Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kriku »

Koertetreener ja mitme chihuahua omanik Krista Laanet on oma pisikestega korduvalt suuremate koerte rünnaku alla sattunud ning mäletab neid vahejuhtumeid detailideni. Kõik rünnakuid leidsid aset linnaruumis, kus koerad peaksid rihmastatud olema.

"Esimene kord oli aastaid tagasi Tallinnas, Mustamäel, kui minu esimene chihuahua Mathilda oli vaid neljakuune. Rihmastatud koerabeebiga jalutades ilmus järsku justkui maa alt meie ette ähvardavalt urisev hiigelkasvu omanikuta segavereline lahtine koer. Kiirelt haarasin oma kutsika sülle, keerasin elukale selja ja püüdsin Mathildat põue toppida. Meie õnneks tuli lähemale juhuslik meesterahvas suurema koeraga ja hiigelkoer suundus nende poole. meesterahvas käratas koerale ja koer eemaldus," meenutas ta. Pärast seda hirmutavat vahejuhtumit suundus Krista jahinduspoodi ja soetas loomade peletamiseks toodetud pipragaasi. "See sama pipragaas päästis meid juba järgmisel päeval tolle sama lahtise koera eest," nentis ta. "Muidugi ei lasknud ma gaasi sellele hulkuma lastud loomale silma, vaid püüdsin joa juhtida koera koonust mööda. Sellest päevast alates me seda koera oma jalutusalal enam ei kohanud."

Vähem hirmutav ei olnud ka järgmine kord Mustamäel, kui kuuekuist kutsikat ründas samuti suur koer. Kristal tuli oma kutsikas kiiresti traksidest pea kohale tõsta. "Keerasin selja ja juba tundsin, kuidas koer mulle seljale hüppas. Vaevu suutsin üldse püsti jääda, nii suur oli koera jõud, peas vasardas vaid mõte, et pean käed üleval hoidma ja Mathildat hoidma," rääkis ta. Ühel hetkel kuulsin laginal naeru oma selja taga ja ründajat hakati ära kutsuma, kuid koer ei allunud sellele. "Omanik koos tütrega jõudis meieni, võttis oma koeral kaelarihmast kinni ja hakkas mind sõimama, et miks ma oma koera toas ei pissita. Püüdsin rahuneda, kontrollisin, et Mathilda viga ei ole saanud. Tuletasin prouale meelde, et linnaruumis peavad kõik koerad rihmas olema. Proua jäi aga endale kindlaks - kui ei meeldi, et minu koera rünnatakse, tuleb teda vannitoas pissitada."

Kolmandal korral ründas Krista kolme koera Peetri alevikus pitbull, kelle omanik samuti ei pidanud vajalikuks oma lemmikut ohjata. "Kui ta koera lõpuks rihma sai, ei huvitanud teda, kuidas minu koerte olukord on, kas nad said viga, kas mina sain viga. Teatas vaid, et maakohas ei pea koerad rihmas olema ja et tema koer soovis vaid mängida," jutustas treener, kelle kõik kolm koera vigastada said. "Mathilda saigi sellest rünnakust püsivalt südame rütmihäire, 11-aastase Kennu nina on tänaseni sügava armiga ja 10-aastase Augusto esikäpp läks liigesest välja," loetles ta.

Vältida tuleb silma vaatamist ja põgenemist

Kristat kui koertega tegelevat spetsialisti päästis see, et ta teadis, kuidas rünnaku korral käituda. Tal on nõuandeid ka teistele koeraomanikele: "Ma olen 11 aastat väikesekasvulisi koeri koolitanud ja kutsikakoolis räägin alati koeraomanikele trakside vajalikkusest. Soovitan flex-rihma asemel jalutusrihma kasutada, sest vaid nendega on ohu korral võimalik oma koera päästa. Kaelarihmas ja flexiga see kindlasti ilma traumat tekitamata ei õnnestu."

Kuna sedasorti rünnakud on kahjuks tavalised, soovitab treener koeraga jalutama minnes alati telefoni kaasas kanda, et vajadusel tõendusmaterjal jäädvustada. Ka pipragaas pole ülearune. "Kindlasti tuleb koera rünnaku korral seisma jääda, selg või külg keerata ja mitte kätega vehkima hakata. Koerale ei tohi silma vaadata, vaid pilk eemale suunata. Tuleb ennast rahulikuks sundida," jagas ta nõuandeid. "Mitte mingil juhul ei tohi jooksma hakata - koerad jooksevad inimestest palju kiiremini ja jõuavad igal juhul järele. Järele joostes tekib ründaval loomal adrenaliini juurde ja olukord muutub veel ohtlikumaks. Pipragaasi kasutades peab arvestama tuulesuunaga, et mitte ennast ja oma koera täis pritsida. Võib proovida mõne enda eseme eemale visata, et koera tähelepanu eemale juhtida. Ja rohkem ei olegi mitte midagi ette võtta, kui ründav koer on rihmastamata."
https://lemmikloom.delfi.ee/artikkel/93 ... oolsurnuks
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kriku »

Ülemöödunud nädalal kirjutasime, et Merivälja Facebooki grupis hoiatatakse koera eest, kes sama nädala reedel Merivälja kooli kehalise kasvatuse tunni ajal pargis mitut last ründas. «Lapsed said koera rünnaku tulemusel erinevaid vigastusi: verised hambajäljed, verevad marrastused jalgadel ja šokk,» kirjeldas lapsevanem Facebooki postituses.

Merivälja kooli direktori Greta Henrikssoni sõnul leidis juhtum aset 17. septembril, kui lastele anti Merivälja pargis kehalise kasvatuse tundi. «Kehalise kasvatuse õpetajad olid lastega tunnis. Õpetaja seletuskirja kohaselt oli tunnis kaks õpetajat ja jaguneti kahte gruppi,» rääkis Henriksson Elu24-le.

Merivälja kooli õpilastele antakse kehalise kasvatuse tunde tihti Merivälja pargis. Koolijuhi sõnul jooksis pargis lahtiselt koer, kes lapsi ründas ja näksas. «See polnud päris nii, et koer oleks üksinda pargis ringi hulkunud. Koeraga oli kaasas omanik ja keegi oli veel abis, et koera kinni püüda,» selgitas Henriksson. Direktori sõnul tõid õpetajad lapsed seejärel pargist ära. [...]

Tallinna munitsipaalpolitsei ameti avalike suhete peaspetsialisti Meeli Hundi sõnul on koeraomanik tuvastatud, kuid menetlus veel pooleli. «Tegemist oli õnnetu juhtumiga – koeraomanikud (eakad inimesed) teostasid aia parandustöid ja panid looma tuppa kinni. Mingil hetkel aga lipsas koer uksest välja ja kuna aiaremondi tõttu oli ka sealt vaba väljapääs, siis jooksis ta lähedal olevale mänguväljakule, kus toimus laste kehalise kasvatuse tund,» kirjeldas Hunt.

Mupo teatel on tegemist poolteiseaastase dresseeritud ja paberitega Saksa lambakoeraga. «Ometi ta seekord omaniku korraldustele ei allunud ja jooksis paanikas laste hulgas edasi-tagasi, neid näksates ja nagu fotodelt näha võis, oli tulemus kohati päris kole,» ütles Hunt. Lapsevanem pildistas üles lapse vigastused ja tegi politseile avalduse.

Mupo teatel arvas koera peremees, et loom mängib, on laste kilgetest ja jooksmisest ülemeelik, ega saanud olukorra tõsidusest aru. «Praeguseks on ta süü omaks võtnud ja kinnitanud, et tegemist on kahetsusväärse juhtumiga,» lisas Hunt, kelle teatel kaalub peremees, kas anda koer ära või tellida lisadressuur.
https://elu24.postimees.ee/7347772/meri ... omaga-teha
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas TTA »

"Aga ta pole ju kedagi kunagi hammustanud varem?!!?!"
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Koertetreener ja mitme chihuahua omanik Krista Laanet on oma pisikestega korduvalt suuremate koerte rünnaku alla sattunud ning mäletab neid vahejuhtumeid detailideni. Kõik rünnakuid leidsid aset linnaruumis, kus koerad peaksid rihmastatud olema.


Olles olnud nelja suure koera omanik, siis koertega kohtumisel tekib "seis" enamasti seepärast, et väiksed koerad, kellel üldjuhul puudub igasugune kasvatus, kukuvad suure koera peale lõrisema. Seda teevad nad seepärast, et kodus pole neid paika pandud ja nad tunnevad end karja juhina. Looduses peab aga karja peremees oma tugevust karjale demoma. Looduses aga ei saa nii olla, et rebane läheb hundi uru ette ülbama. Selle protsessi käigus võib mõni tugevam koer ka end lahti tõmmata, marru läinud suure koera jõud on kohutav.

Koera tekitatud kahjule laieneb nn riskivastutus - pole oluline, kui palju sa mõistlikke abinõusid rakendasid selle vältimiseks, kui koer kedagi hammustas, oled süüdi ikka sinna. Näiteks kui koer tõmbab rihma/keti pooleks ja kedagi ründab, vastutad sina ja pärast võid rihma/keti tootjat hageda kui soovid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas vaoinas »

Kapten Trumm kirjutas:
Koertetreener ja mitme chihuahua omanik Krista Laanet on oma pisikestega korduvalt suuremate koerte rünnaku alla sattunud ning mäletab neid vahejuhtumeid detailideni. Kõik rünnakuid leidsid aset linnaruumis, kus koerad peaksid rihmastatud olema.


Olles olnud nelja suure koera omanik, siis koertega kohtumisel tekib "seis" enamasti seepärast, et väiksed koerad, kellel üldjuhul puudub igasugune kasvatus, kukuvad suure koera peale lõrisema. Seda teevad nad seepärast, et kodus pole neid paika pandud ja nad tunnevad end karja juhina. Looduses peab aga karja peremees oma tugevust karjale demoma. Looduses aga ei saa nii olla, et rebane läheb hundi uru ette ülbama. Selle protsessi käigus võib mõni tugevam koer ka end lahti tõmmata, marru läinud suure koera jõud on kohutav.

Koera tekitatud kahjule laieneb nn riskivastutus - pole oluline, kui palju sa mõistlikke abinõusid rakendasid selle vältimiseks, kui koer kedagi hammustas, oled süüdi ikka sinna. Näiteks kui koer tõmbab rihma/keti pooleks ja kedagi ründab, vastutad sina ja pärast võid rihma/keti tootjat hageda kui soovid.



Sa vahel loed ka enne, kui midagi kommenteerima hakkad, või ainult lased näppudel klaviatuuril käia?
Või Trummi arvates ongi väikekoera omanik "seisu" tekkimisel automaatselt süüdi nii selles, et koera pole "kodus paika pandud" kui ka selles, et suurtel koertel vahel rihmastamata ringi joosta lastakse?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Loen ikka ja erinevalt sinust on kogemust ka juba nii 20a.
Konflikt, kus koerad lähevad karvupidi kokku, saavad üldjuhul alguse väiksema koera agressioonist.
Kui suur koer läheb ikka marru, on selle jõud nii suur, et enamiku inimeste käest lahti tõmmata.
Selleks ei pea üldse lahtiselt jooksma.

Kui väiksed nässid omaks samapalju kasvatust kui suured, siis oleks neid kaklusi tunduvalt vähem.
Koer ründab harva teist koera lambist, esmalt ikka ollakse rahulikult, kuni ühel (enamasti väiksel) ei pea närvid vastu ja pistab lõrisema.
Hirmust või sellest, et tema kodus on tema alfaisane. Ja siis läheb lahti.

Sellest aspektist igasugu tsiuauatreenerid tavaliselt ei räägi. Taolised koerad on enamasti ülemõistuse agressiivsed suurema koera suhtes ja seal on õnnetus kerge juhtuma. Neid ei koolitata seepärast, et omaniku jõud käib sellest üle. Minu koer on nt 60 cm turjakõrgusega ja kaalub 65 kg, sellise loomaga ilma kuulekuskoolituseta on koos elada tiba ohtlik, sest see võib ka täiskasvanu maha murda. Mingi "tsiuauaga" see aga probleem pole, hullemal juhul võib lihtsalt jalahoop igasugu ärplemise lõpetada.

Mingit lahtiselt jooksmise õigustamist pole mulle mõtet omistada.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas vaoinas »

Ole nüüd hea mees, ja loe siis see artikkel, mida sa ülal tsiteerisid, ka läbi.

Inimene räägib kolmest rünnakust enese ja oma väikest tõugu koera pihta, mis kõik said alguse sellest, et ründav koer jooksis avalikus kohas rihmastamata.

ja kõige selle peale hakkab Trumm nüüd heietama sellest, kui kõva koerakasvataja tema on,
ja kuidas süüdi on ikka väike ja kasvatamata "näss" ning tema omanik.


No tõesti, ema, anna padruneid...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selle jätab tsiuauatreener ütlemata, et rünnakule eelnes tsiuaua agressioon. See ajab suurel koeral kopsu üle maksa. Kui lõrinat ei ole, ei ole ka rünnakut, nuusutatakse üksteise ebasündsad kohad ära ja minnakse laiali.

Heietan seda 20 aastase kogemuse põhjal nelja suure koeraga, kus kõik "seisud" on tekkinud ikka sellest, et väike näss kujutab ette, et on dzungli lõvi ja suuremal viskab kopa ette. Ja siis on tegu, et isegi rihmas ja suukorvis koera taltsutada.

Kui ma käin õhtul koeraga linnas majade vahel 10 min väljas, siis ei möödu naljalt õhtut, kui mõni puudel, terjer või muu väike nuustik ei asuks lõugu laiutama, mispeale suurem peni närvi läheb. Närvi ajavad taolised omanikud, kelle nuustikul pole elementaarset kasvatust. Suured koerad on harva lambist agressiivsed ega ründa niisama.

See rihmaga/rihmata käimine on lihtsalt osa probleemist, teise osa jätab tsiuauatreener targu ütlemata (küllap teab, aga ei ütle, kuna see ei kinnita tema agendat).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas mart2 »

Kas akf Kapten Trumm oligi selle ründava koera peremees?
Kapten Trumm kirjutas:Selle jätab tsiuauatreener ütlemata, et rünnakule eelnes tsiuaua agressioon. ...
See rihmaga/rihmata käimine on lihtsalt osa probleemist, teise osa jätab tsiuauatreener targu ütlemata (küllap teab, aga ei ütle, kuna see ei kinnita tema agendat).
Teab kuidagi väga täpselt... :scratch:
Tavaliselt oleks kirjutatatud "vist" või "võib-olla". :write:

Olen näinud, kuidas suur koer ründab ilma provatseerimata. S.h. ründas mind, kui olin 7-aastane, lambakoer. Lihtsalt läks mööda ja järsku pöördus ning hüppas ... :evil:

Tegelikult omaniku viga, sest koer treenimata. Sõitsin mitu aastat Hollandis jalgrattaga, kuid kohalikele koertele olin nagu mööduv tuulepuhang - mõttetu objekt. :lol:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas vaoinas »

See ohvrisüüdistamine, millega AKF siin visa järjekindlusega tegeleb, on ikka kaunis muljetavaldav.
croman40
Liige
Postitusi: 803
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas croman40 »

Kapten Trumm kirjutas:Looduses aga ei saa nii olla, et rebane läheb hundi uru ette ülbama.

Teie allegooria läks veidi lappama, jutuks olevates juhtumistes oli ikka niimoodi, et hunt läks rebase uru ette ülbama ja rebane hoidku parem mokk maas kui ei taha just tappa saada.
Kas sellist lähenemist pooldate koerakasvatajana või ka muudel elujuhtumitel?
hjl85
Liige
Postitusi: 6367
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas hjl85 »

Mina ka pisikese nähvitsa omanik-yorki. Kuigi meie oma ei lõuga suurte koerte peale,sest on sotsialiseeritud siis meid on rynnatud 2x lahtiselt jooksvate koerte poolt. Yks sai jalaga ribidesse ja teisele sai omanik jaole.
Akf trumm: koerad hauguvad vahel teiste peale, sest nad on koerad. Kuid lahtiselt ei tohi koeri jooksutada-vähemalt ärge tehke seda linnas või kohas kus teisi koeri ka juhtub olema. Loomad on loomad.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Illike »

Ma ex koera kasvatajana tõstan oma saba. Minu tüüp ei teinud nendest väikestest pudeliharjadest välja. Kui mõni liiga lähedale tuli ja hakkas talle väga närvidele käima, siis tuli selline madal urin ja moka kergitus. Kui sellest ei piisanud, siis järgnes madal haugatus. Lühike ja järsk. Sellest piisas, et see väiksem tüüp tõmbus ohutusse kaugusse ja klähvis seal edasi. Kui mõni tüüp kaugemal klähvis, siis ta kergitas korraks pead, vaatas ja ajas oma asju edasi.
Mina saan aru, et on võimalik õpetada enamust koeri niimoodi käituma. Väidan sellepärast, et käies agilitys oli enamus tüüpe seal samasuguse käitumisega.
Nad ei teinud teistest koertest väga välja.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

hjl85 kirjutas:Mina ka pisikese nähvitsa omanik-yorki. Kuigi meie oma ei lõuga suurte koerte peale,sest on sotsialiseeritud siis meid on rynnatud 2x lahtiselt jooksvate koerte poolt. Yks sai jalaga ribidesse ja teisele sai omanik jaole.
Akf trumm: koerad hauguvad vahel teiste peale, sest nad on koerad. Kuid lahtiselt ei tohi koeri jooksutada-vähemalt ärge tehke seda linnas või kohas kus teisi koeri ka juhtub olema. Loomad on loomad.


Eino kõik õige, ei maksa lahti lasta.
Lihtsalt selle klähvimise ja "seisu" tekkimisega on mul risti vastupidised mälestused. :)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud lojused)

Postitus Postitas Kilo Tango »

Illike kirjutas:Ma ex koera kasvatajana tõstan oma saba...


Katsuge härrased aru saada, et koerad on erinevad nii välimuselt, kui ka iseloomult. See jutt, et "vaat minu koer..." pädeb ainult konkreetse eksemplari kohta.

Nii või teisiti vastutab iga kodanik oma taltsutatud kiskja tegemiste eest. Punkt. Ei ole vaja oma koera teise elukaga lähikontakti lasta ja siis ei esine ka muid probleeme, kui klähvimine.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist