Ajateenija toetus

alari
Liige
Postitusi: 1606
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Ajateenija toetus

Postitus Postitas alari »

Kuna siin foorumis mõni inimene propageerib ajateenijate toetuse ära võtmist, siis võiks selle üle arutamiseks oma teema teha.

Isiklikult näen, et sellel asja pole mõtet, sest
  • viib ajateenijate motivatsiooni alla (sest varasemad ajateenijad on seda saanud)
  • vaesematest peredest pärit ajateenijate jaoks on ajateenistus kulukas (peab ikkagi oma vanema(te) rahakoti peal elama)
  • eelnevate põhjuste pärast hakkavad inimesed rohkem ajateenistusest hoiduma
  • isikkoosseisu kvaliteet langeb, kuna ilmselt nutikamad mõtlevad välja, kuidas viilida
  • mis viib ka kaadri kvaliteedi alla, sest paljud potentsiaalsed kaitseväelased ei satu ajateenistusse
Lisaks kuna ajateenijate motivatsioon on kehvem, siis rõkidele ilmub reservväelasi vähem kohale ja ilmselt langeb ka sõja ajal kohale tulevate inimeste arv.
Kohale mitte tulnud inimeste arv tähendab seda, et nende väljaõpetamiseks kulutatud raha läheb raisku

Plussideks nimetatakse seda, et saame muudeks asjadeks raha juurde

Aga ainult Üks pluss minu arvates ei suuda üle kaaluda palju miinuseid
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4854
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Gideonic »

alari kirjutas:
  • viib ajateenijate motivatsiooni alla (sest varasemad ajateenijad on seda saanud)
  • vaesematest peredest pärit ajateenijate jaoks on ajateenistus kulukas (peab ikkagi oma vanema(te) rahakoti peal elama)
  • eelnevate põhjuste pärast hakkavad inimesed rohkem ajateenistusest hoiduma
  • isikkoosseisu kvaliteet langeb, kuna ilmselt nutikamad mõtlevad välja, kuidas viilida
  • mis viib ka kaadri kvaliteedi alla, sest paljud potentsiaalsed kaitseväelased ei satu ajateenistusse
Olen nõus, et siin on arutelu koht ja toetustest üldse loobumine oleks viga. Minumeelest on siin mõned punktid ülalpool ülepakutud (vaesest perest ajateenija jaoks kulukas? Palju põhjenda!).

Ei laienda isiklikku kogemust kohe üldsusele, aga IMHO maksame liiga palju. Äravõtmist ei poolda, samuti peaks säilima kõrgemad toetused 11 kuu meestele) ning oluliselt kõrgemad reservõppekogunemistele. Mina käisin ajateenistuses natuke üle kümne aasta tagasi, kui see reamehe toetus oli circa 150 EEKu kuus (just ennem selle 10x tõstmist)! Ajateenistus oli Kupis, kodu Tallinnas. Siiski ei mäleta küll et oleks vanemate raha pidanud kulutama. Bussipiletiteks sellest rahast jätkus, kuna esimesed 3 kuud välja ei saanud. Sõdurikodust sai nänni vabalt osta ning mõnikord isegi 1-2 õlut linnaloale saamisel.

Eks ikka oli ironiseerimist selle toetuse üle rühmas: "Näe, kuis Kaitseväe põli on hää ... Raha tiksub midagi tegemata, tervelt 5 EEKu päev või lausa 20 senti tunnis, ning seda isegi magades!". Mingit argumenteeritud või reaalset vingumist küll rühmas ei olnud. 18-aastane mina oleks misiganes toetuse nagunii tuimalt lapikuks löönud (osates selle vajadust suurepäraselt põhjendada), ilma et see tegelikult kuidagi vajalik oleks olnud.

Loomulikult on ka ajateenijaid kel autoliising või korterilaen kaelas, kuid:
  • Nende kohustuste korvamiseks sellest ~100 eurosest toetusest nagunii erilist abi ei ole.
  • Selliseid kohutusi ei ole igal ajateenijal, mistõttu ei pea seda raha ka kõigile pritsima
Minumeelest on praegune ajateenija toetus jõumeetodiga probleemi lahendamine. Täiendavad toetused võiks olla pigem vanemaid või lapsi ülalpidavatele ajateenijatele ning teistele pigem vähem. Ülikooli õppetoetused on ka jaburalt madalad näiteks (no ei ole võimalik neist ära elada), ikka saadakse hakkama, mitte ei üritata neid nui-neljaks tõsta.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39984
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Moti teemal ma ei suuda eriti usaldusväärset seost näha, sorry.
Lisaks 18-aastase jaoks on 100 eurot tore ja 500 oleks veel 5 korda toredam, paraku on sellises vanuses arusaamad, mida on vaja siis, kui kuulid lendavad, hägune.
Anna neile selga 20 kilo kaaluv soomusvest ja on kisa taevani, et nii raske ja joosta ei jõua. See, et see tagab nende lihakeha säilimist, kohale jõuab vähestele.
Sestap olen ka üsna veendunud, et kui teha sihtgrupi seas küsitlus, et kumma valite, kas 100 eurot kuus või oma jao soomuki, mis ootab teid ka RÕK-il ja sõjas, siis suurem osa valibki 100 eurot. Mis kuradi sõda? NATO kaitseb ja seda ei tule.

Lisaks toetan eelkõnelejat selles mõttes, et antud rahakulutus on ebaotstarbekas raiskamine (nn valikuta külvamine), esiteks meil 40% raha saajatest ei kipu hilisemaid kohustusi kuigi tõsiselt võtma (RÕK-ide osalus KV-s ei ületa 60%) ja kui rääkida sihipärasest rahakulutamisest, siis tuleks seda kulutada neile, kes on praktikas tõestanud, et nendega saab arvestada (nt kõrgendatud toetuse määrad alates teisel RÕK-il osalemisest).

Ise lõin jämedalt kokku, et maksame 100 eur nägu kuus (tegelikult maksame rohkem), 3000 saajat, keskmine teenistusaeg on 10 kuud (9 ja 11 kuu mehi on umbes pooleks) tuleb aastas 3 miljonit+sotsiaalmaks (sotsmaksu seaduse järgi maksab aja- ja asendusteenistuja toetuse eest sotsmaksu riik), minimaalselt 4 miljonit eurot igal aastal. Kui targalt talitada, siis vähemalt toodetava pataljoni manööverkompaniidele saab M113'd küll.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
alari
Liige
Postitusi: 1606
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas alari »

Gideonic kirjutas:vaesest perest ajateenija jaoks kulukas? Palju põhjenda!).
Mõtlesin selle all seda, et noormees saadetakse ajateenistusse, siis toetusega on võimalik vajalikud asjad ise osta (hambapasta, habemeajamisvahendid jne). Kui aga pole mingit toetust, siis peab selle kõige eest maksma vanemad.
alari
Liige
Postitusi: 1606
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas alari »

Kapten Trumm kirjutas:Moti teemal ma ei suuda eriti usaldusväärset seost näha, sorry.
Lisaks 18-aastase jaoks on 100 eurot tore ja 500 oleks veel 5 korda toredam, paraku on sellises vanuses arusaamad, mida on vaja siis, kui kuulid lendavad, hägune.
Anna neile selga 20 kilo kaaluv soomusvest ja on kisa taevani, et nii raske ja joosta ei jõua. See, et see tagab nende lihakeha säilimist, kohale jõuab vähestele.
Minu arvates pole see asi niivõrd vanuses kinni kui selles, et osa inimesi sellest aru ei saa, et mis varustus nende elus püsimise jaoks vajalik on.
Sestap olen ka üsna veendunud, et kui teha sihtgrupi seas küsitlus, et kumma valite, kas 100 eurot kuus või oma jao soomuki, mis ootab teid ka RÕK-il ja sõjas, siis suurem osa valibki 100 eurot. Mis kuradi sõda? NATO kaitseb ja seda ei tule.
Nagu mina olen aru saanud, siis nende soomukite saamine pole üldse nii lihtne. Tohututel platsidel pidi olema tohutult palju soomukeid , aga kui hakati küsima, et kas oleks võimalik osta, siis müüjad eriti suurt initsiatiivi ei näidanud.
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.ph ... 21#p493521
Kui sa suudad kuskilt need soomukid välja rääkida, siis mina usun, et seda argumenti võiks kasutada. Vikerkaare lõpus pidi ka olema kullapott
Lisaks toetan eelkõnelejat selles mõttes, et antud rahakulutus on ebaotstarbekas raiskamine (nn valikuta külvamine), esiteks meil 40% raha saajatest ei kipu hilisemaid kohustusi kuigi tõsiselt võtma (RÕK-ide osalus KV-s ei ületa 60%) ja kui rääkida sihipärasest rahakulutamisest, siis tuleks seda kulutada neile, kes on praktikas tõestanud, et nendega saab arvestada (nt kõrgendatud toetuse määrad alates teisel RÕK-il osalemisest).
need protsendid on pärit kust? Ise olen käinud kunagi kv rõkil, kus osalusprotsent oli kindlasti kõvasti suurem
Kasutaja avatar
Mazz
Liige
Postitusi: 694
Liitunud: 05 Okt, 2005 13:19
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Mazz »

Ise sain X aastat tagasi, lõpu poole vist isegi 3200 krooni. Peale 8. kuud. Enne seda oli 2700. Alguses vist 1700. Kellegist ei sõltunud, raha jäi ülegi. Praegu mõtlen, et kuidas saavad praegused selle 100 euriga hakkama. Kõik ei ole 18 aastased otse koolipingist, kellel vahet pole. Üürid ja finantskohustused ei peatu ju.
Mina leian, et see summa võiks jääda kuskile 300 euri kanti. Ja et motti üleval hoida, saaks distsiplinaar karistusega tasu vähendada.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2016
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas HeiniR »

Kaitseväe eelarve on ca 450 miljonit eurot ja esimene koht, kust hoida kokku alla 4 miljoni euro, on sõduritoetus?! Tõsiselt mehed?!
Isiklik näide:
Mina sain 2009.a seda 1200 krooni suurust toetust, hiljem sõduri ja allohvitserina veidi enam. Läksin ajateenistusse 23-aastaselt, enne seda tegin tööd ja sain töötasu. Selleks ajaks oli mul üle 4 aasta tööstaazi, mis tähendab, et olin harjunud end ise majandama ja ega polnudki ausaltöeldes kuskilt midagi lisaks saada, sest sellises eas mehel ei sobi enam oma ema või vanemate rahakotil elada. Kogu toetus läks toona abikaasale, kes töötas ja õppis, kuid üksi poleks suutnud meie elamist maksta. Kui oleksime elamisest lahti pidanud ütlema, siis oleks asjad ilmselt eraelus läinud pingelisest ja siis oleksin selle riigi hoolimata patriotismi tundest sooja kohta saatnud.
Sellest rahast oli mulle väga suur abi, sest säästusid mul tol ajal ei olnud, riik küsis veel tagasi kaks kuud ajateenistuse alguses "kogemata" makstud toitjakaotuspensioni (sest viibisin ju riigipalgal), mis võrdus umbes kahe sõduripalgaga.
Nägin kamraade, kes käisid ja lõid selle raha nädalavahetusega sirgeks, aga see on nende otsus ja nemad maandasid oma pingeid sellisel viisil, ju oli sestki abi.
Aga olukorras, kus ajateenijate hulgas on ikkagi väga palju noori mehi, kes ei ole otse koolipingist tulnud ja on ise elatist teeninud, siis neid on väga palju. Seega oleks suur viga võtta see 100 euri ära ja lasta mehel ema kints kaapida, et ikka hambapasta/šokolaad vms saaks ostetud. Saime EKV-s süüa hästi, aga magusaisu oli pidevalt peal (toimib magus ju antud olukorras antidepressandina).
Akf Gideonic tõi näite bussipileti kohta. Ma käisin ka mitu kuud Võrust, mõni Kupis teeniv tegelane pidi koju saamiseks sõitma esmalt Tallinna ja sealt veel edasi. Palju see maksab? Kodus tahaks ju käia.
Ma ei ole absoluutselt nõus sellega, et selle 100 euro motivatsioonitegur olematu või väike on. Paljudele, sh minule, oli see väga oluline.
Ma oleksin ka ajateenistuses valinud enne 100 eurot kui olematu soomuskarbi, sest elatakse ka praegu, mitte ainult tulevikus.

Lisaks veel see jaotamine mingi vajaduspõhisuse järgi? Milleks maksame lastetoetust kõigile ühtmoodi? Sellepärast, et kõik on võrdsed. Kas see, kes võtab laenu/liisingu kaela, on rohkem väärt toetust saama kui see, kes on vältinud nii siduvaid lepingulisi kohustusi?

See, et kunagi NA-s sai 5 rubla toetust, ei tähenda, et see peaks tänases Eesti Vabariigis nii olema. Üks oli orjariik, meil on Vabariik...
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9067
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kilo Tango »

Selle asemel, et kogu aeg ajateenijaid koinida, tuleks ajateenisusest mistahes põhjusel "pääsenutele" kehtestada kompensatsioonimaks. Ehk siis X aasta tuludelt läheb xx% lisaks tulumaksule maha kaitseteenistuses käijate toetamiseks.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kriku »

Ehh, KT, ei saa ikka sinust poliitikut. Mitte mingeid makse ei tohi kehtestada. Keegi ei hääleta kunagi kellegi poolt, kes makse kehetestab.

Kehtestada tuleb SOODUSTUSI lapsevanematele, ajateenistuse läbinutele, korrapäraselt õppekogunemistel käijatele jne.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39984
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See, et kunagi NA-s sai 5 rubla toetust, ei tähenda, et see peaks tänases Eesti Vabariigis nii olema. Üks oli orjariik, meil on Vabariik...
Uskumatu, lihtsalt uskumatu :shock: :shock:
Kas siis jagatav raha defineeribki vaba riigi paremust....?
Mulle jääb mulje, et sa pole elus neid rublasid kasutama pidanud, et sedasi sõnu loobid.
5 rubla suurus - no tollal ringitöllamist reede õhtust pühapäeva õhtuni ei võimaldatud, tööd väeosas jagus.
Päts leiba oli 16 kopikat, pakk sigarette vist 20 kopikat, jäätis 10-20 kopikat, pudel limonaadi 20-30 ja veinipiirkondades liiter kodust veini 1 rubla.
1 rubla eest, kui midagi osta oli, said oma 1 päevase linnaloa kord kuus päris kuninglikult tunda.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Lemet
Liige
Postitusi: 19908
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Lemet »

Liiati- tavaline joonap ei saanud viit rubla, vähemalt mitte 70ndate lõpul, 80ndate algul. Isegi jaokomandörist seersant ei saanud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Lihtsalt natuke fakte:
- tänasel päeval on 1. jalaväebrigaadis nii 1600 ajateenijat;
- ca 900 on nooremad kui 22 aastat;
- 600+ on vanemad kui 22 aastat;
- on abielus/vabaabielus;
- osad jätkavad õpinguid ülikoolides;
- valdav enamus ei ela brigaadi väeosade ligidal;
- töötame aktiivselt selle nimel, et linnalubade süsteemi muuta (loe - rohkem ja tihedamalt).

Mina ei poolda sõduritoetuse kaotamist. Seda enam (Trummi ettepanek) seda lausa nulli keerata.
A4
Liige
Postitusi: 1826
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas A4 »

Ajateenistuse mõte on ju päeva lõpuks selles, et meil oleks võimalik reservüksusi komplekteerida võimalikult odavalt sellise kvantiteedi ja kvaliteediga inimestega, keda me puht-vabatahtliku või täispalgalise süsteemiga kokku ei saaks. Või saaks, aga mitte 8-11 kuuks, vaid piiratud arvuks nädalavahetusteks aastas nagu Kaitseliidu puhul. Või siis saaks ka pikemaks perioodiks, kuid peaks siis palkade alla panema sellised summad, mida meil lihtsalt pole.

Läbi ajateenistuse saame igal aastal ühiskonnast kätte 3000+ kodanikku, kes vastavad tervisenõuetele, on üldjuhul keskharidusega või juba omandamas kõrgharidust jne. Selle 3000+ ajateenijaga komplekteerime me iga-aastaselt u 25-30% sellest kiirreageerimisstruktuurist, mida me ajateenijatega oleme plaaninud mehitada. Ehk siis üksuste mõttes 1,5-2 jalaväepataljoni ning veel kümmekond kompaniid/patareid lahingutoetusüksuseid. Maksta selle eest sama aasta jooksul vähem kui 1% kogu kaitse-eelarvest pole minu arvates sugugi palju või raiskamine, eriti kui kaaluda, mis oleks alternatiiv.

Sisu poolest on asi selles, ajateenistuse jooksul ajateenijal mingeid muid sissetulekuid ei ole ega peagi olema, v.a võib-olla need üksikud, kellel on kasumit või dividende tootev firma, mis töötab edasi ka peremehe äraolekul. Ajateenija ei saa töötasu teenida, ülikoolist stipendiumit või Töötukassast töötu abiraha saada jne. Ajateenija võib (eriti need, kes tulevad otse keskkoolipingist ehk kodust) saada taskuraha ka oma vanematelt, aga mida peavad tegema need ajateenijad, kes on juba kodust lahkunud ja iseseisvat elu alustanud? Või kes tulevad paljulapselistest või vaesusriskiga peredest, kus vanematel lihtsalt pole anda pojale neid kümneid eurosid, mis tal kuluvad linnaloale tulles ühest Eesti otsast puhtalt sõidukuludeks? Või siis põhimõtteliselt – miks peavad vanemad andma taskuraha keskmiselt 21-aastasele täiskasvanud mehele või naisele olukorras, kus viimane on riigi poolt kohustuslikus korras mingisse teenistusse kutsutud ja peaks sel perioodil suutma ka oma vajadused riigipoolse toega katta? Või miks peaksid vanemad maksma esmalt makse KV, sh ajateenijate ülalpidamiseks ja siis veel täiendavalt sellele ajateenijale taskuraha tema mõnede, sisuliselt teenistusest tulenevate vajaduste katmiseks? Ja miks peaks ajateenija maksma täiendavalt kinni oma ajateenistusega seonduvad kulud, kui ta ise piltlikult öeldes maksab maksu juba ajateenistuses olekuga?

Milleks ajateenijal seda taskuraha üldse vaja on, või õigemini, miks peaks riik seda maksma? Kaitsevägi tagab ajateenijale (st ajateenija jaoks tasuta) majutuse, toitlustuse ja varustuse. Mille peale aga igal ajateenijal paratamatult raha kulub, on isiklikud hügieenivahendid, sõidukulud linnaloa ajal väeosast koju ja tagasi (eriti arvestades seda, et meie väeosade asupaigad ei kattu elanikkonna paiknemisega, st pole võimalik väeosasid komplekteerida niimoodi, et kõik saaksid teenida oma kodulinnas), aegajalt tahaks suhelda telefoni teel sõprade, tüdruksõbra või vanematega, linnaloal olles poleks paha sõpradega mõned õlled teha. Ja kui ajateenija ei ela vanematekodus, siis tuleb linnaloal olles ka endale süüa osta.

Need on elementaarsed ja normaalsed asjad, mida „tarbib“ üks normaalne noor mees (või naine) ning mille jaoks ta ei peaks vanematelt raha kerjama, enne ajateenistust sääste koguma või siis ajateenistuse ajaks väikelaenu võtma. St. ta ei peaks oma kohustuslikule panusele ise veel täiendavalt peale maksma.
Jah, paljudel ajateenijatel lisanduvad mainitud asjadele veel juba võetud laenud või nende intressid, autoliisingud, tsiviili jäänud korteri üürid jms. Aga neid asi ajateenija toetus ei kompenseeri ega minu arvates ei peagi kompenseerida. Sest see on tihtipeale olnud juba ajateenija enda vaba (ja läbimõtlematu) valik, et venitada võimalikult kaua teenistusse tulekuga ja siis avastada ennast varem (ja vabatahtlikult) võetud kohustuste otsast. Aga nagu ma ütlesin, elementaarsete asjade jaoks võiks see toetus siiski olemas olla.

Jah, teoreetiliselt võib ju keerata ajateenija toetuse nulli ja tagada need elementaarsed asjad KV enda poolt. St. KV võiks ju tsentraalse hanke korras osta kõikidele ajateenijatele standardseid hambaharju, hambapastat, habemajamisvahtu ja žiletiterasid, dušigeeli ja šampooni. Linnaloale minnes antakse ajateenijale soovi korral kaasa kuivtoidupakk ja erilise helduse korral ka nt kuuspakk õlut. KV tellib riigihanke korras väeosast reedeti ja pühapäeviti tellimusbussi lähimasse bussi- või raudteejaama ja sealt edasi teise hankega ka piletid ajateenijale kodukohta ja tagasi sõiduks. Kodustega suhtlemiseks ostetakse aga kõigile nt 10-eurose kuulimiidiga SIM-kaart. Kahtlen sügavalt, kas see kujuneks odavamaks ja lihtsamini administreeritavaks süsteemiks kui tänane ajateenijate toetus, kus me anname igale ajateenijale kindla summa kätte ja ei pea rohkem nende elementaarsete asjade pärast muretsema.

Nii et kui sa Trumm (sest keegi teine seda ajateenijate toetust siin foorumis minu teada ei vaena) suudad mulle arusaadavalt ära tõestada, et:
a) Ajateenijale pole kõiki neid asju absoluutselt vaja;
b) On küll vaja, aga on täiesti normaalne, et need makstakse kinni lapsevanema poolt või siis ajateenija võtab selleks laenu või säästab enne ajateenistust;
… siis olen mina valmis revideerima oma seisukohta ajateenija toetuse vajalikkuse üle.

Ja lõppeks toon illustreeriva näite ajast, mil ajateenija toetus oli 150 krooni (ehk tänases vääringus 10 eurot). Jah, kõik said kuidagi hakkama. Eriti need, kes elasid samas linnas ja kellel vanemad päeva lõpuks ikkagi peale maksid. Aga ka aeg oli teine. Kuid poisid, kes olid nt Tallinnasse teenistusse suunatud Võrust, Valgast või Saaremaalt, istusid suurema osa nädalavahetustest väeosas, sest lihtsalt polnud raha iga linnaloaga koju sõiduks. Ja nende motivatsioon ja hea tuju kannatas selle all päris rängalt, kui nad nägid Tallinna poisse või lihtsalt rikkamate vanemate võsukesi pea igal reedel pärast kurnavat väljaõppenädalat linnaloale minemas. Kusjuures selle iga nädalavahetusel (tarbetult) väeosas molutav ajateenija maksis riigile päevas 60 krooni ainuüksi toidurahas. Ehk riik säästis toetuste pealt, kuid maksis selle paljuski kinni toitlustamisega.

Seetõttu prognoosin ka seda, et kui ajateenija toetus tänasel päeval nulli keerata, siis lisaraha kaitse-eelarvesse ei ole see ca 4 miljonit, vaid mõnevõrra vähem, sest hakkame igal nädalavahetusel kulutama raha sadade, kui mitte rohkema arvu ajateenijate toitlustamiseks, kellel pole enam raha linnaloale minekuks, ja kes seetõttu istuvad parem väeosas, kuna siis on vähemalt kõht täis.

Nagu ma aru saan, Trumm, pole sa ise ju ajateenistuses vist käinud. Mistõttu sa ilmselt ei mõistagi seda, mis tunne on siis, kui su kaasvõitlejad lähevad nädalavahetusel linnaloale õlut jooma, sõpradega kohtuma või naisi panema, ja sina pead – ükskõik, mis põhjusel – kasarmusse maha jääma.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Martin Herem »

Oleks raha maksaks juurde. Ära ei võtaks kindlasti. Põhjuseid on eespool juba piisavalt kirjeldatud.
Trummi löömata aga ei saa ... :)

Brežnevi juurde tulnud kunagi sm Kossõgin
"Sm Brežnev, meil teadlased on arvutanud, et kui viinapudeli tinakorgilt "kõrv" ära võtta, siis hoiame igal aastal tuhendeid tonne metalli kokku!"
"No aga mida mina tegema pean?"
"Palun, allkirjastage ukaas - viinapudeli korgilt kõrv ära võtta!"
Leonid allikirjastas käskkirja.
Paar kuud hiljem oli Kossõgin sama teemaga tagasi.
"Sm Brežnev, meil on probleem. Veteranid kaebavad. Nad on juba vanad ja käed värisevad, ilma "kõrvata" on viinalt raske korki kätte saada. Olge hea, tühistage see eelmine ukaas!"
"Pole probleemi, palun."
Kossõgin jooksis rõõmsalt minema. Brežnev astus aga külmiku juurde, võttis sealt Stolitšnaja viina, keeras korgi pealt ja küsis endamisi mõtlikult:
"MILLE KURADI PÄRAST NEILE SEDA KÕRVA SIIA VEEL VAJA ON!"
:lol:
Eks me tajumegi maailma erinevalt.
mart69x
Liige
Postitusi: 912
Liitunud: 06 Juul, 2009 15:30

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas mart69x »

25 aastane kõrgharidusega täis elusjõus mees peab siis oma vanematelt suitsu raha kerjama? :wall:
Tänane kord sisuliselt tähendab seda, et riik võib otsustada, et kõik elanikkonnast peavad tõestama, et nad ei ole rasedad ja rasedustest selleks ei kõlba, samas kõlbab ostutsekk 5 kuud tagasi ostetud kondoomile.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 3 külalist