Eesti õhukaitse imeline maailm..

Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Meie sõjalise mõtlemise peamine häda on selles, et me kipume enda peas igale vastase liigutusele vastama sümmeetriliselt, vastane saadab meile peale hunniku 1300 euroseid droone ja meie kukume neid alla tulistama. Ma arvan, et meil lõpeb laskemoon enne kui vastasel droonid ja see võitlus on mastaapide vahega ette otsustatud. Ja kui meil endal võhma vähe, siis põrutame täiega edasi, seekord liitlaste vahenditega. Olgem leidlikud.

Kui vastase ülekaal antud teemal on suur ja tõrjevahendite efekt väike, siis tuleks vastata asümmeetriliselt. Mitte tulistada drooni temast 100 korda kallima raketiga, vaid tekitada nendele droonidele piisaval hulgal libasihtmärke, mille hulka päris sihtmärgid ära kaovad.

Viimane teema on meil KV-s täiesti tähelepanuta, arvate, et nendel 2,5 miljonistel soomusmasinatel ei hakka nende droonide herilasparv sabas rippuma pidevalt?

Sellise teemaga on vaja tegeleda sama põhjalikult kui soomusmanöövervõimega, sh välja selgitada toimivad lahendused ja panna need kõik väljaõppesse. Et iga reamees oskab teha 5 üksikmehe tulepesa imitatsiooni, las siis murravad pead, milline on õige ja las ründavad neid telkmantleid, millel hauaküünal all põlemas on (omahind mõni euro tükist).

Soome rannikul olen paaris kohas näinud penoplastist T-55 torne (samasugused tornid on seal ka "päris"), mille sisse pannakse mingi soojusallikas ja jõudu pommide raiskamisele. Neid penoplaste tundub, et oli seal rohkem kui õigeid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Martin Herem »

Ma uurin järgi mis meie lasketulemused on.
Aga seni selgituseks.

Ma ei saa aru, kuidas siiani käsitleti 23mm ja (ka) 12,7mm ÕT vahenditena relvastatud kopterite ja lennukite vastu, kuid nüüd pole neist droonide vastu üldse mõtet juttu teha.
Enamus droone mis meie vastu võiks tegutseda on seejuures siiski vaatlus/luure vahendid, mitte ründe vahendid.
Ma ei räägi ju, et meil on see probleem lahendatud. Ma räägin, mis meil nende vastu on. Ja mõtleme mida veel nende vastu teha saab. Radarid on sisuliselt hankes ja mõned vahendid ka ...
Võrdluseks tõin TT relvad, mille kohta meil on siin ka räägitud, et tanki vastu ei saa aga kasutatakse küll. Pealegi on hulk teisi soomustatud ja tanki komble liikuvaid sihtmärke, mille vastu on need täiesti sobivad.
Kui tank laseb sind 1,5km kauguselt, siis on CG või isegi 90mm üsna raske pihta saada. Tank laseb vastu ka. Soomukid lasevad samuti vastu.
Javelin ja Spike on muidugi hoopis teine lugu.

Borja viide leedukate paremast "ÕT lehvikust" on vist seotud NASAMSIga ja sellele lisanduvate Stinger, Grom, RBSiga. Ma ei tea kas neil 40mm Bofors tegelikult ka kasutuses on.
Kas see moodustab parema "lehviku" droonide vastu?
Või on nende radaripark kuidagi märkimisväärselt parem droonide vastases tegevuses?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma ei saa aru, kuidas siiani käsitleti 23mm ja (ka) 12,7mm ÕT vahenditena relvastatud kopterite ja lennukite vastu, kuid nüüd pole neist droonide vastu üldse mõtet juttu teha.
Kindlasti saab, ainult ei usu, et see efekt eriti kõrge olema saab. Droon on lihtsalt päris pisike sihtmärk, teda on raske leida nii õhuvaatlejal kui ka sihturil. Kui ta tuleb sulle mingi 200 m kaugusele, on lihtsalt loll droonijuht, tegelikult peaks ta püsima piisavas kauguses, et sa ei kuule ega näe.

Kas siin on Browningu/Sergei mehi lugemas, kas suudaksite tabada (kui teaksite, kus märk on) A3 suurust märklauda esimesel juhul 1000 ja teisel juhul 1500 m kauguselt?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Viiskümmend »

Cv90 35mm airburst on vist samuti selle drooniohu "lehviku" osa?

A miks meil ei ole Sergeid ja Mistralid samale lavkale kokku istutatud nagu poolakatel on Sergeid ja Gromid või Egiptusel Sergeid ja Stingerid, mis rational siin taga on?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Rational siin vast see, et kamina arust on Sergeid sõjatehnika üleeline päev ja tuleks esimesel võimalusel asendada Mistraliga? Üks mees kuulutas seda siin foorumis päris valjult.

Sergei võimalused oleksid paremad, kui neil oleks selline laskemoon nagu CV-del, mis kindlaksmääratud kaugusel teeb paugu ja killurahe (see eeldab muidugi ka kauguse täpset määramist).

Õhusõjast on teada, et kuulipildujatest tuleb tuli avada siis, kui vastase lennuki needipead paistma hakkavad. Ehk see ei ole rohkem kui paarsada meetrit. Ei tea juhtumit, et üks lennuk oleks teist (kahurid 20-37 mm) kilomeetrist kaugemal suutnud alla tulistada. Isegi hävituslennuk on drooniga võrreldes ikka päris suur sihtmärk.
Viimati muutis Kapten Trumm, 26 Jaan, 2021 12:40, muudetud 2 korda kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Viiskümmend »

Kui järgmiseks 7 aastaks ostetava suurekaliibrilise laskemoona koondhanget vaadata siis 23mm laskemoon oli seal mahu poolest teisel kohal 81mm järel, et vihkame aga ostame suures koguses laskemoona?!
Viimati muutis Viiskümmend, 26 Jaan, 2021 12:35, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36343
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kriku »

Martin Herem kirjutas:Ma ei saa aru, kuidas siiani käsitleti 23mm ja (ka) 12,7mm ÕT vahenditena relvastatud kopterite ja lennukite vastu, kuid nüüd pole neist droonide vastu üldse mõtet juttu teha.
Võib-olla on mõtet, aga sihtmärkide suuruse vahe ju jääb?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ameeriklaste Reaperi taolised droonid näiteks on spetsiaalselt arvestatud vältima sellist algelist VSHORAD õhutõrjet. See saavutatakse nii:
1. droon ei lähene huvipakkuvale objektile visuaalnähtavuse kaugusele - ka otse drooni suunas vaadates palja silmaga seda ei näe
2. droon püsib huviobjektist kaugemal kui on levinud VSHORAD rakettide, sh Manpadside laskeulatus (kuni 5 km) - tavaliselt 7+ km.
3. droonil on pardal piisavalt vinge (termo)optika eristamaks sihtmärgi inimesi omavahel ja piisavalt vinge (10 km) laskekaugusega raketid.

Praktikas näeb see välja sedasi, et ohver võib parimal juhul näha seda Hellfire raketti natuke enne tabamust ega suuda ennetavalt midagi teha.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4050
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Some »

Ma hetkel ei hakka venelaste droonide spetse läbi närima, vaatame kuidas kodumaiste droonidega saaks vastast kiusata. Võtame lihtsaima Threod Systemsi EOS C - lennukõrgus üle kolme kilomeetri, lennuaeg 2 tundi ja kaugus 150km. Saadaks neid vastaste eeldavasse asupaika patrullima kohe 5-10 tükki korraga, neist 1-2 kalli optika/elektroonikaga ja teised nö odavaks tehtud sihtmärgid vastaste õhutõrje erutamiseks.
Mida Sergei suudaks 3km asuva drooniga teha? Mida Mistral? Ja kas Mistrali üksus otsustab kõik 5-10 drooni korraga alla lasta?
Kui see 3km kõrgust ülesanne tundub ÕT liiga lihtne olema, siis võib analoogset mõtteharjutust mõne suurema tegutsemiskõrgusega luuredrooniga. Peibutusdroonid võiksid olla võimalikult odavad aga sama suured kui põhidroonid, radar ei saa nagunii aru.
Tegelikult kahtlustan, et hetkel ei suuda ühegi riigi õhutõrje drooniprobleemi korralikult lahendada, eks tulevikus tõesti tekivad miskid droonide vastased droonid vms.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4050
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Some »

Nii palju kui aru saan, siis Mistral on võimeline tabama märki 5km kaugusele ja 3km kõrgusele? Eestil on neid 40? Ühikuhinnaga ca 100 tuhat dollarit?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Vaata selle mudellennuki tiibasid enne selle lendulaskmist, kas ilma seal olevate vidinate abita tabaks Mistral seda nt 3 km kauguselt?
Näen seal sellist punast säratuld nagu mul paadi varustuse komplektis leidub.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kapten Trumm kirjutas:Vaata selle mudellennuki tiibasid enne selle lendulaskmist, kas ilma seal olevate vidinate abita tabaks Mistral seda nt 3 km kauguselt?
Näen seal sellist punast säratuld nagu mul paadi varustuse komplektis leidub.
Imesid juhtub. Mul õnnestus autoga lendavale merikotkale sisse sõita ka. Tõestatud, kindlustusjuhtum, kohe peale Väikese Väina tammi..., esiklaas oli sodi ja kotkas lendas minema...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Antud sihtmärklennukid on ju sisepõlemismootoriga, mille kütusest teatavasti vähemalt 2/3 muutub soojuseks. Sellisel lennukil käib ikka järgi mingisugunegi soojusjälg. Kui rääkida akudroonidest, siis elektrimootoril ei ole pea mingit soojusjälge ja ainus reaalselt märgatav soojus võib olla see, kui droon on päikese käes lennanud mõnda aega ja päike on soojendanud korpust.

Mistrali (või iga teise IR juhtimispeaga) raketi jaoks on vaja soojust. Väliskeskkonnaga sama temperatuuriga sihtmärki sellega tabada pole võimalik, rakett isegi ei lukustu selle peale. Mistral on jällegi omasuguste hulgas üks andekamaid, näiteks on see üks väheseid, millega on laevadelt õnnestunud edukalt alla tulistada sisselendavaid tiibrakette, teistega pole seda suudetud. Tiibrakett on muidugi kaugelt suurem sihtmärk pluss tal töötab lennu ajal reaktiivmootori ning selle järgi jääb täitsa kena soojusjälg - pluss mootor ise on tulikuum ja eks 800 kmh madallennuk soojeneb ka korpus omajagu.

Sergeide ja Browningute peale oleks ilmselt vajalik lisada vähemalt optiline panoraamne sihik (küllalt laia vaatenurgaga), mille abil suudab sihtur ise kästud suunast selle drooni üles leida. Taoline sihtmärklennuk 2 km kauguselt palja silmaga pole eriti leitav ja raudsihikutega kipub see kaduma ära sihiku "raua" taha (sama probleem, miks raudsihikuga vintpüssiga on probleem tabada 1 km kauguselt, kuigi ballistika seda lubaks). Märk on nii pisike, et kaob kirbu taha.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Tinker
Liige
Postitusi: 157
Liitunud: 19 Nov, 2015 22:38
Asukoht: Sakala
Kontakt:

Re: Eesti õhukaitse imeline maailm..

Postitus Postitas Tinker »

https://www.err.ee/1608346994/laanet-ku ... hkub-sealt

Viie aasta pärast saab Eesti õhutõrje olukorrateadlikkuse

Laanet rääkis ka kaitsekuludest ning kinnitas, et viie aasta pärast peaks Eestil olema võimekus jälgida keskmaa õhutõrje kontekstis olukorda Läänemere ruumis.

"Öelda täna seda, et me suudame [mingiks kindlaks] kuupäevaks Balti regioonis õhutõrje luua, mina ei julgeks, aga me saame parandada olukorrateadlikkust Läänemerel, toimetada kohale kõikvõimalikud juhtimisseadmed. Ehk me alustame etapi kaupa selle võime arendamist ja mina usun, et lähema viie aasta jooksul võiks mingil tasemel see võime olla," rääkis kaitseminister.

Täpsustavale küsimusele, kas see tähendaks ka kasutusvalmis õhutõrjerakette, vastas minister: "Eelkõige ma näeksin ikkagi olukorrateadlikkust, et see oleks parem. Ja teisena oleks siis tõesti õhutõrjejuhtimissüsteemid paigas. Mis puudutab reaalset raketi laskmist, siis ma usun, et sinna läheb natuke rohkem aega."
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist