www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 20 Juun, 2021 4:52

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 357 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2020 14:12 
Eemal
Liige

Liitunud: 07 Sept, 2017 23:39
Postitusi: 1413
Põhjamaade kogemus kriisireserviga, Erkki Koorti ülevaade:
Tsiteeri:
Põhjamaades on sarnased mehhanismid olemas olnud või kehtivad praeguseni. Soomes on see meede olnud olemas, kuigi kasutamine ülimalt piiratud. Nähtavasti vajanuks Soome tõesti tuge viie aasta eest toimunud massilise sisserände korral Venemaa ja Rootsi kaudu, kuid seadus ei andnud selleks võimalust. Näib kummaline, et migratsioonikriisi puhul võib kasutada sõjaväge, kuid mitte politseireservi. Siiski tundub, et sellest on õpitud ja regulatsioon paindlikumaks kohandatud, kuigi hetkel toppab see parlamendis.

Norras oli reservide süsteem küll olemas, kuid see likvideeriti. Siiski ei jäänud tühja kohta, sest samal ajal süsteemi kaotamisega suurendati täiendavalt politsei rahastamist. Naftariigina võib Norra selliseid asju endale muidugi lubada, kuid märgiline on, et regulatsioon jäeti seadusesse ikkagi alles.

2017. aastal algas Rootsi parlamendis debatt vaid viis aastat varem likvideeritud politseireservi ehk sealse valmiduspolitsei taastamise üle. Kuna seda toetas enamik parlamendierakondi, on valmiduspolitsei taasloomine ilmselt aja küsimus. Taanis on lahendatud politseireserv sealse kaitseliidu politseipataljonide kaudu. Tuleb muidugi arvestada, et süsteemid on erinevad ning kaitseliit Taanis ja Eestis ei täida täpselt samu ülesandeid. Seepärast pole need üks ühele võrreldavad.

Isiklikult sümpatiseerib Taani lahendus, sest kaitseliidul ja kaitseväel on reservi pidamise know-how olemas, vaja vaid spets väljaõpe luua, seda politseiga tihedas koostöös. Hea, et praegune siseminister on kaitseväe taustaga, tema laiem vaade kriisireservile võib väga kasulik olla.
https://leht.postimees.ee/7118563/erkki-koort-jargmist-kriisi-ju-ei-tule


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 16:25 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Juul, 2005 16:48
Postitusi: 1292
https://epl.delfi.ee/artikkel/92091385/ ... pozitivnyy

Tsiteeri:
Siit jõuame kriisireservini. Kiirreageerimisüksuste juurde on tehtud kolm kriisireservirühma. Kaitseliit on öelnud, et kahtleb kriisireservi vajalikkuses, sest nad on nagunii politseile appi tulnud ja täitnud samu ülesandeid. Öelge, on seda dubleerimist vaja?

Ütlen otse, abipolitseinikke on juurde vaja ja kriisireserv koosnebki abipolitseinikest. Saime selle aasta sügisel ligi viis miljonit eurot, et veel sellel aastal teha värbamisi. Varem pidime selle raha leidma PPA omavahenditest. Olemegi juurde värvanud 270 abipolitseinikku, kelle hulgas tõepoolest on ka need abipolitseinikud, kes töötavad meie kiirreageerimisüksuste juures. Nad saavad eriväljaõppe, mis tähendab, et nad on valmis lahendama kriitilisemaid olukordi. Need on seotud objekti kaitsega: radaripositsioon, hoone, riigikogu, kriisi ajal riigiprokuratuuri kaitsmine, meie oma taristu, piir.

Kui neil on südames sinimustvalge ja Eesti põhiseadus, siis tõenäoliselt on omakorda nende ümber olev võrgustik samuti õiguskuulekad inimesed.

Peale selle oskus teha näiteks piirioperatsioone olukorras, kus on pilkane pimedus ja sa pead oskama taktikat, omama varustust. Ja kolmandaks, kui on tõesti vaja masse ohjeldada, siis võtta seal roll. Mitte epitsentris, kus töötavad palgalised politseinikud, eriüksus K-komando ja kiirreageerimisüksused. Aga nemad on nende seljatagune, sest ükski üksus ei lähe ju midagi tegema, kui seljatagune pole kaitstud. Pean seda kokkuharjutamist ja nende abipolitseinike arendamist, mida me nimetame kriisireserviks, väga tähtsaks.

Või toon veel ühe näite, millest väga ei räägita. Nimelt kui oletame, et kindral Martin Heremil tuleb teha ettevalmistusi lahingusse minekuks, siis on ju tõenäoline, et suur osa kaitseliitlasi allutatakse sõjaolukorras Heremile. See vajab aga teatud aega ja seni pean mina saama hakkama oma meeskonnaga, et hoida seda rindejoont ja turvalisust nii palju kui vähegi võimalik. Meie oleme valmis tegema esimesed paugud ise ja tahame vastu hakata. Selleks peab olema ka mingi meeskond.

Kriisireserv tähendab ka sotsiaalseid garantiisid?

Jah, samasuguseid nagu politseinikel ja selleks on vajalikud seadusemuudatused. Teiseks, meil on vaja saada seaduse tasemel see tulemus, et vabatahtlik pole kriisiolukorras enam vabatahtlik, vaid tal on kohustus aidata Eesti riiki. Selleks peab ka tööandjal tekkima kohustus vabatahtlik kriisireservi lubada.
Ja loomulikult kõik see, mis puudutab nende rahastust ja väljaõpet. Järgneva nelja aasta jooksul tahame juurde saada veel 1200 abipolitseinikku. Nad vajavad varustust, neid peab koolitama ja välja õpetama. Selleks on omakorda vaja treeningbaasi. On vaja lasketiire. See on täiesti uus organisatsioon PPA sees. Mul on suur lootus, et nii praegune siseminister Alan Laneman kui ka valitsus seisavad hea selle eest, et me ikkagi suudame Väike-Maarja baasil arendada Eestisse ühe treeningkeskuse, kus me saame omi asju teha kompleksselt. Praegu on see kõik killustunud. Kusagil laseme, kusagil sõidame, kusagil harjutame enesekaitset.


Veidi saab asju selgemaks selle kriisireserviga - kriisireserv koosneb abipolitseinikest.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 16:45 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Juun, 2014 16:25
Postitusi: 2142
ja suur hulk abipolitseinikke on kaitseliitlased. Ehk tõstetakse ühest taskust teise.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 16:58 
Eemal
Liige

Liitunud: 22 Juun, 2014 20:52
Postitusi: 2845
alari kirjutas:
https://epl.delfi.ee/artikkel/92091385/elmar-vaher-kurjategija-tostis-kinnipidamisel-rinnale-venekeelse-sildi-ya-covid-pozitivnyy
Tsiteeri:
[b]... Või toon veel ühe näite, millest väga ei räägita. Nimelt kui oletame, et kindral Martin Heremil tuleb teha ettevalmistusi lahingusse minekuks, siis on ju tõenäoline, et suur osa kaitseliitlasi allutatakse sõjaolukorras Heremile. See vajab aga teatud aega ja seni pean mina saama hakkama oma meeskonnaga, et hoida seda rindejoont ja turvalisust nii palju kui vähegi võimalik. Meie oleme valmis tegema esimesed paugud ise ja tahame vastu hakata. Selleks peab olema ka mingi meeskond.
... Teiseks, meil on vaja saada seaduse tasemel see tulemus, et vabatahtlik pole kriisiolukorras enam vabatahtlik, vaid tal on kohustus aidata Eesti riiki. Selleks peab ka tööandjal tekkima kohustus vabatahtlik kriisireservi lubada.
... Järgneva nelja aasta jooksul tahame juurde saada veel 1200 abipolitseinikku. Nad vajavad varustust, neid peab koolitama ja välja õpetama. Selleks on omakorda vaja treeningbaasi. On vaja lasketiire. See on täiesti uus organisatsioon PPA sees. Mul on suur lootus, et nii praegune siseminister Alan Laneman kui ka valitsus seisavad hea selle eest, et me ikkagi suudame Väike-Maarja baasil arendada Eestisse ühe treeningkeskuse, kus me saame omi asju teha kompleksselt...
...
loen siit välja kolm olulist mõtet:
1) kui läheb sõjaks, siis politsei arvab, et suudab omad vabatahtlikud kiiremini mobiliseerida kui KL malevad oma vabatahtlikud,
2) kriisisi korral ei ole vabatahtlik enam vabatahtlik vaid sisuliselt mobiliseeritud. (mitte-sõjaaegne mobilisatsioon?)
3) lisaks Kaitseväe ja Kaitseliidu linnakutele ning väljaõppealadele tahetakse rajada veel PPA oma õppekeskus koos ladude ja õppeväljadega...

Mulle isiklikult tundub tõesti paralleelne struktuur uue peremehega. :scratch:

Äkki keegi targem oskab lahti seletada?

_________________
Paljude raamatute lugemine teeb inimese paljulugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 17:01 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 32396
Olen mõningad aastad seda KL sisekaitseüksuse elu seespoolt näinud ja mulle seda juttu maha müüa ei õnnestu.
Staabitegelased võivad fantaseerida, ei vasta kogemusele tegelikkusest.

Lihtsalt enamik sõjalisi tegevusi õpetatakse drilli põhimõttel, mis vajab palju aega, kuid, mitte päevi või nädalaid aastas. Seega, kui soovitakse üksust, mille võib peale formeerimist nipsti saata näiteks PPA asemel Mustamäe haiglas massvaktsineerimist turvama, siis seda reservüksusena saada on võimalik üksnes ajateenistuse formaadis, see ei pea olema tänane formaat, aga analoogne.

Minu silmis vajavad sisekaitseüksused isegi paremat väljaõpet kui lahinguüksused. Miks? Nende vastas võivad tõenäoliselt seista mitte Vladimirski Lageri motolaskurid, vaid Pihkva spetsnazi brigaad ja nende tegevus möödub räiges kaamerate vaateväljas, kus veamarginaal on väike. Lisaks on sisekaitseline olukord alati pisut keerukam kui kaevikus - kui sulle jookseb peale mingi Ratnikus vend, AK-12 täristades, siis sa lased teda. Lihtne. Aga kui kuskil hallil ajal hakkab ming erariides tegelane tegema mingeid kahtlasi liigutusi, siis pole võimalik lihtsalt tulistada.

Ühesõnaga, see asi pole teostatav jõududega, mida täna sisekaitseüksusteks tituleeritakse.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 17:03 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 32396
Tsiteeri:
1) kui läheb sõjaks, siis politsei arvab, et suudab omad vabatahtlikud kiiremini mobiliseerida kui KL malevad oma vabatahtlikud,


Seda võivad rääkida inimesed, kes pole praktiliselt osalenud üritustel, kus tundide raamistikus üksused liikuma saadakse.
Tervisekontroll, turvakontroll, ümber riietumine, varustuse jagamine jne allub samasugustele ajapiirangutele kui sõjalistel üksustel.
Pealegi puudub PPA-l vastav infra täielikult, mis täna KV-s ja KL-s on olemas.
Kui keegi üritab väita, et anname varustuse koju, siis KL-s on see juba aastaid kodus.

Seega, mille arvelt kiiremini?

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 20:27 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Veebr, 2012 23:01
Postitusi: 685
Vähem varustust ? :D
:wall:

Miks ei võiks lihtsalt olla eesmärgiks saada juurde hulk abipolitseinike?
Kriisi korral lahustada ekukutseliste vahel ära, massi lihtsate ülesannetega on ikka vaja.

Justkui üritatakse luua Mart Helme nimelist 1.Politseiarmeed.
(Raamatu sisu ei loe, kaaned loevad.)

_________________
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 28 Dets, 2020 22:03 
Eemal
Liige

Liitunud: 22 Juun, 2014 20:52
Postitusi: 2845
Smith kirjutas:
... iks ei võiks lihtsalt olla eesmärgiks saada juurde hulk abipolitseinike?
Kriisi korral lahustada ekukutseliste vahel ära, massi lihtsate ülesannetega on ikka vaja...
Kelle arvelt juurde? Juba praegu vähe?
Kaitseliitlastest abipolitseinikud ilmselt ei kvalifitseeru, sest üleminekul suuremaks konfliktiks peaksid liikuma SA üksuste juurde. :scratch:

_________________
Paljude raamatute lugemine teeb inimese paljulugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 29 Dets, 2020 0:10 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 30 Aug, 2020 10:07
Postitusi: 20
Ehk me jõuame ikka sinna, et häid inimesi pole nii kerge juurde võtta ja riik peab mõtlema mida teha nende "multitalentidega", kes on samal ajal päästjad, kaitseliitlased, abipolitseinikud, reservohvitserid ja kui veel kellegil neist on eelnevale lisaks meditsiiniline haridus, siis "ristkasutus" vajub juba kohe viimase juures kokku suurema kriisi korral. Sisekaitse reservi ja KL SA üksuste juures peaks olema ikka nõue, et inimene on ühes üksuses arvel ja kriisi korral ka sinna kohale tuleb. See "multitalentide" süsteem loob ainult petliku mulje ja kriisi korral maksab väga valusalt kätte. Sellega peaksid arvestama ka need "multitalendid", kes võiks lõppude lõpuks teha kindla otsuse ja sättida end kriisi korral ühe asutuse alla selmet samal ajal olla mitmes kohas korraga kohal.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 29 Dets, 2020 10:26 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Veebr, 2012 23:01
Postitusi: 685
Milleks? Seni kuni suuremat kriisi pole on ju tegelikult hea kui on olemas
“Multitalendid”. Suvel tulekahjud - on päästja, mäss Tallinnas - abipolitseinik jne.
Riik ei tohiks lihtsalt üleliia suuri panuseid nende vabatahtlike organisatsioonide peale teha,
kõik mis lisaks elukutselistele kokku tuleb on lihtsalt suureks boonuseks.
Eesti.ee-s märgitud sõjaaja ametikoht on see mille järgi arvestust peetakse ning
kogu lugu. Lõpuks ometi võiks mingi keskse registri tööle saada mille järgi kõik
riiklikud ametkonnad joinduvad.

_________________
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 29 Dets, 2020 12:16 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 32396
Neljakohalise arvuga mõõdetav sisekaitsereserv (väiksemaga minu silmis Eestis ei saa) EI OLE saavutatav KL baasil (tänase sõjalise ülesande jätkumise tingimustes). Et saab, on reaalsusest väga kaugel.

Ainus viis seda saavutada on valdavalt (teatud osa võib jätta ka vabatahtlikele) on riikliku sunni korras, asudes õpetama politseiüksusi nii nagu KV õpetab sõjalisi.

Kummaline on jälgida, kuidas kõrgel tasemel tehakse jõhkraid polkasamme, et sellest tõsiasjast kuidagi mööda hiilida.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 17 Veebr, 2021 0:04 
Eemal
Liige

Liitunud: 04 Mär, 2016 10:54
Postitusi: 62
Tundub, et hakatakse kuhugi jõudma - https://www.err.ee/1608112372/ministeeriumid-on-leidnud-ppa-kriisireservi-loomises-voimaliku-kompromissi
Tsiteeri:
Detsembris astus siseministeerium suure sammu kompromissi suunas ja lubas, et kriisireservi ei nimetata neid, kellele kaitsevägi on määranud sõjaaja ametikoha. Ehk 24 000 potentsiaalset võitlejat jääks kindlasti kaitseväe käsutusse.

See lause on minu jaoks pisut ebaselge -- on arusaadav, et selle järgi on kõik KLi SA ametikohale kuuluvad isikud sisekaitsereservist väljas. Väljas on kindlalt ka KV nn "kuum reserv". Ma ei saa selle artikli järgi aru, mis saab nendest, kes läbinud ajateenistuse näiteks 15 aastat tagasi. Sõna-sõnalt võttes ei saaks määrata sisekaitseresevi ühtegi inimest, kellele on kunagi määratud SA ametikoht? Minu jaoks oleks see okei, aga tekib küsimus, keda siis sisekaitsereservi üldse saaks määrata ja kas juba loodud "üksustes" tegutsevad SA ametikohta omavad reservväelased võivad rahulikult sinise vormi lattu tagasi anda?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 357 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt