Sõjaõigus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas vanahalb »

Minumeelest küll. Muidu pole see ajalugu.
AndresTy
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas AndresTy »

vanahalb kirjutas:Minumeelest küll. Muidu pole see ajalugu.
Just - ja kindlasti tahaks NA ajateenija töörahva paradiisi halvustavate mälestuste kõrval tasakaaluks näha sama väeosa poliiittöötaja seisukohti - et kas ikka asjad olid nii nagu soldat seletab. Muidu pole see ju ometi tõsiseltvõetav!
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Martin Herem »

Kriku kirjutas:
Martin Herem kirjutas:Jonn on see mehed, mitte midagi muud.
Teema pealkirja ikka vaatasid?
:lol:
Jonn on see, mitte okse.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Jonnakas okse.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas vanahalb »

AndresTy kirjutas:
vanahalb kirjutas:Minumeelest küll. Muidu pole see ajalugu.
Just - ja kindlasti tahaks NA ajateenija töörahva paradiisi halvustavate mälestuste kõrval tasakaaluks näha sama väeosa poliiittöötaja seisukohti - et kas ikka asjad olid nii nagu soldat seletab. Muidu pole see ju ometi tõsiseltvõetav!
Kui keegi neist kõik vahepealsed kataklüsmid üle on elanud ja end põhja pole joonud siis ma loeks nende versioone asjast küll huviga. Kuskil 1970-1980-ndate põlvkond on veel hinges ja see polnud enam 1941 aasta.
Muarust olid toonased pigem võrreldavad ajakirjanikega kes samuti 1988-1990 suurel kiirusel ja hulgakaupa Saulustest Paulusteks muutusid. Teadsid rohkem kui öelda tohtisid. Kui liiga avaralt ette võtta lüüakse koha pealt minema ja mis edasi saab ? Kuidas talv üle elada? Minusugustel on lihtne - puhttehniline eriala ja füüsikaseadused kehtivad ühtemoodi kogu maailmas. Mõned riviohvitserid võtsid sotsialistliku kodumaa ründamist palju valulisemalt. Ilmselt sellepärast et poliitettevalmistust oli koolis olnud vaid mõne kursuse jagu ja seal loetu oli pähe kivinenud.

Mul oli vast kõige teravam sõnavahetus uudismaapataljoni zampotehiga ( komandöri asetäitja tehnika alal). Nii nagu siingi, sõnast kasvas sõna ja jõudis Eesti iseseisvumise juurde. Algas vist Kasahstani viljasaakidest sest me tulime koristama vilja mida tegelikult polnudki. Ta oli turske ja punaste põskedega mees, näha et hea toidu peal olnud ja niisuguseid nimetati "Volgamaa lasteks". Ma juhtisin jutu käigus tähelepanu et millest sa üldse niisuguse näo ette oled söönud, nendest kõrtest või mis siin kasvavad? Tallinnas, Muugal on see sadam kust sa oma leiva saad! Siis vahepeal lubati fashisti pähe maha lüüa ja iseseisva Eestini jõudsime välja. 1987 a suvel.

Pärast õhtul kui väiksemate vendade söögikord oli, lõpetas üks laoasjanduse eest vastutav kapten või vanemleitnant oma hirsilobi, ohkas ja nentis et maha oleme joonud kogu oma armee. Täna vaatasin, reamees haugub staabis majorile vastu, vaata et valavad teineteisele kirjapressiga. Kas me selliste asjade eest võitlesime. Tartust pärit kokk küsis, et mille üle me vaidlesime ja ma vastasin et väljaspool NSV Liitu asuva Eesti üle. Sellega oligi kogu teema põhimõtteliselt lõppenud. Komissar kelle kõrvu asi samuti jõudis oli diskrteetselt vait. Pärast lõpus kui mind võitluses vilja pärast ülesnäidatud vapruse eest medalile esitati kinnitas ka zampoteh et tal ühtegi vastuväidet pole. Võib-olla oli ära unustanud, võib-olla oli unetutel öödel järeldusele jõudnud et "mahalöömata fashistil" oli tegelikult õigus. Selliseid asju tuleb ette sest ühtegi suppi ei sööda nii kuumalt kui keedetakse.

See oli muidugi suvalisest kaadrist ajutiselt kokku löödud marsipataljon ja lõugu võis laiutada rohkem kui mujal. Jumal oli kõrgel ja prokurör kaugel. Kuid ka paiksetes väeosades ei mäleta, et komissar poliitilise küsimuse pärast kedagi tribunali alla oleks kupatanud. Igasugused väejooksud ja dedovtshinad küll kuid selleks ei pea komissar olema. Kõiksugu mula ajasid küll nii et vahel hakkasid kõrvad mäda jooksma kuid see nende amet oligi.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Madis Reivik »

vanahalb kirjutas:Nujah, konkreetse autori tõi teemasse akf Madis Reivik millele ma mitmetimõistetava tsitaadiga vastasin ja millest tekkis arutelu mu üldise lugemuse ümber.
Lihtsalt mälu värskendamiseks , Shalamov kaasati sellepärast, et ta käsitleb üht konkreetset teemat "õigesti" ja ma koban pimeduses. See on ere näide põhjusest miks kogu materdamine üldse hakkas - olevat mingisugune ainuõige käsitlus ja kõik muu on poetagune jauramine.
Ei ole õigeid ega valesid käsitlusi, on erinevad arvamused/kogemused ja millised neist õiged on seda näitab aeg. Paljud seda ei mõista ning ma ei saa ka kuidagi aidata.

Akf Madis Reivikul soovitaks aga läbi lugeda kasvõi sellesama foorumi Mälestuste rubriik. Erinevate inimeste kirjutatud kuid suures osas samast ajajärgust ning samal teemal. Ometi jääb vahel mulje et on oldud erinevatel sajanditel erinevates armeedes.
Milline lõng on seal "õige" ja kes on partei pealiinist kõrvale kaldunud?
Ma ole nõus vastust ootama sama kaua kui tema viidet Guardiani kommunistlikule artiklile.
Ma väga ei jaga lahti milles seisneb sinu seisukoht või küsimus. Minu mõte ja viide Varlamile tuli sellest et kogu jutt kuidas "t1bla uvazhajet ainult seda kes talle vastu hambaid paneb" on sisuliselt vildakas, sest kultuurne elu võiks mitte sisaldada kaklemist. Ning blatnoi on iga t1bla unistuste maksimum. Varlam ja hiljem ka Solzhenitshen rõhutasid et kogu blatnoi"kultuur" on värdjalik ja sealt ei ole midagi õppida ja käitu nendega kuidas tahad, midagi paremaks ei muutu. Ei ole vaja sigadega koos poris sonkida, möödakäijad ei pruugi vahet teha.

See kes ja kus ja millal sõjaväes käis ei ole eriti oluline selles kontekstis ja neid sõjaväemälestusi on loetud rohkem kui küll, lihtsalt lahe lugemine kuid mida sealt õppida, ma ei kujuta ette.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas vanahalb »

Nii palju on vett vahepeal merre voolanud et ei mäletagi enam millest vaidlus tekkis :) Vist sellest et kritiseerisin Eestit suuremate riikide ees lipitsemise pärast ja soovitasin venelastele vastu hambaid panna - siis peetakse lugu.

Muidugi jääb blatnoi blatnoiks ja millegipärast toimub Eesti suhtlemine Venemaaga Venemaa territooriumil. Minumeelest pole ūkski Venemaa riigijuht Eestis käinud. Jeltsin
90-ndate alguses oli poolkõva variant. Või mäletan valesti ? Alati on Eesti president Moskva tee jalge alla võtnud.
Igal maal on oma tavad mida tuleb austada nagu soomlased ütlevad ja venelased kinnitavad samuti et enda seadustega võõrasse kloostrisse ei minda. Seega ei oleks stsenaarium kus "Kremlis uks jalaga lahti virutatakse ja kähisetakse et noh raisad, ei oodanud jah?" mitte kultuuritus vaid elementaarne viisakus majaperemehe vastu. Eestis seevastu on teised kombed.

Sõjaväejuttusid ei palunud ma üldsegi mitte sellepärast lugeda et sealt midagi õppida. Hoopis selleks, et aru saada kui erinevad võivad olla inimeste hinnangud ühelesamale olukorrale. Või kui neid ei viitsi lugeda siis võib vaadata mõnda kohtutoimikut kus on poolte hinnangud , tunnistajate ütlused jms. Tõenäoliselt on neil kõigil õigus kui anda hinnang ilma seadust appi võtmata. Seadusega ongi selline asi et see on pelgalt inimeste tehtud ja inimesed võivad seda vajadusel korrigeerida nii et oleks mitte seaduse järgi vaid õiglane

Arvamuste paljusus oli siin üldse kõrvallteema ja tingitud sellest et vahepeal tuli kõva turmtuld - vale, okse, jonnakas okse jne :) Ei ole vale ega okse vaid teistmoodi ja pole vajadust hakata ümber veenma. Mul ei ole autoriteete.
See oli nüüd lihtsalt ettepanek, sest selliste hinnangute andmine ja katsed "õige teele" juhatada võtavad aega. Aeg aga on ressurss mida ei saa endale enam juurde osta.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Kriku kirjutas:Jah, objektiivsuse huvides tuleks tingimata kaasata mõni autor, kes mõistis täiel määral vajadust enda stalinlikku vangilaagrisse sulgemiseks ning kasvas seal ümber tubliks inimeseks.

See pole enam nutt & hala, vaid suisa okse :evil:
vanahalb kirjutas:Minumeelest küll. Muidu pole see ajalugu.
See muundus nüüd "arvamuste paljususeks" ja "autoriteetide puudumiseks" :mrgreen:

Mõnus demagoogia.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas vanahalb »

Kriku kirjutas:
See muundus nüüd "arvamuste paljususeks" ja "autoriteetide puudumiseks" :mrgreen:

Mõnus demagoogia.
Ei tea, võib-olla olen end kuskil ebaselgelt väljendanud kuid omaarust alati rõhutanud, et sõna tuleb anda ka teisele poolele. Seda ka selles episoodis mis jäi propaganda teemasse ja käsitles eesti ajakirjanduse küündimatust Hiina uusaasta kajastamisel.

Inimestele tuleb esitada erinevad faktid ning lubada neil iseseisvalt mõelda. Enamus ajakirjandusest on aga samasugune absurdihuumor nagu "Pipi Pikksuka" kommenteeritud väljaanne.

Kuskohal ma demagoogitsenud olen :dont_know:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

vanahalb kirjutas:Ei tea, võib-olla olen end kuskil ebaselgelt väljendanud kuid omaarust alati rõhutanud, et sõna tuleb anda ka teisele poolele.
Kohtusaalis jah. Mujal mitte tingimata. Psühhopatoloogile võib muidugi olla huvitav, mis Tšikatilo peas toimus, aga mulle isiklikult mitte. Hinnang tema tegevusele ei sõltu sellest vähimalgi määral.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas vanahalb »

Mujal on see vajalik sellepärast et anda inimesele kasvõi näiline valikuvabadus. Juba keskmise intellektiga isend tunnetab alateadlikult mis on "õige" ja valib enda jaoks sobiva.

Klassikaline näide on koroonavaktsineerimine. Soomes pole ma nagu täheldanud niisugust vastuseisu vaktsineerimisele nagu seda Eestis on. Minuarust on põhjus väga lihtne - tõdetakse ametlikult et toode on katsejärgus, seletatakse et see on ühiskonna toimimiseks siiski vajalik ja kinnitatakse et kui midagi juhtub maksab Soome riik kõik kulud kinni. Selleks on kindlustusleping.
Eestis millegipärast ei taheta rahast rääkida kuigi suurtel edasikindlustajatel nagu Swiss Re vms on tõenäoliselt rohkem raha kui kogu Eesti riigieelarve.
Selleasemel tehakse mitmekordseid panuseid propagandarindel ja kõik kes vaktsineerida ei taha on lamemaalased, antivaxxerid, kloorijoodikud jne. Sellega kusjuures ei saavutata rohkem kui et iga kord kui staarperearst Joller esineb on tuhat antivaxxerit juures.
Propagandatööstus kusjuures maksab ka midagi ja sel tasemel juba rohkem kui edasikindlustusleping. Suures osas on materjal serverite mis energiat tarbivad ja juba Jolleri väljaütlemiste o vastukaja säilitamiseks peab kuskil elektrijaamas eraldi turbiini käigus hoidma.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas AMvA »

vanahalb kirjutas:Mujal on see vajalik sellepärast et anda inimesele kasvõi näiline valikuvabadus. Juba keskmise intellektiga isend tunnetab alateadlikult mis on "õige" ja valib enda jaoks sobiva.

Klassikaline näide on koroonavaktsineerimine. Soomes pole ma nagu täheldanud niisugust vastuseisu vaktsineerimisele nagu seda Eestis on. Minuarust on põhjus väga lihtne - tõdetakse ametlikult et toode on katsejärgus, seletatakse et see on ühiskonna toimimiseks siiski vajalik ja kinnitatakse et kui midagi juhtub maksab Soome riik kõik kulud kinni. Selleks on kindlustusleping.
Eestis millegipärast ei taheta rahast rääkida kuigi suurtel edasikindlustajatel nagu Swiss Re vms on tõenäoliselt rohkem raha kui kogu Eesti riigieelarve.
Selleasemel tehakse mitmekordseid panuseid propagandarindel ja kõik kes vaktsineerida ei taha on lamemaalased, antivaxxerid, kloorijoodikud jne. Sellega kusjuures ei saavutata rohkem kui et iga kord kui staarperearst Joller esineb on tuhat antivaxxerit juures.
Propagandatööstus kusjuures maksab ka midagi ja sel tasemel juba rohkem kui edasikindlustusleping. Suures osas on materjal serverite mis energiat tarbivad ja juba Jolleri väljaütlemiste o vastukaja säilitamiseks peab kuskil elektrijaamas eraldi turbiini käigus hoidma.
Sul on midagi selles jutus sassis nagu pudru ja kapsad. Riik maksab kinni, edasikindlustamine, Swiss Re, asjad mis ei ole üldiselt omavahel seotud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

vanahalb kirjutas:Mujal on see vajalik sellepärast et anda inimesele kasvõi näiline valikuvabadus.
Sellest nüüd ei saanud aru. Tšikatilo motiivide lahkamine annab kellele mismoodi millise valikuvabaduse...?
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas vanahalb »

Tsikatilo näidet pole mina toonud ja sellesse mida ma seletan ta kõige parem variant polegi.
No üldistatult nii, et kui mainida inimesele ka Tsikatilo motiive siis jõuab ta tõenäoliselt arusaamisele et need polnud õiged ja Tsikatilo on lurjus. Kui ta pannakse lihtsalt fakti ette et Tsikatilo on lurjus (sest me tagatoas nii otsustasime ) siis tõenäoline järeldus on et midagi varjatakse ja see sünnitab kuulujutte.
Elementaarpsühholoogia.

AMvA, ei ole segi. Kui väga vaja on võin need materjalid ajalehtedest uuesti üles otsida, kuskil aasta alguses käisid ka vist siinsest koroonateemast läbi.
Soome nn tervishoiuministeerium tegeleb sellega, vaba raha ei ole ja ei peagi olema sest tõenäosus et midagi juhtub on väike. Tavaline kindlustusteema mille hüvitamine on tagatud edasikindlustusega.
Kõnekeeles öeldakse et "riik hüvitab" . See et Eestis niimoodi ei tehta ei tähenda et maailmas ei praktiseerita. Suurbritannias on midagi sarnast kuid ma pole nende skeemi põhjalikult süüvinud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

vanahalb kirjutas:Tsikatilo näidet pole mina toonud ja sellesse mida ma seletan ta kõige parem variant polegi.
Küll aga näitab see kujukalt ära, miks sinu väide oma reservatsioonideta kujul täielik jama on. Sõbra abielulahutuse arutamisel on see asjakohane, inimsusevastaste kuritegude puhul mitte eriti.
vanahalb kirjutas:No üldistatult nii, et kui mainida inimesele ka Tsikatilo motiive siis jõuab ta tõenäoliselt arusaamisele et need polnud õiged ja Tsikatilo on lurjus. Kui ta pannakse lihtsalt fakti ette et Tsikatilo on lurjus (sest me tagatoas nii otsustasime ) siis tõenäoline järeldus on et midagi varjatakse ja see sünnitab kuulujutte.
Minu arvates aga piisab selleks, et otsustada, faktist, et ta tappis võrdlemisi kohutaval viisil üle 50 süütu inimese.

Fakti tuvastamiseks ei ole selle põhjustaja motiivid olulised - ja paljudel juhtudel on täiesti asjakohane juba fakti põhjal hinnang anda. Nende hulka kuulub ka juhtum, kui miljon inimest kontsentratsioonilaagritesse topitakse.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline