EKV välivormi arengud

Vormid, auastmed, auastme- ja erialatunnused. Ja kõike muud, mis ühe "laigulise" või "mitte-laigulise" pealt leida võib.
Vasta
BFMtudeng
Liige
Postitusi: 86
Liitunud: 26 Veebr, 2021 17:55
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas BFMtudeng »

Heigo kirjutas:Kõigepealt tere! Kuigi teema on EKV välivormi arengud, siis selgituseks niipalju, et 90ndatel oli EKV ja Siseministeeriumi halduses olevad sõjaväestatud struktuurid nagu Piirivalveamet, Politseiameti alluvuses oli Sisekaitseoperatiivrügement (SOR) ja Päästeameti alluvuses olid päästekompaniid, mis paiknesid Luunjas, Kosel ja Jõhvis kandsid kõik mõnevõrra erinevaid välivorme. EKV-st eraldi tegid Piirivalveamet, Politseiamet ja Päästeamet ise oma välivormi hankeid, mis tõttu need erinesid EKV vormidest nii tooni ja ka lõike poolest. Lisaks erinesid ka partiid oma tooni poolest. Kõrvalpõikena nn EKV "pardilaskja"võeti lõike poolest eeskuju Rootsi relvajõdudes kasutusel olnud vormist, muudeti lõiget ja krae osa ja ka riie oli viletsam, mis tõttu ei sobinud see oma välimusega tänavavormiks. EKV vormidele mindi valdavalt üle kuski 1997, kui SOR ja päästekompaniid suleti ja ka Piirivalveameti loobus oma kujundusega laigulise talvise välivormi arendusest.
Siit ka küsimus,kas on võimalik,et Kaitseväe/Kaitsejõudude seltskonda eristati Kaitseliidust,SOR ,Päästekomapani ja teistest sellega,et lisati vormidele kiri Kaitsevägi/Kaitsejõud ja teistel sellist kirja polnud??

Nn pardilaskja,ühel on kiri teisel mitte.
Manused
62E9829B-8B46-493C-83E6-E089453C43D0.jpeg
62E9829B-8B46-493C-83E6-E089453C43D0.jpeg (211.04 KiB) Vaadatud 6062 korda
D7206FC7-959D-4F8F-8B24-329B22A74F4A.jpeg
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Mudakoon »

Ai püha piinlikust , tegeleme siin "pühaduseteotusega" selle kõige räigemas vormis .
Nooremleitnandi pagunikatted on mida pidi kuuele kinnitatud? :D
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
BFMtudeng
Liige
Postitusi: 86
Liitunud: 26 Veebr, 2021 17:55
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas BFMtudeng »

Mudakoon kirjutas:Ai püha piinlikust , tegeleme siin "pühaduseteotusega" selle kõige räigemas vormis .
Nooremleitnandi pagunikatted on mida pidi kuuele kinnitatud? :D
Kunagi minu poolt USA’se kogujatele saadetud ja korduvalt maininud,et nii ei tohiks aga eksivad ka Eestlased :wink:
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: TUVASTAMISEKS vormikomplekt

Postitus Postitas Veiko Palm »

BFMtudeng kirjutas:Aga kas oleks võimalik kinnitada või ümber lükata,et 90ndal sooviti luua mingisugust misioonidega soeotud välivormi?

Kas se nn”merejalaväe”variant on paremal?
Pildi pealt on raske näha, aga olen näinud ikka räigemaid "merejalaväe" siniseid. Nii nagu siin ka räägiti, siis see varieeruvus oli ikka kohutavalt suur - sinepikarva sinisteni ja kõik, mis sinna vahepeale jäi. Tegemist ei olnud mitte niivõrd standardi puudumisega, vaid pigem selles, et see, mis kätte saadi, ka masinasse läks. Ja alguses olid partiid väga väiksed - mäletan näiteks, et mõnda vormikomplekti tuli ikka näputäis.

Loomulikult toimus standardiseerimine suhteliselt ruttu - juba mõne aastaga. 90-te keskpaigast väga suurt varieeruvust enam ei mäleta. Ah jaa - esimeste vormide kõik sisemised sildid (tüüpilised nõuka-aegsed papist lisandid) olid kõik vene keeles. Kangas oli veel nimega "nooruslik" (molodjožnaja). Ning muidugi ei olnud suuruseid jms kuskil vormi peal kirjas - kõik ainult sildi peal. Kalevi pataljoni alguses (ehk 1992 märtsi lõpp - aprilli algus) ei olnud paaril esimesel nädalal sõduritele üleüldse vorme kätte anda, teenisime lihtlabaselt nendes riietes, millega kohale tulid. Kuperjanovis hakati kandma sisuliselt algusest peale siniseid töötunkesid.Kaaderkoosseisul oli "afganka", millel sinimustvalge lindike pagunikattel. Esimene kaitseväe poolt antud varustuse-element olid nõuka ohvitseri säärsaapad. Õigemini lubadus, et need kohe tulevad. Lasti koridori peal jalga proovida ja isegi üks kord õpetati jalarättide sidumist, aga sellega ka asi piirdus, sest juba tulid need vormid ja ka nöörsaapad. Esimene "avalik" esinemine uute vormidega oli rootsi kuninga vastuvõtt, ka sellest on andmebaasis video olemas.

Missioonivorme minu mäletamist mööda keegi ei arendanud. Oli muuga tegemist. Esimesed missioonivormide arendused tulid koos Iraaki minekuga.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Mudakoon »

Kuperjanovis kandis üks rühm ka pruune töötunkesid. Tegemist oli siderühmaga. Peakateteks olid helehallid baretid. Tegevväelased , vabandust :D , kaader kolistas ringi kes afgankades , kes lambi pardijahikostüümides( julgen väita 50-50) . Jalga anti "surnumatjasussid". Vist isamaine toodang , aga suht olematu kvaliteediga. Eks rahalise seisu ja tootjatega oli keeruline. Kaader sai prantsuse saapad juba mingi aeg.
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Veiko Palm »

Mudakoon kirjutas:Kuperjanovis kandis üks rühm ka pruune töötunkesid. Tegemist oli siderühmaga. Peakateteks olid helehallid baretid.
Õige! Eks neid tunkesid oligi eri värvi. Ja baretid ... siin alles mõned aastad tagasi "tulid pinnale" ühe vanemohvitseri kogust pundar neid barette. Ilusad(?) klassikalised (naisterahva) villased nõukaaegsed baretid. Korrektse ja asjakohase "nibuga" keset pealage. Ja jälle nende papist tootesiltidega. Ning loomulikult see värvigamma :) Ka seal leidus kõike, hallidest ja sirelililladest kahvaturoosani. Kokkuvõttes kanti ikka seda, mida kätte saadi.

Saabastest mäletan 1992-st aastast järgmiseid variatsioone:
- nn kiievlased, ehk nöörsaapad, millel oli pahkluust ülalpool täiendav rihmadega klapp. Midagi taolist https://www.avito.ru/moskva/odezhda_obu ... 2039166579, aga loomulikult (nagu öeldud) vene (ukraina?) päritolu. Rasked, hõõrusid jalga, ebamugavad;
- prantslased;
- siis (vist eestis tehtud) asjandused, mida kutsuti läbivalt maadlussussideks. Kerged, aga ka olematu tallaga. Neid võis mõnel mehel minna paar nädalas. Kutsuti ka surnusussideks;
- sügisel 1992, tollasesse Sisekaitseakadeemiasse astudes, said kadetid jalga ka soome suusasaapad. Neid oli ka natuke eri kuju ja tegumoega, aga meenutasid ikkagi kõige rohkem vanakooli (madalaid) suusasaapaid. Paljudel olid need ninadki sellised "päris" suusasaabaste moodi. Teine soome varustuselement olid vöörihmad, seda kasutan siiani :)

Nii nagu öeldud, kasutasime alguses vöörihma. Olid neidki erinevaid, nii nahast (ka ohvitseri omi), kui ka vakstust. Mäletan ka seda, et jagati välja ka nõukaaegsed nn jalaväerakmed. Nendega käisime muuhulgas ka Riias paraadil.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas mart2 »

Mudakoon kirjutas:... Tegevväelased , vabandust :D , kaader kolistas ringi kes afgankades , kes lambi pardijahikostüümides( julgen väita 50-50)...
Nn. afgankad olid allohvitseridel, anti Meegomäel õppijatele. Ohvitserikursustelt tulijad said juba Tallinnas Lätist toodud laigulised, mida väljastati ka Staabikaitsekompanii ajateenijatele. Väidetavalt tuli selliseid vorme ~200.
Minu oma on praegu Kaitseväe Akadeemia muuseumis.
Esimese ohvitseridekursuse õppurid said algul küljelukkudega poolsaapad. Eks Borja vajadusel täpsustab.

Esimene suurem saapapartii Kuperjanovisse tuli tõelise pudruna - alates prantsuse saabastest kuni mingite vene langevarjurite saabasteni, millel ka kanna taga olid nöörid!
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Mudakoon »

Saapad olid õhukesest "kunstnahast" , tald oli sentimeetri paksune pehme kumm (kaheosaline), mille alumine kiht koorus aktiivsemalt kuivatamisel lahti. Kohe kindlasti ei olnud tegemist varasema militaarpraktiliselt testitud saapaga.
Vististi "Leedu" nahast poolsaapad sain pooleaastase teenistuse järel , sinnamaani tuiskasin ikka "sussidega". EPV jagas noidsamuseid 92a.
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1740
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas maksipoiss »

Need "kiievlased" olid ikka täiesti kohutavad asjad, nende hankimise pärast oli vist mingi suurem pahandus ka.
Kuzmitz
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 22 Juul, 2010 12:31
Asukoht: Rakvere lähistel
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Kuzmitz »

Mina sattusin 1993.a ajateenistusse Piirivalvesse. Narva-Jõesuus anti meile roheliseks värvitud "afgankad" selga- väga praktilised hilbud olid tegelikult :-D Jalavarjudeks olid "leedukad", mis paljudel kaasvõitlejatel naha maha hõõrusid..
Ka kõige kehvem saabas jätab lumele jälje...
Heigo
Liige
Postitusi: 219
Liitunud: 24 Juun, 2008 22:23
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Heigo »

Natukene ka mälestusi. Kiievi saapad oli naelutaud taldadega, rasked aga tugevad, aastaga kulusid tallad ära, pealinahk oli tugev.
1992-1993.a talvel oli seljas Ida-Saksmaa talvorm (see oli liiga õhuke meie kliima jaoks). Me olime viimane kompanii, kes õppekeskusesse jõudis ja see tõttu talve afkankasid meiele ei jätkunud. Maastikuharjutusel kasutasime "Taigasid", need oli metsatööliste tööriided, presendist ja tugevad.
1993-1996 kasutas Piirivalveamet oma talvevormi versiooni nn neljavärvilist Eesti kontuurkujutisega laiku. Vormi lõige ja praktilisus olid paremad, kui Kaitseväe talvevormil sellel ajal aga piirvalve talvevorm oli õhem. Positiivne oli see, et selle piirivalve talvevormi kuivatas 1h ahjuvalvega ära ja taktikavormina oli see suurepärane. Käest-kätte maksis kasutatud piirivalve talvelaik 300 EEK. Lisaks kandsid piirivalvurid suurpäraseid Rootsi relvajõudude talvesaapaid mida kutsuti Mikideks.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Mudakoon »

https://pildid.mil.ee/picture.php?/4832 ... gory/60421
Vabandan , et pole päris teemasse . USA armee uus "vana vorm" on Eestisse jõudnud , pildile jäänud mõlemad , nii "sinine" kui uus "roheline".
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Pildi pealt on raske näha, aga olen näinud ikka räigemaid "merejalaväe" siniseid. Nii nagu siin ka räägiti, siis see varieeruvus oli ikka kohutavalt suur - sinepikarva sinisteni ja kõik, mis sinna vahepeale jäi. Tegemist ei olnud mitte niivõrd standardi puudumisega, vaid pigem selles, et see, mis kätte saadi, ka masinasse läks. Ja alguses olid partiid väga väiksed - mäletan näiteks, et mõnda vormikomplekti tuli ikka näputäis.


Olen 2000ndate alguses näinud veel sellist vormikangast, mis oli tumerohelise ja pruuni kirju, 2 värvi. Sisekülg valge. KV õmbles sellest materjalist kasarmuvoodite madratsite katteid, et hüva materjal raisku ei läheks. Tuhandeid ikka, neid veeti rekkade kaupa. Seega, kellelegi oli soolas ka taoline vorm.
Mul õnnestus seda materjali mõned meetrid nihverdada ja kui veel 2000ndate keskel pakkus KL rootsi tunkesid, siis oli mul taoline "spetsnaaz" vorm :D
Süüd ei tunne, sest see vorm elas üle nii mõnegi õppekogunemise ja läks kenasti sihtotstarbeliselt kasutusse.

Valge sisemusega vorm tuli tagasi peale pikka vaheaega, kui esimene digilaik tuli.

Süsteem vormide õmblemisega oli selline, et õmblusfirmad õmblesin toona (räägin 2000ndate algusest) KV materjalist. Kangarull tuli logistikakeskusest ja siis õmmeldi, mida sooviti, välivorme, madratseid, patju - mida iganes KV soovis. Arvan, et need imelaigud sellise kasutuse lõpuks leidsidki.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Porutšik
Liige
Postitusi: 574
Liitunud: 14 Apr, 2014 14:13
Kontakt:

Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Porutšik »

Kaitseväe auvahtkond kannab edaspidi paraadvormi asemel laigulist.

Kui varem kandsid auvahtkonna kaitseväelased Kadriorus presidendi kantselei hoone ees tavavormi ehk rahvakeeli paraadvormi, siis suve algusest on neil seljas välivormid ehk laigulised vormid.

Kaitseväe peastaabi pressijaoskonna ülem Taavi Karotamm selgitas ERR-ile, et muudatus sai teoks 1. juunist kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Heremi korraldusel.

"Välivormi kasutusele võtmine auvahtkonnas ei ole seotud rahalise kokkuhoiuga ning sellega tegeletud juba rohkem kui aasta jooksul. Auvahtkonna vorm asendati laigulise vormiga eesmärgiga vähendada administratiivkoormust ja keskenduda väljaõppe ning lahinguvalmiduse arendamisele," selgitas Karotamm.

Pilt
https://www.err.ee/1608302004/kaitsevae ... -laigulist
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: EKV välivormi arengud

Postitus Postitas nimetu »

Laaneots arvab, et uus kord pole probleem.
https://www.err.ee/1608303192/laaneots- ... emi-ei-nae

Raske mitte nõustuda. Eriti selles osas, et välivorm on tõenäoliselt mugavam.
Muuhulgas käis Laaneots välja, et püssid võiks välja vahetada. Mina otsest vajadust selleks ei näe, kuigi lätlased on hiljuti kasutusele võtnud poltlukud, mis näevad tseremooniatel väga kenad välja.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist