www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 13 Juun, 2021 2:28

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 26 Dets, 2018 0:24 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Mai, 2014 12:20
Postitusi: 1656
Moldova president Igor Dodon: „Me rõhutasime olemasoleva rahuvalveoperatsiooni tähtsust stabiilsuse ja rahu säilitamise faktorina julgeolekutsoonis. Samas märkisime, et sel aastal on sellega seoses esile kerkinud väljakutsed, mis õnnestus ühiste jõupingutustega ületada. Tõsiseid komplikatsiooni õnnestus vältida osalt tänu Dnestri mõlema kalda püüdlustele säilitada samme rahu ja stabiilsuse tugevdamiseks riigis. Olen kindel, et rahuvalvajad aitavad luua kasuliku õhkkonna selleks, et kõik Moldova kodanikud saaksid takistamatult kasutada oma õigust vabadel valimistel osalemisele 2019. aasta 24. veebruari parlamendivalimistel. Pooled väljendasid rahulolu esimesel omavahelisel kohtumisel 2017. aasta 4. jaanuaril kokku lepitud usaldust loovate meetmete elluviimise kuluga. Nii mina kui ka (tunnustamata Transnistria vabariigi liider Vadim) Krasnoselski väljendasid huvi 5+2 formaadis kohtumise peatse kokkukutsumise vastu, mis aitaks kaasa osapoolte «potentsiaalsele lähenemisele.“
https://www.postimees.ee/6485306/moldov ... d-konelusi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 22 Veebr, 2019 9:53 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Mai, 2014 12:20
Postitusi: 1656
Moldova president Igor Dodon ja Moldova Sotsialistliku Partei (PSRM) tähtsad liikmed: „Kui erakond parlamendivalimised võidaks ning esinduskogus enamuse saavutaks, viiksime Moldova välja Euroopa Liiduga 2014. aasta juunis sõlmitud assotsiatsioonileppest.“
Dodon võitleb Moldova föderaliseerimise eest, mis annaks separatistlikule Transnistria piirkonnale ligipääsu parlamendile. Nii liituks Transnistria umbes 500 000 elanikku (umbes 20 protsenti Moldova elanikest) riigi hääleõiguslike kodanikega, mis tähendaks edu vasakpoolsetele venemeelsetele erakondadele. Riigis on kümneid venekeelseid ajalehti, ajakirju, raadiosaateid ja veebilehti ning eetrisse lastakse venekeelseid telesaateid. Umbes 80 protsenti meediaasutustest on seotud PSRMi, demokraatide või vastloodud Ilan Șori erakonnaga. Hoolimata Vene propagandakeelust, edastavad venekeelsed raadiokanalid ja veebiportaalid jätkuvalt Kremlile soodsat sisu, üks häälekamaid on Sputnik, Venemaa Föderatsiooni ametlik hääletoru.
Dodon: „Venelased päästsid (Afganistanis 2015. aasta novembris alla kukkunud ja islamiliikumise Taliban kätte langenud) piloodid. Moldova valitsus on olnud aastaid tegevusetu.“
Dodon ülistas päästemissiooni korraldust ja selle koordineerimist Moskvast.
Võimul olev erakond: „Dodon kasutab ära pantvangidraamat enda ja PSRMi huvides.“
Pilootide kohta Moskvasse infot hankima sõitnud diplomaatidel ei lubatud päästetutega mitu päeva kohtuda. Viimaks nägid diplomaadid neid kümme minutit, samal ajal levitati Vene meedias kaadreid, kus nad viibisid Igor Tšaika juhitud vabaühenduse ruumides. Tšaika on Vene peaprokuröri Juri Tšaika poeg. Lisaks on ta äriühingu Delovaja Rossija esindaja Moldovas ja Transnistrias ning Dodoni hea sõber.
Tšaika: „Moldova ​valitsus suhtub pilootide küsimusse hüsteeriliselt. Piloodid naasevad kodumaale pärast valimisi.“
Sõltumatud valimisvaatlejad: „Moldova õigeusu kirikuliikmetel soovitati hääletada venemeelsete kandidaatide poolt, sest nad kaitsevad kristlikke väärtusi ja traditsioonilist perekonda.“
https://www.postimees.ee/6528956/kohali ... -tulevikku

Vene siseministeerium: „Uurime kahe Vene panga kaudu toimunud rahapesu, mille organiseerimises kahtlustame Moldova rikkaimate meeste hulka kuuluvaid Vladimir Plahotniuci ja Veaceslav Platoni.“
Vene siseministeeriumi pressiesindaja Irina Volk: „Moldova ja Venemaa kodanikest koosnev kuritegelik ühendus viis aastatel 2013-2014 Venemaalt välja rohkem kui 37 miljardit rubla.“
Moldova valitsuserakonna Demokraatlik Partei avaldus: „Niinimetatud kriminaalasi, mille venelased algatasid Demokraatliku Partei esimehe (Vladimir Plahotniuci) vastu kaks päeva enne parlamendivalimisi, on ilmselge jõhker sekkumine valimistesse, püüdes mõjutada hääletustulemusi. Juba aasta eest üritasid Vene eriteenistused kuritarvitada võimu erakonna esimehe suhtes, üritades piirata tema riigist väljasõitu, ja kuulutasid ta rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Interpol pidas seda poliitiliseks tagakiusamiseks ja lükkas selle tagasi. Kahjuks ei ole Venemaa loobunud hübriidsõjast Demokraatliku Partei ja Moldova vastu ning praegune tegevus on erakordselt jõhker sekkumine meie valimistesse. Demokraatlik Partei pöördub selle karjuva valimistesse sekkumisega seoses rahvusvaheliste organisatsioonide ja valimiste vaatlejate poole.“
https://www.interfax.ru/business/651607

Moldova presidendi Igor Dodoni Moskva järgi joonduv erakond Sotsialistlik Partei on viimaste küsitluste kohaselt hoidmas juhtpositsiooni. Teist kohta hoiab küsitlustest Euroopa-meelsete erakondade liit. Kolmandat kohta hoiab vasaktsetristlik Demokraatlik Partei. Praegu nii parlamendis enamuses olev kui ka valitsust juhtiv partei on ajanud tasakaalustatud joont Moskva ja ELi vahel.
Analüütikud: „Tõenäoliselt ei saa ükski erakond enamust, et moodustada valitsus üksinda, mistõttu Moldovat ootab valmiste järel ees pikem ebastabiilne periood. Tõenäoliselt jõuab valimiste järel parlamenti ärimees (Ilan Shor), kes on mõistetud süüdi miljarditesse dollaritesse ulatuvas pettuses.“
Valimisjaoskonnad avati kell 7 hommikul ning suletakse kell 21. Tulemusi on oodata homme hommikuks.
https://www.postimees.ee/6530591/moldov ... aane-vahel

Kui loetud oli 97 protsenti häältest, toetas Moskva-meelseid sotsialiste 31,5 ja Euroopa-meelsete erakondade liitu ACUM 25,9 protsenti valijatest. Praeguse võimupartei demokraatide toetus oli 24,1 protsenti.
Moldova president Igor Dodon: „Eksisteerib suur ennetähtaegsete valimiste oht.“
https://apnews.com/7227da62b6ea4a08b102529cca45ea74


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Olukord Moldovas
PostitusPostitatud: 10 Juun, 2019 10:05 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 24728
Asukoht: Viljandimaa
Segadus Moldovas: põhiseaduskohus tagandas presidendi, ajutine riigipea saatis laiali parlamendi.
Tsiteeri:
Moldova põhiseaduskohus tagandas ametist Vene-meelse presidendi Igor Dodoni ja nimetas ajutiseks riigipeaks senise peaministri Pavel Filipi, kes seejärel teatas parlamendi laialisaatmisest ja uute valimiste korraldamisest. Parlament keeldus aga Filipile allumast ja teatas, et riiklikud institutsioonid on kaaperdatud, vahendab BBC News. Nüüd kardetakse, et pikka aega kestnud poliitiline kriis võib viia vägivaldsete kokkupõrgeteni tänavatel.

Moldova veebruarikuised parlamendivalimised lõppesid patiseisuga, kus selget võitu ei saanud ei Euroopa Liidu ega Vene-meelsed erakonnad.

Eile vabastas põhiseaduskohus president Dodoni ametist tema keeldumise tõttu parlamenti laiali saata. Päev varem olid Euroopa Liidu meelne blokk ACUM ja Dodoni sotsialistid sõlminud üllatusliku kokkuleppe kompromissvalituse moodustamiseks.

Parlamendiliikmed kuulutasid, et Moldova riiklikud ja õiguslikud insitutsioonid on kaaperdanud mõjukad oligarhid, ning nõudsid mitmete tippametnike tagasiastumist. Nende oponentide sõnul leidis aga uue valitsuse moodustamine aset päev pärast põhiseaduses ette nähtud tähtaega, millega ACUM ja sotsialistid nõus ei ole. Filipi Demokraatlik Partei, mida juhib Moldova rikkaim mees Vladimir Plahotniuc, esitas hagi, mida põhiseaduskohus toetas. Dodon nimetas seda meeleheitlikuks sammuks võimuhaaramiseks.

Euroopa Liit avaldas uuele koalitsioonivalitsusele toetust. „Euroopa Liit on valmis tegema koostööd demokraatliku legitiimse valitsusega,” öeldi eilses avalduses.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 22 Aug, 2019 11:26 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Mai, 2014 12:20
Postitusi: 1656
27. juulil külastas Moldova kaitseminister sotsialist Pavel Voicu Moskvat ja pidas läbirääkimisi Venemaa kaitseministri Sergei Šoiguga.
Moldova president Igor Dodon kohtus 19-20. augustil USA suursaadiku Derek Hogani ja EL ametliku esinduse juhi Peter Michalkoga.
20. augustil tegi Venemaa saadik Moldovas Oleg Vasnetsov visiidid parlamendi esinaisele Zinaida Greceaniile ja Dodonile. Mõlemad nad on sotsialistid ja suursaadik kinnitas Šoigu ja Venemaa Föderatsiooninõukogu aseesinaise Galina Karelova osalemist 24. augustil Chisinaus toimuvast tseremooniast tähistamaks 75. aastapäeva Nõukogude Armee võidust fašistlikest okupantidest. Kaks kuud tagasi andis Dodon korralduse renoveerida vahepeal varjus seisnud nn. Vabastajate monument, mis nüüd taasavatakse. Terve päeva kestvad pidustused lõpetab Venemaalt tulnud artistide – Jevgenija Vaenga jt. kontsert.
Euroopa-meelne peaminister Maia Sandu tegi 21. augusti Moldova koalitsioonivalitsuse istungil Voicule märkuse - Šoigu tulevat valitsust teavitamata ja välisminister Nicu Popescu sai korralduse koju kutsuda Moldova saadik Moskvas, et asjaajamises n.ö. selgusele jõuda.
Sandu: „Šoigu saabub Moldovasse kui eraisik.“
Voicu: „Ta tuleb president Dodoni kutsel.“
Dodon: „Sain Putinilt kutse olla Moskvas Võiduparaadil 9. mail 2020.“
Moldova valitsus otsustas kuulutada 23. augusti kõigi totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide – sõltumata nende ideoloogiatest – ohvrite Euroopa mälestuspäevaks.
Valitsuse otsuse kaaskiri: „See tähendab ühinemist Euroopa parlamendi 2009. aasta otsusega stalinismi ja natsismi ohvrite mälestamisest 23. augustil. Vastavalt valitsuse otsusele langetatakse homme kõikides Moldova valitsusasutustes ja esindustes välismaal lipud poolde masti ja peetakse vaikimisminut.“
Sotsialistlikku parteid toetab 42% ja valitsuskoalitsiooni teist poolt 38% hääletajatest, Dodoni toetus on 30% ja Sandul 27%.
https://epl.delfi.ee/arvamus/toomas-ala ... d=87195781

Moldova peaprokuratuuri pressiesindaja: „Moldova Riikliku Korruptsioonivastase Keskuse töötajad vahistasid Vene riikliku propagandakanali Sputnik regionaalosakonna peatoimetaja Vladimir Novosadiuci. Novosadiuci kuulatakse üle ja tema kodus toimus läbiotsimine.“
Läbiotsimisel leiti Novosadiuci juurest tõendeid selle kohta, et Moldova „eksperdid” on maksnud võimaluse eest kommenteerida erinevaid teemasid raadioeetris. Prokuratuur sai oma valdusse ka Novosadiuci isikliku arhiivi, milles oli audio- ja videosalvestusi, mis kinnitavad altkäemaksude võtmist Moldova õiguskaitseorganite poolt.
Eile võeti sama asja tõttu kahelt parlamendiliikmelt ära puutumatus ja nad vahistati. Mitu kahtlusalust põgenes välismaale.
https://t.me/s/velehovblog/1927
http://bloknot-moldova.md/news/glava-sp ... ha-1141932
https://moldova.europalibera.org/a/30168669.html


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 18 Sept, 2019 9:09 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 24728
Asukoht: Viljandimaa
Moldova föderaliseerimise plaanist alates 2003. aastast:
Tsiteeri:
Hiljuti andis Moldova venemeelne president Igor Dodon intervjuu Saksa ajakirjale Der Spiegel, öeldes, et konflikti lahendus on käeulatuses, sest Transnistria võib peagi saada ulatusliku autonoomia Moldova koosseisus. «Oleme presidendi administratsioonis juba välja töötanud raamistiku, mille esitame oma koalitsioonipartneritele,» lausus Dodon usutluses.

Enne kui Dodoni Sotsialistlik Partei lõi juuni keskel käed Euroopa-meelse ACUMiga, pidas president kõnelusi varem võimul olnud Demokraatliku Parteiga selle üle, kuidas puhuda elu sisse 2003. aastast pärinevale föderatsiooni loomise plaanile, mis on tuntud Kozaki memorandumina. Ajakirjandusse lekkinud videolt on näha, kuidas Dodon ja Demokraatliku Partei oligarhist juht Vladimir Plahotniuc kõnelesid just sellest plaanist, mainides muuhulgas, et asendavad sõna «föderatsioon» sõnapaariga «ulatuslik autonoomia».

Kogu riik kalduks itta

Nii tundubki, et Der Spiegeli intervjuus mainitud n-ö uus plaan on tegelikult Kozaki memorandum ning sellega saaks Transnistria ja ka Gagauusia autonoomsed, traditsiooniliselt venemeelsed piirkonnad lihtsalt suurema otsustusõiguse kogu Moldova üle. Seejuures elab Transnistrias vaid 14 protsenti ning Gagauusias neli protsenti Moldova elanikest. Arvestades, et vahe venemeelsete vasakpoolsete valijate ning Euroopa-meelsete paremtsentristlike jõudude toetajate vahel on Moldovas alati väike, võib nende piirkondade suurem sõnaõigus kallutada otsustavalt kaalukausi Moskva poole kiikavate erakondade, näiteks Dodoni Sotsialistliku Partei kasuks.

Alates Transnistria sõja lõpust 1992. aastal on Venemaa kuulutanud järjekindlalt, et eraldumismeelne piirkond peaks naasma Chișinău võimu alla, kuid seda siiski teatud tingimustel. Samas ei astu Tiraspol mitte ühtegi samu ilma Moskva juhatuseta. 18. augustil ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov üleriigilisel noorte poliitikafoorumil, et Transnistria konfliktile tuleks leida lahendus vastavalt 2000ndate alguses kokku pandud plaanile, mõeldes sellega Kozaki memorandumit. Lavrovi kinnitusel on tähtis, et Transnistriale jääks vastavalt Tiraspoli visioonile eristaatus, Moldova säilitaks oma suveräänsuse – seda ei liidetaks mõne teise riigiga – ja neutraalsuse ega ühineks ühegi sõjalise või poliitilise blokiga.
https://leht.postimees.ee/6780522/kohal ... kva-plaani

Ilmselgelt on see Moksva mudel ka Ukraina jaoks.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Nn Dnestriäärne Moldaavia Vabariik
PostitusPostitatud: 12 Sept, 2020 11:03 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2005 16:02
Postitusi: 3256
Asukoht: Tallinn
Sellest sõjast pole meie foorumis seni mitte sõnagi öeldud, kui ometi see oli. Seda enam, et samasugust stsenaariumi püüti kunagi ka meie tarbeks Ida-Virumaal käivitada. Palju ei puudunud tegelikult, et ka meil oleks praegu taoline "vabariik" laiutamas.
VF poolt ülalpeetav killuke endisest NSVL-st, nagu neid endise NSVL territooriumil teisigi venelaste poolt loodud on.

Viimane aastapäevaparaad (v.t. video).

https://dambiev.livejournal.com/2043173.html

_________________
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 12 Sept, 2020 11:14 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 24728
Asukoht: Viljandimaa
Moldova teema on siiski olemas ning algab akf-i reportaažiga tostsinasest Transnistriast.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 12 Sept, 2020 11:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2005 16:02
Postitusi: 3256
Asukoht: Tallinn
Noh, selge. Hea siis, et repliik õigesse lahtrisse maandus.

_________________
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 16 Nov, 2020 8:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Apr, 2010 10:21
Postitusi: 890
Asukoht: LÄÄNEMAA
Moldova presidendi valimised tõid riigile uue presidendi;
https://www.err.ee/1159387/moldova-pres ... maia-sandu
Tsiteeri:
Moldovas pühapäeval peetud presidendivalimiste teise vooru võitis veenva vahega endine peaminister ja opositsiooniliider Maia Sandu.

Sandu kogus 55 protsenti ja ametisolev Moskva-meelne riigipea Igor Dodon 45 protsenti häältest. Nende vahe oli üle 140 000 hääle.

Vahe suurenes eelkõige välisriikides hääletanud Moldova kodanike arvelt, kes ülekaalukalt toetasid Sandut.

Välisriikides hääletas üle 260 000 inimese, kellest 88 protsenti toetas Sandut.

Lõplikud hääletustulemused selguvad esmaspäeva hommikul pärast viimaste tulemuste saabumist valimisjaoskondadest USA-s ja Kanadas.

Keskvalimiskomisjoni teatel osales presidendivalimiste teises voorus üle 1,637 miljoni inimese ehk ligi 53 protsenti valijaskonnast. Esimeses voorus 1. novembril oli osalusprotsent 43.
Meie tuntud poliitikuid parafraseerides puha võltsitud hääletus. USA ja Kanada hääled ju kindlasti võltsitud, samamoodi muudki välisriikides töötavate inimeste hääled! :lol: Tulemus ei pruugi Moskvale meeldida. Saab näha, kas Transdnistras lähevd asjad põnevaks? :scratch:

_________________
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Mis Moldovas toimub?
PostitusPostitatud: 16 Nov, 2020 10:37 
Eemal
Liige

Liitunud: 07 Dets, 2005 16:53
Postitusi: 1279
Asukoht: Lõuna-Eesti
Enne valimisi lubas Putin, et nad aktsepteerivad valimiste tulemusi. Aga Transnistria kindlasti aktiviseerub. Palub Venemaa kaitset.

_________________
Osalenud Eesti piirivalve ülesehitamisel. Raadioside. NLiidu sõjaväes 40. tankidiviisi 75.motolaskurpolgus Gussevis 1970-1972. Lasketiiru elektrik. 50a. metsas ja soodes jooksnud.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt