REAALSUS: COVID-19 pandeemia

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Suletud
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36630
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Kriku »

Jah, teemas korduvalt arutatud üldtuntud seaduspära. Erand oli näiteks 1918. aasta gripp, mille puhul raskemaid juhtumeid kaevikutest tagalasse evakueeriti ning tekitati niimoodi raskemat haigestumist põhjustava tüve soodustav kunstlik valik.

Kui meil oleks peamine leviku kanal haiglad, siis ma usuks seda võimalust. Ei saa välistada, et kuskil maal võib selline olukord mõneks ajaks ka tekkida :|
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Üks võrkpallimäng ja Saaremaal oli ennenägematu puhang. Saan aru, et inimesed karjuvad siseruumis jne aga ikkagi,
levis see saare peal ju edasi ka nagu kulutuli ja mitte ainult kohalikus haiglas.
Sinu näideks toodud iraanlane samas ei nakatanud kedagi. Mina ei ole kedagi nakatanud, ja ei ole ükski
Mina olen viroloogide jutust aru saanud, et nakatumiseks on vaja viirust mingi kriitiline kogus sisse hingata.
Üksikud juhuslikud viiruseosakesed sissehingamisel nakatumist ei põhjusta, immuunsus hävitab need käigult.
Siin hakkab siis maksma kontakti aeg ja viiruse kontsentratsioon õhus. Suurem kontsentratsioon-vähem aega. Väiksem - rohkem aega.
Samamoodi õhuvahetus - bussides on tänapäeval väga hea ventilatsioon ja bussitäis õhku vahetub koos (seal sisalduva viirusega) ruttu.
Kui räägime Lux Express top-end bussidest, mitte mingitest külaliinide rontidest. Tänaval muutuv võimalus üliväikeseks õhuvahetuse tõttu - tuul kannab väljahingatud õhu kiirelt laiali suurele alale ja vajalikku kontsentratsiooni tekitada ei õnnestugi. Samamoodi maksab hingamise kiirus ja sügavus, samuti rääkimise tugevus.

Inimeste "kahjustuskolle" on umbes samasuur kui hingeauru pilv sinu ümber talvehommikul.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3353
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Madis Reivik »

Ma olen kaugel sellest et ajakirjandus peaks "ennast tsenseerima" aga mingi terve mõistus võiks ikka peale jääda.
Aga ei..
https://leht.postimees.ee/7117705/arsti ... leidmisega

Täiesti sobilik aeg koroonatestiga inimesi hirmutada ;)

Aga õnneks ka natuke eduraportöörlust:
https://www.err.ee/1162776/fischer-peab ... oimalikuks

Ning kui nüüd testide arvu alla saab siis leiame ka vähem nakatunuid.

Natuke offtopicut ka - ikka iga viirus eelistab lolle, sest mõtlev inimene läheb arsti juurde a loll võtab kaks õlut ja MMSi ;)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36630
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Kriku »

Madis Reivik kirjutas:Ma olen kaugel sellest et ajakirjandus peaks "ennast tsenseerima" aga mingi terve mõistus võiks ikka peale jääda.
Aga ei..
https://leht.postimees.ee/7117705/arsti ... leidmisega

Täiesti sobilik aeg koroonatestiga inimesi hirmutada ;)
Ma ütleks selle kohta nii, et kuna ajakirjandus nagunii ennast tsenseerib (näiteid siin ära tooma ei hakka, sest need on teemavälised), siis võiks tõepoolest ka niisugused nupud üllitamata jätta :|
Kasutaja avatar
dorpat
Liige
Postitusi: 158
Liitunud: 26 Aug, 2020 22:43
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas dorpat »

eile antud kordustest oli negatiivne.

sümptomid avaldusid 10. november, positiivse proovi andsin 11. november.

~2 nädalaga terve ja kedagi teist kaasa ei tõmmanud, huhh. tagasi tööle!


Palju õnne!

Kriku
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36630
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Kriku »

Lääne-Tallinna keskhaigla juhiks saava Popovi asemel saab Pärnu haigla juht Urmas Sule kriisistaabi juhiks: https://www.err.ee/1163311/popovi-aseme ... urmas-sule
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4089
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Some »

Möödunud ööpäevaga lisandus Eestis 384 koroonapositiivset, suri kolm eakat patsienti. Haiglaravil on rekordilised 163 patsienti.
Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 5731 koroonaviiruse testi, millest positiivseid teste oli 384 ehk ligi 6,7 protsenti testide koguarvust. Eesti viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 303,9 (ööpäev varem 284,13).

Ehk siis tõusukursil igas mõttes.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3353
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Madis Reivik »

Muud asjad on languskursil:

https://www.postimees.ee/7117947/tonis- ... moistusele

Ehk siis mingid vandid ei saa isegi aru et seaduste korrektsus on õigusriigi alustala. Ja seda juba suhteliselt kerge kriisi korral. Mingi suurema loodusõnnetuse korral ilmselt saaks sama jutuga õigustada troikasid ja eksproppi. (väga hüperboolne näide aga vaadake artikli juuresolevat pilti ja tehke ise järeldused)
Kasutaja avatar
dorpat
Liige
Postitusi: 158
Liitunud: 26 Aug, 2020 22:43
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas dorpat »

muideks, kas keegi on üritanud kaubandusvõrgus maske brausides pakutavat kokku viia tartu teadlaste tööga?

https://atmos.ut.ee/et/masks/maskitabel/

mul on maskid sisuliselt otsas, mõned veel on. aga tahaks ikkagist poodi minna. osta.ee-s parseldatakse tundmatut päritolu ühekordseid maske, niiet selle osa jätaks vahele. mingites e-poodides on tarneajaks märgitud jaanuar 2021. nukker seis.
Madis Reivik kirjutas:Ehk siis mingid vandid ei saa isegi aru et seaduste korrektsus on õigusriigi alustala.
IANAL (I Am Not A Lawyer), aga igasuguseid määrusi saab 30 päeva jooksul vaidlustada. Jõksil on suuresti õigus, aga kas ta viitsib vaiet sisse anda kohtusse? kui 30 päeva täis tiksub, siis on see laev läinud. kohtus võib muidugi kõike juhtuda...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36630
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Kriku »

See päris nii ei ole. Aegumistähtaeg hakkab jooksma alates sellest, kui konkreetse isiku õigusi rikuti, mitte õigustloova akti andmise ajast. St. kui kellelegi trahvi tehakse, siis tal on nii kaua õigus trahvi vaidlustada, mh. alusel, et trahvi kehtestanud õigustloov akt oli PS vastane.

Siis, kui isikul mingi õigustloova aktiga puutuvust tekkinud ei ole, ei saagi ta seda vaidlustada (puudub tehiomasus).
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4089
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Some »

Praegu TA pressikonverents onlines. Detsembri keskpaigaks tõstetakse voodikohtade arvu 447-ni. Põhiprobleem personalipuudus.
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas 2korda2 »

hjl85 kirjutas:https://epl.delfi.ee/arvamus/krista-fis ... d=91756337
Taani peahaigla teadlastelt tuli välja mahukas uuring, mille järgi pole Eestis kohustuslik muutuv maskikandmine just kõige tõhusam vahend viiruse vastu
Soovitaksin seda artiklit pigem suhteliselt lihtsate seletuste tõttu mis puudutab uuringute veapiire jms. Aitab paremini mõista, mida tegelikult uuringu tulemusest järeldada võib/tohib. Siin eespool ma püüdsin seletada, miks väheste positiivsete korral on veapiirid suured. Nüüd on professor artiklis sama asja kommenteerinud.
Kriku kirjutas:Paranenud ravi ei muuda elulemust, vaid lühendab haiglaravi aega.
Siin ma kahtlustan, et Popov eksib (vähemasti ma ei usu, et meil oleks selle väite tõestuseks piisavalt andmeid). Kui me suudame rohkem inimesi ära päästa intensiivini langemisest, siis tõenäoliselt on parematel ravivõtetel efekt ka elulemusele (paras sõnavärdjas :) ).
Kapten Trumm kirjutas:Kui teadlased uurivad maskide sissehingatava õhu filtreerimise võimet ja kisavad siis valjusti, et efektiivsus on väike, ongi see kõhutuul meie piirangute kontekstis, sest meie taotleme maskikohustusega väljahingatava (nuusatava, köhitava) aerosooli piiramist, mitte kaitset sissehingamise eest.
Ma näen, et sul on olemas uuringu täpne metoodika - jaga palun (viide uuringus mitte osalenud inimese arvamusele võimaliku metoodika kohta ei päde).
Senised uuringud maskide efektiivsuse kohta on tehtud tüüpiliselt statistiliste meetoditega:
1. Fikseerime olukorra (muuhulgas R-i väärtuse) maskikandmise kohustuse sisseviimise hetkel.
2. Laseme meetmel toimida kokkuleppelise aja (2+ nädalat).
3. Mõõdame uuesti olukorda. Kui R on langenud, siis (ceteris paribus) on meede olnud efektiivne (languse kiirusest saab tuletada ka efektiivsust).
See meetod on laborimeetmest oluliselt parem, sest arvestab tegelikku olukorda - inimesed kannavad valesid maske, valesti, ei vaheta neid piisavalt tihti jne. Sellest ka (loodetust?) madalam efektiivsus.

Jõksi kommentaarist. Ta ise toob välja NETS §28 lg 5, kus tõepoolest ei ole konkreetselt maske mainitud aga nagu ma ka siin olen juba öelnud - seadusloomes tuleb lähtuda mõistlikkuse printsiibist ja hakata seaduses üles lugema konkreetseid meetmeid/piiranguid oleks mõttetu (sest iga järgmine kriis tekitab uue meetme lisamise vajaduse). Jõks aga libiseb sujuvalt üle tema enda esile tõstetud punktis olevast "ning kehtestada muid liikumisvabaduse piiranguid". "Ilma maskita ei tohi liikuda..." käib selle punkti alla väga hästi. Millest Jõks ei räägi, on selle piirangu eelduseks olev "vältimatult vajalik" aga pigem just see on vaieldav. Vähemasti minule tundub see vaieldavuse osa tugevam argument.
Lemet
Liige
Postitusi: 19944
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Lemet »

mul on maskid sisuliselt otsas, mõned veel on. aga tahaks ikkagist poodi minna. osta.ee-s parseldatakse tundmatut päritolu ühekordseid maske, niiet selle osa jätaks vahele. mingites e-poodides on tarneajaks märgitud jaanuar 2021. nukker seis.
Eile teles kuulutas vastne haridusminister kõhtu õieli ajades, et maskipuudus ei kummita, erinevaid maske olla 11 miljonit. Arvestades ainuüksi pensioniealiste arvu 350 000 (riskigrupp) ja asjaolu, et üks mask kestab paar tundi, pani selline avaldus õlgu kehitama. Peale pensioniealiste on ju veel politsei, meditsiini- ja kaubanddustöötajad etc, etc, Reaalselt ja väga jämedalt- maskivaru on vähem kui kaheks nädalaks.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Avatar »

Kriku kirjutas:Jah, teemas korduvalt arutatud üldtuntud seaduspära.
Ja milline see seaduspära oleks?:
Kõik viirused peaksid loodusliku valiku tõttu, ja juhul kui ajahorisont pole piiratud, muteeruma vähemtapvateks.
Mõningad viirused peaksid loodusliku valiku tõttu, ja juhul, kui ajahorisont pole piiratud, muteeruma vähemtapvateks.
Kõik viirused peaksid loodusliku valiku tõttu, ja juhul, kui ajahoriosont on piiratud, muteeruma vähemtapvateks.
Mõningad viirused võivad loodusliku valiku tõttu, ja piiratud ajahorisondi puhul, muteeruda vähemtapvateks.

3 ja 4 puhul on küsimärk - aja horisont.
2 ja 4 ei saa minu meelest nimetada seaduspäraks.

Me justkui jõudsime kevadel-suvel siin arusaamisele, et olelusvõitluses jäävad peale vaid need mutatsioonid, mis aitavad viirusel levida. Mutatsioonid on juhuslikud ja ei järgi mingid ettenägeliku plaani/kava. Ohvri pikem elulisus (selleks et kauem ja laiemalt viirust levitada) on ainult üks viiruse levikut parandav aspekt, neid aga on palju teisi ja võimalik, et effektiivsemaid.
Näteks selle sama Koroona puhul on täheldatud mutatsiooni (oli vist paari kuu eest artikkel), mis parandab viiruse nakatava retseptori/piigi stabiilsust (paar molekuli teisiti paigutatud). Praktikas tähendab see seda, et erinevalt varasemast tüvest on sellel viirusetüvel palju rohkem kahjustamata/funktsionaalseid retseptoreid, mistõttu ta püsimine nakatumisvõimelisena kestab kauem, samuti ilmselt ka tema võime ohver-rakuga kontakti saada on parem/kiirem.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19601
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas ruger »

Eelnevalt on mainitud Aliexpressist tellimine. Tarneaeg 2-3 nädalat. Sinise 1x maski hind on sõltuvalt kogusest 5-10 sendi ringis. 600tk maksis mingi 30 euro ringis. FFP2/KN95 tasemega maski hind samuti kogusest sõltuvalt 15-30 senti tk. 100 tk oli eile hinnaga ca 15,5 eurot.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 21 külalist