Martin Heremi intervjuud

Vasta
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Martin Heremi intervjuud

Postitus Postitas Martin Peeter »

Dona nobis pacem!
zoho
Liige
Postitusi: 123
Liitunud: 27 Apr, 2017 15:39

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas zoho »

Jüri Luik kirjutas:Meil on lühimaa õhutõrjevahendid, aga pole keskmaa õhutõrjet. Praegu oleks see aga meile liiga kallis projekt. Väike riik peab alati mingeid valikuid tegema.
Martin Herem kirjutas:Üks keskmaa õhutõrjesüsteem vajaks 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase.
Luige jutust selgub, et Eesti ei saa omama keskmaa õhutõrjet sest see on meie jaoks liialt kallis kuigi äsjane Leedu, Indoneesia näide peaks tõestama vastupidist?

Herem räägib, et ühe NASAMSi süsteemi teenindamiseks läheks meil vaja 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase kuigi väidetakse, et NASAMSi üksuse kolme laskeseadme, radari ja tulejuhtimiskeskuse opereerimisega tulevad toime kõigest 22 isikut?
The NASAMS firing platoon or unit is operated by 22 soldiers and includes a fire direction centre, a Raytheon TPQ-36A three-dimensional radar and three transportable missile launchers.

Kui me ei suuda oma üksustele keskmaa õhutõrjet tagada, jäetakse meie üksused õhust sisuliselt idanaabri ees kaitsetuks?

Seega tuleks meil soomusmanöövervõime arendamise, brigaadide mehhaniseerimise ja muudest sarnastest ambitsioonikatest ideedest sootuks loobuda ja keskenduda 44 lahingumasinaga vaid liitlaste alluvuses rahuvalvemissioonide teenindamisele?
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

Väga laialivalguv intervjuu tundus mulle. Ksf Heremil olid vastused küsimustele, aga küsimused ise kõikusid pidevalt ühest teemast teise.
Quis, nisi nos?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36341
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kriku »

zoho kirjutas:Kui me ei suuda oma üksustele keskmaa õhutõrjet tagada, jäetakse meie üksused õhust sisuliselt idanaabri ees kaitsetuks?
Siin ilmselt on vähemalt esialgu lootus liitlaste lennuväel.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas nimetu »

Luige jutust selgub, et Eesti ei saa omama keskmaa õhutõrjet sest see on meie jaoks liialt kallis kuigi äsjane Leedu, Indoneesia näide peaks tõestama vastupidist?
Kuidas? On ju selge, et erinevalt leedukatest, kes niigi täidavad vaid miinimumprogrammi selle projektiga, pole meil hetkel täiendavat 100 miljonit kusagilt võtta. Ja Herem rääkis minu arusaamist mööda ikkagi uue ÕT pataljoni loomiseks vaja minevate sõdurite arvust. Ühe rühmaga poleks meil eriti midagi plõksida.
Kasutaja avatar
Markko
Liige
Postitusi: 453
Liitunud: 28 Sept, 2007 7:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Markko »

zoho kirjutas:
Jüri Luik kirjutas:Meil on lühimaa õhutõrjevahendid, aga pole keskmaa õhutõrjet. Praegu oleks see aga meile liiga kallis projekt. Väike riik peab alati mingeid valikuid tegema.
Martin Herem kirjutas:Üks keskmaa õhutõrjesüsteem vajaks 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase.
Luige jutust selgub, et Eesti ei saa omama keskmaa õhutõrjet sest see on meie jaoks liialt kallis kuigi äsjane Leedu, Indoneesia näide peaks tõestama vastupidist?

Herem räägib, et ühe NASAMSi süsteemi teenindamiseks läheks meil vaja 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase kuigi väidetakse, et NASAMSi üksuse kolme laskeseadme, radari ja tulejuhtimiskeskuse opereerimisega tulevad toime kõigest 22 isikut?
Ajakirjanik on valesti intervjuud refereerinud, Herem rääkis jah kuni kuue süsteemi opereerimiseks vajalikest inimestest. Soovitan intervjuu järgi vaadata/kuulata
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Fucs »

Herem räägib, et ühe NASAMSi süsteemi teenindamiseks läheks meil vaja 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase kuigi väidetakse, et NASAMSi üksuse kolme laskeseadme, radari ja tulejuhtimiskeskuse opereerimisega tulevad toime kõigest 22 isikut?
Kus Herem seda väitis?

24:55 Martin Herem: "Me räägime umbes kuuest tulesüsteemist"
London Bridge
Liige
Postitusi: 618
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas London Bridge »

zoho kirjutas:Herem räägib, et ühe NASAMSi süsteemi teenindamiseks läheks meil vaja 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase kuigi väidetakse, et NASAMSi üksuse kolme laskeseadme, radari ja tulejuhtimiskeskuse opereerimisega tulevad toime kõigest 22 isikut?
Kui ma õigesti mäletan, siis on Herem seda värki Uute Relvasüsteemide teemas natuke puudutanud, kuigi mitte otseselt vist NAMASi näitel. Pointe oli selles, et kui süsteemid peavad olema 24/7 üleval - mida ma eeldan, et keskmaaÕT peab olema, vähemalt umbes nii, et üks üksus objektikaitsel, teine väljaõppel, vb kolmas konservis - siis peab rahuajal kate olema vähemalt 3x, et vahetused ära täita. Lisaks veel patareijuht- ning väljaõppekaader ja ajateenijad, siis 2x3x22 tulebki enamvähem suurusjärku 150.
My fair lady.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Peeter »

Soovitan samuti akf Heremi intekat kuulata, kirjutatud kokkuvõttest võib jääda teine mulje.
Ruu küsis päris hästi, akf aga suutis minu arvamuse kohaselt edastada oma sõnumeid nii laiemale avalikkusele, kui ka keskmisele asjahuvilisele (kelle hulka paljud akf-d kuuluvad)

Olen oma haridusele tuginedes natuke teisel arvamusel selle nö "konna keetmise" situatsiooni suhtes.
Eestit ei ruineeriks mitte niivõrd 21 K mehe äraolek tootvalt töölt, kui see ebakindlus, mis majanduses tekiks, kui selline vajadus tekib.

EDIT (mitu korda mõtet täpsustades):

Eestis on 666 tuh tööga hõivatud inimest, kelles suurem enamik suudab ligi kuukese suveti puhata ilma, et majandus kokku variseks. Töötuid on Statistikaameti andmeil 36,5 tuh (nende seas paljud puudega inimesed), viis aastat tagasi oli 66 tuh ja majanduskriisi ajal oli üle 100 000 (puudega inimesed olid varasemalt valdavalt mitteaktiivsed). Ka vähese sõjalise ohu ajal on majanduses vastavalt majandusaktiivsuse muutumisele töötajate arv muutunud hoopis suuremas ulatuses - on olnud kehvemaid aegu, kuid me tulime toime.
Kui ohutase peaks tõusma piirini, mil tõesti 21 tuh meest püssi alla tuleb kutsuda, siis majandus kindlasti langeb: näiteks saavad suure löögi turism ja sellega seotud harud, ehitus, muud suurema krediidivajadusega harud jne. Tööpuudus tõuseb ja tekib paanika, mis võib näiteks väljenduda selles, et suur hulk inimesi lahkub sõjahirmus riigist EL läänepoolsematesse liikmesriikidesse. Ekspordi väga drastilist kukkumist ei prognoosiks: vbl mõneks nädalaks suudavad näiteks 100 000 töötajat ennast Läände sättida, aga siis saab enamikul raha otsa, kui just kallid liitlased neile meie valitsusega kooskõlastamata vägisi varjupaika pakkuma ei hakka. Juba ainuüksi see Läände kablutajate arv on majandusele kindlasti tunduvalt suurem mure, kui 21 tuh mobiliseeritavat. Muidugi enamikul tuleb mõne aja pärast tagasi tulla ja jälle tööle asuda. Tuleb arvestada, et ekspordiga on seotud ligi 80% meie SKT-st, mis on ka pigem meie tugevus antud olukorras, sest mingil määral võib ju ebakindlus seda vähendada, kuid mitte väga palju. Selle tõttu ehk oleks võib-olla õige nende 21 tuhande hulgast vabastada ekspordi mõttes üliolulised spetsialistid ja asendada nad vanemate aastakäikude meestega. Pakun, et neid on, aga mitte üle tuhande. Eesti on nii väike, et selline paindlikkus peaks võimalik olema.
Seega oleks minu hinnangul SAK mobiliseerimise peamine negatiivne tulemus majanduskriis ebakindluse suurenemise ja paanika tõttu. Ilmselt ei suuda isegi meie strateegiline kommunikatsioon selles olukorras usutavalt väita, et suurim oht Eestile on paanikat külvav välisajakirjandus. Samas peab ültema, et vaindlane võib oskusliku hirmutamisega sama tulemuse saavutada ka siis, kui me SAK ei mobiliseeri ja tegelik olukord nii hulluks ei muutugi. Eriti, kui ühel hetkel selgub, et kõik ei olegi nii roosiline, kui kogu aeg rahvale sisendatud. Olen aeg-ajalt strateegilise kommunikatsiooni osas küll kriitiline olnud, kuid kindlasti ei eita selle vajalikkust. See on väga peen business, kus puusse panna on lihtne.
Kuigi pean lisama ka seda, et SAK mobiliseerimisest (või õigemini sõjahirmust) tuleneva majanduskriisiga on meil eeldused edukalt toime tulla, sest peagi peaks me saama ka liitlastelt abi naabrimehe taltsutamisel - lisakontingendi, aga ka vbl mingite ähvardaja suhtes rakendatavate majandussanktsioonide vmt näol. Eestil on ca 2 miljr reserve, mille kasutamist isegi akf 2korda2 selles olukorras riigi toimimise finantseerimiseks ei vaidlustaks. Vajadusel annaks meile ehk krediiti ka euroala keskpangad ostes Eesti seni veel olematuid võlakirju. On ju me oma Eesti Pank ise Euroopa võlakirju üle 4 miljr eest neid ostnud ning meie välispoliitika ikka väga euromeelne.
Pigem võiks ühiskonda nende LÕKidega isegi julgemalt harjutada - šokk majandusele oleks kindlasti väiksem ning olukorda oleks kergem kommunikeerida, kui kunagi tekib vajadus ka mõni selline LÕK teha, mis ilmselt eelneks SAK mobiliseerimisele (või oleks kraad lahjem reageerimisvalmidus). Tööandjate organisatsioonid kiunuvad nagunii iga asja peale. Aga tegelikult saadakse hakkama ka siis, kui töötajad on haiged, lastega kodus jne. - ikka juhtub, ainult siis ei saa riiki süüdistada.

PS Ka tänane AK näitas sellest intekast "nuppu", mis tähendab, et oli ilmselt huvitav saade.
Viimati muutis Martin Peeter, 04 Jaan, 2018 0:22, muudetud 5 korda kokku.
Dona nobis pacem!
mart2
Liige
Postitusi: 5085
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas mart2 »

London Bridge kirjutas:
zoho kirjutas:Herem räägib, et ühe NASAMSi süsteemi teenindamiseks läheks meil vaja 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase kuigi väidetakse, et NASAMSi üksuse kolme laskeseadme, radari ja tulejuhtimiskeskuse opereerimisega tulevad toime kõigest 22 isikut?
Kui ma õigesti mäletan, siis on Herem seda värki Uute Relvasüsteemide teemas natuke puudutanud, kuigi mitte otseselt vist NAMASi näitel. Pointe oli selles, et kui süsteemid peavad olema 24/7 üleval - mida ma eeldan, et keskmaaÕT peab olema, vähemalt umbes nii, et üks üksus objektikaitsel, teine väljaõppel, vb kolmas konservis - siis peab rahuajal kate olema vähemalt 3x, et vahetused ära täita. Lisaks veel patareijuht- ning väljaõppekaader ja ajateenijad, siis 2x3x22 tulebki enamvähem suurusjärku 150.
Olen personali arvestusega veidi ikka tegelenud ka ...
1 ametikoht 24X7 tähendaks tegelikult 4-5 inimest, sest vaja on ka asendajat puhkuste, haiguspäevade, jne... katteks. Kui mingitel ametikohtadel on sarnane väljaõpe, siis aitab 3,5 kuni 4 inimest, kui aga ainulaadne, siis pigem 5. Kriiside korral väljalangenute asenduseks veel näpuga väljaõpetatud spetsialiste üksusele otsa ...
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19038
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas ruger »

Täitsa hea kuulamine oli. Natuke oli intervjueerijal probleem oma saate teema mittevaldamise osas. Eks siin ole probleem ka selles, kui palju inimesi KV teenistust läbib ja on selles tegev. Küsimused olid ka suhteliselt tsiviilinimese pilgu läbi. Sest ega riigikaitse ei ole ainult püssimees. Kogu riiki on vaja toimivana hoida. Loomulikult on raske KV teenistusse ja palgale inimesi palgata, kuigi osa palgad ei ole sugugi halvad. Maailm on lahti ja piirid samuti ning jõuga kedagi kinni ei hoia. Probleemi näen mina KV osas selles, et mitmed aastad tagasi tehtud RKAK, kui paigas struktuur, ei vasta juba aastaid reaalselt kasvanud ülesannete mahule. See on koht, mis tuleb üle vaadata. Ja see on ka kõige nõrgem koht. Sest kui pole inimesi siis pole ka tulemust või ei jõuta asju tehtud. Ei saa õelda, et me pidevalt tõhustame oma struktuure ja õpime ning kasvame, kuid kui aastaid tehtud ettepanekud struktuuride muutmiseks, kõlavad kui kaja, kaja, kaja, kaja... siis tulemus on ka vastav. See on KV suurim probleem hetkel-inimeste puudus. Inimesi oleks võimalik palgata, kuid kui struktuuris kohti ei ole ette nähtud, siis neid ka ei tule. Ja see tähendab KV rahuaja militaar- ja tsiviilstruktuuride suurendamist, mida oleks vaja olnud juba aasta või 2 tagasi. Kes meil seda oleks muidugi osanud ette näha, et maailm niiviisi muutub.

Akf Heremi poolt head vastused.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Herem »

:oops:
No jah, läks valesti mitu rehkendust. Või täpsemalt väljendusin ebaselgelt.
Ma tahtsin öelda, et 6 laskeseadmega (nimetasin tulesüsteem) NASAMSi õhutõrjesüsteemi opereerimiseks on vaja umbes 50 tegevväelast + üle 100 reservväelase. See kataks ära ka nende juurde kuuluva tulejuhtimise ja radarid. .... ma ei tea kas nüüd sai selgem :)
Tegelikult on seegi vist üsna optimistlik.
Kogu "süsteem" ei pea 24/7 tänases olukorras valves olema. Aga kui on vaja, siis peab see tundide jooksul lahinguvalmis olema ja siis tegutsema kindlalt. Selleks kiiruseks ja kindluseks ongi vaja tegevväelasi.
Eks naljakas rehkendus oli veel, kuid õnneks parandasin selle ära.
Eestit ei ruineeriks mitte niivõrd 21 K mehe äraolek tootvalt töölt, kui see ebakindlus, mis majanduses tekiks, kui selline vajadus tekib.
veel paremini öeldud.

Aga üldiselt oli see kahe mehe vestlus riigikaitsest, vaatamiseks kodanikule ... nii et ajakirjanikule pole midagi ette heita. Ma ise oleks pidanud tervitama ... näiteks mart2 või Martin Peeterit või kedagi ... no Leo Kunnast kas või!
Militaar.neti koha pealt hoidsin suu kinni, kuigi teema lükati ette - kas kaitseväelasel võib olla sotsmeedias konto :)
London Bridge
Liige
Postitusi: 618
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas London Bridge »

mart2 kirjutas:Olen personali arvestusega veidi ikka tegelenud ka...
Nagu ilmselt selge on, siis mina ei ole. Seega minu poolt tänu täpsustamise eest.
Edit: Sama ka akf. Heremile.
Viimati muutis London Bridge, 03 Jaan, 2018 21:03, muudetud 1 kord kokku.
My fair lady.
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

See küsimus tõmbas veits muigvele küll :D
Quis, nisi nos?
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Avatar »

Sümpaatne intervjuu. Samas ma mugava inimesena lugesin algul ka vaid kokkuvõtet ja alles siinse soovituse põhjal võtsin vaevaks video läbi kuulata/vaadata. Elava pildi järgi sai palju paremini aru, miks midagi öeldi. Ajakirjaniku õngitsemine jäi samuti peale. Selliste klikikogumiskokkuvõttete tegemine toimib pigem juba infomürana. No mul küll hinnang muutus päris palju: tekst versus video. Kui on aega ja närvi, siis tuleks selliseid mehelike vestlusi edaspidigi pidada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist