www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 01 Aug, 2021 17:33

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 33 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Enesetapud
PostitusPostitatud: 11 Jaan, 2012 21:19 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Okt, 2009 0:06
Postitusi: 48
Ei osanud mujale teha teemat kui vaja tõstek ümber

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=63763486


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 11 Jaan, 2012 21:41 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Veebr, 2009 17:49
Postitusi: 115
Asukoht: Tallinn
see väide on küll huvitav
Tsiteeri:
Alates 2002. aastast on kaitseväel olemas suitsiidide preventsiooni programm.

äkki võtab sõna mõni tegevteenistuja või keegi, kes ajateenistuses käinud, ja ütleb, kas ta on sellisest programmist kuulnud üldse? mina ajateenistuse jooksul küll sellisest asjast ei kuulnud mitte kordagi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 12 Jaan, 2012 0:13 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Juun, 2009 19:48
Postitusi: 1859
Selliseid programme võib-olla ei tutvustatagi lausa seina peale ülespandult.
Ma võitlesin Nõukogude armee ridades kirjutajana ja pidin ise need suunised tegema, sest kõrgemalt poolt nõuti ja ohvitserid ei viitsinud.
väga lihtne oli
a) kodust tulnud kirjade kätteandmine enne vahtkonda minekut pole hea mõte
b) kui kellelgi silm juba uduseks läheb, võiks teda relvast eemale hoida ja koormust anda. Näiteks köögitoimkonda lükates.
Programmist hoolimata meilt kõik ühes tükis koju ei läinud, sest kes juba otsuse on teinud, leiab ka võimaluse.

Eesti Kaitseväe programm võib tükk maad põhjalikum olla, aga 100 % garantiid ta kindlasti ei anna ja ei usu ka, kõigile lugemiseks jagatakse. Mingid tegevused ja prioriteedid peaks sellest tulenema.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 12 Jaan, 2012 9:34 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Okt, 2009 13:11
Postitusi: 69
Kunagi tegeles peainspektori institutsioon + kaplanid sellega. Tehti suure kära ja müraga paar seminari, siis jätkus töö sektsioonides ja kogu asi vist suri ära. Vähemalt mulje jäi selline.

Artiklist jäi mulje nagu oleks igas väeosas psühholoog? Kas vahepeal on neid kõvasti juurde võetud või kopeeriti mingit 100-aastast pressiteadet?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 12 Jaan, 2012 21:44 
Eemal
Liige

Liitunud: 15 Veebr, 2006 18:04
Postitusi: 1050
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
No eelmine aasta samas üksuses teenides oli umbes nii, et kui häda oli, siis sai kaplanile kurtma minna. Aga ega keegi ei jõua kõigi käest kogu aeg küsida, et kuidas sa end tunned. Ise on vaja otsida abi. Ma ütleks, et kaks sõpra said oma muredele leevendust.

Ükskord metsas pooljaoga mingil raskel rännakuhetkel ilmus puude tagant välja meie poole kõndiv kaplan. See oli lihtsalt niivõrd ebaharilik olukord, et selle üle sai tükk aega imestatud ja naerdud ning rännak muutus kergemaks :D

Puhaku selle poisi hing rahus. Võibolla on see juhus, aga meil oli küll eelmine aasta justnimelt jaanuar see, kui kõigi mott oli ülimadal, õhkkond väga närviline ja paljud üritasid endale ennetähtaegset reservi saada.

_________________
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 15 Jaan, 2012 17:53 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 18 Apr, 2004 13:55
Postitusi: 2071
Suitsiidide oht kaitseväes on samasuur, kui ühiskonnas tervikuna. Seega on enesetappude täielik välistamine kaitseväes ja ka ajateenijate hulgas välistatud. Iseasi, kas ja kuidas saab teha preventsiooni, et probleeme minimeerida. Isiklikult ma ei poolda seda "pabistamis ja kastreerimismetoodikat", mis kaitseväes aegade jooksul kasutusele on võetud - ajateenijat hoitakse pidevalt eemal laskemoonast ja relvast korraga. Nagu juba Roosimägi lehes kirjutas, siis kel vaja, küll see ikka selle paar padrunit kusagilt lahinglaskmistelt vasakule paneb ja nii ongi! Iga nädal ei saa ka ajateenijatele lausläbiotsimisi teha ja üleüldse on selline absoluutne usaldamatuse metoodika eba-inimesekeskne, surendades lõpuks ühiskonna negatiivset suhtumist teenistusse.

Eesti ehk põhjamaa inimese mentaliteet on introvertne. Ta lihtsalt ei räägi oma muredest, sest ei usalda kedagi ja on harjunud iseseisvalt hakkama saama. Samuti vaadatakse allüksustes pisut kummaliselt nende peale, kes kaplani vastuvõtule küsivad. Kaplani juurde lähevad kaitseväes tavaliselt need, eks on tõesti juba end teenistuses ammendanud ja kellel on oma tegemistes või soodumustes kama2, mida kaasteenijad neist arvavad.
Teisalt ei jõua ka kaplan või psühholoog füüsiliselt iga sõduri juurde ja nad ei ole selgeltnägijad.

Isikkoosseisu probleemid peavad tegelikult selguma ja saama esmase lahenduse kompaniisiseselt. Ainult kompanii kaadril on inimeste tundmiseks piisav kokkupuude ajateenijatega ja neil on kuigiaju võimalik midagi aimata või aidata. Rühma juhtkonda tavaliselt sõdur ei usalda, aga rühma juhtkonnal on siiski füüsiliselt veel võimalik iga sõduri ja allohvitseriga regulaarselt individuaalselt vestelda. Nimetaksin "arenguvestluseks". Selle käigus on võimalik anda ajateenijale tagasiside tema teenistuse kohta, aga ka uurida, kas tal on mingeid isiklikke/teenistuslikke muresid ja mõelda, kuidas lahendada. Praktika on näidanud, et kui individuaalvestlus on kõigile, siis muresid isegi avaldatakse ja täiesti spontaanselt. Sanaseid vestlusi tehakse ka välismaal.

Probleem - kust võtab rühma juhtkond selle vaba aja? Lahendusena näeksin osaliselt dokumendibürokraatia vähendamist rühma tasemel. EKV on vist üks väheseid armeesid arenenud maailmas, kus sõdurite ja nooremallohvitseride toimikuid hoitakse ja täidetakse rühma tasemel! Mujal käib see mitte madalamal, kui kompaniis. Rühmas tegeletakse väljaõppe, kasvatuse ja sõdimisega, mitte personali paberite adminnimisega. Kujutleks rühma juhtkonda lahingusse sõitmas, suur kast rühma toimikutega kaasas?
Rühma juhtkonnale ei ole otseselt vaja toimikuid, vaid piisab korralikult koostatud tabelikujulisest rühma nimekirjast, mis nagunii ette nähtud. Samas kui kellegi kohta on vaja andmeid täpsustada, saab alati minna kompanii katseleisse ja toimikuid laenata.
Toimikutes andmete uuendamine pole raketiteadus, aga on tüütu ja aeganõudev. Kompaniis peab olema kirjutaja, kes kompaniiveebli juhendamisel toimikuid uuendab, teenistuslehti täidab jms. Võib vabalt ka mingi ajateenija kpr olla, kellelt on võetud allkiri andmetega ringikäimise kohta ja kelle taust on kontrollitud. Juriidiliselt pole minuteada mingit vahet, kes toimikutes dokumente täidab, aga võimalik, et kompaniis koos on isikuandmete kaitse tagatud isegi paremini.

Kui kompaniiveeblist oli jutt, siis EKV-s kompaniiveeblit selle sõna läänelikus mõistes aga ei olegi, mis on omaette probleem. Meil on lihtsalt üks auastmelt ülemakstud tagala-allohvitser, kellele on pandud "kompaniiveebli" aunimetus ja kes siis mõnikord imiteerib kompaniis veeblit, kui materiaalse vastutuse kõrvalt aega jääb.
Kompaniiveebel on läänelikus mõistes tänu kompanii pikimale teenistusstaažile just see, kes jälgib 1. prioriteedina kompanii sõdurite ja allohvitseride (ka kaadri!) elu-olu ja on vajadusel hingeabiks isiklikes ja teenistuslikes probleemides. Praktiliselt "kompanii kaplan". Rühmade juhtkonnad on tavaliselt veel suht rohelised ja ei pruugi sõdurite muredega toime saada. Siis kompaniiveebel tulebki appi ja katsub asjale lahendust leida. Kompaniiülem jääb sõdurile pisut kaugeks ja tema, kui kõrgema otsese ülema, jutule minekut käsitletakse sageli pigem, kui kaebamist. Veebel peaks enamuse muredest ära lahendama. Kompaniiülem lahendab rühmaülemate muresid.

Kui läänes kangastub kõigile sõnaga "kompaniiveebel" eeskätt inimesega tegelemine, eriala hea tundmine, juhtimine jms, siis EKVs seostub sõnaga "kompaniiveebel" kohe materiaalne, ladu, inventar, varustus jms... Vastavalt valitakse ja õpetatakse sinna siis ka kohatäitja.
Samuti ei tegeleta meil vahetult inimese (ka kaadri!) muredega, vaid hoopis suurendatakse kontrolli ja piiratakse totruseni võimalusi endale liiga teha (= probleemi edasi lükkamine).

Näitab üsna ilmekalt meie kaitseväe üldist mentaliteeti, arengutaset, suhtumist. :rip:

_________________
NK rühm Ida-Tallinnas, NK mererühm Tallinnas, NK Tallinna malev.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 15 Jaan, 2012 20:26 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 21 Nov, 2011 0:23
Postitusi: 49
Asukoht: Eesti
http://www.alekseilogvinenko.com/

On väidetavalt selle sõduri isa poolt tehtud blogi. Räägib, et nagu polnud pojal mingit põhjust suitsiidile ning et tema poeg läks armeesse ise (ilmselt vabatahtlikult?).


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 17 Jaan, 2012 18:53 
Eemal
Uudistaja
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Jaan, 2012 16:38
Postitusi: 3
Asukoht: Tapa
Hukkunud ajateenija isal on enesetappu raske uskuda: poeg valmistus pulmadeks - http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/hukkunud-ajateenija-isal-on-enesetappu-raske-uskuda-poeg-valmistus-pulmadeks.d?id=63785084

Politsei näitab enesetapu teinud ajateenija hüvastijätukirja vanematele põgusalt, kuid sedagi mitte kohe - http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/politsei-naitab-enesetapu-teinud-ajateenija-huvastijatukirja-vanematele-pogusalt-kuid-sedagi-mitte-kohe.d?id=63788090


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 18 Jaan, 2012 11:02 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 18304
Lõik täna kommikuks blogis kirjapandust- olevat, keda süüdistada.
Tsiteeri:
МНЕ ЕСТЬ, КОГО ОБВИНЯТЬ!

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 18 Jaan, 2012 13:09 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9791
Asukoht: Siilis
Lemet kirjutas:
Lõik täna kommikuks blogis kirjapandust- olevat, keda süüdistada.
Tsiteeri:
МНЕ ЕСТЬ, КОГО ОБВИНЯТЬ!Slaavipäraselt teatraalne muidugi aga - samahea kui mitte midagi. Karm küll öelda aga lihtsalt murest pimestatud vanemate huupi lahmimine.

Äratab tähelepanu, kuidas kohalik venekeelne meedia (rus.delfi, venekeelne AK) omamata mingeid tõendeid ega isegi viiteid, üritab kõigest väest rebida mingit olematut ahistamise keissi ja heita igati halba varju kaitseväe peale.

Cherzes la femme.

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2012 13:57 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 18304
Paistab, et link http://www.alekseilogvinenko.com/ ei tööta enam.

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2012 19:41 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 18304
Nüüd on tõepoolest taas olemas, päeval millegipärast ei lasknud ligi :dont_know:

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2012 23:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9791
Asukoht: Siilis
Lemet kirjutas:
Paistab, et link http://www.alekseilogvinenko.com/ ei tööta enam.


Et Lemet seda saidikest nii reklaamib, otsustasin ka ise lõpuks vaadata.

Ja ilmaasjata, sest - jama kuubis (nagu oligi arvata).

Kogu lugu.

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2012 23:57 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 18304
Esiteks- ei reklaami. Lihtsalt olen aeg-ajalt sinna kiiganud.
Teiseks- ka negatiivne kogemus on kogemus. Minule näiteks meeldiv kogemus- leidus seal ka venekeelseid terve mõistusega subjekte juttu ajamas ja rahvuskaaslastele asja seletamas.

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Enesetapud ajateenistuses.
PostitusPostitatud: 14 Veebr, 2012 3:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Nov, 2011 2:55
Postitusi: 1252
Kutt näitas ise selgelt meelsust, isegi pikeeriv pääsuke kaelale tätoveeritud.
Leinas vanematele on lubatud minu meelest süüdlase otsimine ja eba-adekvaatsus.
See peaks olema meie riigi kohus välja selgitada, et mis siis meie sõduriga ikkagi juhtus?

_________________
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 33 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt