Üldine ajateenistuskohustus

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Tavaline kodanik ja isegi reservohvitser ei peagi teadma, kuid siis ei peaks ka üleolevalt kommeteerima veel tegemata otsuseid..
..
Meiegi ei tea veel..
..kole kaua mõtlete siis.
Variandid - kelle-mille arvelt "võtta maha" 600 puudujäävat ajateenijat (ühes iga variandi plusside-miinustega) - peaksid ühe norm staabi poolt juba ettevalmistet // sinu töölaual olema..
Martin Herem kirjutas:Seega ei ole puudujääk 600 täna kindel.
..väidan jätkuvalt, et see on täiesti kindel - eriolukord venib kindlasti üle suve. Niiet "puudu jäävadki" kõik tänaseks vällakäidud 600 ajateenijat ja "tagasi teha" ei jõuta siit mitte midagi - kogu see allolev PISKUNOVi tsitaat vaid tingivasse kõneviisi jääbki..
"Kui me eriolukorra lõppedes peaksime saama uuesti alustada oma arstlike komisjonide tööga, siis optimistliku prognoosi kohaselt 400 suudame sellest puudujäägist tagasi teha," arvas kaitseressursside ameti peadirektor Marlen Piskunov. "Kindlasti jääb juulikutsest varasemast prognoosist kuskil 200 inimest puudu."
Martin Herem kirjutas:..mulle ei meeldi, kui minu otsusesid kritiseeritakse enne nende tegemist.
..nagu ma juba ütsin, oledki hiljaks jäämas oma "otsustega". Sinu saldo praegu on miinus 600 ajateenijat ning lahendivariandid "kelle-mille arvelt" see tuleb, peaksid juba sinu töölaual olema.. aga nagu sinu textist näha - neid ei ole :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

Nagu ma ütlesin - asjatundmatu.
Selle päevani kui kutsealused saabuvad on aega kolm kuud. Miks otsus kuu aja pärast viletsam on? Äkki läheb olukord hullemaks ja tuleb ajateenistus üldse edasi lükata. Äkki mõtleme välja teistsuguse KAKi?
Kas sa tead kuidas käib arstlik ülevaatus SA üksuse formeerimisel? Võiks teha ... aaaa vabandust, sellega sa vist pole tegelenud.
Ja nagu arvata oligi - teised etteheited kus sa oma belletristikat kasutada ei saa, jäid tähelepanuta. :)
Kuid ega ma üritagi sind veenda. Kogu see jutt on pigem teistele.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Kuid ega ma üritagi sind veenda. Kogu see jutt on pigem teistele.
..sama siin - mingis mõttes "töötame" me kõik publikule :P

BTW - aga tegelt on sul aeg mõelda juba sügisese kutse võimalikule kokkukukkumisele.......
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Tänapäevasel infoühiskonnal on kõige muu kõrval kaks olulist omadust. Esiteks, märkimisväärne osa infost on vaid paari hiirekliki kaugusel ja teiseks, varem ilmarahva eest varjul olnud oskamatus faktipõhist analüüsi teha paistab moodsal ajal kaugele silma.

Nii tavaline kodanik, kui ka reservohvitser - ja ma ei hakka siinkohal üldse rääkimagi kõrgelt haritud paarikümmneaastase tegevteenistuskogemusega vanemohvitseridest – peaksid suutma teha elementaarset avalike allikate põhist andmekorjet ning tuginedes saadud tulemusele sünteesima loogiliselt tervikliku järelduste kogumi. Ei piisa sellest, et öelda vaid vastus, ka vastuseni viinud lahenduskäik tuleb esitada.

Taust:
Väide 1. Suvise kutsega peaks astuma ajateenistusse 1977 inimest.
Väide 2. Pessimistliku prognoosi kohaselt on hetkeseisuga puudu 600 ajateenijat.
Väide 3. Optimistliku prognoosi kohaselt on puudujääk 200.

Probleem nr 1: kuidas lahendada võimalik 600 ajateenija vähemlaekumine ära kõige väiksemate mõjudega riigikaitsele.
Väited ja probleem põhinevad sellel artiklil: https://www.err.ee/1072858/kaitsevagi-v ... ateenijaid
Probleem nr 2. Ma ei tea mitte millestki mitte midagi, mul pole andmeid, ma ei põhjenda kuidagi oma seisukohta, kuid sellegi poolest arvan, et asjad on täpselt nii nagu mina juba kaks nädalat tagasi ütlesin.

Andmekorje:
Alustuseks vaatame mida ütleb KRA https://www.kra.ee/ajateenistus/ajateen ... aramisest/
Suvine kutse jaguneks järgmiselt:
- 1. jalaväebrigaad 1058 ajateenijat;
- 2. jalaväebrigaad 479;
- luurekeskus 16;
- merevägi 25;
- küberväejuhatus 109;
- sõjaväepolitsei 140;
- toetuse väejuhatus 150.
Väike vihje, seal samas on ka sügisese kutse ja 2021. aasta kutsete jagunemine. Nutikas vaatab ka neid ja peab nähtut meeles, enne kui hakkab lahendusi välja pakkuma.
Järgnevaks vaatame, et mida need ajateenijad seal üksustes teevad ja mis pataljonide ning tegevuste vahel nad veel omakorda võiksid jaguneda. https://www.kra.ee/ajateenistus/ajateen ... t/vaeosad/

Edasine:
Igaüks jätkab siit nüüd ise. Nüüd on oluline osa infost olemas ja võimalus omaltpoolt välja pakkuda lühike analüüs, et kuidas tema probleemi lahendaks. Erinevate võimalust ja kombinatsioonide hulk ei ole pessimistliku stsenaariumi korral ilmselgelt lõputult suur. Suures plaanis ülalolevat infot silmitsedes näen mina nelja võimalikku kombinatsiooni. Sügavam mõjuanalüüs mõned neist neljast lükkaks ebasobivatena kõrvale. Kes on eriti taibukas loeb üle eelarvamusvabalt akf Martin Heremi jutu. Sealt leiab nii mõnegi asja mille üle sügavamalt mõelda.
Ääremärkus:
Jätame hetkel kõrvale kõik muud võimalused probleemi lahendamiseks muude meetoditega ning vaatame ainult mehhaanilist kärpimislahendust st, et tulebki 600 vähem.

Arvan, et probleem nr ühe lahendamine etteantud info põhjal on nüüd jõukohane igale tavakodanikule, kel vähemalt 8 klassi külakooli seljataga. Arutlemine, põhjendamine ja mõjude hindamine, et miks just üks või teine lahendus peaks olema eelistatud, on kontimööda ülesanne igale vähegi mõtlemisvõimelisele sõjanduslikku tausta omavahel inimesele.

Probleem nr kahele on samuti lihtne lahendus. Esiteks paanika jätta. Teiseks lugeda närvide rahustamiseks ja enese harimiseks vormikandmise eeskirja ning kolmandaks füüsilise koormuse tarvis harjutada tubastes tingimustes sobivaid elemente rivimäärustikust. Sobivad elemendid on: paigalmarss; pöörded kohapeal; kaitseväeline tervitamine; vabalt ja valvelseisangu võtmine; käskluste andmine jms. Jõudu paraadiks!
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

strateegiline sõdur kirjutas:Jätame hetkel kõrvale kõik muud võimalused probleemi lahendamiseks muude meetoditega ning vaatame ainult mehhaanilist kärpimislahendust st, et tulebki 600 vähem..
..sellest oleksidki ju võinud alustada - milleks kogu too muu uinutav text :? :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

Lühemalt, miks mitte.
Küber+MeV =134 ajateenijat
Nende kahe väeliigi arvelt saame terve kompanii juurde (tegelikult mitte).
Küberisse kuulub muidugi ka Sidepataljon, kes valmistab ette JuPusid ja muid sidemehi. Kui neid ei võtaks saaks ... ütleme kuni 50 ajateenijat (koos MeViga).
See on siis Borja:
puudujääv 600+ ajateenijat keevitatakse ilmselt jalaväe "kontosse" - sest egas kõikvõimalikku tilulilu a la kübervõitlejad, teavitussõdurid, paadimadrused jms ei saa ju vähendada
:lol:
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

..jääb suht segaseks, mida sa öelda tahtsid - tegelt sa ju samahea kui kinnitad minu versiooni, et puudujäägi 600 ajateenijat keevitate te "jalaväe kontosse" :?:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kilo Tango »

Borja kirjutas:... et puudujäägi 600 ajateenijat keevitate te "jalaväe kontosse" :?:
Borja, ole hea, tee siis oma ettepanek, kuhu see puudjääk tuleks "keevitada".

P.S. Mull on kogu selle vaidluse mõte segaseks jäänud.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

Kunagi varem meil oli ka üks vaidlus kus mulle tundus, et sa vist ise ei saa hiljem aru mida sa ütled.
sest egas kõikvõimalikku tilulilu a la kübervõitlejad, teavitussõdurid, paadimadrused jms ei saa ju vähendada
Isegi kui vähendataks sinu poolt nimetatud "tilulilu" (~50 ajateenijat), ei aitaks see sinu "täiesti kindlat" 600 puudujääki rohkem kui 10%.
Nimetada seda "jalaväe kontosse keevitamiseks" ja "põhjendades, et tilulilu ei saa ju ära jätta", tundub asjatundmatu tühikargamisena.
Aga sina ju ei teadnud palju on MeVis või KüVJis ajateenijaid.
Aga äkki tead?
Toetan Kilo Tangot - Borja tee oma asjatundlik pakkumine. Tõenäoliselt seda ei tule, sest - pole minu asi siin poistel pükse hoida! :lol:
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas HeiniR »

Kas kutsealuste probleemi ei annaks samuti lahendada veebikohtumise baasil? Juba tükk aega on teatud piirkondades (Nt Haapsalus) kasutatud perearsti poolt patsientidega kohtumiseks videosilda. Määrata eelnevalt ajad ning valida 600-st välja vähemalt need, kellel puuduvad igasugused varasemad kaebused tervisemurede osas ning eriti need, kes ise soovivad tulla teenima.
Kas ongi nii, et kaitseväekohustust mitteläbinuid vabatahtlikke paneme piirile haigustunnustega isikuid kontrollima (KL SBK), aga KRA ei saa erandkorras (eriolukorras) muul viisil arstlikku komisjoni läbi viia?
Ei ironiseeri, lihtsalt küsin.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kilo Tango kirjutas:
Borja kirjutas:... et puudujäägi 600 ajateenijat keevitate te "jalaväe kontosse" :?:
Borja, ole hea, tee siis oma ettepanek, kuhu see puudjääk tuleks "keevitada".

P.S. Mull on kogu selle vaidluse mõte segaseks jäänud.
Mõte on vanahea vaidluslust..
Seletan enda näitel - mina vaidlen siin siis, kui mul on (a) õigus ja (b) see pakub mulle lõbu.. ja kui (a) ning (b) langevad kokku, siis on boonus - praegu ongi boonus 8)

Sellest vaidlusest siin siis:
(1) Borja ütles, et ajateenijate suvine puudujääk tuleb 600 nägu ning see keevitatakse "jalaväe kontosse"
(2) nende kahe Borja väite alusel tembeldas siin foorumis oma nime all esinev KVJ Borja "asjatundmatuks"
(3) lõpptulemiks kipub aga ikka tulema nii miinus 600 ajateenijat kui ka selle miinuse "jalaväekontosse" keevitamine - sest muid ideid ei ole
(4) aga "lapsesuuga tõtträäkind" Borja on ikka "asjatundmatu" :oops: :mrgreen:

Lõbus ühesõnaga - nagu ma ütsin..

heiniR kirjutas:Kas ongi nii, et kaitseväekohustust mitteläbinuid vabatahtlikke paneme piirile haigustunnustega isikuid kontrollima (KL SBK), aga KRA ei saa erandkorras (eriolukorras) muul viisil arstlikku komisjoni läbi viia?
..hea küsimus - kindlasti oleks sellele lahendus.
Aint arvan, KRAst tuleb operatiivseid lahendusi samaedukalt nagu TAst :?

Samas, kui ikka sügisene kutse ka kokku kukkuma hakkab, küll nad siis liigutama hakkavad - aga enne vaevalt.. lihtsalt minu arvamus.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kilo Tango »

Borja kirjutas:... selle miinuse "jalaväekontosse" keevitamine - sest muid ideid ei ole
...
Vabanda minu võhiklust, aga see lause kõlab praegu minu kõrvadele umbes nagu "ma ju ütlesin, et kui liita kaks ja kaks, siiis on tulemuseks neli". Kui akf "strateegiline sõdur" tõi siin välja konkreetsed ajateenijate jaotused, siis nii palju kui mina aru saan, muud varianti nagu ei olegi.

Ehk siis kui sa üritasid siin jätta muljet, et on mingi KVJ poolne jalaväe vastane "vandenõu", siis mulle sellist muljet ei jää. Kui sa üritasid mingit muud muljet jätta, siis vabandage veelkord - ei saanud aru.

Peale kõige muu, ei saa ma sellest ühe aastakäigu pärast põdemise paanikast hästi aru.

P.S. Et ei jääks lahtisi otsi, siis ma jälgin teemat põnevusega. Poeg on minemas teenistusse.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kilo Tango kirjutas:Peale kõige muu, ei saa ma sellest ühe aastakäigu pärast põdemise paanikast hästi aru.
..jahh, ma tean - isegi Trumm ei saanud sellest aru :?

Hässti lihtsalt siis - igasuguse RA armee kompetents põhineb suurtel raffusvahelistel õppustel (pluss välismissioonid) ning ajateenistusel baseeruva reservarmee kompetents põhineb lisaks ka ajateenijate väljaõppe läbiviimisel.

Hetkel on katkenud KV raffusvaheliste õppuste "surve" ning ohus on ka uus ajateenistuse tsükkel.

Kas meie staabid jäävad samaks - kui rutiinne raffusvaheliste õppuste tsükkel katkeb - ei jää samaks, üldine tase langeb ning toimub ka paratamatu kompetentsikadu.

Kas meie pataljonid jäävad samaks - kui üks ajateenistustsükkel "vahele jääb" - ei jää samaks, langeb kõigi tase alates rühmavanemast kuni pataljoniülemani välja.

See kõik ei ole nüüd muidugi nii apokalüptiliselt katastroofiline, eks ole - aga midagi head siin ka ei ole. Igasugune struktuur mandub, kui talt tema põhitegevus(ed) ära võtta.
Lihtne.
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 06 Apr, 2020 15:11, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Trummi väide oli, et alternatiiv - massiline kaadrikaitseväelaste haigestumine - oleks veel hullem.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Alternatiiv on muidugi ka viia Kevadtorm läbi bioloogilise/keemiasõja tingimstes :oops:
Kanda see 2-4 nädalat gaasimaske ja kaitseülikondi.
Muidugi seejärel võib osa varustusest lihtsalt ära põletada, sest on kõlbmatu.

Aga mingil tasemel nakkuspuhang tekib ka siis, kui maskides ei teki, siis peale desot ja saastunud riiete ära andmist oled ikkagi nii nagu loodus loonud on.

Mina arvan, et nakkuspuhangu korraldamine KV sees ei ole mõistlik mõte. Olukorras, kus väeosad on nagunii karantiini tingimustes. Nakkuspuhang KV sees lõikab lahinguvalmidust otseselt ja kiiresti, poolik aastane kutse (või selle ära jäämine) mitte niiväga. Kaader ei lähe sealt kogemuseta kuskile, lihtsalt KV sees seisab elu samuti pool aastat, nagu mujal Eestis.
Viimati muutis Kapten Trumm, 06 Apr, 2020 10:49, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Majestic-12 [Bot] ja 8 külalist