Arvamus ajateenistusest

Vasta
Lemet
Liige
Postitusi: 19908
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Iga kolmas noorsõdur tunneb end alandatuna

Postitus Postitas Lemet »

http://www.epl.ee/artikkel/591319
Samuti selgus, et ajateenijaks minnes on noorte ootused suured, teenistuse lõppedes ollakse aga kriitilisemad. Pea pooled reservväelastest leidsid, et kaitsevägi pole demokraatlik, ja 40 protsenti polnud rahul kaitseväe tehnilise varustatusega.

Mullu juunist juulini toimunud küsitlusele vastasid 1199 kutsealust ja 589 reservväelast vanuses 19–27 aastat.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Noo. jah.
EKV ja demokraatia? No tule taevas appi! Niigi on erinevatel ajateenijate poolt valitavatel ametipostidel varsti enam otsustusõigust, kui määrustikujärgsel ülemal. Asja edasi arendades on tulevik selge (juba paar korda ajaloos läbikäidud asjad) - soldatite komiteed jne., jne. Ülesandeid, operatsioone jne. otsustatakse hääletamise teel? Ja ega seegi veel asja maksimum ole, sest valdavale enamikule ajateenijatest on mõisted "demokraatia" ja "anarhhia" sünonüümid ja "demokraatia" peaks just-kui kõikelubatavust tähendama.
Ega see siis ainuke omalaadne artikkel siin ole, mis aegade jooksul pressis üllitamist leidnud on. Küll on ajateenistus stressitekitav, küll pole piisavalt (tegelikult suhteline mõiste) vaba aega, küll ... Nüüd on siis jõutud selleni, et ajateenija tunneb end alandatuna. See aga on samuti suhteline, ning sõltub selle konkreetse ajateenija senisest kasvatusest ja teda kujundanud keskkonnast.
Olen seda tõenäoliselt juba korduvalt siin foorumis kirjutanud aga üks ca. 15 aasta tagune näide kõlbab siia nagu "rusikas silmaauku".
Oli toona selline juhus,et üks värske ajateenija esitas kaebuse kaitseväe peainspektorile, et teda alandatakse ja, et ta mõnituste objektiks tehtud on. Kuna aga kaitseväe peainspektoril on kohustus kõiki kaebusi (eriti - tegelikult ainult - ajateenijate omi) menetleda, siis juba järgmisel päeval selle kallale ka asuti. Selguski järgmist. Mõnitused, alandamised jms seisnesid selles, et kaebuse esitanud ajateenijat oli pandud oma voodit korrastama ja tuba koristama. Kuna aga see konkreetne ajateenija polnud oma senise elu jooksul veel kordagi oma voodit korrastanud (!?), tuba koristanud (!?) ja, seda enam, mingit oma riietuse elementi pesnud, ja eelpoolnimetatud tegevustega oli nende perekonnas tegelenud selles hierarhhiliselt kõige madalamal tasemel olev isik, ema, siis - need tegevused olid kvalifitseeritavad selle ajateenija silmis alandamisena-mõnitamisena. Ei mäletagi enam, kuidas toona see asi lõppes aga - ülemaid tookord igatahes ei karistatud.
Eks otsustage siis ise, kuidas taolistesse arvamuseavaldustesse suhtuda.

P.S.
Ütles üks tuntud sõjamees kord taolised sõnad, mis eestikeelses tõlkes peaks sarnaselt kõlama - me oleme selleks, et demokraatiat kaitsta, mitte aga selleks, et seda viljeleda.
Arvan, et vägagi päevakohane lause.
Demokraatiat viljelev armee ei ole toimiv. Veel vähem toimiv on anarhhiat pruukiv üksus (kui seda üldse selleks nimetada saab).
Aga just anarhhia olekski see tulem, kui kõik maksimaalselt iga ajateenija tahtmist mööda oleks.
Viimati muutis hillart, 21 Jaan, 2011 15:25, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Vahipat on miski Siber vai?
Lemet
Liige
Postitusi: 19908
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Sama artikkel on ka Delfis, ja vähemalt kaks esimest lk. kommentaare järgib üpris täpselt isand Hummeli mõtet...

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... 9845&com=1
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

Pole meil pragmaatilist militaarkasvatust.
Allumine pole alandumine.
sõjavägi on kollektiivne mehhanism ja sõdur püsib sõjas elus kauem ja suurema tõenäosusega kui täidab õigeaegselt ja täpselt oma rolli selles masinavärgis.
Aga ajateenijad ei taha sellest lihtsast tõest, läbi aegade, müstilise järjekindlusega aru saada
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Artiklist võis lugeda, et kui ei andnud määrustikupäraselt au, tuli nahkade kamorkapõrandat karistuseks küürida. Huvitav arusaamine allumisest , aust jms.. Ma kupataks sellised "juhid" kuhugile stroibatti, kus selliste koht olekski!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Au antakse EKV-s matuserongkäigule, muul juhul tervitatakse :wink:

Kus on nüüd noorte valikuvabaduse eestkõneleja Jürgen? Tõuse Jürgen barrikaadidele ja selgita (vähemalt oma blogis), et taaskord leidis kinnitust ajateenistus kui tagurlik, hääbuv ning noore inimese isikuvabadusi ahistav süsteem.

Jürgen, Jürgen, tõuse üles 8)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Arnold kirjutas:Artiklist võis lugeda, et kui ei andnud määrustikupäraselt au, tuli nahkade kamorkapõrandat karistuseks küürida. Huvitav arusaamine allumisest , aust jms.. Ma kupataks sellised "juhid" kuhugile stroibatti, kus selliste koht olekski!
Kirjutan alla! Olen nõus ka surema selle eest, et armee ei saa tugineda alluvussuhetes demokraatiale, aga kuskil on ikkagi see piir, mille raamesse võiks puhtinimlikul tasandil jääda. See piir võiks olla kasvõi sisemäärustik, mis ei jutlusta alandavaid karistusi eksimuste eest. Ajal, mil mina EV-d "ajateenisin", oli ohvekaader 100% nõuka kooliga, aga tänasel päeval paneb mind imestama minu eakaaslaste silma kinni pigistamine ja eneseõigustamine. Sorry, ei taha siin mingit intriigi punuda või kedagi solvata, need ajateenijaid muserdavad nähtused tulenevad reeglina pigem nende omavahelistest alluvussuhetest (eks ole ka jaoülemad samasugused kohuslased), ilmselt on meie vaba ühiskonnaga harjunud nooremad põlvkonnad ka kapriissemad (miks nad ei peakski??). Ometi mõtlemisainet peaks olema kõigile kaadrikaitseväelastele, pole mõtet teha nägu, nagu oleks see statistika alatu rünnak meie KV vastu.
Гив Ми Мани
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

Ometi mõtlemisainet peaks olema kõigile kaadrikaitseväelastele, pole mõtet teha nägu, nagu oleks see statistika alatu rünnak meie KV vastu.
Sa ilmselt küll ironiseerisid siin aga mõni võib seda tõsiselt võtta...
Tõsiselt rääkides, seda EPLi jura pole mõtet liialt tõsiselt võtta, sest tegemist üldse natuke veidravõitu väljaandega ning antud artikli puhul ajakirjanikutädi pani lihtsalt pealkirjaga nõmedalt (võimalik, et sihilikult) puusse. Noppis lihtsalt mingi asja välja ja... kõmaki.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 774
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Mulle tundub, et ma ei saa vahel enam mitte millestki aru selles perversset padupatsifismi viljelevas mõnudele orienteeritud ühiskonnas!...
Kas käsud siis ei olegi enam täitmiseks?
Millisele idioodile tuli pähe korraldada sellise küsimustikuga gallup?
Mul võib olla paranoia, kuid see lõhnab juba Kaitseväe süsteemi õõnestamise järele.
Selliste asjadega jäetakse noortele ajateenijatele mulje, et käsud ei olegi enam tingmusteta täitmiseks...,et võib kohe kaebama joosta või emme tissi alla pugeda kui midagi ei meeldi!
Mäletan polkovnik Sedov, Sergei Sergejevitši kuldseid sõnu:" Tot, kto podšinjatsja nje umejet, tot i komandovatj nje smozet" ehk "See, kes alluda ei oska, see ei suuda ka käsutada!"
Ma saan võib olla oma vana peaga millestki väga valesti aru, kuid sõjaväes peaks ikka kehtima vana hea printsiip:"Maul halten und weiter dienen! Donnerwetter!" ehk "Lõuad pidada ja edasi teenida, kurat võtaks!"
Muide, mu hõimlasest noormees, kes peale ülikooli vabatahtlikult teenima läks ja hiljuti pulgad peale sai, teenib Tapal,ütles mulle eile, et neil nüüd ka"pumbad " keelatud.
Küsisin kah (vägagi intelligentselt) noormehelt, et kas tema ka ennast alandatuna tundis nagu ülejäänud pooled mehed?
Hakkas selle peale naerma ja ütles, et tema küll aru ei saa, et nii oleks kunagi olnud.
Kusjuures on tegemist väga vaidlushimulise ja õiguseotsija noormehega, kellele aga armeeteenistus äärmiselt positiivselt mõjunud on.
Teenistuse algusest peale on muutunud konkreetsemaks, kadunud igasugune lodevus, rüht paranenud ( ca 2m pikk).Näha, et kasuks on tulnud.
Muide poiss väntas kah noorteajal valel ajal moblaga mölisemise eest neljakohalise arvu "pumpasid" ja see esimene arv ei olnud mitte "1"!
Ma lihtsalt mõned mõtted tõin mis, see "küsitlus" tekitas.
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Postitus Postitas Karuke »

krijgsvolk kirjutas:Ma saan võib olla oma vana peaga millestki väga valesti aru, kuid sõjaväes peaks ikka kehtima vana hea printsiip:"Maul halten und weiter dienen! Donnerwetter!" ehk "Lõuad pidada ja edasi teenida, kurat võtaks!"

Ei ole päris nõus kuna olen veendunud, et sõdur peab täpselt aru saama mida ja milleks ta teeb.
Jah käsk on selleks, et see täita.
Kuid ülemus ei pea iial andma käsku mis ei ole tingitud teenistuse praktilisest vajadusest.
See peaks olema absoluutne ja eranditeta reegel.
Paraku nõuab see ülemalt intellektuaalset pingutust, milleks ta võibolla valmis ei ole.

Sõdur peab täpselt teadma, et kui ta jääb minuti rivistusele hiljaks siis notitakse võibolla just sellepärast lahinguväljal maha kogu jagu ja tema naisega saab vallatlema vaenlane.
Lihtne ju?
Ükski normaalne inimene ei jookse ju peaga vastu seina või ei pista kätt keevasse vette?
Alandavad karistused ei ole tee selle teadmise juurde.

Kaldun arvama, et meie "ülemused" pole lihtsalt piisavalt kompententsed või missioonitundelised

Ja tüübid kes pole võimelised omandama neid lihtsaid põhimõtteid ei pea teenima sõjaväes. Ega olema hiljem ka täieõiguslikud kodanikud.

Vt näiteks Rooma vabariigi eeskuju
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

noored jne.

Postitus Postitas istorik »

Minu arvamus on see, et tänapäeva noor paljuski ei viitsi/ei taha/ei oska märgata seda, mis on valesti. Igal tööpäeval näen palju kordi seda, et kommipaber lendab nurka, õunasüda prügikasti kõrvale, näritud mokatubakas (või näts) litsutakse laua või tooli alla ja sööklas jäetakse nõud koristamata. Kas armees ka nii saab?
Kui koolis tehakse sel juhul märkus siis kõik sõltub märkuse tegijast. Direktori või meesõpetaja märkuse peale reageeritakse ja sigadus koristatakse. Koristaja, söökla töölise või õblukese naisõpetaja märkus jäetakse tähelepanuta või halvemal juhul saadetakse märkaja pikalt. Kas armees niimoodi saab?
Eelpooltoodud näited võiks laiendada ühissõidukisse, ühissõiduki peatusesse, vm.avatud linnaruumi või ühiskondlikusse kohta. Ma juba tean, et nii mõnigi oponent väidab kohe, et meie ühiskonna algharidus(lasteaed), põhiharidus (kool) ja kõrgharidussüsteem (ülikool) kasvatabki meie noortest selliseid mittemärkajaid. Mis on aga kodu roll?
Kui kodus ka seda kõike, mis on valesti, ei märgata siis tekibki armees seisund, et tuleb:
prügi panna prügikasti, nõud ära koristada, vorm ja varustus hoida korras ja alluda tsiviilühiskonna reeglitele. Kes pole aga varem harjunud siis jääb tunne, et alandatakse.
Lemet
Liige
Postitusi: 19908
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Sõnaga- sõjavägi peab paraku tegelama paljuski kodu ja kooli tegemata tööga, sestap on loomuline, et paljud, kel see koht on esmane kokkupuude mingisugusegi korra ja distsipliiniga, ennast harjumatult tunnevad. Koos vastavasisuliste sõnavõttudega. Ja järjest rohkem hakkab mulle tunduma, et vähemast Eesti ühiskonnas on sõjavägi märksa rohkem riigikaitsesüsteemist kujunemas sotsiaalasutuseks. Millega KV küll tegelema ei pea...integratsioon, keeleõpe, elementaarsete hügieeni ja kasvatusreeglite selgitamine...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Lemet kirjutas:Eesti ühiskonnas on sõjavägi märksa rohkem riigikaitsesüsteemist kujunemas sotsiaalasutuseks. Millega KV küll tegelema ei pea...integratsioon, keeleõpe, elementaarsete hügieeni ja kasvatusreeglite selgitamine...
Nii oli ka NA-s, küllap kõigis maailma armeedes. Samad easjadega tegeleb ju ka lasteaed, kool, eks nii ongi normaalne.
Гив Ми Мани
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist