www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 17 Okt, 2021 18:50

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 448 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 26, 27, 28, 29, 30
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2021 19:27 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Juul, 2013 12:48
Postitusi: 427
n-srs Taukaril head mälestused ajateenistusest (Kuperjanovi MPP reserv 2011), kommentaarides küsitakse ka Uku Suviste mälestusi Vahipataljonist:
https://www.youtube.com/watch?v=sxE-C_o6a8c


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 08 Veebr, 2021 14:10 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Mai, 2015 14:01
Postitusi: 827
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Informatsioon isikute kohta , et kus ja kas üldse teenis aega , on kaitstud mingit sorti andmekaitse seadusega või mitte?

_________________
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 08 Veebr, 2021 17:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 22 Juun, 2014 20:52
Postitusi: 2984
Mudakoon kirjutas:
Informatsioon isikute kohta , et kus ja kas üldse teenis aega , on kaitstud mingit sorti andmekaitse seadusega või mitte?
Suvaline tont ei peaks seda küll saama küsida, kuid ükski seadus ei keela inimesel ise seda avaldada.
Erandiks on vist ainult Erioperatsioonide VJ ajateenijad, kuid seda juba teise seaduse alusel. :scratch:

_________________
Paljude raamatute lugemine teeb inimese paljulugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 22 Juun, 2021 13:43 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 677
Naisajateenijal olnud negatiivsed kogemused:

https://www.ohtuleht.ee/1037071/ajateen ... menteerima


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 06 Juul, 2021 23:13 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Mai, 2015 14:01
Postitusi: 827
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
https://sky.ee/fannid-on-sokeeritud-isa ... lmeediast/
Tsitaat :"Tuleb välja, et kuulsustele erandeid ei tehta ning kohustusest ei saa kõrvale hiilida ka kohalik superstaar".

_________________
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 17 Juul, 2021 8:38 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Mai, 2015 14:01
Postitusi: 827
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/94012 ... tki-nahtud

_________________
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2021 19:53 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 26126
Asukoht: Viljandimaa
Tekst on äärmiselt teemakohane ja juba 10 päeva vana, seepärast panen täismahus. Esimese prenetsiooni peale võtan maha.

Ema ülevaade poja aastast kaitseväes: on hullematki nähtud.
Bianca Mikovitš, bianca.mikovits@maaleht.ee
Tsiteeri:
Nagu paljud teised, otsustas minu poeg minna ajateenistusse kohe peale gümnaasiumi, et kohustus oleks läbitud ja asi tehtud.

Arstlikus komisjonis valis oma järge oodates brošüüride hulgast huupi Kuperjanovi pataljoni Võrus, sest surnupealuuga embleem nägi lihtsalt tore välja. Kaitsevägi pakub küll oma kodulehel mitmesugust infot, kuid päris kõike sealt teada ei saa, seda juba seetõttu, et väeosad ise on erinevad. Nii sai kaasa võetud asju, mida vaja ei läinud ja omakorda järele viidud neid, mida päriselt tarvis oli. Minu hämmastuseks selgus ka, et tänapäeval ostavad ajateenijad endale ise varustust, sest olemasolevad esemed on räbalaks kulunud või ebamugavad.

Laias laastus jagunes ajateenistus kolmeks suuremaks perioodiks. Selge alguse sai see siis, kui poisid hanereas bussi peale astusid ja kaugusse kadusid.

Esimene etapp: harjumine

Vanemad mehed räägivad, et pole saa praegune ajateenistus asi ega midagi, vaat kuidas nemad kirsades kaks aastat hirssi ja tatart sõid! Eks see oli kindlasti hirmus küll, aga emad-isad võivad ikkagi üsna härdaks minna, kui on aeg bussile lehvitada, mingu see kasvõi kuhugi lähedale. See käib lihtsalt üldise lapsevanemaks olemise juurde ja sellest pole muud, kui et võib kergesti juhtuda, et saatmise tuhinas minnakse liiga hoogu ja topitakse kotti asju, mida noormehel vaja pole.

Aga mida vaja on?

Kõige vajalikum ese on käekell, mis vintsutustele vastu peaks, kannataks märga ja põrumist. Kella järgi on poistel vaja igasugu asju teha, kui seda endal ei ole, siis on keeruline. Mobiil võib olla tühi ja seda ei tohi alati igal pool kaasas olla. Esimesel külastuspäeval panin tähele mitmeid peresid, kes tõid oma poisile järele just käekella.

Ühtlasi anti meile kõigile siis koju tagasi viimiseks kaasa hulk asju, mis poisid olid kaasa vedanud, aga mis nende kitsukesse kappi ära ei mahtunud. Sh erariided, sest seal neid vaja ei lähe.

Sõduri baaskursuse ajaks soovitatakse varuda magusat. Esimese hooga tundus, et kaasa sai võetud isegi liiga palju energiabatoone ja komme, kuid see tunne oli ennatlik. Kui väljaõpe täie rauaga käima läheb, hakkavad tühjenema ka väeosades olevad näksiautomaadid.

Asjad, mida päriselt vaja läheb:
Käekell
Rasvane talvekreem (näovärvid kuivatavad nahka)
Mugav aluspesu
Akupank
Isiklikud hügieenivahendid

Sel ajal on poistel kõige raskem, seda nii füüsiliselt kui psüühiliselt. Paljud pole pidanud kunagi oma tuba kellegagi jagama, nüüd tuleb seda teha. Teised poisid võivad öösel voodist välja kukkuda, nad norskavad, osad räägivad unes. Ka need, kes seda enne endast ise ei teadnud. Päeval avaldub pinge erinevalt – mõned kiruvad, teised hädaldavad, kolmandad viilivad. Nagu elus ikka.

Kui noormees peale baasväljaõpet koju tuli, magas ta enamiku oma kallihinnalisest nädalavahetusest maha. Järjekordsest lõunauinakust ärgates vahtis aga segase pilguga ringi, sest oli unes näinud, et on metsalaagris. Silmi lahti tehes ei saanud aru, kus on rühm, kus on relv, miks ei ole julgestust väljas ja kes on postil?

Õnneks läheb see hiljem üle.

Varustus osta ise?

Poisid saavad endale külge küllalt kallid asjad, mitmesugused kaitseprillid, põlvekaitsed, taskud ja vestid. Sellest hoolimata näitas viimatine rahuloluküsitlus, et varustusega on ajateenijad rahul kõigist valdkondadest kõige vähem.

Ma emana ka, sest ühel hetkel algas jutt, et vanade ja vale suurusega rakmete asemel tuleks osta isiklik taktikaline vest, parem kott ja muudki veel. Ajapikku selgus, et see on spetsiifilisemalt kuperjanovlaste teema, teised väeosad kõnnivad ringi ühtmoodi standardvarustused. „Näeme nende kõrval välja nagu räbalates vaeslapsed,“ torises poeg. Me siiski vesti ei ostnud, see tundus mulle arulage.

Küll aga küsisin ühel pressikonverentsil Martin Heremilt, miks poisid vana varustust kannavad. Herem vastas, et ei kanna nad midagi. „Muidugi, kõik on endale ju ise uued asjad ostnud,“ seletas poeg pärast. Lõpuks ostis ta endale oma kindad, mütsi, mingi tasku ja termose. Arusaamatuks see asi mulle jäigi.

Teine etapp: väljaõpe

Kui te poeg on 11kuulises ajateenistuses, siis läheb ta peale baasväljaõpet edasi nooremallohvitseri kursusele (NAK) või õpib autojuhiks. Sel ajal hakkavad teised lapsevanemad kurtma, et nende pojad Tallinna väeosades igavlevad, käivad iga päev kodus kappi tühjaks söömas ja lasevad raamatukogust raamatuid tuua, sest igavus tahab ära tappa.

Minu poeg läks õppima parameedikuks, elas kolm kuud Tartus kaitseväe akadeemias ega kurtnud midagi. Väljaõpe oli põnev, lahingukogemusega meedikuid huvitav kuulata ning lisaks õppused Raadil, kus tuli vaenlase tule all appi kihutada sõduritele, kelle auto oli ümber paiskunud, teha ohjeldamatult sidemeid ja „haavatuid“ ringi tarida. Sel ajal oleks ka võinud rohkem koju pääseda, kuid ärev covid-talv vähendas neid võimalusi oluliselt. Väljaõpe lõppes kahe 24h valvega Tallinna kiirabibrigaadis, kus käidi päriselt hädas inimesi abistamas.

Jõuluks oli see lõbu läbi ja väeosa ootas taas. Jõulud sai poiss kodus olla, aga aastavahetusel oli nende rühm määratud valvesse ja selleks ajaks tuli tagasi olla. Algul tundus see kuidagi kurb, aga lõpuks ei olnud häda midagi. Kuna poisse oli vähe, siis toideti neid hästi, viidi suusatama ja ujuma.

Kolmas etapp: ootame Kevadtormi

Uuest aastast hakkab aeg venima. Baasoskused on selged, nüüd õpetavad poisid juba ise neid, kes tulevad jaanuari kutsega. Kuperjanovlased käisid öistel orienteerumistel sügavas lumes, hüppasid riietega jääauku ning igavlesid ka niisama.

Eelmisel aastal sekkus sel ajal metsalaagritesse jõuliselt koroona, paljud jäid haigeks. Meie isiklik parameedik oli vaktsineeritud ja üks vähestest, keda haigus seetõttu maha ei võtnud. Emana kõrvalt kuulates jäi mulje, et kaitsevägi küll tundis koroona pärast muret, kuid selleks, mida teha siis, kui see väeossa sisse tuleb, valmis ei oldud. Ehk läheb sel aastal ladusamalt.

Kevade lähenedes sai kõige suuremaks teemaks Kevadtorm. Tehti ridamisi õppusi, kuulsin, kuidas mingi öö läks männi all seljakoti peal keras magades, sest nii olevat lihtsam, kui hakata magamiseks pesa ehitama. Lumises metsas on kiireid tegevusi, kus higi voolab. Ka neid, kus tuleb passida ja poistel on päris külm. Kõik nad jäid ellu.

Kevadtorm

Suurõppus on pingeline, aga mulle kõrvalt tundub, et ka äge. Britid oma suurte tankidega, kus saab sees teed keeta, prantslased oma lahingumasinate ja küpsistega. Poisid saavad kõva mahvi, ei võta päevi õieti riidestki lahti, magavad käigult. Kui sajab, siis on kogu aeg märjad. Minu omal vedas – ta arvati punti, mis Black Hawkidega Nurmsi lennuvälja vallutamas käis. Sealt sai välja viskuda nagu mõnes Mel Gibsoni sõjafilmis, kõik mürises ja plahvatas.

Tuleb välja, et liitlasi, kes on sattunud õppustele keskpolügonilt väljaspool, on üllatanud, et õppused käivad Eestis maastikul, mis pole spetsiaalselt selleks eraldatud. Nad arvasid esimese hooga, et on erakordselt äge, et ala on nii kujundatud nagu elaks seal tsiviilelanikkond...

Üldisemad mured ja rõõmud

„Kui sa kaitseväele tagasi mõtled, mis sul nüüd esmalt meelde tuleb?“

Poeg jäi korraks mõtlema.

„Kasarmu lõhn. Püssiõli ja veel midagi. Selle tunneks une pealt ära.“

„Aga veel?“

„See, kuidas oleks tahtnud püstijalu magada ja samal ajal midagi magusat süüa.“

Sõjaväejutud on huvitavad, aga neist sai ka aru, et osadele poistele oli see olukord raskem. Lihtsamalt läks nendel, kes suutsid lõdvemalt suhtuda ega püüdnud kohe kõike väga hästi teha. Sest ega sõjaväes polegi kõik nii mõeldud, et teed asja hästi ära ja korras.

Mida siis ülejäänud päevaga peale hakata? Poisid ise võtavad seda tagantjärele naljaga ning peavad sõjaväe lahutamatuks osaks, et kõigepealt tuleb suure rutuga kuhugi kohale marssida ja seal siis neli tundi oodata, et keegi ütleks, mis edasi saab. Sellest, miks asjad nii peavad olema, ma lõpuni aru ei saa. Aga üks ettepanek on mul küll.

Andke poistele rohkem raha.

Ajateenijad saavad palka. Kui NAK on läbi, siis summa suureneb. Normaalsel ajal, kui koroonat pole ning saab kodus käia, sõidavad nad selle raha maha ning jääb puudugi. Miks ei võiks poisid saada miinimumpalka? Nad on sel ajal ju riigi teenistuses. Kui kohe ei jaksa nii palju maksta, siis võiks vähemalt lõpus veidi suurema summa kätte anda. Kodus tagasi olles peab ju ka kuskilt alustama ja on kuidagi loll lugu, et töötuna arvel olles on miinimumtoetus suurem, kui ajateenija tasu.

Mis sellest kõigest kasu oli?

„Relvaõpe oli ikka väga äge,“ ütles ajateenija, kui oli natuke mõelnud. Selliseid asju kuskil mujal teha ei saa. Ja meie poiste uusi R-20 RAHEsid kadestasid nii britid kui prantslased.

Samuti on rida mehi, kellega nüüd kergesti jutule saab, sest nad on samades kohtades roomanud ja märjas kaevikus arvutanud, kui palju palka selle mõne tunniga nüüd jälle välja on teenitud.

Oleme kogu perega riigikaitse alal törtsu targemad. Poiss muutus sitkemaks, sai palju uusi oskusi, osad neist ka praktilised. Lisaks sai teada, et inimene suudab ka mõne tunni kaupa magades ikka pikki päevi efektiivne olla ja et eestlased on metsas tõepoolest osavad. Praegu valmistume puhkusereisiks, sidemed ja žgutt on juba kenasti pakitud.

Ega rohkem polegi midagi öelda. Poistel tuleb elus ette hullematki, kui see aasta ajateenistust ning mõnegi asjaga saab pärast seda ehk kergemini toime.
Tsiteeri:
HÄDAD JA HAIGUSED

Ülekoormusest tulevaid vigastusi tuleb ette, ka jalad hõõrutakse mõnel rännakul jubedalt ära. Mõned poisid vajavad rohkem abi, mõned kasutavad tervisehädasid ettekäändena puhata või tegevustest kõrvale jääda. Lõviosa poistest paraneb üsna lihtsalt ja muutub tasapisi lihtsalt tugevamaks.

On juhtunud ka üksikuid raskemaid õnnetusi. Neid on siiski vähe. Meie saime kaasa elada paarile väiksemale asjale ja hüppeliigese vigastusele, mis poisi korraks karkudele pani.
Tsiteeri:
AJATEENIJA VASTAB

Kuidas poisid sõjaväes süüa saavad?

Normaalselt, kõht on täis.

Mis siis, kui ajateenija haigeks jääb?

Läheb laatsaretti.

Aga kui poiss ei jõua kohe kõike teha mida vaja?

Harjutab ja saab tugevamaks.

Mis siis, kui kaaslastega ei sobi?

Siis on paha. Aga tuleb ikkagi hakkama saada.

Kas tüdrukud sobivad ajateenistusse?

Mõned küll.

Mis puhul võiks ema appi tulla või ülemusele helistada?

(Rõhutatult.) Mitte kunagi. (Räägib väga piinliku loo poisist, kelle ema nii tegi.)

Kas on seda kõike üldse vaja?

Muidugi!

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2021 20:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6527
Tsiteeri:
Küll aga küsisin ühel pressikonverentsil Martin Heremilt, miks poisid vana varustust kannavad. Herem vastas, et ei kanna nad midagi. „Muidugi, kõik on endale ju ise uued asjad ostnud,“ seletas poeg pärast. Lõpuks ostis ta endale oma kindad, mütsi, mingi tasku ja termose. Arusaamatuks see asi mulle jäigi.

Mulle on ka silma jäänud, et Kupi mehed on mõnes mõttes nagu vaeslapse rollis oma varustusega. Teisetes väeosades on juba mõnda aega uuem varustus kasutusel. Ei tea miks. Üritatakse lihtsalt laovarud ära kasutada?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 05 Aug, 2021 13:23 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Juul, 2005 16:48
Postitusi: 1374
https://www.elu24.ee/7304879/ajateenija-murelik-isa-suured-ulemused-olid-oelnud-et-vaktsineerimata-niipea-koju-ei-saa
Tsiteeri:
Kõne pojaga tegi aga isa murelikuks ning pani teda ka kaitseväes mõneti pettuma. «Poja lasi end vaktsineerida, sest bussis olid suured ülemused öelnud, et muidu nad niipea koju ei saa,» rääkis ta Elu24-le.

Artjomi arvates pole aga ilus ajateenijaid sellisel moel hirmutada. Ta tunnistab, et pole just kõige suurem vaktsineerimise pooldaja ja ka Germo olevat temaga samal arvamusel.
Kui enne emad kurtsid, et ajateenistus on karm ja kartsid oma poegade pärast, siis nüüd oleme jõudnud hetke, kus juba isa kurdab, et pojal on ajateenistuses raske.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 05 Aug, 2021 17:12 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Mai, 2015 14:01
Postitusi: 827
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
1. Jalaväebrigaad baseerub Kaitseväe Keskpolügoonil?

_________________
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 05 Aug, 2021 17:17 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33357
Tsiteeri:
Mulle on ka silma jäänud, et Kupi mehed on mõnes mõttes nagu vaeslapse rollis oma varustusega. Teisetes väeosades on juba mõnda aega uuem varustus kasutusel. Ei tea miks. Üritatakse lihtsalt laovarud ära kasutada?


Piltidelt on silma jäänud, et 2. brigaad käibki vanema varustusega ja on käinud mõnda aega - killuvest (Iisrael, USA), Galvilinda rakmed, AK4 automaat, Saksa kiiver.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 06 Aug, 2021 10:25 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Sept, 2007 8:51
Postitusi: 432
Asukoht: Tallinn
Samas Rahede tuleku piltidelt jäi mulje, et Rahed said nemad esimesena kätte.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Arvamus ajateenistusest
PostitusPostitatud: 31 Aug, 2021 19:25 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Jaan, 2006 22:05
Postitusi: 240
Tsiteeri:
https://www.err.ee/1608323282/kaitsevag ... tsineerida
Samuti on kaitsevägi otsustanud, et 18.–24. oktoobrini toimuva uute ajateenijate vastuvõtmisel aktsepteeritakse ainult neid, kes on vaktsineeritud vähemalt ühe doosiga.
"Usun, et meil ajateenijatest puudus ei tule. Kui aga siiski tuleb vähem, siis vähemalt suudame hoida väljaõppe kvaliteeti," märkis kaitseväe juhataja.


Niiviisi vabatahtlikult avalikult välja kuulutada aken viilijatele on ehk natuke mõtlematu? Pigem oleks oodanud lähenemist, et tulevane ajateenija, kui ta veel pole saanud, siis saab teenistuses oma vaktsiini kätte, nagu näiteks puugivaktsiini omal ajal sai.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 448 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 26, 27, 28, 29, 30

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt