Varustus ja varustatus

Vasta
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas mongol »

Ma salvetaskute pointi ei hakanud ennist esile tooma - KL-s pole Galili salvetaskuidki, M4 salvedele sobilikest rääkimata. Galili omasse istub Rahe salv täitsa ilusti. Ja niipalju kui ma olen tihanud uurida, pole keegi varustusega tegelejatest kuulnudki, et salvetaskud on kohe esimene asi, mis Rahe kasutamist tõsiselt segama hakkab...
professional retard
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas HeiniR »

Ma ei tea kui paljud seda AK4 taskutega teinud on,kuid enda paaril taskul lôikasin tasku klapi kinnised kõrvad lahtiseks, toimib natuke paremini kui “originaal”, sest enam ei pea salve väljaulatuvat osa nii tihkelt salve klapi kitsasse avasse toppima,et klapp korralikult klôpsuga kinni saada. Ma loodan,et mu mõte jõudis selle kohmaka sõnastusega kohale :D
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Suur tänu vastuste eest.

Kordan üle - maakaitse ei ole juba aastaid saanud "ülejäänud" ega ka teise ringi varustust. Palun viisakalt ka Leol selleteemaline jutt ära lõpetada.

Teiseks - kõik see, mis meil (veel) puudu on, nagu piisavalt öövaatlusseadmeid, on puudu enamus üksustel. Neid hangime pidevalt kogu aeg juurde. Vastavalt üksuste varustustabelitele.

Ja viimaseks ning kõige põhilisemaks - sõdur ei pea ja ei tohi kannatada vale suurusega varustuse pärast. Ei ole normaalne ja vastuvõetav, kui laos on vaid vale suurusega asju. Samuti on minu jaoks arusaamatu, kui sõdur on tänapäeval nõus laost vastu võtma ebasobiva suurusega olulist varustust. Miks te seda üleüldse teete? Kui kõik võtavad endale ebasobiva suurusega asja laost välja, siis kuidas õige suurusega asjad üleüldse lattu peaksid jõudma? See nagu targutusena mõeldud vist. Aga lühidalt öeldes - viige valed asjad lattu tagasi ja nõudke õigeid.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas mongol »

Veiko Palm kirjutas:Aga lühidalt öeldes - viige valed asjad lattu tagasi ja nõudke õigeid.
Tänud, tegutseme. Ma muidugi ei hakka mainima, et seda on tehtud ja varustusspetsialistidel on taotlusi tehtud kuhjade kaupa, et nänni ümber vahetada saaks tsentraalse süsteemi kaudu. Vastused ei kannata eriti kriitikat, asjad lihtsalt ei liigu ja malevad istuvadki XXXXL asjade otsas, sest lihtsalt ei tule seda lahendust ülaltpoolt.
Aitaks, kui mõni loll aktivist võtaks kätte ja kirjutaks olukorda kirjeldava essee kasvõi ühe maleva põhjal ja saadaks otse meilile? Sest mul on tunne, et kuskil on filter, mis exceli tabelid ilusti juhtkonnale söödavaks teeb ja reaalsus ongi täpselt selline, et malev saab ettenähtud arvu nt kuuliveste ja olekski nagu kombes. See, et suurused on nagu on ja keskmine vabatahtlik kas võtab XXXL vesti, on paljas või sebib politsei annetatud kerge vesti, ei kipu nagu kuidagi Teie lauale jõudma..
professional retard
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas taara »

Ma olen vist õnnega koos. Nii palju kui üritan meenutada, siis pole mul ühtegi kasutatud vormielementi. Või vähemalt enamus asju olen kilest välja võtnud (isegi rakmed). Ainuke asi, mida ma ootasin mitu aastat, et õige suurus saada oli kiiver (PS. Vana kiiver oli kasutatud, uus jällegi tutikas). Päris nii hull see ei ole nagu mongol ja Leo kirjutavad.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas Martin Herem »

Vastused ei kannata eriti kriitikat, asjad lihtsalt ei liigu ja malevad istuvadki XXXXL asjade otsas, sest lihtsalt ei tule seda lahendust ülaltpoolt.

Hakkan edaspidi malevates küsima - mitmel võitlejal on vale suurusega vest. Ja mitu korda on taotlusi saadetud.
Mis siis saab, kui taotlusi ei olegi "kuhjade kaupa" tehtud?

Ausalt öeldes, on väga raske uskuda, et me oleme tellinud ja malevatele andnud nii palju vale suurusega varustust.
Pigem on olukord järgmine.
Maleva isikkoosseisust kuulus SA struktuuridesse 200 inimest. Täna 300.
200 inimese jaoks on malevale varustus antud.
10 inimest ei ole saanud sobiva suurusega vesti. Need seisavad laos.
Kokku on malevas 110 inimest, kes kuuluvad SA koosseisu aga ei oma kogu SA varustust.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Nõustun absoluutselt sellega, et KL-i vaeslapseks jätmine on kole. Absoluutselt ei nõustu selle väitega, et AK4 oleks ükskõik mis olukorras parem, kui R-20. Mõtlesin väga kaua ja lihtsalt ei suuda mitte ühtegi sellist olukorda ette kujutada. AK-4 eelisteks on ikka ja jälle toodud, et tema kaliiber on 7.62, mis on surmavam ja täpsem. Surmavam võibolla tõesti, aga 50 aastat tagasi toodetud AK-4 rauast täpsem kohe kindlasti mitte. 14 tollisest rauast välja lastud 5.56 on piisavalt surmav ja täpne ka üle 300 meetri. Lisaks on kuuli "surmavus" täpselt 0, kui temaga sihtmärgile pihta ei saa kas sittade sihikute, sita ergonoomika või otsalõppenud moona tõttu. Moderniseeritud AK-4 ei tõsta oluliselt relva efektiivsust, v.a juhul, kui sellele oleks kinnitatud korralik modernne sihtimisseade. Küll aga lisavad "moderniseerimise kitid" roppu moodi juurde raskust ja kohmakust, mida relval juba niigi üleliia on.


Need AG3-d, mis meie üksus sai, olid väikeste eranditega uueväärses olukorras, kuigi enamikul oli tootmisaasta 1960ndatel.
Ma ei tea, mismoodi neid relvi jagati, aga ebatäpsus või väsimus pole meil teemaks. Kui keegi pakuks mulle kinnitatud relva mulle nt 1000 euroga müüa, siis ostaksin kaks korda mõtlemata.

300+ ja 500+ on päris erinevad klassid, sest viimasel kaugusel on korraliku 7,62-ga võimalik täitsa täpselt veel lasta.

Ja et moderniseerimine ei tõsta efektiivsust, see on jama. Normaalne bipod ja 1-4x24 optika võimaldab selle relvaga tabada erilise probleemita A4 paberilehe suurust märki 500 m kaugusel. Keskmisel laskuril. Ma ei haugu siinkohal tühja - olen tabanud. Lahinglaskmistel üksuse tuld (trasseritega) juhtides ei olnud mul probleemi lasta BTR vrakil sisse sellest väljumisluugist, mis rataste vahel on. Kaugus oli 550 meetrit. Jagu tulistas sama masina ümber olevat vastast markeerivad rinnakujud pikali pakun 4-5 sekundiga.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
TangoViktor
Liige
Postitusi: 285
Liitunud: 08 Jaan, 2014 10:51
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas TangoViktor »

Martin Herem kirjutas:
Vastused ei kannata eriti kriitikat, asjad lihtsalt ei liigu ja malevad istuvadki XXXXL asjade otsas, sest lihtsalt ei tule seda lahendust ülaltpoolt.

Hakkan edaspidi malevates küsima - mitmel võitlejal on vale suurusega vest. Ja mitu korda on taotlusi saadetud.
Mis siis saab, kui taotlusi ei olegi "kuhjade kaupa" tehtud?

Ausalt öeldes, on väga raske uskuda, et me oleme tellinud ja malevatele andnud nii palju vale suurusega varustust.
Pigem on olukord järgmine.
Maleva isikkoosseisust kuulus SA struktuuridesse 200 inimest. Täna 300.
200 inimese jaoks on malevale varustus antud.
10 inimest ei ole saanud sobiva suurusega vesti. Need seisavad laos.
Kokku on malevas 110 inimest, kes kuuluvad SA koosseisu aga ei oma kogu SA varustust.



Ma oskan selle kohta öelda ainult seda, et paberil peaks käima see asi nii, et kui uus inimene liitub üksusega, siis tema mõõdud ja asjad peaksid minema peastaapi ning sealt saadetakse õige mõõduga asjad. Kinnitan, et olen omalt poolt teinud kõik, et ladu saaks uute inimeste info, aga laost on enamasti vastus, et saavad anda ainult seda mis neil on, või seda mida saadetakse. SAmuti olen kohanud seda, kus laos on liiga suured asjad, ning need seisavad sealt juba aasta otsa, samas, kui minu üksusel, kelle õppustel osalemise protsent on ~80% juures igal õppusel on ikkagi aasta hiljem inimesi kellel ei ole isikliku kuulivesti plaatidega, mis on neile määratud. See asi ei ole nii väga rohujuuretasandil nõudmise osas, kui tarneahelas on kusagil suure tõrge. Uuele inimesel ei tule lattu varustust, vaid antakse olemasolevast varustusest mida iganes saada on.
Puhkeala on selline koht, kuhu sa mataks l*tsi.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas HeiniR »

Teiseks - kõik see, mis meil (veel) puudu on, nagu piisavalt öövaatlusseadmeid, on puudu enamus üksustel. Neid hangime pidevalt kogu aeg juurde. Vastavalt üksuste varustustabelitele.


Arusaadav, sain vastuse. Lihtsalt summa sellise võimekuse kohta ei tundu väga suur võrreldes muude oluliste või vähemoluliste asjadega.

Ausalt öeldes, on väga raske uskuda, et me oleme tellinud ja malevatele andnud nii palju vale suurusega varustust.


Tõde on see, et kui soovid suurust vahetada, siis on ainult needsamad suured numbrid, minu jaos/rühmas kindlasti märkimisväärne hulk inimesi, kes sama probleemiga. Suuruse valik saab ju tegelikult selgeks alles esimese põrkamisega, soovitused, et jope peab alla mahtuma jne jne. Kui järgmine kord läksid küsima, et kas saaks suurust vahetada (plaadid ju samad jne), siis vastus, et väiksemaid numbreid pole. Ja see küsimus põrkub tagasi igal aastal või poolaastal. Sama lugu oli algselt ka uute kiivritega (esimene ring, mis uuena hangiti ja KL-le jõudsid), see probleem vähemalt minu jaoks on täna lahenenud ja olen rahul.
Aga vesti osas soovitan teha rahulolu küsimustiku, siis peaks saama adekvaatse vastuse.

Ja et moderniseerimine ei tõsta efektiivsust, see on jama.

Trumm, võibolla ongi vahe meeste suuruses? Mina oma 180cm ja vasakukäelisusega ootan väga, et saaks uue relva. Uute liistudega AG3 on minu jaoks teinud asja oluliselt kehvemaks, originaalis on AK4 laesäär ikka oluliselt mugavam hoida ja ei lõhu käsi, mida aga teeb see Nordarmi laesäär oma teravate nukkidega, rääkimata muust jamast ja ebamugavusest.
Mingeid vidinaid enamusel seal küljes ei ole, üksikud on endale soetanud sinna asju peale.
Kui odavalt saaks, siis tagavaraks ostaks endalegi, aga sõtta esimese asjana minna sellega ei tahaks, eriti hoonestatud alal.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3503
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas Chupacabra »

Öövaatlustega tundub olevat selline arusaam, et korra hangid, siis on pikaks ajaks mureta. Nii see kahjuks ei ole. Esiteks on regulaarne hooldus, parandamine ja varuosade asendamine*. Teiseks on asjaolu, et nii kui valgusvõimendi tehasest välja tuleb, siis hakkab see degradeeruma. Paar % aastas. Näiteks täna kasutuses olevad seadmed on saadud kingituseks 2008.a. USA'st ja tänaseks juba 30-40% degradeerunud (juhul kui need olid saades uued). Ma pole 100% kindel (kuna pole täpselt testida saanud) aga ÖVSide ja punatäppide ühildamatuses pole süüdi mitte punatäppsihikud (konkreetselt Holosun ja Vortex), vaid vanad ÖVSid.



*
Hooldus - teoorias peaks iga 6 kuu tagant seadet lämmastikuga täitma. Mulle teadaolevalt KV's see võimekus täna puudub.
Parandamine - õppuste käigus läheb neid üksjagu katki.
Varuosad - Pidevalt kaob silmakaitseid, läätsekaitseid ja udukaitseid.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas nimetu »

Hooldus - teoorias peaks iga 6 kuu tagant seadet lämmastikuga täitma. Mulle teadaolevalt KV's see võimekus täna puudub.

Äkki on siis asisem minna vähe kallima termokaamera teed? Alguses kallim, kuid hiljem veidi vähem peavalu.
Samas, ega ma teemast ise väga ei jaga. Olen ainult mõnest tsiviilkasutuseks mõeldud ÖV seadmest piilunud. :dont_know:
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3503
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas Chupacabra »

Ideaalis võiks üksuse kasutuses olla mõlemad - ÖVS ja termo. Mõlemal on omad eelised ja puudused. Hr. Herem on siin foorumis öelnud, et igasse jakku tuleb 2 ÖVSi. Ma paneks igale täpsuslaskurile clip-on termo juurde. Siis saaks RÜ kokku ajada jao suuruse öövõitlusgrupi ja KÜ vastava rühma. See oleks juba päris hästi.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3503
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas Chupacabra »

Hooldusest rääkida, siis igas rühmas võiks olla pädevam inimene (RV?), kes suudab iseseisvalt uduklaasi vahetada, seadet sodist puhastada ja suudab läätse kraapimata puhastada. Pataljoni peale peaks olema koolitatud tehnik. Praegune KV remondi/hoolduse ahel on jube pikk ja lohisev.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas mongol »

Martin Herem kirjutas:Hakkan edaspidi malevates küsima - mitmel võitlejal on vale suurusega vest. Ja mitu korda on taotlusi saadetud.
Mis siis saab, kui taotlusi ei olegi "kuhjade kaupa" tehtud?
Midagi ei saa, ma vahendan vaid vastuseid, mida ma küsimise peale varustusega tegelejatelt (varustusspetsialistidelt näiteks) olen saanud. Kas reaalselt on ka tehtud taotlusi iga probleemi korral rohkem kui üks, ma ei tea. Aga mulje jääb kangesti selline, et misiganes varustuse tagasisaatmine ja selle asemel parajama kraami saamine on suht võimatu ülesanne.
PS. Tõe huvides märkasin täna, et kas on tegu kokkusattumuse või ma ei tea millega, plaanib KL tagastada TVJ mõnedsajad 2XL ja mõnedsajad 3XL vesti. Vahi värki, miskit isegi juhtub ehk, kuigi ma usun asja alles siis, kui näen oma silmaga. Lisaks ei taha kuidagi uskuda, et kogu Eesti peale vaid mõnedsajad ühte ja mõnedsajad teist suurust on "üle"..

Ausalt öeldes, on väga raske uskuda, et me oleme tellinud ja malevatele andnud nii palju vale suurusega varustust.
Pigem on olukord järgmine.
Maleva isikkoosseisust kuulus SA struktuuridesse 200 inimest. Täna 300.
200 inimese jaoks on malevale varustus antud.
10 inimest ei ole saanud sobiva suurusega vesti. Need seisavad laos.
Kokku on malevas 110 inimest, kes kuuluvad SA koosseisu aga ei oma kogu SA varustust.

Tasub uskuda, et oleme tellinud tõesti (siinkohal mitte malev, vaid KV(?)) ja oleme (siinkohal siis TVJ) malevatele ka andnud nii palju suurte suurustega varustuseelemente.
Pakun, et siin on lisaks ülaltoodud täitsa usutavale arvutuskäigule veel selline pisiasi, et parajad vestid on kätte jagatud, aga sattunud passiivsemate kätte. Mõned aktiivsemad peavad hakkama saama 2XL/3XL vestiga ja kuna see kooslus on siis ebardlik, ebamugav ja isegi mõnes olukorras ohtlik, jääb see silma. Või jääb silma, et kolmandikul üksusest pole uut kuulivesti, vaid miski muu ja vastusena tulebki, et vat juudi vestiga saab tegutseda, aga uue kuulivestiga mitte. Suht sarnane hetk oli nõks aega tagasi Norra vestidega, mis viikingimõõtu olid - no ei leidnudki sellist, mis 170cm/70kg mehele paras oleks. Õnneks need vestid ei läinudki käiku, aga nendega saab hädapärast väga kuluefektiivselt sõiduautosid vooderdada - ei kulu nii palju veste kui inim-mõõtu veste kuluks..

Aga võibolla ongi asi hoopis selles, et ongi tellitud normaalne valik suurusi, aga pumba juurest (loe: TVJ-st) on jagatud KV-le ja muudele "prioriteetsematele" numbreid ebavõrdselt, sest ajateenijatele ja skautidele on märksa lihtsam vestitellimust teha: 80 x M, 10 x S, 8 x L ja 2 x XL. Mõni ime, et KLi kuhja komplekteerides sinna XL+ suurusi rohkem "jagub"..

Chupacabra kirjutas:*
Varuosad - Pidevalt kaob silmakaitseid, läätsekaitseid ja udukaitseid.
Vat selles osas on abitud mingid pisemad niplid - ma isiklikult hankisin portsu udukaid ja lutte. Iseasi, kas on antud teada, et varuosad on olemas ja samal ajal, kas on käidud pinda, et kas varuosi nüüüüüüüüüd lõpuks on ;)
Remondid on aegavõtvad, sest remontisaatmine on pudelikael, olgem ausad. Detailidesse ei laskuks, see ei ole KVJ tase :)
professional retard
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Varustus ja varustatus

Postitus Postitas vaad »

Kapten Trumm kirjutas:Need AG3-d, mis meie üksus sai, olid väikeste eranditega uueväärses olukorras, kuigi enamikul oli tootmisaasta 1960ndatel.
Ma ei tea, mismoodi neid relvi jagati, aga ebatäpsus või väsimus pole meil teemaks. Kui keegi pakuks mulle kinnitatud relva mulle nt 1000 euroga müüa, siis ostaksin kaks korda mõtlemata.

Kirjutasin AK4 mitte AG3, kuna väga paljudes malevates on endiselt veel kasutusel pikka aega Rootsi kaitsejõududes ja 20 aastat meie omas kasutatud AK4-d. Kulumise aste on muidugi alati erinev.
Kapten Trumm kirjutas:Ja et moderniseerimine ei tõsta efektiivsust, see on jama. Normaalne bipod ja 1-4x24 optika võimaldab selle relvaga tabada erilise probleemita

Kus väeosades väljastatakse standardvarustuses laskuritele (mitte TL-idele) bipode ja LPVO-sid? Nii palju, kui mina näinud olen, on moderniseermise komplektist ainult kasutusel erinevad laesääre käepidemed, mis on tihti seatud suvaliselt ja ebamugavalt ning segavad rohkem, kui nendest abi on. Lisavad korralikult kaalu ka relva ette otsa. Oma algses postituses mainisin ka, et moderniseerimise komplektidest oleks kasu rohkem juhul, kui nendega koos oleksid ka normaalsed sihtimisseaded (kas suurendusega punatäpp või LPVO).
Kapten Trumm kirjutas:Ma ei haugu siinkohal tühja - olen tabanud. Lahinglaskmistel üksuse tuld (trasseritega) juhtides ei olnud mul probleemi lasta BTR vrakil sisse sellest väljumisluugist, mis rataste vahel on. Kaugus oli 550 meetrit

Kui palju on sul Eestis maastikku, kus on võimalik (ja soodne) jaoga kontakti otsida 500 meetri kaugusel asuva sihtmärgiga? Sellises olukorras on väga selge ülekaal VF doktriinil ja tehnikal. Su joonele tõmmatud jagu leitakse juba eos pardarelvade vaatlusseadmete poolt ülesse ja tehakse samade pardarelvade poolt põrmuks. Lisaks oled sa oma 500 meetri peal asuva jaoga väljas oma enda orgaaniliste tankitõrje vahendite realistlikust laskekaugusest. Võid ju proovida BTR-i uksest sisse lasta, aga see BTR ja teised tema kõrval lasevad sind vastu ka. Pardarelvade efektiivsuse võtab ära kinnine ja liigendatud maastik, kus laskekaugused on väikesed. Tavalise laskuri kontakti kaugus jääbki valdaval enamusel ajast kuni 100m piiridesse ja peaaegu mitte kunagi üle 300m ja just 100m ja alla kaugusel, kus enamik konflikte on, ohverdad sa väga palju oma raske ja kohmaka harkjala ja laesäärega.

Ehk kokkuvõtteks minu algne (ja praegune) point oli:
1) moderniseerimise komplektid ei tõsta efektiivsust praegusel kujul. Parema efektiivsuse jaoks oleks tarvis paremaid sihtimisseadmeid. Käepidemetest üksi on enamasti rohkem kahju kui kasu.
2) tavalise laskuri kätes on R20 põhimõtteliselt igas võimalikus realistlikus olukorras kõvasti efektiivsem, kui AK4/AG3. Sellistele kaugustele laskmine, kus 14 tollise rauaga R20 muutub ebaefektiivseks, on äärmiselt ebatavaline.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist