www.militaar.net
https://militaar.net/phpBB2/

REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria
https://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=68&t=47488
1. leht 291-st

Autor:  Kriku [ 12 Mär, 2021 21:53 ]
Teema pealkiri:  REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Eriolukorra aastapäeva puhul avame uue osa.

Autor:  ssk [ 12 Mär, 2021 22:14 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

2korda2 kirjutas:
mart2 kirjutas:
Vanemaid konkreetseid poste ei hakka lõimest taga ajama. Kui mind ei usu, eks siis peaks ekstra aega võtma, kuid ega ma ei ole siin ainuke, kes antud arutelu mäletab ...
Kuna algne väide oli, et pikaajalisi tüsistusi ei ole...

... "Esineb tüsistusi" ei tähenda, et:
1. neid on palju
2. nad mõjutavad elukvaliteeti ...

https://etv.err.ee/1608123769/aktuaalne-kaamera-ilm
Eilse AK reportaaž Tallinna lastehaiglast (15ndal minutil algab).
Lühidalt veebruari algusest 7 last multisüsteemsete põletikuga haiglast läbi käinud. Ravitakse ja tervenevad... kas jäävad pikajalised tüsistused selgub alles kaugemas tulevikus (südamekahjustus ei tundu naljaasi).

Autor:  Kriku [ 12 Mär, 2021 22:47 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Tsiteeri:
Kui varem arvati, et septembris Inglismaal tuvastatud ja praeguseks Eestiski plahvatuslikult leviva koroonaviiruse tüve B.1.1.7 puhul on varasemast suurem vaid nakatamisevõime ja seega ka levimus, siis värske teadusuuring näitab, et uus tüvi on lisaks ka 30 kuni 100 protsenti surmavam. Teadusajakirjas British Medical Journal avaldatud uuringus võrreldi B.1.1.7 ja teiste koroonaviiruse tüvedega nakatunute haiguskäiku. Kokkuvõttes tuuakse välja karm tõdemus, et paraku kaasneb uue variandiga ka «oluliselt kõrgem» suremus – kui 54 906 uue tüvega nakatunud patsiendist suri haiguse tagajärjel 227, siis teiste tüvedega nakatunute seas oli sama näitaja 141.

«Kui panna kokku [uuringu tulemused] ja B.1.1.7 võime kiiremini levida, siis saame ohu, mida tuleks väga tõsiselt võtta,» ütles uuringut juhtinud Exeteri Ülikooli teadlane Robert Challen.

Reutersile tulemusi kommenteerinud sõltumatud eksperdid tõdesid, et tulemused annavad tuge varasematele esialgsetele tulemustele, mis sidusid B.1.1.7 nakkuse suurema suremise riskiga. Viroloog ja Warwicki Ülikooli molekulaarse onkoloogia professor Lawrence Young ütles, et täpsed suremust suurendavad molekulaarsed mehhanismid ei ole veel selged, kuid need peaksid olema seotud viiruse paljunemise suurema edukuse, aga ka suurema levimusega. Ta hoiatas, et tõenäoselt on ka Euroopat tabanud järsu nakatumiste arvu tõusu taga just UK variant.

Kokku on UK variandi genoomis 23 mutatsiooni, mis on suhteliselt kõrge number. Mõne puhul neist on seos suurema levimusega teada, teiste puhul veel mitte. Teadlaste hinnangul on see viiruse variant 40 kuni 70 protsenti suurema nakatavusega.
https://www.postimees.ee/7199105/uuring ... em-suremus
---

Jälle üks idioot hakkas poes tõuklema: https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=92826479

Autor:  Mudakoon [ 12 Mär, 2021 23:31 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Tegin täna Kristiine keskuse K-tanklas märkuse Wolt-Bolt aasta töötajast mustinimesele (olime ainsad kunded, tähendab , mina vähemalt läksin asja ostma...)puuduva maski kohta , nii verbaalselt kui ka osutades. KAV-LAV jamisiganes murdes pobisedes , installeeris ta mõne hetke pärast selle maski oma ....koonu külge. Mind ärritas lihtsalt see , et uksest millel maski pilt , astub hing sisse ja tal savi reeglitest (hea algus uues kohas elu alustamiseks).Tõuklema ei hakanud.....vähemalt minuga mitte.
PS: ma ei ole kunagi kandnud "pommijopet" , liibuvaid teksaseid koos trakside ja tanksaabastega. Kiilakas olen olnud ajateenistuses ja kurikat käes hoidnud ühe korra elus (mitte täna)

Autor:  kana tagumik [ 12 Mär, 2021 23:36 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Kui jägida sotsmeediat ja muid instrumente, siis üheks tõusvaks numbriks on vaktsineerida soovijate arv. Ehmatanud on nii haigete kasv, kui tüsistuste tõsidus. Loomulikult on olemas alati kindel number lärmajaid, kes raiuvad oma, kaua jaksavad. Kisa võib olla simapaistev, aga see on samas petlik, reeglina on need 3-6 sama inimest, kes keerutavad samu linke ja tekste, noh et ikka covid on pettus ja tegemist on gripiga. Samuti on inimestel esimene ehmatus vaktsiinitüsistustega möödas, on ära nähtud, et jah on, aga mõne päevaga läheb mööda. Ja kui on valida, kas risk sattuda voolikute alla või 2 päeva peavalu ja palavikku vaktsiini reaktsioonist, siis hakatakse valima juba viimast.
Lisaks on veel kaader nagu Varro Vooglaid - temasuguseid on siin foorumis ka, kes küsivad, et kas surmade arv ja majanduse ja muude piiranguterst tulenevate tagajaärgede tõsidus on omavahel mingis õigustatud suhtes. Ja see küsimus on õige ja tuleb küsida, vastuste häma ja vehkimine demagoogiliselt jaapani enesetappude arvuga pole väga veenev. Aga haiglate täituvus - ja koormusnumber veenab ka Vooglaiu suguseid. Ma pidin ühele ütlema, et see et sa sporti tahad jõusaalis teha, kas see peab tulema haiglate ülekoormuse hinnaga, niipalju tunnistas, et ta pole seda nii üldse mõelnud. Isegi Grünthal riigikogust ei eita viirust, ta lihtsalt ei taha olla vaktsiinii katselabor enda arust.

Aga nagu ma juba ütlesin, alati jääb pisike kaader, keda ei veena miski, USA-s on neid tuhandeid, kes surid voolik suus ja - kuni surmani ei uskunud, et tegemist on tema puhul koroonast kas just põhjustatud, aga võimendatud kopsukahjustustega.

Kardetavsti ei veena ümber ka seda Lasnagorski kaadrit, kelle mõttemaailm on jäänud aastasse 1983.

Autor:  Madis Reivik [ 13 Mär, 2021 0:31 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Ma ei näe põhjust miks peaks Grünthali ja Vooglaiu suguseid "veenma". Loll pea on ihu nuhtlus, eks siis haigus (või ümmargune maa) nuhtleb...

Autor:  loomake [ 13 Mär, 2021 8:51 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Alates eelmise aasta lõpust täheldatakse Eestis liigsuremust.
Tsiteeri:
Praegu sureb Eestis Covid-19sse päevas 8–10 inimest
Eakamatel on kindlasti soovitatav vaktsineerima minna
Pea iga päev saame teateid, et Covid-19sse haigestunutest on surnud kaheksa, kümme või isegi kolmteist. Vaid arvud? Samas täheldati Eestis liigsuremust alles eelmise aasta lõpus. Põhjuseks koroonaviirus. Mujalt maailmast hakkasid teated liigsuremusest saabuma eelmise kevade lõpust.
https://leht.postimees.ee/7200536/alate ... igsuremust

Kahjuks maksumüüri taga.

Autor:  loomake [ 13 Mär, 2021 8:56 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Enn Veskimägi: viiruse ohjeldamine on kahe teraga mõõk
Tsiteeri:
Üleeile pälvis EY Eesti aasta ettevõtja konkursil üheteistkümnendat korda väljaantava elutööpreemia mööblitootja Standard kauane juht Enn Veskimägi, kes näeb seniajani iga päev vaeva, et taastuda teda mullu varakevadel tabanud koroonaviiruse haigusest.
Tsiteeri:
Põdesite mullu kevadel koroonaviiruse haiguse läbi, ja sugugi mitte kergelt. Mida te oma kogemuse põhjal ütleksite neile, kes endiselt ei taha seda teemat tõsiselt võtta?

Alati leidub neid, kes ei õpi teiste vigadest, ja veenduvad milleski alles siis, kui ise nakatuvad. Need, kes praegu sõdivad maskide, piirangute ja vaktsineerimise vastu, on elus vastutustundetud inimesed. Kogu maailm võitleb, vaktsiini ei jätku, aga nemad protestivad.
https://leht.postimees.ee/7199857/enn-v ... eraga-mook
Jälle edasine müüri taga

Autor:  kilo [ 13 Mär, 2021 9:01 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

loomake kirjutas:
Alates eelmise aasta lõpust täheldatakse Eestis liigsuremust.
Tsiteeri:
Praegu sureb Eestis Covid-19sse päevas 8–10 inimest
Eakamatel on kindlasti soovitatav vaktsineerima minna
Pea iga päev saame teateid, et Covid-19sse haigestunutest on surnud kaheksa, kümme või isegi kolmteist. Vaid arvud? Samas täheldati Eestis liigsuremust alles eelmise aasta lõpus. Põhjuseks koroonaviirus. Mujalt maailmast hakkasid teated liigsuremusest saabuma eelmise kevade lõpust.
https://leht.postimees.ee/7200536/alate ... igsuremust

Kahjuks maksumüüri taga.


Alates eelmise aasta lõpust täheldatakse Eestis liigsuremust
Teise koroonalaine ajal kasvas nakatumine eelkõige hoolekandeasutustes, lausa kolm korda võrreldes esimese lainega. «Sellest ka suurem suremus,» selgitas terviseameti meedianõunik Merilin Vernik Postimehele veebruarikuu seisu. Koroonaviiruse tagajärjel surnud inimeste keskmine vanus on 80 eluaastat ning nad kuulusid riskirühma. Terviseameti kommunikatsiooni juht Imre Kaas selgitas, et pärast hooldekodudes toimunud vaktsineerimisi on hospitaliseeritute seas valdavalt kodust haiglasse toodud inimesed.

Koroonasurmade arv kasvab
Haiglasse sattunute seas on surmaga lõppenud 12,7 protsenti juhtudest. 83,4 protsendil surmaga lõppenud juhtudest on tegu 70-aastaste ja vahemate inimestega. Minimaalne vanus oli 30, maksimaalne 100, keskmine 79,6 aastat. Mehi oli 341 (51,1 protsenti), naisi 326 (48,9 protsenti). Surnud isikute seas oli 251 hoolekandeasutuste klienti (37,6 protsenti üldarvust). 652 inimest suri haiglas (97,8 protsenti), 15 väljaspool haiglat. Esimene surmajuhtum oli 25.03.2020.

Kui võrrelda selle aasta üheksat nädalat möödunud aastaga, on erinevus surmade arvus lausa 600. Teadusnõukoja liige, Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer rääkis Postimehele, et möödunud aastal oli Eestis rekordiliselt madal suremus. Kui ta aga võrdleb seda nelja aasta keskmisega, siis aasta esimese üheksa nädala jooksul on olnud 367 surma enam. «See on 12 protsenti rohkem,» selgitas teadlane.

Eesti liigsuremus pole küll võrreldav mõne teise Euroopa riigiga, sest Eesti on väike, suur on liigsuremus näiteks Inglismaal. Kuid Fischeri sõnul on juba 367 surma väikeses riigis väga palju, eriti kui neid saanuks vältida. Elusid oleks saanud päästa. Teadlaste uuringu järgi oli Covid-19sse surnutest 5–15 protsendil tegu inimestega, kes oleksid nagunii sel aastal surnud. «Aga ülejäänud on need inimesed, kes oleksid elus, ja just see teeb murelikuks,» sõnas Fisher.

Eilsel pressikonverentsil ütles terviseameti peadirektor Üllar Lanno, et ainuüksi koroonaviiruse tõttu on Eestis aastaga meie hulgast lahkunud 695 inimest. «Täna ei pidanud üheksa haiget koroonale vastu,» lisas Lanno.

Praegu sureb Eestis Covid-19sse päevas 8–10 inimest. Kas see arv võib tõusta 20ni? Sellele küsimusele Fisher vastust ei teadnud. «Ma kardan küll, et ta võib veel tõusta ja liigsuremus jääb,» lausus ta. Liigsuremus Eestis on juba alates detsembri lõpust. «Suremus on suurem, kui me oleksime teadnud ennustada,» selgitas ta.

Ka Euro-MOMO (suremuse statistikat uuriv portaal) andmete põhjal võib Eestis märgata liigsuremust. Nimelt on seal väikeriikidele veidi korrigeeritud andmestik. «Euro-MOMO kaardil on Eesti kõige tumedama värviga,» lisas Fischer.

Teadusnõukoja juht, Tartu Ülikooli viroloogia professor Irja Lutsar kinnitas, et viimastel nädalatel on Euro-MOMO põhjal liigsuremust märgata. «Selle koroonapuhangu ajal on see esmakordselt sinna märgitud,» lisas ta.

Professori sõnul näidati ka suvel, et Eestis on liigsuremus, kuid toona polnud põhjuseks koroonaviirus. «Eesti oli eelmisel nädalal ainus liigsuremuse näitajaga riik, teistel ei olnud,» sõnas Lutsar.

Teadlase sõnul viivad liigsuremuse näitaja üles üle 80-aastased. «Meil on surnud koroonaviiruse tõttu ka alla 50-aastaseid, aga enamik neist oli suurte kaasuvate haigustega,» täpsustas Lutsar.

Lutsar selgitas, et inglased said nüüd kinnituse detsembris väljaöeldule, et Briti haigustüvi on seotud suurema suremusega kui kevadel levinud viirustüvi. «Briti tüvi on ka Šveitsis, Taanis ja Belgias – aga neist keegi kõrgemat suremust ei märgi,» lisas Lutsar. Tema sõnul mängis Briti tüvi nakatumise suurenemises teatud rolli, ent Eestis on suur roll ka inimeste vabadusel.

Eakad vaktsineerima
«Enne paremaks ei lähe, kui me ei suuda vaktsineerida eakaid inimesi,» ütles Lutsar. Niisamuti tuleks kaitsesüstida raskete kaasuvate haigustega üle 50-aastaseid.

Krista Fischer soovitab eakamatel kindlasti vaktsineerima minna, sest see on üks asi, mis aitaks vältida koroonaviirusest tingitud fataalseid tagajärgi. «Kuna eakamad on üks riskirühm, kellel on suurem risk sattuda haiglaravile, siis seetõttu võib suurema tõenäosusega juhtuda kõige halvim,» rääkis Fischer.

Matemaatiku sõnul aitaks see, kui praegu saaks nakatumise jõudsalt langusesse pöörata. Langus hakkab peegelduma ka suremusnäitajates. «Mitte nii kiiresti, aga ühel hetkel näeme ka seal madalaid numbreid,» lausus Fischer.

Arst: patsient ei ole üksi
Lääne-Tallinna keskhaigla anestesioloogia- ja intensiivravikliiniku juhataja dr Neeme Somma rääkis lehele, et kui inimene on raskelt kulgeva Covid-19 tõttu haiglas ja suremas, siis on haiglatöötajate jaoks esmatähtis teha tema surm väärikaks.

«Tehakse kõik selleks, et patsient ei peaks piinlema ja et tal ei oleks millestki puudus: et ta ei tunneks janu, nälga, külmatunnet, valu. Covid-19-patsiendi surm saabub tavaliselt hingamispuudulikkuse tagajärjel,» lausus dr Somma.

«Patsient ei ole sel hetkel üksi, inimesed abistavad teda ja teevad lahkumise väärikaks.»


Liigsuremus
«Liigsuremus on oodatust suurem suremus. Oodatut arvutatakse matemaatiliste mudelite abil,» selgitas Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registri juht Gleb Denissov termini tähendust.

TAI osaleb rahvusvahelisi suremusandmeid analüüsivates teadusprojektides. Üks neist on Euro-MOMO, mille raames välja töötatud matemaatilise analüüsi meetodite abil saab hinnata suremuse muutust ilmastikutingimuste tõttu (kuuma- ja külmalained) ning hooajaliste haiguspuhangute ajal. Seda on rakendatud nii gripi kui ka Covid-19ga seotud liigsuremuse hindamiseks.

Eestis oli möödunud aasta 52. ja 53. nädalal suremus oodatust mõnevõrra suurem, samuti 2020. aasta 1.–3. nädalal, kuid kasv ei olnud võrreldes mitmete Lääne-Euroopa riikidega suur.

«Kuna koroonaviiruspositiivsete surmade arv oli sellel perioodil suur, saab liigsuremust seostada viiruse levikuga,» ütles Denissov. Kuidas liigsuremust mõõdetakse?

Liigsuremust mõõdetakse Z-skooriga (Z-score). Z-skoor näitab standardiseeritud surmade arvu, kus keskmine võtab arvesse ka hooajalise muutuse.

Liigsuremus jagatakse ja defineeritakse skaalal moderate – high – very high (keskmine, kõrge, väga kõrge) ja extraordinary high (ebatavaliselt kõrge). Kõik need näitavad, et surmasid oli tavatult palju. Värvid näitavad, mil määral. Z<0 – surmade arv tavapärasest väiksem

Z=0 või Z<=2 – üleliigseid surmi ei esine

Z=2 – surmade arvu väike ülekaal

Autor:  loomake [ 13 Mär, 2021 9:02 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

AstraZeneca probleemid löövad sassi ka Eesti vaktsineerimistempo :shock:
Tsiteeri:
Eesti vaktsineerimistempo hoidmist võib pärssida segadus AstraZeneca vaktsiini ümber. Selle tarned on häiritud ning kasvab ka kahtlus AstraZeneca vaktsiini ohutuse suhtes.
https://www.err.ee/1608140782/astrazene ... rimistempo.

Autor:  Siki [ 13 Mär, 2021 9:48 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Kolmandik maailma riikidest on rahvusvahelisele turismile suletud:

https://trip.ee/uudised/kolmandik-riike ... ks-suletud

Autor:  Kriku [ 13 Mär, 2021 10:13 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Politsepiatrull kontrollib maskikandmist: https://leht.postimees.ee/7200561/ostuk ... stase-soim

Väidetavalt edukalt. Üks sõimlev mittepõlisrahvusest kodanik suunati poest välja.

Autor:  Kriku [ 13 Mär, 2021 11:51 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Hiljuti oli eelmises teemas vaidlus, et kas politsei saaks aktiivsem olla piirangute jõustamisel. Nagu arvasingi, saab ikka küll: https://www.err.ee/1608140776/politsei- ... elevalveks

Kõik oleneb poliitilistest suunistest, mis neile antakse.

Autor:  ruger [ 13 Mär, 2021 12:16 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Nakatus 1586 inimest. Suri 15.
Tsiteeri:
Terviseameti andmetel analüüsiti viimase 24 tunni jooksul 8530 koroonaviiruse testi, millest 1586 ehk 18,6 protsenti osutus positiivseks.

Suri 15 inimest. Kokku on Eestis alates pandeemia algusest surnud 710 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Haiglaravi vajab 12 patsienti rohkem kui päev varem ehk haiglates on kokku 670 koroonapatsienti. Neist juhitaval hingamisel on 46 inimest (päev varem 45) ning intensiivravi vajab 65 inimest (päev varem 62). Ööpäeva jooksul avati uusi COVID-19 haigusjuhtumeid kokku 104.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 1042 inimesel. 813 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 106, Lääne-Virumaale 88, Tartumaale 61 ja Pärnumaale 60 uut positiivset tulemust. Viljandimaale lisandus 36, Raplamaale 29, Jõgeva- ja Läänemaale 22, Võrumaale 19 ja Saaremaale 18 uut juhtu. Järvamaale 13, Valga- ja Hiiumaale üheksa ning Põlvamaale kaheksa uut nakkusjuhtu. 44 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 1466,17 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust on 19,5 protsenti.

Ööpäeva jooksul tehti 7674 vaktsineerimist, millest 5747 olid esmased kaitsesüstid.

Eestis on vaktsineerimisi tehtud kokku 127 829 inimesele, kellest 52 571 on saanud mõlemad doosid.

https://www.err.ee/1608141172/oopaevaga ... 15-inimest

Autor:  aht0 [ 13 Mär, 2021 13:59 ]
Teema pealkiri:  Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

https://epl.delfi.ee/artikkel/92824459/erisaade-allar-joks-eriolukorra-noudjad-ei-moista-et-siis-voib-kaitsevagi-siseneda-igasse-koju-igauht-kinni-pidada-ja-labi-otsida

Selline demagoogia tuleks avalikult hukka mõista. Mitmesse koju kaitsevägi eelmisel kevadel sisenes, kelle kinni pidas või läbi otsis? Pseudoargumentidega anda hoogu lamemaalaste veskile..

Demokraatia ei ole ainult "üksikindiviidi vabadused ükskõik mis hinnaga".

1. leht 291-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/