Viktor Kingisepa hukkamine.

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
gamajun
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 26 Jaan, 2005 10:57
Kontakt:

Viktor Kingisepa hukkamine.

Postitus Postitas gamajun »

Nagu teada on 3 mail 1922 oli Kingisepp arreteeritud, samal päeval anti ta sõjakohtu alla ja juba samal ööl lasti maha.
Mind huvitab miks ta just sõjakohtu alla anti - mis seaduse alusel ja kas see oli tavapärane asi Eestis sellel ajal - arest, kohus ja surmanuhtlus praktiliselt ühe päeva jooksul :shock:
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Tol ajal suhtuti riigireeturitesse palju karmimalt, kui tänapäeval :lol:
Lisaks proovisid ju kommunistid ka relvaga riigipööret teha, kuid see õnneks ebaõnnestus :wink:
Kasutaja avatar
Merepura
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 20 Okt, 2004 11:22
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas Merepura »

Riigipöörde katse tuli alles 2 aasta pärast. Aga Vabadussõda punaste vastu oli üsna alles lõppenud (mis tähendab ka seda, et inimelu võtmine oli olnud suht alles täitsa tavapärane tegevus) ja kommud olid tollases mõttes otsesed vaenlase käsilased, nii et esikommu kättesaamise järel (moraalseid) probleeme otsustamise ja otsuse täideviimisega polnud.

Kinnivõtmisest endas Eesti Ekspressis 02.05.2002 ilmunud artikkel:
http://www.ekspress.ee/viewdoc/97DE2BAF ... AA004A276D
gamajun
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 26 Jaan, 2005 10:57
Kontakt:

Postitus Postitas gamajun »

Poisid, see kõik on mulle sellge. :twisted:
Mind huvitab - pidi ju olema mingi seadus, mis reguleeris - keda suunata lihtsase kohtuse, keda suunata sõjakohtuse.
Nii nagu hiljem NSVL-us: "особое совещание", "тройка" ja nii edasi.
Kas Eestis 1922 aastal kehtis eriolukord?
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Tead ma panen praegu täitsa lambist aga minu teada isamaareeturitele on alati eraldiseadused olemas ja seda igas riigis. Nii tolle aegses Eesti Vabariigis, kui ültse igas riigis, nii siis, kui praegu ja arvan, et selliste seaduste järgi see mees ka kasti löödi ja arvatavasti, ka praegu on olemas seadusi, et selliseid mehi, kui mitte kasti lüüa, siis pikaks ajaks kinni panna. Tegemist oli ikkagi mehega, kes võitles ihu ja hingega Eesti riigi vastu. Teenitud karistuse ta ka sai :wink:
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

Nüüd vaataka tagantjärgi filmi "Viktor". Kahjuks mul seda pole(tõepoolest hämmastav).
gamajun
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 26 Jaan, 2005 10:57
Kontakt:

Postitus Postitas gamajun »

Mis film see veel on?
Minu teada olid kaks filmi Juri Krjukoviga peaosas + "Seitse päeva Viktor Kinngiseppa elust" ja "Viis päeva mais".
Kasutaja avatar
Ben
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 15 Mär, 2004 12:15
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Ben »

1922.a. ja suurema osa hilisemast perioodist kehtis Eestis teatud piirkondades (ja Tallinn käis sinna alla) sõjaseisukord, misläbi riigikorra kukutajad anti just sõjakohtu alla (meennuvad need nn numbrilised kommunistide protsessid, 179 ja mis nad kõik olidki).
gamajun
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 26 Jaan, 2005 10:57
Kontakt:

Postitus Postitas gamajun »

So? Tähendab ikka sõjaolukord?
No selge siis :D
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Re: Viktor Kingiseppa hukkamine.

Postitus Postitas Marissa »

gamajun kirjutas:Nagu teada on 3 mail 1922 oli Kingisepp arreteeritud, samal päeval anti ta sõjakohtu alla ja juba samal ööl lasti maha.
Mind huvitab miks ta just sõjakohtu alla anti - mis seaduse alusel ja kas see oli tavapärane asi Eestis sellel ajal - arest, kohus ja surmanuhtlus praktiliselt ühe päeva jooksul :shock:
Minu teada kehtis Eestis sel ajal küll mingi aja eriolukord, mille põhjal sai anda inimest sõjakohtu alla, kui tema tegevus ohustas otseselt riigi julgeolekut ja põhiseaduslikku korda.
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Kaitseseisukord oli selle olukorra nimi. Kehtis Tallinnas , piiritsoonis ja raudteede ümbruses.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Charlemagne kirjutas:Kaitseseisukord oli selle olukorra nimi. Kehtis Tallinnas , piiritsoonis ja raudteede ümbruses.
Oli küll ... seda pikendati ju korduvalt 6 kuu kaupa
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Postitus Postitas sadist »

a minu arust on huvitav see,et kingissepa lasid maha tõenäoliselt ajateenijad,lugesin ühe wabariigiaegse riigiprokuröri memuaaridest,et hukkamiskomandod valiti ajateenijate hulgast.mõnikord ei olevat need julenud või osanud täpselt sihtida ning mitme kogupaugu järel pidi ikkagi ohvitser korisevale kaagile revolvriga lõpu tegema.
Tarmo Männard
Liige
Postitusi: 1229
Liitunud: 08 Sept, 2005 0:35
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo Männard »

Miks ohvitser seda kohe teha ei võinud?
Mis mõtet algul nalja teha nende ajateenijatega?
Kas pole siis nõnda, et üks hästi tulistet kuul on parem........... või no igatahes sama võrdse tulemusega, kui kümme halvasti lastud kuuli
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Postitus Postitas sadist »

Ma ei ole siiski päris kindel,kas need olid ikka ajateenijad või valiti hukkajad Tallinna garnisoni üleajateenijate seast.Elmar Tambeki raamatus "Tõus ja mõõn"on hukkamiste läbiviimist kirjeldatud.
Kuklalaskudega hukati barbaarses NLiidus,meie olime humaansemad :D .
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline