Viktor Kingisepa hukkamine.

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Viktor Kingisepa hukkamine.

Postitus Postitas Siki »

Kapo ametnik Julius Palm väitis ülekuulamisel 30.08.1940, et peale Kingissepa tabamist tegelesid temaga politseinik Liiv ja Palm ise, ning et "mingeid piinamisi ega peksmisi ei olnud".

Ülekuulaja: "Kas olite kohtus?"
Palm: "Olin seal kui Viktor Kingissepa aresti tunnistaja. Kingissepp üritas relvastatud vastupanu."
Ülekuulaja: "Vale!"
Palm: "Õige! Ainult et teda segas tõrge revolvris."
Ülekuulaja: "Kes olid kohtunikud?"
Palm: "Ei tea, kõik olid sõjaväelased. Asja kandis ette sõjaväelasest prokurör. Kingissepale esitati kolm küsimust. Kas ta tunnistab end riigikorra kukutamise ettevalmistamises süüdi? Kas ta andis Vabadussõja ajal Nõukogude Venemaale mitmesuguseid andmeid? Kas ta tahtis tulistada inimest, kes teda arreteeris? Kingissepp vastas neile küsimustele väga lühidalt. Viimase küsimuse peale ütles ta, et tahtis tappa provokaatori, kes ta välja andis, aga mitte Kaitsepolitsei ametnikku. Kingissepal oli kohtus kaitsja, kes tahtis sõna, aga Kingissepp ei soovinud seda. Kingissepale anti viimane sõna. Ta ütles täiesti rahulikult: "Mis siin kaubelda, ega me hobust ei müü. Tean, et teil on otsus juba ammu valmis." Mäletan, et lisas kohtu kohta "timukate kohus". Ja ta viimased sõnad olid "Elagu Nõukogude Eesti!" Kingissepp sai surmaotsuse ja ta anti Raudvere käsutusse. Kahe nädala pärast võtsin osa tema laiba ümbermatmisest. Seal oli Raudvere adjutant, Johanson, mina ja teised. Sõitsime kahe autoga kohale. Raudvere adjutant, veltveebel, kaevas Kingissepa laiba välja. Panime ta autole ja viisime Pirita kaudu mere äärde. Seal, kus oli mootorpaat, ootasid meid Liiv ja Kaitsepolitsei Grossi poisid. Tõstsime laiba paati. Liiv käskis ka meil paati minna. Kaldast 7-8 kilomeetri kaugusel käskis Liiv laiba kotti panna ja siduda selle külge kaks puudast pommi. Laiba viskasime merre."
Ülekuulaja: "Kui palju te saite Viktor Kingissepa tapmise eest?"
Palm: "Mina sain 20 000 marka. Aga said ka teised. Kui palju, ma ei tea."
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: Viktor Kingisepa hukkamine.

Postitus Postitas Mudakoon »

Ülekuulaja emotsioonidega protokoll?
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Viktor Kingisepa hukkamine.

Postitus Postitas Siki »

Nii on see igatahes tõlgitud :dont_know:
Kes pääseb ligi Kaarel Eenpalu toimikule, võib originaali kontrollida. Palmi ülekuulaja oli julgeolekuseersant Pudištšev. Toimus ka Eenpalu ja Palmi vastandamine, kus Palm protokolli järgi rääkis:
"Kolm nädalat pärast Viktor Kingissepa surmaotsuse täideviimist toimus Lenzini (Kaitsepolitsei juhi) kabinetis kogunemine, kus oli ka Kaarel Eenpalu. Ta ütles, et nüüd tuleb saladus, ja kes selle välja räägib, läheb sõjaväljakohtu alla. Siis Eenpalu ütles, et kommunistid otsivad Kingissepa laipa, seepärast tuleb see merre viia. Ülesande andis ta Lenzinile ja politseinik Liivile. Pärast olin mina üks neist, kes seda tegi."
Ülekuulaja Eenpalule: "Kas kinnitate seda?"
Eenpalu: "Ei mäleta, asjast on 20 aastat möödas. Ei saa sellepärast ka eitada."
Ülekuulaja: "Te hakkate jälle uurimist segama! Kas andsite korralduse?"
Eenpalu: "Võisin anda selleks nõusoleku."
Ülekuulaja: "Millise nõusoleku? Kellele?"
Eenpalu: "Nõusoleku Lenzinile, kes tegi ettepaneku."
Ülekuulaja: "Kus ta tegi Teile ettepaneku?"
Eenpalu: "See oli Toompeal minu kabinetis. Siis ta ütles, et nad Raudverega otsustasid nii."
Ülekuulaja: "Jah, Te võtsite osa Viktor Kingissepa mõrvamisest."
Eenpalu: "Ei, võtsin osa uurimisasjast. Kandsin asjast ette Pätsile, andsin näpunäited Lenzinile."
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline