Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See polnud tegelikult põhiargument - lause algas sõnaga "lisaks".
Argument on see, et taolises koguses varustuse kuhjamine piiri lähedal (30 km kopikatega) pole kuigi terav mõte.
Ma olen selliseid suuremaid (PAT taseme) formeerimisi läbi teinud 1-2 kord igal aastal. Minu jaoks pole asi naljakas ka mitte.
Ka selline 6-tunnine kakerdamine taolise, suhteliselt väikse varustuse keskel on minu silmis ohtlik.
Sellest tuleks võimalusel lahti saada. Või vähemalt mitte suuremaks seda teha.
Minu silmis tundub asi lihtsalt lihtsuse ja mugavuse (st ohtliku lihtsustuse) teed minek.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kriku kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Lisaks asuks kogu kupatus elamute kõrval (koos vastavate tagajärgedega kui ülaltoodu realiseerub).
Ma nõus olen nende akfi-dega, kes ütlevad, et see argument ei päde. Tsiviilelanikke hakatakse süstemaatiliselt hävitama igal juhul, kas nende kõrval on siis mingid KV asjad või mitte. Ise oled sa tsiviilkaitse teemas midagi sarnast öelnud.
Oponeerin. Tsiviilelanikke ei hakata süstemaatiliselt hävitama, vähemalt olukorras kus on mängus infra ja territoorium. Usu ja rassiteemalises konfliktis on olud muidugi teised.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei kummarda sinu optimismi ees. Ei Narva ega Tartu pommitamine ole seletatav rassismi või usulise vaenuga.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Martin Herem »

Ma olen selliseid suuremaid (PAT taseme) formeerimisi läbi teinud 1-2 kord igal aastal. Minu jaoks pole asi naljakas ka mitte.
Hmmmm ... millises riigis?
Pataljoni suuruseid formeerimisi 1-2 korda IGAL aastal!
Mitte et see teemat palju mõjutaks.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Martin Herem »

Aga kas sa Trumm sellest said aru, et sinu kalulatsioon erineb oluliselt strateegilise sõduri omast?
Ja kui tema arvutus on poolik, siis sinu oma on lünklik. Siiski tuleb lisada, et strateegilise sõduri rehkendus pärineb päris süsteemist, kus rehkendused jätkuvad ka taktikalistes, operatsioonilistes ja strateegilistes küsimustes.
Meil on ajaloos tihti nii läinudki, et valime mingi tegevusvariandi, sest see tundub piisavalt odav. Hiljem selgub, et me mitte ei arvutanud valesti, vaid ignoreerisime tegureid - küll saab! See ongi õige, kui "küll saab" on kerge vaev.
Kui aga lisakulud muudkui kasvatavad turvalise lahenduse hinda, siis lõpptulemusena on rauduks papist majal.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kriku kirjutas:Ma ei kummarda sinu optimismi ees. Ei Narva ega Tartu pommitamine ole seletatav rassismi või usulise vaenuga.
Süstemaatiline hävitamine tähendab siiski genotsiidi. Jah, sõja korral ma ei välista et ette juhtuvad "vaenulikud elemendid" likvideeritakse käigult - aga sihikindlat põgenike koertega jälitamist rabas ka ei eelda. Et teemas püsida, siis pooldan Trummi seisukohta - kui miskit toimuma hakkab, siis esmaselt saavad löögid kõik suuremad baasid, hoolimata sellest kas seal kõrval elanikke on.

ps. absoluutselt offtopic siin teemas - aga kui me räägime Narvast ja Tartust (ja Tallinnast) siis ei maksa unustada ka Dresdenit, Kölni ja loomulikut Hiroshimat/Nagasakit. Londonit ka mitte. Ja kõik see juhtus alles aastatepikkuse sõja tagajärjel - suht viimase mõjutusvahendina.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kriku »

Dr.Sci kirjutas:Süstemaatiline hävitamine tähendab siiski genotsiidi.
Ei tähenda. Linn võidakse süstemaatiliselt maatasa teha koos suurte kaotustega tsiviilelanikkonna hulgas, kuid siiski eesmärgita kõiki maha tappa. Genotsiid tähendab päritolu järgi hävitamist - kui linna pommitatakse, saavad kõik pihta, kes seal parasjagu on.
Dr.Sci kirjutas:sihikindlat põgenike koertega jälitamist rabas ka ei eelda.
Sellest pole ka keegi midagi kirjutanud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Aga kas sa Trumm sellest said aru, et sinu kalulatsioon erineb oluliselt strateegilise sõduri omast?
Ja kui tema arvutus on poolik, siis sinu oma on lünklik. Siiski tuleb lisada, et strateegilise sõduri rehkendus pärineb päris süsteemist, kus rehkendused jätkuvad ka taktikalistes, operatsioonilistes ja strateegilistes küsimustes.
Meil on ajaloos tihti nii läinudki, et valime mingi tegevusvariandi, sest see tundub piisavalt odav. Hiljem selgub, et me mitte ei arvutanud valesti, vaid ignoreerisime tegureid - küll saab! See ongi õige, kui "küll saab" on kerge vaev.
Kui aga lisakulud muudkui kasvatavad turvalise lahenduse hinda, siis lõpptulemusena on rauduks papist majal.
Sain ikka. Ma olen kogemata ökonomisti paberitega, st peaks enamvähem jagama seda, kuidas muuta asju majanduslikult soodsamaks/kasulikumaks. See loogika paistab ka siin - mida suurem ladustamisala, seda odavam ühiku kohta see tuleb (muudel võrdsetel tingimustel). Või vähemalt ma ise arvan, et taipan. Kõige odavam on enamasti tegevuse laiendamine - paneme samale territooriumile asju juurde. Valvekulud ei kasva, aed on ikka seesama jne.

Mulle teeb muret selle nn garnisonipõhise formeerimise hukukindlus, kui vastane võtab tõsiselt kätte selle segamise. Miks see kasutusele võetud on, mulle suurepäraselt selge. Seda on olemasolevates baasides lihtsalt odavam ja lihtsam teha. See odavus kehtib eelisena täpselt selle hetkeni, kui vastane otsustab sind ennetada. Senini saab end hellitada mõttega, et mida kõike vajalikku me sedasi kokkuhoitud rahaga osta saaksime/oleme saanud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ei tähenda. Linn võidakse süstemaatiliselt maatasa teha koos suurte kaotustega tsiviilelanikkonna hulgas, kuid siiski eesmärgita kõiki maha tappa. Genotsiid tähendab päritolu järgi hävitamist - kui linna pommitatakse, saavad kõik pihta, kes seal parasjagu on.
Muidugi on võimalik ka sõjategevus stiilis, et anname litaka natsiriigile, märtsipommitamise stiilis.
Konventsionaalne ründesõda vene kontekstis tähendab eelkõige kiiret edasitungi, võtmeobjektide kiiret vallutamist/hävitamist ja selle käigus tekivad tsiviilkaotused juhuslikud - tingitud liigsest lähedusest rünnatava objektiga, vastase sõjapidamise stiilist ja ebatäpsusest. Võru vaippommitamine on reaalne siis, kui vastane ei suuda linna vallutada, linnast saab kontrollida edasiliikumise koridori - siis on tõesti võimalik taoline kättemaks.

Groznõi pommitati maatasa mitte seepärast, et seal tšetšeenid elasid, vaid seepärast, et tšetšeenid tegid linnast endale kaitsesõlme. Ja venelased tulistasid nii nagu neil kombeks oli.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 449
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Lahendamaks ootamatu rünnaku korral varustuse hävinemise probleemi seadsime järgnevad eeldused. Õigupoolest lugesin need eelnevatest postitustest välja. Probleemi olemusest saan aru. Nii nagu me kõik, mõistan ka mina, et on risk, kui mingit eelhoiatust pole ja rakett keset päist päeva alla sajab saame me kõik surma.
Algsed probleemi leevendamiseks seatud eeldused olid:
1. Ei tohi olla piiri lähedal. Minimaalne kaugus 90 km. Seega Rakvere-Jõgeva-Valga joonest tagapool.
2. Ei tohi olla seniste KV territooriumite juures.
3. Ei tohi olla asustuse lähedal.
4. Ladustatud varustus ei tohi olla koondatud ühte kohta. Ühes punktis mitte üle 350 auto?
5. Erinev varustus tuleb paigutada eraldi, tähenduses, et laskemoon, transport ja muud asjad paikneksid erinevates kohtades? Muidu pole ju mõtet.
6. Veel midagi?

Need olid eeldused millest lähtuvalt tuli tulemus asukohas Kükametsa hinnaga umbes 3-4 miljonit pluss iga-aastane ülalpidamiskulu paarsada tuhat ning lisaks hoonete amortisatsioonist tulenev kulu.

Kuna nüüd on kaks asukohta – üks endiselt Taara linnak ja teine Kükametsa on varasema ühe sihtmärgi asemel kaks. Hindame, kuidas uus olukord algse probleemi lahendas. Taara linnakusse jääb endiselt sinna kus ta on ja sihtmärgistamisel ei muutunud selles osas midagi. Seega oleme kulutanud raha, kuid tulemus selles konkreetses punktis ei paranenud. Väljaarvatud, et osa autodest viidi minema. See osa paranes.
Kükametsa asukoht on kaugemal, seega tuleks vastasel valida teine lahendus senise asemel. Operatsiooni planeerijana valiksin oma tööriistakastist järgmise mõjutusvahendi, näiteks Kükametsa puhul saadame erioperaatori koos toosi tikkudega. Või midagi muud. Seega oleme meie kulutanud 3-4 miljonit ja paarsada tuhat aastas ülalpidamiseks ning saavutanud vajaduse lisada vastaspoolel ühe erioperaatori. Ma nüüd natuke lihtsustan muidugi. Vabandust.

Samuti tuleb hinnata, et mis mõjud on Kükametsa tekkimisega muudele valdkondadele alates väljaõppe korraldamisest, autode remondist ja hooldusest kuni formeerimise korraldamiseni. Kas senised kulud kahanevad või kasvavad ja kas senised ajakriteeriumid ühe või teise tegevuse täitmiseks lühenevad või pikenevad.
Tagasi raha juurde. Kuna ressursiraam on endiselt jäigalt ees tuleb Kükametsa viisil probleemi lahendamiseks ja riski maandamiseks loobuda millestki samas suurusjärgus. Või mõnda teist valdkonda teha teisel viisil lahendamaks ootamatu rünnaku probleemi. Näiteks alternatiiv oleks saada kaks päeva varem teada, et rakett tuleb. Mõistetavalt on siin risk. Äkki ei saa teada. Keeruline. Äkki Vladimir P. ei helistagi, kuigi raha võttis küll vastu ja lubas ka helistada.

Kui tulemus ei meeldi ei ole probleem mitte tulemuses vaid enamasti seatud eeldustes või põhjendamatutes ootustes. Seega tuleb seada teised eeldused (1) või leppida riskiga (2) või proovida probleemi teisel viisil lahendada (3).

Veelkord, mina ei ütle, et Kükametsa ei saaks ehitada või, et ei peaks ideaalis püüdlema hajutatuse poole. Ikka peab, kuid sellel on oma hind ja kaasnevad mõjud ning vahel võib juhtuda, et hind ja kaasnevad mõjud ei kaalu üles saadud tulemust.

Konkreetsemaks minnes, viidake palun, mis eeldusest praeguse arutelu käigus (number 1 kuni 6) võime loobuda? Või seadke ise mingid konkreetsed mõõdetavad eeldused või ootused. Siis saaks seda arutelu mõistlikul kombel argumente kaaludes edasi pidada ja leida probleemile sobivaima lahenduse. Mitte valmis lahendusele hakata otsima sobivat probleemi :write:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Võru vaippommitamine on reaalne siis, kui vastane ei suuda linna vallutada, linnast saab kontrollida edasiliikumise koridori - siis on tõesti võimalik taoline kättemaks.
Tallinnale tulevad kättemaksuks pommitusreidid siis, kui rindejoon veel kaugel on. Meenuta Helsingi pommitamisi. Ärge tehke endale illusioone.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Arvan, et eeldusi võiks korrigeerida:
1. varustuse hoidmine ühes kohas mitte rohkem kui PAT komplekt korraga koos varustuse laialiveo võimega nii lähedal (kuni 5 km) asuvale maastikule/asulasse nii, et ühes punktis ei formeerita üheaegselt mitte rohkem kui KOMP korraga
2. relvastus ja laskemoon asub kindlustatud ladudes (st maa-alused või pool-maaalused kindlustatud ruumid).
3. 90 km-st saime ühtemoodi vist aru, 90 km ei kehti, kui kogu varustus on kindlustatud ladudes. Ida-Virus võibolla polegi ulmeline, kui vaadata ringi kaevanduste aladel. Võrus on muidugi raskem.
4. tikkudega eriväelast võib edukalt rakendada ka Taaras, Sännas jne, sest ega see paar kaitseliitlastest valvurit antud teemal kuigi suur heidutus pole.
Viimati muutis Kapten Trumm, 18 Dets, 2018 15:13, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kriku kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Võru vaippommitamine on reaalne siis, kui vastane ei suuda linna vallutada, linnast saab kontrollida edasiliikumise koridori - siis on tõesti võimalik taoline kättemaks.
Tallinnale tulevad kättemaksuks pommitusreidid siis, kui rindejoon veel kaugel on. Meenuta Helsingi pommitamisi. Ärge tehke endale illusioone.
Helsinki veebruaripommitamise taust pole siiski sama, mis Tallinna märtsipommitamisel, nimelt peale 1943 Stalingradi lüüasaamist hakkas Soome aktiivselt otsima diplomaatilisi lahendusi lääneliitlaste ja NSVL-ga perspektiivitust sõjast väljumiseks ja Helsinki kolm veebruaripommitamist olid lihtsalt Kremli jõudemod Soome survestamiseks. Paraku andsid need soovitule vastupidise efekti, soomlased taipasid, et taoline tegevus edasi ei vii ja lõplikuks lahenduseks tuleb ikkagi sõdida.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas Kriku »

Jah, täpselt nii. Tulebki jõudemonstratsioon liiga visalt vastu punniva Eesti survestamiseks.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 449
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued Kaitseväe ehitised ja baasid

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Kapten Trumm kirjutas:Arvan, et eeldusi võiks korrigeerida:
1. varustuse hoidmine ühes kohas mitte rohkem kui PAT komplekt korraga koos varustuse laialiveo võimega nii lähedal (kuni 5 km) asuvale maastikule/asulasse nii, et ühes punktis ei formeerita üheaegselt mitte rohkem kui KOMP korraga
2. relvastus ja laskemoon asub kindlustatud ladudes (st maa-alused või pool-maaalused kindlustatud ruumid).
3. 90 km-st saime ühtemoodi vist aru, 90 km ei kehti, kui kogu varustus on kindlustatud ladudes. Ida-Virus võibolla polegi ulmeline, kui vaadata ringi kaevanduste aladel. Võrus on muidugi raskem.
4. tikkudega eriväelast võib edukalt rakendada ka Taaras, Sännas jne, sest ega see paar kaitseliitlastest valvurit antud teemal kuigi suur heidutus pole.

Teeme nüüd arvutuse uute eelduste pinnalt. Ehk meil on 25 000 struktuuri jaoks vaja siis umbes 25 Kükametsa ladustamispunkti. Üldistame ja ärme liiga detailidesse lasku. Transpordi hinda me Kükametsas juba kalkuleerisime ja saime 3-4 mln kulu, lisaks paarsada tuhat ülalpidamiseks ja amortisatsioonikulu veel lisaks.

Autode arvelt saame senist Kükametsa planeeringut osaliselt vähendada kuna pataljonis 350 autot pole, jagame umbes kaheks. Seega 25 asukohapunkti autode jaoks läheks alginvesteeringuna maksma 25 korda 1,5 kuni 2 miljonit võrdub 37,5 kuni 50 miljonit. Ülalpidamiskulusid läheb aastas suurusjärk 5-6 miljonit.

Igasse 25 asukohapunkti seatud eelduste järgi paneme veel juurde ülejäänud varustuse laod. Paigutame ka relvastuse ja laskemoona sinna (see osa jäi mulle küll natuke segaseks eeldustes, kas sa mõtlesid, et moon on ka samas kohas?). Ehk iga asukohapunkt oleks maksumusega umbes 6 mln. Kuna paigutasime relvad ja laskemoona tuleks valvet samuti parandada. Kallim aed valida. Muid julgeolekumeetmeid täiustada. Seega iga asukohapunkt hakkaks juba kiskuma loomise mõttes 10 miljoni kanti ja ülalpidamise vaates pool kuni üks miljon aastas.

Seega 25 asukohapunkti täiendavalt maksaksid loomise mõttes 250 miljonit. Ülalpidamiseks aastas 15 miljonit. Kuidas tundub? Ehk KV objektide mujal tegemine nende eelduste puhul maksaks sadu miljoneid. Kuna kaitse-eelarve on endiselt sama suur, siis mida oleksid nõus vähem tegema. Huumori võtmes küsides, et ostame vähem laskemoona, siis langeks ladude küsimus ära?

Kuna saadud tulemus seatud eelduste korral ilmselgelt käib meile üle jõu tuleb hakata mõtlema kuidas kulusid vähendada. Paigutame nt relvastuse ja laskemoona ühte kohta, et eraldi asukohapunktide kulusid kärpida? Oodake! Aga sealt me ju alustasimegi!

Põhimõttena mulle Kükametsa ja hajutamine meeldib ja seal kus vähegi võimalust seda preagugi juba tehakse, kuid lõpuks tuleb ikkagi rahaline piir vastu ning on vaja leida säästlikemaid lahendusi vabastamaks raha muuks. Näiteks selleks, et rakett ei sajaks ootamatult pähe.

Tänan kpt Trummi eelduste seadmise eest. Selle najalt oli võimalik ka midagi analüüsida, kuigi tulemus vist polnud päris oodatud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Roamless ja 7 külalist