Ajateenijate keeleoskus

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36337
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kriku »

Kas oleks lahendus umbkeelsed võtta 11 kuuks teenima, väljaõpe teha 8 kuu programmi järgi ja enne seda siis 3 kuud keeleõppele rõhuda?

Piisava moti korral jõuab 3 kuu intensiivõppega üsna kaugele.
A4
Liige
Postitusi: 1826
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas A4 »

Ma olen siin täiesti nõus Borjaga, et kaitsevägi ja ajateenistus ei ole küll see koht, kus peaks ühiskonna mingeid muid hädasid ja tegematajätmisi ravima. Kui väeosa väravast jalutab sisse inimene, kes on paberite järgi lõpetanud keskkooli ja õppinud seal aastaid eesti keelt (ükskõik, mis hinnetele), aga tegelikkuses on täiesti umbkeelne, siis on see kindlasti mh KRA bläkk, aga eelkõige tekib küsimus, et mis toimub meie haridussüsteemis? Või õigemini mõnedes kohalikes omavalitsustes, kellele sellised vene koolid üldjuhul alluvad?

Jah, paljud vene kutid tulevadki hea meelega ajateenistusse mh selleks, et saaks lõpuks eesti keele vähemalt suhtlustasandil selgeks – ja saavad ka, kui venekeelsete kontsentratsioon allüksuses liiga suur ei ole. Aga see lahendab probleemi vaid nende jaoks, kes on Eesti kodanikud ja piisavalt terved (et neid üldse saaks teenistusse võtta) – aga samadest koolidest väljunud tütarlaste, mittekodanike ja teenistuseks mittekõlbulike keeleoskust ei aita kaitsevägi mitte kuidagi parandada.

Siin ei ole kokkuvõttes muud lahendust, et tuleb täielikult üle minna mitte ainult eestikeelsele koolisüsteemile (säilitades soovi korral nt vene keele ja kirjanduse süvaõppe), vaid ka eestikeelsetele lasteadadele, et parimas keele omandamise vanuses inimesed eesti keele jäädavalt selgeks õpiksid. Koos sellega vähenevad perspektiivis ka terve rida muid probleeme, nagu nt teises inforuumis viibimine (ja seeläbi ka lojaalsuseprobleem), vene noorte kehvem hakkamasaamine tööjõuturul jpm.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Martin Herem »

Erinevalt Borjast on minul positiivsed kogemused mitme aasta jooksul Tapal ja Jõhvis.
Lemet
Liige
Postitusi: 19908
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Lemet »

Siin ei ole kokkuvõttes muud lahendust, et tuleb täielikult üle minna mitte ainult eestikeelsele koolisüsteemile (säilitades soovi korral nt vene keele ja kirjanduse süvaõppe), vaid ka eestikeelsetele lasteadadele, 
Aastakümneid tõdetud asi, mille vajalikust ka intelligentsemad vene diasporaa esindajad on tõdenud ja mille läbiviimiseks pole ühelgi poliitilisel jõul kas mune või soovi jagunud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Hetzer
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 08 Jaan, 2018 10:56
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Hetzer »

A4 kirjutas:Jah, paljud vene kutid tulevadki hea meelega ajateenistusse mh selleks, et saaks lõpuks eesti keele vähemalt suhtlustasandil selgeks – ja saavad ka, kui venekeelsete kontsentratsioon allüksuses liiga suur ei ole.
Ei sõltu ainult teiste venekeelsete kontsentratsioonist, linnadest ja Ida-Virumaalt pärit eestlased hakkavad nendega ise vene keeles rääkima. Nii on lihtsam. Nägin seda ajateenistuses ise kümme aastat tagasi ja alles hiljuti kuulsin ühistranspordis ühe vene noormehe kurtmist, et ta ei saanud ajateenistuses omandada paremat eesti keelt, sest temaga suheldi peamiselt vene keeles.

Muide, mingi aeg Tallinna vanalinnas nägin ajateenijate orienteerumisüritust ja tundus, nagu oleks tegemist puhtalt venekeelse allüksusega.
zephys
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas zephys »

Hetzer kirjutas:...sest temaga suheldi peamiselt vene keeles.
Tohin ma kergelt ironiseerides küsida, kes keelas härral jätkata suhtlust eesti keeles? Või on tegemist tagantjärgi ohkimisega oma laiskuse ja mugavustsooni õigustamiseks?

Aga karm reaalsus on see, et osa härrasmehi (andku nüüd zoovolinik andeks, aga ühtegi umbkeelset naisajateenijat pole veel sattunud vist?) on nii lootusetult koduselt venestatud, et isegi tugevama närvikavaga kaader peab laskuma samale tasemele ning vajamineva tegevuse või töö iseloomu Puškini keeles selgitama, et asi tehtud saaks või vähemalt oleks tegevus ohutu.

Lisaks üksuse venestamist kipuvad toetama ka toetava personali esindajad - söökla- ja laotädid, kuhu need parimad pojad vahest teoorjusesse satuvad, kuna mujale ju nagu ei kõlba (tervis halb, keelt ei ole aga linnaloal tahaks nagu käia ning tähestikku lubadele ka).

Muidugi huvitav oleks teada meie staarlõimuja ekspertarvamust antud valdkonnas, aga kahjuks vastab ta praegu teistele küsimustele.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Mudakoon »

Austet härra , ajateenija teoorjus jääb sinna kusagile "kriidiajastusse" ..... :)
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Martin Herem »

Mõni päev taga postitasin siia ühe (evalueerimata :) ) väite. Katsun nüüd seda veidi selgitada.
Enne aga vabandus - mul puuduvad statistilised andmed või tõsisemad uuringud. Kõik mida ma alljärgnevaga väidan, on kogemus-tunnetuslik.

Eellugu.
Ma kasvasin üles keset Eesti NSVd, Järvakandis, Rapla rajoonis. Keskkooli lõpetasin 1992. Järvakandis asunud klaasitehase tõttu, oli ehk veerand või rohkemgi meie alevi umbes 2000st elanikust venekeelsed (ingerlased, ukrainlased, venelased, volga-sakslased, jne).
Rapla rajooni kahest vene koolist üks, asus samuti Järvakandis. Täpsemalt jagasime meie vene kooliga samu hooneid. Ma arvan, et enamusega nendest kooliskäivatest "maavenelastest" sain rääkida eesti keeles. Kangelt nad küll rääkisid aga üldiselt rääkisid.
Samal ajal õpetati meile võõrkeeltena vene ja inglise keelt. Erinevatel põhjustel hakkas vene keel mulle üle keskmise hästi külge. Igaks juhuks märgin, et Nõukogude Liidust ei arvanud ma sel ajal suurt midagi. Pioneeriks EI LÄINUD, ja see ei olnud päris lihtne. Inglise keel ei hakanud üldse külge. Minu arvates ei saanud enamus minu klassikaaslastest ei 8, ega 11 aasta jooksul kumbagi võõrkeelt selgeks. Ma arvan, et meie võõrkeele oskus keskmiselt, jäi isegi alla kooliskäivate "maavenelaste" eesti keele oskusele.
Samas Tallinnas, Narvas, Tartus ja isegi Pärnus kohatud samas vanuses venelased, sellise eesti keele oskusega silma ei paistnud.

Eesti keele õpetamine ajateenistuses
2008 aastal sain Kirde KRK ülemaks. KRK oli veidi rohkem kui Väljaõppekeskus. Enam ei "tootnud" ajateenijaid mingile X üksusele, vaid ka enda SA alluvusse. Gruusia sõda ja Pronksöö olid toimunud, kohalike "venelaste" seisukohad ja arusaamad paremini nähtavad.
Varasem kogemus näitas, et ajateenijate hulgas on palju neid venelasi, kes mitte ainult ei saa sõjalisest õpetusest aru, vaid ei mõista Eesti riiki ning on seepärast pidevas "kaitsepositsioonis". Mulle on rääkinud umbkeelne sõdur, et ülem "lõugab TEMA peale kogu aeg". Kui ma küsisin miks ja kus, siis tuli välja, et peamiselt rivis ja jumal teab mille pärast. Tema eesti keelest aru ei saa. Kui ma pakkusin välja, et äkki ei karjugi tema peale või ei karju alati/ainult tema peale, siis ta vastas: "no aga minu otsa ta ju vaatab ... vahepeal"
Ma ei mäleta enam, kas see oli minu või kellegi teise idee, et eesti keele õpetamine võiks meid kuidagi edasi aidata. Ja mitte ainult keeleoskusega, vaid ka hoiakute kujundamisega. Seda ideed toetas ja teostas sel ajal Viru JP.
Meie arvates tuli venelastele anda eestikeelses keskkonnas võimalus õppida eesti keelt. Saab selgeks või mitte, kuid meie näitame, et me hoolime ...
Minu kogemus (eellugu+teenistus) ja Viru JP seisukoht ütles, et Sillamäelt või Narvast või isegi Tallinnast tulnud venelastelt, ei ole mõtet esimesest päevast alates nõuda eesti keele oskust. Need on samasugused, nagu meie oma võõrkeeltega 1988 - vajadust ei näe, keskkonda pole ... mul on targematki teha, kui teie keelt tuupida. Pealegi pole see 18 aastane tüüp süüdi selles, et ta sinna keskkonda sündis ja seal üles kasvas. Me võime küll rääkida, et PEAB, kuid paraku läheb (noorte) inimestega nii nagu iga teise kohustusliku asjaga - kontrolliks midagi teen aga ei rohkem. Mnjah ... ja idee poolest on need tüübid minu sõdurid ...
Nüüd ma tõesti enam ei mäleta, mitu tundi meie kursus kestis. Mäletamist mööda terve SBK, 2x 2h nädalas. Tapal oli kolm 15st gruppi. Jõhvis vist kaks. Õppurid valisime ise kohe alguses välja ja see oli kohustuslik. Tagasiside oli erinev. Mõned demonstreerisid põlastavat ükskõiksust kogu ettevõtmise peale - nad istusid tunnis osavõtmatult. Arusaadav. Keeleõpe toimus enamasti nende vabast ajast. Teised ajateenijad tegelesid palju huvitavamate asjadega. Mäletan, et meil oli isegi üks andekas korvpallur, kes trennis käia ei saanud ... .
Õpetajate arvates jagunes kogu õppurkond ebavõrdseks kolmeks. Väike osa arenes kiiresti. Suurem osa sai ainult natuke paremaks. Ja kolmas, samuti väiksem osa, suhtus sellesse külmalt.
Vabatahtlikele tegime vähemalt ühel aastal jätkukursuse. Kuid neid oli igal aastal.
Selle kõige eest maksime KRK eelarvega. Mingit tsentraalset plaani ei olnud. Varsti oli käes majanduskriis ja raha kärbiti kõigilt tegevustelt. Eesti keele õpe jäi. Samas mahus.
Nagu ma alguses ütlesin, mul ei ole uuringutulemusi ega statistikat keeleõppe ja hoiakute kujundamise tulemustest. Ma mäletan ühe ajateenija tagasisidet, kes oli selle võimalusega väga rahul. Ta pidas seda väga vajalikuks. Vist oli Kohtla-Järvelt või nkusilt sealt. Läbi kolmandate isikute kuulsin sellest mõned korrad veel - mõned olevat olnud väga rahul. Kuid kes KRK ülemast idee tulihingelisele pooldajale siis muud ütleks - ikka suurepärane hr kolonel! :)
Ega see ei meeldinud ka igale tegevväelasele. Mina kerisin aga sama linti: isegi kui keelt selgeks ei saa, anname me võimaluse sellele Sillamäe kutile ja näitame oma suhtumist. Seda ütlesin ma neil aastail ka ajateenijatele, kui neile nö väeosa ülema loengu andsin.
Ma ei kahetse mitte kunagi, et me neid kursuseid tegime. Vähemalt meie oleme võimaluse pakkunud ja ei ole olnud üleolevad ... vähemalt selles küsimuses.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Ma ei kahetse mitte kunagi, et me neid kursuseid tegime. Vähemalt meie oleme võimaluse pakkunud ja ei ole olnud üleolevad ... vähemalt selles küsimuses.
Maitse asi..
Sa ütled ju isegi oma postis läbi lillede, et ega erilist tulemust sellel sinu kui ülema poolt soosit "keelekursusel" seal TAPA-l ei olnd(-ei saandki olla) - samas jätkasid ka raskel masuajal väeosa raha tagumist selle kursuse alla - selmet näiteks väeosale sama raha eest kasvõi spordivarustust juurde osta(-mida pole kunagi küllalt).

Mina, näed jälle olin "üleolev" - lõpetasin kasutu rahakulutuse ja lasin sama papi eest väeosale uut spordivarustust hankida.

Maitse ja/või eelistuste asi, ühesõnaga :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Martin Herem »

Ja mida sa Borja siis väeosale ostsid?
Päriselt. Millist spordivarustust sa lasid väeosale hankida?
Ja millised üldfüüsilised tulemused paranesid sinu väeosas?
Ma ei tea, et ajateenijatel oleks puudu olnud üldfüüsilise või pallimängude vahenditest. Vähemalt Tapal ja Jõhvis polnud.
Mis siis üle jääb? Jalgarattad, suusad, ketsid ... kellele?

Tapal said 45st väiksem osa, noh ütleme 7, selgeks eesti keele ja suhtuvad paremini Eesti riiki.
Seitsmele ei mõjunud see ehk üldse.
31 said keeleoskuselt paremaks natuke ja hoiakute osas on vaid lootus.
Jõhvis sama poole väiksema numbriga.

Kas sinu ajateenijatest said tänu "hangitud spordivarustusele" paremad reservväelased?
Või sai mõni tegevväelane ...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Ja mida sa Borja siis väeosale ostsid?
Päriselt. Millist spordivarustust sa lasid väeosale hankida?
Ja millised üldfüüsilised tulemused paranesid sinu väeosas?
..
Kas sinu ajateenijatest said tänu "hangitud spordivarustusele" paremad reservväelased?
Ma ütleks sulle lihtsalt nii, et see oli too aeg, kus varasemalt KV spordi aastakarikaid omavahel jaganud Sidepataljoni/Kalevipataljoni/Virupataljoni kõrvale ilmus "eikuskilt" üks keffakese ajateenijatevalikuga Tagalapataljon - kes siis mitmeks järgnevaks aastaks KV spordi aastakarikad "oma hoolde" võttis.....
Ostsin missma ostsin - pappi läks ikka mitmele poole (sh ka üksuse sisemise side kõvendamiseks). Aint varasemast oma "puhkepäevadel töö" eest üübertasusid kasseerind keeleõpetajale jäivad tühjad pihud :twisted:
Ja aastakarikad pataljonile võtsid tema oma ajateenijad + kaader(-kes tuli selleks ka uuesti laskma harjutada muuseas) - "profisportlasi" nagu täna kohtab :lol: meil ei olnd.

Et maitse asi, ühesõnaga - maitse ja eelistuste oma.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
zephys
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas zephys »

Eks aeg ja ruum olid siis heas mõttes natukene teistsugused.

Praegu, kus KV-s on võetud suund VÕ ühtlustamise ja standartimise poole, on mul oma vähese kogemuse pagasiga küllaltki raske ettekujutada, kuidas (pool)vabatahtlik riigikeele õpe kodanikele mahub näiteks uue SBK-d asendava laskurikursuse ülikitsasse ajaraami. Mille arvelt?
Veel vähem suudan ma jällegi isikliku kogemuse põhjal ette kujutada (väeosa)ülemat, kes tänapäeva sõduriõiguste keskeks keskkonnas sellise algatuse kas elluviib või kooskõlastab.
Ning lõpetuseks ei näe ma tänapäeval väeosas võimalust valimikujundamiseks, kuna kõigile tegemiseks ei jätku ressurssi ning ringi koomale tõmmates tekkib alati hunnik kiunu, mis läheb (läbi vanemate) õiguste piiramise või hirmsa piinamise tähe all meediasse või õigusvahemeheni välja.

Seega küsimus, mida selliste "kergelt kodanikega" ajateenistuses teha on minu silmis endisel lahtine.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mulle arusaadavalt tegeletakse selle uue laskurikursuse raames ainult sõjaliste oskustega, kõik see adminvärk (mis on ka keeleõpe) jääb hilisemaks.
Nädalaid on seal ka vähem ju kui SBK-s (vist oli 7 10 asemel).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36337
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kriku »

zephys kirjutas:Seega küsimus, mida selliste "kergelt kodanikega" ajateenistuses teha on minu silmis endisel lahtine.
Ma räägin: 11-kuuline teenistus, neist 3 esimest keeleõpe selle jaoks loodud sõdurliku distsipliiniga keskuses. Sealt edasi 8 kuud ajateenistust nagu teistel.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Taolist järeleaitamist ehk vajavad ka need, kes ei kipu üle KV füüsilise jõudluse lati hüppama. Niiet mitte ainult keeleõppeks, vaid ka kehaliseks kasvatuseks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist