www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 05 Aug, 2021 5:14

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 2073 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 ... 139  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 09 Dets, 2016 10:43 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 32776
Tsiteeri:
Huvitav on see, et riikide rannajoone pikkus ei ole üldsegi määrav selliste arengute juures. Leedul on seda vähem kui 100 km, Eesti oma kogupikkus on 3793 km. Erinevalt meist, on Leedu riik teadlik merelise keskkonna olulisusest koos sealt lähtuvate võimaluste ja ohtudega. Eesti ei ole mitte mereriik vaid mereäärne riik, kellel puuduvad merelised huvid, mille kaitsmiseks traditsiooniliselt sõjalaevastikud üldse ellu kutsuti. Eesti kohta võib julgelt kasutada väljendit "merepime". See tähendab, et nii nagu värvipime ei ole suuteline värve eristama, ei ole merepime ühiskond suuteline mõistma merendusega kaasnevaid võimalusi. Kuigi värvipime värve ei näe, ei tähenda see, et neid ei ole olemas. Sama on ka merepimedusega - kuigi ühiskond ei pea merendust ega oma merelist geograafiat oluliseks, ei tähenda see, et teised seda ei mõista või ei kasuta oma huvides. Selline on paraku meie reaalsus.


Õiendaks selle võrdluse osas.
Eesti rannajoone taoline kogupikkus tuleneb tohutust lahtede, abajate ja saarte arvust ning see 3800 km ei anna meile sõjalises mõttes kuigi palju tarkust. Sinna hulka kuulub näiteks Matsalu lahe rand (kuhu laevad ei pääse väikse sügavuse tõttu) kui ka Kräsuli saare (saar Viimsi ps ja Aegna saare vahel) rannajoon. Leeduga võrreldavat merepiiri, mida tuleks kaitsta, on meil suurusjärgus 600 km. Piltlikult öeldes Ruhnu juurest üks sirgjoon põhja ja Soome lahel itta. 300 km üks ja 300 km teine. Suurema osa Eesti rannajoonest moodustab kehvalt laevatatav Väinameri oma lõputute lahesoppide ja väikesaartega, mis on sõjaliselt väärtusetud.
On piisav öelda, et Leedu peab kaitsma 100 km laiust mereala ja meie 600 km laiust.

Mina nt pole nõus nende mereväe promojuttudega Sõduris ja Kaitse kodus, kuidas esmavajalik probleem on merelahingu võimelised pealvee sõjalaevad.
Soome poolt peetud lahingutegevus Soome lahel WWII ajal näitas, et merelahingute pidamisest (Soome rannakaitse soomuslaevad ei osalenud ainsaski pealveelaevade merelahingus) oli märksa olulisem rannakaitse ning kaldaoperatsioonide võime. Need võimed osutusid kaalukeeleks rohkem kui kord lahingutes Kannase pärast. Nii 1941 kui ka 1944. Soome suured sõjalaevad seal märkimisväärset rolli ei mänginudki. Küll aga mängisid seal rolli väikealused, kaldal paiknevad kahurisüsteemid ning ka lennuvägi. Loomulikult ka miinid. Niipalju kui mina tean, Soome suured sõjalaevad tegelesid põhiliselt vene lennuväe tülitamise tõrjumisega ning aktiivses tegevuses osalesid vähe. Ilmarinen läkski põhja 1941 sügisel miini otsas, venelaste pihta pauku tegemata ning Väinamöinen varjas end aastaid edukalt venelaste õhurünnakute eest, sest venelased keskendasid sellisele sihtmärgile suuri jõupingutusi.

Soome meresõja võimete kõige hiilgavamateks tulemusteks võib pidada 1941 Kannase vabastamisel toimunud diviisi meredessanti venelaste tagalasse ja 1944 vastassuunalise venelaste dessandiürituse nurjamist (mis võimaldas efektiivselt peatada Punaarmee pealetungi).

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 09 Dets, 2016 15:31 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Mär, 2005 0:15
Postitusi: 932
Ilmselgelt üritab Leedu tekitada linnukese igasse kasti - mis ei pruugigi olla täiesti vale. Mingeid suuremaid õhuründeoperatsioone ei hakkata tegema enne kui need paar patareid on rivist välja löödud.

Sama asi on MLRS seadmetega - mingeid suuremaid kogunemisi ei tule enne kui kõik seadmed on neutraliseeritud.

Ühesõnaga teeb see sõjalise rünnaku planeerimise oluliselt keerukamaks - praegune Venemaa pole siiski Stalini NSVL kus kaotused ei lugenud. Paartuhat matsi ees või taga ...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 10 Dets, 2016 0:43 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 03 Apr, 2007 2:43
Postitusi: 349
:arrow:

_________________
Toetan põhimõtet: Käed eemale muinaspärandist!!!


Viimati muutis Lohetapja, 07 Mär, 2017 1:35, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 10 Dets, 2016 1:30 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 03 Apr, 2007 2:43
Postitusi: 349
gooligan kirjutas:
Viimane Leedu ostetud laev on ehitatud 1975.a. Ei tea, kas sonarid ka samast ajast pärit... Niiet nende efektiivsuse kohta ülevaade puudub.
Analoogiat tuues, Regula eest maksis kah Eesti riik ca 4m EUR, ehitatud kuskil samal ajajärgul.

1975? Taanist ostetud Flyvefiskenid (võeti teenistusse Taanis alates 1989) vahetasid välja Storm klassi, aga need olid ehitatud 1960ndatel.

_________________
Toetan põhimõtet: Käed eemale muinaspärandist!!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 10 Dets, 2016 15:32 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Juul, 2009 13:29
Postitusi: 9793
Läti on hakanud soolotsema Venemaa ja Valgevenega
Tsiteeri:

Vaid päev pärast NATO välisministrite kohtumist Brüsselis istusid Riias neljapäeval laua taha Venemaa ja Läti kaitseministeeriumi esindajad, et arutada pingeid piirialadel.

Läti kaitseministeeriumi teatel räägiti usalduse ja julgeoleku suurendamise meetmetest. Venemaa kaitseministeeriumi teatel kavatsetakse dialoogi edaspidi jätkata.

Venemaa avaldas soovi kahepoolseks kohtumiseks juba tänavu augustis. Neljapäevasel kohtumisel tegi Läti ettepaneku korraldada vastastikuse avatuse ja usalduse suurendamiseks rohkem relvastuskontrollivisiite ja inspektsioone piirialadel lisaks julgeolekumeetmetele, mida näeb ette Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Viini dokument.

Läti pool kutsus Venemaad üles suurendama sõjalise tegevuse läbipaistvust, seda mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes.

Pooled vahetasid arvamusi piiriala julgeolekuolukorra üle. Läti pool ütles, et Vene sõjaväe tegevus, sealhulgas suured manöövrid, sõjataristu arendamine ja uute üksuste moodustamine tekitavad kahtlusi Venemaa kavatsustes.

Läti esindaja märkis ka, et suurem osa Venemaa sõjalise võimsuse suurendamisest piirialadel ja õppustest on ründe-, mitte kaitseiseloomuga.

Kui sellele lisada Venemaa ebasõbralik ja mõnikord lausa vaenulik retoorika Läti suunas, peab Läti vajalikuks leida täiendavaid julgeolekutagatisi ning laiendada koostööd liitlastega, öeldi kaitseministeeriumist.

Läti parandab oma kaitsevõimet ja tõhustab koostööd liitlastega, mille hulgas on ka liitlaste kohalolu piirkonnas, lisati avalduses.

Läti esindaja päris Venemaa viimaste aastate sõjalise võimsuse suurendamise põhjendust ja esitas ettepanekud pingete leevendamiseks kahepoolsetes suhetes.

Läti huvides on konstruktiivne dialoog Venemaaga sõjalist koostööd jätkamata, ütles kaitseministeerium.

"Et kahe riigi eksperdid omavahel suhtlevad, on minu arvates samm õiges suunas. Loodetavasti need ookeanitagused tuuled, mis hakkasid puhuma pärast härra Trumpi valimist USA presidendiks, aitavad kaasa positiivsele arengule nii Lätis, Prantsusmaal kui ka teistes Euroopa riikides. Ma väga loodan, et see positiivne trend, minna vastasseisust üle koostööle, laieneb 2017. aastal veelgi," kommenteeris Venemaa suursaadik Lätis Aleksandr Vešnjakov.

Koostöölepe Valgevenega

Sel nädalal oli Lätis mitmepäevasel visiidil Valgevene kaitseminister kindralleitnant Andrei Ravkov, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koos Läti kaitseministri Raimonds Bergmanisega sõlmiti kahe riigi kaitsekoostöö lepe, mis hõlmab paljusid valdkondi julgeolekust ja relvastuskontrollist kultuuri ja spordini.

http://uudised.err.ee/v/valismaa/1b8b5d ... lgeolekust

_________________
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, võib kogu poliitika(demokraatia ja seadused) ära unustada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2016 15:46 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Juul, 2009 13:29
Postitusi: 9793
Sama arvamus minul ka, et Läti katsub nüüd Venemaaga sooje suhteid hoida, olenemata sellest, millised kohustused peaksid neil olema NATO osas. Venemaa poolt osav valik, lüüa kiil vahele ja eemaldades ühtsest kogumist sõjaliselt kõige nõrgema riigi, mis meid teatud hetkel võib halba seisu seada. Läti on liiga venemeelne, või kui nähakse, et riiki kaitsta ei suudeta ega taheta, siis on lihtsam nende arust olla sõber tulevaste tugevate ja lepingupartneritega. Siit tuleb rohkemgi probleeme, kui algselt aru saada. Lätiga polegi vaja sõdida vaid piisab veidi mõõkade täristamisest ning ongi riik tugevama kontrolli all. Liialt kiirustavad lätlased sellisel teemal, kus riigikaitsega mängitakse riigi allesjäämise või täielikult idanaabri kontrolli alla langemise ohuga. Venemeelne NATO riik oleks ju päris hea jackpot Venemaa jaoks, lõhkudes Balti riikide omavahelise koostöö ning seades ohtu igasuguse NATO üksuste liigutamise Baltikumis.

Varsti peab KV õppustel Läti kaartide järgi õppusi pidama hakkama... :scratch:

_________________
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, võib kogu poliitika(demokraatia ja seadused) ära unustada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2016 18:08 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Veebr, 2012 15:25
Postitusi: 533
Tsiteeri:
1975? Taanist ostetud Flyvefiskenid (võeti teenistusse Taanis alates 1989) vahetasid välja Storm klassi, aga need olid ehitatud 1960ndatel.

Puhas minu viga. 1975a oli Norra ehitatud laev, mille leedukad siis taanlaste oma välja vahetasid.
PS! Samast seeriast on 3 värskemat (1990-1991 ehituaastaga) veel müügis.
Uuem versioon (kokku 6tk) läks in-corpore Portugali käsutusse.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2016 23:25 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 03 Apr, 2007 2:43
Postitusi: 349
Kapten Trumm kirjutas:
Suurema osa Eesti rannajoonest moodustab kehvalt laevatatav Väinameri oma lõputute lahesoppide ja väikesaartega, mis on sõjaliselt väärtusetud.

Väinameri on igati laevatatav, sõltub vaid veesõiduki süvisest. Kui vaadata tagasi Eesti 20. sajandi sõjaajaloole, siis saartel toimus sõjategevus mõlema maailmasõja ajal.
Kuidas aga saab juba ette ära määratleda, et mingisugune piirkond on "sõjaliselt väärtusetu"? Kas 2013. aastal oleks võinud väita, et Donetski lennujaam on samuti sõjaliselt väärtusetu? 2014-15 toimusid seal aga ägedad lahingud. Pealegi, mida üldse tähendab sõjaliselt väärtusetu?

Tsiteeri:
Mina nt pole nõus nende mereväe promojuttudega Sõduris ja Kaitse kodus, kuidas esmavajalik probleem on merelahingu võimelised pealvee sõjalaevad.

Siinkohal ootaks viidet konkreetsele allikale - "promojutule" Sõduris ja Kaitse Kodus!, kus seda on väidetud.

_________________
Toetan põhimõtet: Käed eemale muinaspärandist!!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 12 Dets, 2016 10:14 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Veebr, 2012 15:25
Postitusi: 533
Tsiteeri:
Sama arvamus minul ka, et Läti katsub nüüd Venemaaga sooje suhteid hoida, olenemata sellest, millised kohustused peaksid neil olema NATO osas. Venemaa poolt osav valik, lüüa kiil vahele ja eemaldades ühtsest kogumist sõjaliselt kõige nõrgema riigi, mis meid teatud hetkel võib halba seisu seada. Läti on liiga venemeelne, või kui nähakse, et riiki kaitsta ei suudeta ega taheta, siis on lihtsam nende arust olla sõber tulevaste tugevate ja lepingupartneritega.


Tundub, et käima on läinud võidujooks post-sanktsioonide ajastusse. Lätlased panustavad sellele, et hiljemalt märtsis Trump need maha võtab. Seetõttu otsitaksegi endale praegu parimat positsiooni, et sprotid ja sadamad oleksid esimeste seas, mis taas "roheliseks" läheksid.
Seekordse tõmblemise teeb huvitavaks see, et asi väga kõrgetasemeliselt ettevõetud. Alles nädal tagasi teatas kohalik president, et vaja oleks ikka rubla paralleelvaluutana kehtima panna, nüüd teemad, kus nii kaitseministeerium kui ka välisminn asja kallal. Harilikult on lätlased piirdunud põllumajandus- ja majandusministriga.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 12 Dets, 2016 11:10 
Eemal
Liige

Liitunud: 04 Aug, 2010 13:33
Postitusi: 1906
Perearst ütleks Lätile "täiesti tavaline finlandiseerumine", aga eks Venemaa on oma meie suunalistesse nn. pehme jõu mõjutusvahenditesse ju ka täitsa nähtavalt ja järjekindlalt investeerinud. :roll:


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 12 Dets, 2016 17:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 15 Juul, 2008 20:32
Postitusi: 1530
Lätlastel tulemas ka lõpuks täitsa kena kaitse-eelarve -> http://www.sargs.lv/~/media/Sargs_LV/Zi ... afika.ashx

Märkimisväärne on, et investeeringute read kasvavad õnneks jõudsasti lähiaastatel, 2018.a 235 miljonit eurot ja 2019.a 260 miljonit eurot.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 12 Dets, 2016 23:05 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Juul, 2009 13:29
Postitusi: 9793
Leedukate uute radarite ulatus
Pilt
https://twitter.com/AgniaGrigas/status/ ... 6753643520

_________________
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, võib kogu poliitika(demokraatia ja seadused) ära unustada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2016 12:35 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9803
Asukoht: Siilis
nimetu kirjutas:
http://kam.lt/en/news_1098/current_issues/lithuania_buys_m577_armoured_personnel_carriers_to_complement_units_of_the_lithuanian_armed_forces.html?pbck=0

Ongi nii. :shock:
Ma eeldan, et osa neist on varuosadeks, nagu M113 ostu puhul. Kusjuures neil peaks 26 tükki M577, mis tulid haubitsate ostuga, juba kasutuses olema. See tähendab, et neil saab kokku olema umbes 400+ M113 baasil soomukit.

Tegu on ilmselt nendesamade soomukitega, millest Tamm rääkis. Ühiku hinna poolest on meie Norra tehinguga täiesti võrreldav, kogus on muidugi teisest suurusjärgust. Ma ei tea kas ma Palmi jutust sain õigesti aru, et kaugeltki mitte kõik need M577 pole päris teenistuskõlblikud?


http://www.janes.com/article/65998/lith ... rce=Eloqua

Suht põhjalik detailitäpne artikkel sest Leedu viimasest soomukitediilist.
Mainitakse ära tarnitavate soomukite roll, tüübid ja tarneajad ning mis-kuidas neid kavatsetakse Leedu maaväes kasutama hakata.
Räägitakse ka Leedul varasemast olemasolevate M113 arvudest.

Lühidalt: Leedu maavägi saab piisava arvu heas korras roomiksoomukeid logistiliste ja lahingutoetusrollide soomusplatvormile üleviimiseks.
Hoolduse/remondi ühildatavus maaväes varasemast kasutuseloleva ca 200 x M113ga on (lisa)boonus 8)

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2016 15:19 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 32776
Tsiteeri:
Leedukate uute radarite ulatus


Nii ilus on see maksimaalne nägemisulatus.
Tegelikult kehtib see 450 km 10 kilomeetri kõrgusel ja kõrgemal. Sest maakera on ümmargune ja raadiolained kõverjoones ei levi.
Sestap ei maksa ette kujutada, nagu paari uue radari ostmisega kontrollitakse kogu õhuruumi radarist 450 km.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Läti ja Leedu kaitsejõud
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2016 16:03 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Nov, 2015 0:40
Postitusi: 409
Mis tüüpi radareid Leedu kasutab?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 2073 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 ... 139  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt