www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 16 Juun, 2021 19:20

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Millal algas propagandasõda
PostitusPostitatud: 23 Jaan, 2011 2:23 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 23 Jaan, 2006 15:10
Postitusi: 2929
Asukoht: Kodutares
Tekkis huvitav küsimus, mille mõtlesin uueks teemaks vormida.

Teema võiks käsitleda Eesti ajaloo avamist taasiseseisvumise eel, ajal ja järel ning selle vastu suunatud propagandasõda. Kas see just "sõda" on, kuid nii ta esmapilgul näib...

Seega: millal algas ja millisel tasemel?

Avastasin üllatusega, et juba 1990 aasta aprillis on CCCP/NSVL kaitseministeerium alustanud ametlikku ja ulatuslikku ümberlükkavat vastutegevust Eesti ajaloo tolle hetke ühe kuumema teema - 1944. aasta- sündmuste kajastamise osas.

Kas seda teemat on keegi kusagil varem lähemalt uurinud - kajastanud või oskab keegi tuua varasemat näidet?

terv
o


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 14:46 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2005 16:02
Postitusi: 3256
Asukoht: Tallinn
Tsiteeri:
Propaganda sõda on sisult valetamise ja petmise sõda.


Nii üheselt ei saaks just-kui mitte öelda.
Sageli on propaganda just tõeste faktide, selgituste ja muu teabe jagamine sihtgrupile, kes seda enne mitte teadnud pole ja vaid teise poole poolt antud infosfääris viibisid. Et inimesed ise saaksid otsustada võrreldes ühtesid fakte teistega.
Selline propaganda oli ka Eestis levinud just enne EV taastamist ja ka EV taastamisjärgsetel aastatel. Ja see toimis. Tõenäoliselt tingituna NSVL aegadest pärit mõtlemisest, mis alati ja igal pool ning igasuguse info juures eeldas nn. ridade vahelt lugemist ning n.ö. oma peaga mõtlemist.
Viimase aastakümne poliitreklaame jälgides aga ... Puhta idiootideks peetakse ikka inimesi küll. Sellised "jalaga p...se naljad", otsesed väljaütlemised, mis usaldust ei tekita, jne.

Arvan, et EV ja selle suunas liikumise (IME jne.) vastu tekkisid esimesed NSVL-poolsed propagandasammud esmaselt kusagil Perestroika keskfaasis. Sinna aega jäid Eestis nii IME, Muinsuskaitseliikumise asutamine, erinevad sõltumatud kolonnid jne.
Igatahes juhtusin ma ise just nendel aegadel puhtvene ja puhttagurlikus seltskonnas suhteliselt isoleeritud keskkonnas viibima (1987-1988) - Atlandi Ookeani lõunaosas laevakirurgina.
Ainukese eestlasena. Õnneks ei pääsenud see trümmis pesitsev internatside seltskond mulle vahetult kõri kallale, kuid - eks vahepeal oli ikka hirmuhigi otsmikul küll.
Noh, ja eks ma siis seal nägin ja lugesin, missugust infi kogu sellele seltskonnale Kodumaalt saadeti. Analüüsisin seal kogu seda kirjamaterjali, missugust ise Eestimaalt sain ja lugesin ka taolist, nagu "Eesti Kommunist" ja pakkide kaupa Venemaa kirjasõna. Aeg oli see, mida ikka lausa tapvalt käepärast oli (reisid kestis a´ 6 kuud). Oma auks pean ütlema, et vabadel õhtupoolikutel said nii mõnedki ägedad dispuudid kapteni I abiga (poliittöötaja - endine mereväe II järgu kapten) maha peetud ning nii seda, kui teist ära tõestatud. Võib-olla imponeeris talle ka see, et ka mina kunagi oma ajateenistuse mereväe musta vormi kandes olin läbi teinud. Aga vaatamata meie kohati vägagi tervatele poliitilistele vastasseisudele - kaebust ta minu peale ei esitanud. Mitteusaldusväärsena poleks mind ju järgmistele reisidele lastud.
Noh, igatahes normaalne ja intelligentne mees oli. (Mida ma ka mitmes eelnevas teemas konstateerinud olen, et - ei näinud mina oma ajateenistuse jooksul, ega ole ka peale seda kohanud ühtegi vaimuvaest NL mereväeohvitseri. Minu poolt - respect! )

Ei mäleta täpselt, millal see oli, kuid üks teravamaid vastasseise tekkis laeval, kui Eestis Rohelised oma partei asutasid (vist 1988 kevadel?) ning oma programmilised seisukohad välja kuulutasid. Need programmilised põhimõtted olid meil laeval siis suurelt teadete tahvlile üles pandud, kuid - veel suuremalt ja pikemalt, olid seal juures vastavate organite (siseorganite, nagu maks, magu jne. :lol: ) väga ühese suunitlusega selgitused.
Päris kõhe oli olla, tuleb tunnistada. Metsikud, habetunud mehed võidunud madrusesärkides. Altkulmu pilgud ja nii mõnigi kord rusikasse pigistatud pihk.
Arvan, et minu jaoks oli vähemalt see sündmus üks esimesi, kus ma kogesin keskvõimude poolt konkreetset propagandat EV iseseisvumisepüüdluste vastu.

_________________
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 15:28 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Jaan, 2007 22:54
Postitusi: 719
hillart kirjutas:
Tsiteeri:
Propaganda sõda on sisult valetamise ja petmise sõda.


Nii üheselt ei saaks just-kui mitte öelda.
Sageli on propaganda just tõeste faktide, selgituste ja muu teabe jagamine sihtgrupile, kes seda enne mitte teadnud pole ja vaid teise poole poolt antud infosfääris viibisid.
...................................

Arvan, et minu jaoks oli vähemalt see sündmus üks esimesi, kus ma kogesin keskvõimude poolt konkreetset propagandat EV iseseisvumisepüüdluste vastu.


Aga kas tõeste faktide selgitamist on mõistlik nimetada propagandaks? See oleks lihtsalt õpetamine. Sõna "propaganda" tähendab minu arvates ikka sellist veenmist kus tõtt on ainult selleks vaja, et vale pareminini sisse sööta.
Aga oma huvitavast eluloost laeval võiksid rohkem ja üksikasjalikumalt kirjutada. Usun, et loetakse samuti suure huviga kui lennuväe mälestusi. Vähemalt mina loeksin. Kasu oleks sellest samuti kõigile lugejatele kui õpivad mõistma nende trümmimeeste maailma. Metsas on palju ohutum käia sellel kes huntide ja karude kombeid paremini tunneb.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 15:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2005 16:02
Postitusi: 3256
Asukoht: Tallinn
"Propaganda", kui sõna on negatiivse tähenduse omandanud meie jaoks NL ajast, kuid selle tegelikku sisu see ei peegelda mitte. Sõna PROPAGANDA on üldmõiste ja vaid sellele täpsustuse lisamine võimaldab seda nii või teisiti mõista.
Tuletage näiteks meelde kunagi EW ajal eksisteerinud Riiklik Propaganda Talitus´t (... propagandaasutus, mis tegeles valitsuse poliitika kajastamise, rahvuslike massikampaaniate korraldamise ja tsensuuriga), millel olid oma riigi kodanike kasvatamisel vägagi konkreetsed ülesanded. Ja ega seda ometi ei tehtud AINULT tõe väänamise ja valede kaasabil? :wink:

_________________
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Millal algas propagandasõda
PostitusPostitatud: 24 Aug, 2011 12:40 
Eemal
Uudistaja
Kasutaja avatar

Liitunud: 18 Aug, 2011 21:09
Postitusi: 29
1944. aastat hakati väga aktiivselt käsitlema 60ndatel, 70ndatel, nii Eestis kui Lätis (Leedu kohta ei tea). Eestis viis seda läbi põhiliselt raadioajakirjanik ja endine julgeolekutöötaja Ervin Martinson, üks tema üllitisi tõlgiti ka inglise keelde (üks Läti brošüür sai Läänes päris kuulsaks). See pidi olema suurem projekt.

Rünnakuobjektiks oli tollal Balti eksiili ajalookirjutus ja ajakirjandus, õigemini nende autorid ad hominem, nende nõukogude vastane propaganda ja selle "paljastamine". Et Balti diasporaa näol on tegemist endiste natside lakeidega (haakristi teenrid, gestaapo värdjad jne), kes viisid oma initsiatiivi, rõõmu ja rahuldusega ellu Saksa repressiivpoliitikat (mis muide oli ka natside sõjaaegne propaganda!). Ehk siis väliseestlaste maine kahjustamine Läänes ja lõhe löömine kodumaaeestlaste ja väliseestlaste vahele, keda poststalinistlikul ajal ei saanud enam täie jõuga isoleerida. Vt. ka näiteks vene stenaristide kirjutatud ENSV noortefilm "Valge laev", kus väliseestlased on luuserid või kinnisideelised natsionalistid, kes elavad ikka veel minevikus, samas kui KGB (Mikk Mikiveri kehastuses) on kaine, modernne ja mõtleb Eesti noorte tulevikule.

Igal juhul on 80ndate lõpu "natsionalismivastane" propaganda ilmselt selle taustaga tihedalt seotud. Näiteks 1988 anti millegipärast välja originaalist rohkem kui kaks korda paksem dokumentide kogumik "Pruun katk" (esimene versioon 1969), jälle Martinson.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Millal algas propagandasõda
PostitusPostitatud: 09 Mai, 2017 20:28 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 24765
Asukoht: Viljandimaa
Taastan akf Oleegi poolt algatatud teema esialgse küsimuseasetuse, mis kahjuks juba esimesest vastusest saadik mölaks pöörati.

Omalt poolt lisaksin akf tuviolitihane jutule nii palju, et samasse aega langeb ka üks edukamalt Eesti kirjasõna penetreerinud operatsioon, Ahto Levi "Halli hundi päevik". Jutt siis peaks justkui olema paadunud retsi pihtimus aeglasest kasvamisest nõukogude inimeseks ja minevikuga lõpparve tegemisest, aga ilmselgelt on tegu fiktsiooniga. Retsile korraldati isegi ringreise ja kohtumisi lugejatega, aga tema seda nüüd küll ei kirjutanud. Esiteks on osa kirjeldatud sündmusi uskumatud (no ei kanna keegi oma paberkandjal päevikut läbi kõikide vangilaagrite ja põgenemiskatsete kaasas), teiseks vastab kogu lugu liialt kultuurkirjanduse kompositsioonireeglitele (peategelane jõuab lõpuks oma elu ümber hinnanuna sinnasamma saareranda, kust ta kunagi Läände putkas ja vahib mõtlikult kajakaid) ja kolmandaks ei kannata algusosa, kus pätipoiss Saksamaal seikleb ja siis millegipärast NSVL-i tagasi tulla otsustab, kriitikat. Akf-id on sellest pikemalt kirjutanud siin: viewtopic.php?start=45&t=518

Võimalik, et osaliselt oli eesmärgiks ka Solženitsõni neutraliseerimine sel teemal legaalse kirjatüki avaldamisega.

Palun nüüd uuel katsel siia teemasse Piiblist või Katariina II-st mitte kirjutada.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt