje- oleks õigem (kuigi vist mitte "inimlikum") läheneda asjale sellest küljest, et maod on ikka oma kodus ja Sina oled külaline. Ja kui Sa tahad ka oma kodu luua sinna, siis on õigem pärisperemeestega lihtsalt hästi läbi saada, mitte hakata nende vastu rohtu otsima:).
Pigem tasuks tutvuda nende kommete ja tavadega, teha need selgeks ka lastele, uurida kes on rästik ja milline on nastik- küllap siis mahute ka koos kenasti ära elama.
Edu inimeseks (mitte "inimeseks") olemisel... ja loodan, et kevadel talveunest toibudes leiavad pärismaalased endal olevat uue, kuid rahumeelse naabri.

raudrist
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
ludvig
Liige
Postitusi: 790
Liitunud: 10 Jaan, 2005 16:35
Asukoht: EW
Kontakt:

Postitus Postitas ludvig »

madude vastu aitavad siilid.kodustage paar tykki ,andke neile piima juua ja te hoov on madudest tyhi.
jrgen20
Liige
Postitusi: 595
Liitunud: 12 Sept, 2005 14:01
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas jrgen20 »

Siilid on tõesti head asjad. Virtsus suviti ka väga ussirohke, kohalikud mehed ei julge isegi eriti vana raudteetammi juurde sel ajal minna. Meie maja ümbruses üks juba väga tuttav siilipere ning siiani pole ühtegi ussi näinud
Kasutaja avatar
Kessel
Liige
Postitusi: 354
Liitunud: 26 Sept, 2005 13:29
Asukoht: Fellin - Hapsal
Kontakt:

Postitus Postitas Kessel »

jrgen20 kirjutas:Siilid on tõesti head asjad. Virtsus suviti ka väga ussirohke, kohalikud mehed ei julge isegi eriti vana raudteetammi juurde sel ajal minna. Meie maja ümbruses üks juba väga tuttav siilipere ning siiani pole ühtegi ussi näinud
Huvitav, ma lapsest saati suviti seal tammil kalal ja ujumas käinud (Viimati käisin möödunud suvel )ja siiani nende kohalike madudega hea läbisaamine. Mida siis kohalikud külamehed ussidele kurja on teinud, et nad neid nii hirmsasti kardavad. :)
jrgen20
Liige
Postitusi: 595
Liitunud: 12 Sept, 2005 14:01
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas jrgen20 »

Meid juba lastena hoiatati et ärge sinna viinavabriku ja tammi juures olevasse võssa ronige, püsige ainult tee peal. Olen ka ise hulganisti neid seal näinud.
Pidev lugeja
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 03 Jaan, 2007 22:18
Kontakt:

Postitus Postitas Pidev lugeja »

ma tean et troopilistes maades kasutatakse mingeid elektrilisi seadmeid mis juhivad või peletavad erinevad roomajad vajalikult alalt eemale (nad lihtsalt ei tule sinna)ja sellega tagatakse inimeste turvalisus vähemalt mürkmadude suhtes. Paraku on muhu vallutamise teema sujuvalt üleläinud madude tõrje teemaks, annan endale aru et madude teema pole antud foorumi jaoks kuid siiski, kellel on mingit infi taoliste seadmete kohta, siis ootan meeleldi, viimase võimalusena kasutan siile.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist