Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Vasta
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Herem »

Pean veidi end parandama. Vaata Yks, see turvafirma-keegirääkis-salajane-täitsalollakad-kahtlaneküll-aga ... jutt on selline paras kuulukas, mille peale nõrgema närviga või vähem teadlikud inimesed kohe pöördesse lähevad. Aga kas põhjust on, see pole üldse kindel. Ma võiks ju samamoodi rääkida, et mulle rääkis üks vend, kes asju üldiselt ikka teab, et kasutaja Yks on tegelikult hoopis ... ja see on tegelikult riigisaladus (no kujutage ette) ja kui see nii on siis ... no ma ei tea, siis on ikka päris nali ...
Ja nüüd proovi tõestada, et sa ei ole! :) Hea küll, tegelikult pole mul kavas solvata. Ma arvan, et sa ei tahtnud tegelikult mingit paanikat tekitada ja pealegi tekkis see vist ainult minus.
Nüüd nendest plaanidest. Ma tean, et siin on "kriisiasjandust" minust rohkem õppinud inimesi, eks parandagu siis.
Sõltumata sellest, mida tsiviilkaitse all silmas peetakse, peaks Eestis olema kord selline, et sõltuvalt ohust (vahel ka selle ulatusest), vastutab selle likvideerimise eest regioonis konkreetne ametkond. Enamasti PA. Samas on KOVil üsna suur roll.
Regionaalne kriisikomisjon koordineerib nende plaanide ehk HOLPide tegemis. Selle tööd juhib PA. Evakuatsiooni eest peaks vastutama PA. Kuid sõltuvalt plaanidest, on selles KOVil ikkagi üsna suur roll. Enamasti pole neid plaane aga tehtudki :shock: Tõepoolest. Minu teada on neid ohte, millele tuleks HOLP koostada üle 20. Mõnes piirkonnas kõik ohud muidugi ei kehti. Sellegi poolest on neid üsna palju, et kõikidele lahenduse planeerimisega hakkama saada. Mõni tundub liiga ebatõenäoline, mõne jaoks ei jätku mõistust, mõne jaoks ei viitsi ja mõne jaoks ei raatsi aega raisata. Kas need peaksid salajased olema? ... ametkondlikud küll.
Seejuures ma ei arva, et mingi linna, mingi kvartali inimestele tuleb tingimata näiteks evakuatsiooni plaani selgitada. Esiteks inimesed ei jäta meelde, teiseks võivad olud kujuneda inimestele tundmatuseni, kolmandaks ei ole enamasti inimesed sellistes olukordades võimalisedki neile räägitut järgima. Lihasmälusse (nagu näiteks hummel ajateenijatele seda treenib 8) ), ka ei saa salvestada. Minu arvates on üsna hea, kui need plaanid on olemas ja võtmeisikud neid teavad. Kas ühistu esimehed või asjapulgad peaksid teadma? No võiksid küll ... aga mis saab siis, kui neid õigel hetkel kohal pole? Nagu Tootsi-Kiire vinüülplaadid: Loed tikutopsi etiketilt, et ostke raamatuid raamatu kauplusest ja jääd kõige täiega rongi alla! Ehk siis, mina võtaks "ülbuse" otsustada, et hr Yks ei peagi teadma, kuidas tema 9 kordset evakueeritakse sellest piirkonnast. Ma ei räägi majast.
Nüüd sellest saladuslikust firmast. Ma pidasin seda alguses päris lolliks jutuks aga siis ... äkki polegi. Päästeametil on minu teada lepingud erinevate firmadega, juhuks kui on vaja rasketehnikat. Maanteeametil on need kohe kindlasti. KOVidel võivad ju ka vabalt olla lepingud mingi transpordifirmaga, kes vajadusel teostaks (raha eest) inimeste vedu. Ma ei taha poliitiliseks minna, aga ei imestaks, kui mõni firma selle eest linnalt igakuiselt tasu lüpsab. Sarnaselt võib näiteks inimeste evakuatsiooniks olla leping näiteks "Meeskonnaga", mis mingis piirkonnas inimeste liikumist juhib, vajadusel mingeid väiksemaid rahutusi või marodööre peletab.
Isegi KV-l on sellised lepingud olemas. Küll mitte turvafirmadega.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ehk siis, mina võtaks "ülbuse" otsustada, et hr Yks ei peagi teadma, kuidas tema 9 kordset evakueeritakse sellest piirkonnast. Ma ei räägi majast.
Jälle sa ajad jama.
Eespool seda seletasin, aga kuna se su agendat ei toeta, siis jäi tähelepanuta?
Küsimus ei ole selles, kuidas evakueeritakse, vaid mis on esmane tegevus:
-juhtumil X
-juhtumil Y
-juhtumil Z
...loetelu jätkub. Veel hullem, ei teata isegi seda, millise tule või vile peale nimetatud tegevusi alustada...?

Siin riigipoolset tegemata jätmist ("tsiviilkaitse on nõuka igand") ei saa õigustada mitte ühegi saladusega.
Sest taolised tegevused pole kuskil saladuseks.
Mida teha: http://www.hel.fi/hki/Pela/en/Civil+def ... the+public
Kahe hiireklikiga Helsinki kohta: http://www.hel.fi/hki/Pela/en/Civil+def ... eparedness. Otsi sama asi Päästeameti kodukalt...mida pole seda pole. Minuarust pole sul mingit põhjust siin jutustada, kuidas korrusmaja evakueerimine vms on salastatud, see mis sa räägid, on teoreetiline jura.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Lemet »

Kusjuures juhtusin eile poole kõrvaga kuulama poliitikute metsaseiklusi, kus jõudis ka neile kohale ja tõdeti valjuhäälselt-igasugune pabetil ja teoorias silmapaisev jura võib ju selle tegijate arvates kõva sõna olla ja on ilmselt ka vajalik, aga asi toimib tegelikuses ikka ja alles siis, kui seda paaril korral reaalselt läbi on tehtud. Ja veel, siin ennist kirjutatud lepingutest, mis "ilmselt" sõlmitud on- tuttavad, kelle firma tegeleb üpris spetsiifiliste vedudega, mis kriisisituatsioonis saavad hädavajalikud olema ja mille teostamiseks vedukeid-haakeid just kuhjas pole, teadsid rääkida, et kui veel 90-ndate esimeses pooles võeti nendega aeg-ajalt ühendust, uuriti, kas nad vajadusel on nõus ja suutelised vajadusel õlga alla panema ning vahetati telefoninumbreid(ning neid mõnel korral ka juhtunud sündmuste tagajärgede likvideerimisel kasutati), siis viimased 15 aastat pole nad enam kedagi huvitanud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Hiljuti, nagu ma kirjutasin, selgus võimalik põhjus. Kas see on tõene? Enamus sellest infost on kahtlane. Kirjutasin ju seda selgelt. Kuid kui see vastab tõele, siis ma ei näe mingit põhjus, miks ma peaksin delikaatselt käituma! Sest kui info vastab tõele on see riiklikult kultiveeritud lollus! Et mitte öelda enamat! Ma ei näe kodanikukaitse kontepstiooni puhul kuskilt otsast, et kodanike teavitamine kodanikukaitse seisukohast peaks olema salastatud kuni hetkeni, mil tekib reaalne kriis ja alles siis vaevutakse kodnikke "teavitama" või organiseerima
Eks saladuslikes ümbrikes on kindlasti ühte teist, aga toimiva laiaulatusliku plaani olemasolust peaks mina, sina ja teisedki foorumiliikmed teadma.
Aga näib, et ei tea ning teatud valveoptimistid jutlustavad siin muljetavaldavatest, kuid salajastest plaanidest, millest keegi ei peagi teadma.
Tegelikkus on see, et antud valdkonnas oleme täna suhteliselt palga tagumendiga ja mingeid suuremaid ettevalmistusi polegi tehtud.
Seepärast ei suudeta ka sulle vastada, mida su korteriühistu tegema peab, vaid luuakse vandenõuteooriaid ja oletatakse.

Muide, ka elanikele selgeks tehtud plaan vile X peale pugeda oma haisvasse keldrisse on plaan.
Tänapäeval nõuab see rohkemgi planeerimist ja allkirjade võtmist täitmise eest vastutavatelt, sest üldiselt on igal pool korralikud turvauksed ja naabermaja, mis peab sinu keldrisse pugema (nt neil endal polegi), seda ust lahti ju ei saa.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mx77
Liige
Postitusi: 1452
Liitunud: 15 Jaan, 2010 20:36

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas mx77 »

Kapten Trumm kirjutas: Kahe hiireklikiga Helsinki kohta: http://www.hel.fi/hki/Pela/en/Civil+def ... eparedness. Otsi sama asi Päästeameti kodukalt...mida pole seda pole. Minuarust pole sul mingit põhjust siin jutustada, kuidas korrusmaja evakueerimine vms on salastatud, see mis sa räägid, on teoreetiline jura.
Sellest lingist ei tule küll poole sõnagagi välja, et see käsitleks elumaju.
Asutustel ja avalikel hoonetel on ka täna Eestis kohustus koostada evakuatasiooniplaan.
toomas tyrk See peab ikka üks meeletu edevus ning hea enesearvamus olema, mis sunnib sellist möla sellistes kogustes tootma. Siis nüüd tekib üha rohkem ja rohkem tunne, et ju ikka keegi maksab selle eest.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kapten Trumm »

http://www.hel.fi/hki/Pela/en/Civil+def ... the+public

Elav näide mx77 aka AKM "väitluskunstist", tegelikkuses labane selektiivse lugemise teema.
On ju selgelt kirjas, millise signaali peale mida teha.
Sõjaohu korral ilmselt muudetakse seda (kõik varjendid pole pidevas valmisolekus).
Jutt on seal tegevusest rahuajal.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mx77
Liige
Postitusi: 1452
Liitunud: 15 Jaan, 2010 20:36

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas mx77 »

Kapten Trumm kirjutas:http://www.hel.fi/hki/Pela/en/Civil+def ... the+public

Elav näide mx77 aka AKM "väitluskunstist", tegelikkuses labane selektiivse lugemise teema.
On ju selgelt kirjas, millise signaali peale mida teha.
Sõjaohu korral ilmselt muudetakse seda (kõik varjendid pole pidevas valmisolekus).
Jutt on seal tegevusest rahuajal.
Tüüpiline näide trummi väitluskunstist. Kui ma toon välja ühe tema toodud lingi küsimusega, siis sellele peab vastama muidugi hoopis teise lingi ja asjasse mittepuutuva lingi postitamisega. Kusjuures kui sa panid tähele, siis sinu toodud lingis pole poolt sõnagi varjenditest, vaid üldisemalt "indoors", mis tähendab vaid siseruumidesse.
Kuna tegemist on kehtiva käitumisjuhendiga, siis ei suutnud ma ka "Pelastuslaki" originaaltekstist leida vihjet, millal ja KUIDAS muudetakse käitumisjuhendit sõjaohukorra puhuks.
Kusjuures sa oled siin tihti esile toonud võrdluses Soome päästeseadusega ja hoiatussüsteemiga Pärnu üleujutuse näidet. Siis tegelikkuses oleks Pärnu üleujutuse puhul olnud Soome süsteemi kasutamise efekt hoopis vastupidine soovitule.
toomas tyrk See peab ikka üks meeletu edevus ning hea enesearvamus olema, mis sunnib sellist möla sellistes kogustes tootma. Siis nüüd tekib üha rohkem ja rohkem tunne, et ju ikka keegi maksab selle eest.
a11
Liige
Postitusi: 245
Liitunud: 10 Okt, 2014 10:36
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas a11 »

Kommenteeriks Lemeti äratoodud Jüri Estami juttu Eesti kaitsevõimest, kus Prantsuse presidenti François Hollande’i on nimetatud
sõjalaevade müügimeheks. Esiteks, Mistralite müügileping allkirjastati Sarkozy ajal. Praegune riigipea teatas 2014. novembris, et esimese Mistral-klassi helikopterikandja üleandmine lükatakse edasi kuni uue korralduseni. Mis paneb muretsema , on see et Sarkozy valmistub kandideerima järgmistel presidendivalmistel. Sarkozy on väitnud, et Krimmile ei saa Ukrainast eraldumist pahaks panna ning on teinud üleskutse korraldada Ukraina venekeelse vähemuse kaitseks rahuvalvemissioon. Teise presidendikandidaadi Marie Le Peni partei on saanud Venemaalt 40 miljonit eurot laenu. Nii võib öelda, et praegune Prantsuse presindent pole Venemaa naaberriikide jaoks sugugi kõige halvem "variant".


  
Yks
Liige
Postitusi: 1915
Liitunud: 04 Juun, 2014 8:48

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Yks »

Annan siis jooksvalt ülevaate tänasest seisust minu Kodanikukaitse nimelise ristikäigu võtmes.
Õnnestus lõpuks, siis peale poolt aastat kestnud saagat (v.t minu poognaid tagasi toodud kirjavahetust) "tutvuste kaudu" (tänud siinkohal herr Kalle Klandorfile) saada kontakt ühe TLN Kommunaalameti spetsialistiga,. Ei hakka tema nime hetkel nimetama. Saatsin talle meili reedel ja sain eile vastuse. Palus telefoni nr. Helistas kohe tagasi ja me rääkisime nii tunnike. Väga konkreetne, väga asjalik ja mis peaasi kodanikukaitse olulisust tänases keskkonnas mõistev inimene. Nõukaajal oli ühe Tallinna neljast tsiviilkaitse rajooni staabi- või rajooniülem. Ei mäleta. Polegi oluline. Oluline on, et terve rida asjast huvitatud KOVi, politsei ning ka Päästeameti inimesi on vähemalt Tallinnas just Ukraina sündmuste eskaleerudes jõudnud arusaamale, et nii enam edasi minna ei tohi. Sisuliselt ei ole tegu poliitikute vaid ametnikega, kes on olnud oma valdkonnas pikalt tegevad ning usutavasti teevad neile meeldivat tööd. Probleemiks kohe ja nüüd on põhjus, millest ma sain aru juba päris alguses - puudulik seadusandlus. Tänane seadusandlus on kodanikukaitse korraldamise kohalt täiesti nulliks nuditud, see aga ei luba asjaga ametlikult tegeleda. Ehk puuduvad võimalused planeerida, inspekteeridida, koostada inventari (ehk näiteks sobivate varjendite) nimekirju, teha mingeid ettekirjutisi kellegile, sõlmida mingeid kokkuleppeid jne.jne. Samas on ametnike surve täna täiesti oemas ja ainsaks takistuseks, et asjad juba toimuksid on valimised. Kodanikukaitse ei ole neil valimistel muutunud oluliseks suuruseks ja ega ta ei muutu ka, kuigi üks või teine poliitik või RK'sse pürgija teda oma retoorikas kasutab. Samas, muutub ta kindlasti oluliseks peale valimisi, selles oli lgp spetsialist kindel. Teatud kondikavad on neil olemas. Ka rutiinid ja tegevuskavad nagu ka evakuatsioonide korral kasutatavad ajutised elamispinnad, mis on tehtud tööstuslike ohufaktorite kontekstis Tallinnas, on täiesti olemas. Vajalik oleks nende spetsiifiliseks muutmine lähtudes sõjaolukorra erilisusest. Vajalik oleks parem planeerimine. Vastutavate isikute kindlaks määramine. Võimalike varjendite nimekirjade koostamine. Regulaarse kontrolli võimalikkus. Laiema kodanikonna teavitamine, nende teadlikkuse kasvatamine ning kaasamine näiteks harjutustesse jne.
Igatahes vahetasime numbreid, sest leidsime, et tulevikus on selgelt vajalik, et ülevalt alla initsiatiiv kohtuks alt ülesse initsiatiiviga, seda enam, et meid on üsna palju, kes sooviksid panustada oma vaba aega ja ressurssi kodanikukaitse tööle raknedumiseks. Hoian teid siis kursis, kuidas asjad liiguvad ning loodan, et ka siinses keskkonnas leidub piisavalt neid, kes eelistaksid kaasa lüüa selmet et nõuda "valmis toodet" jalad laual.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Oluline on, et terve rida asjast huvitatud KOVi, politsei ning ka Päästeameti inimesi on vähemalt Tallinnas just Ukraina sündmuste eskaleerudes jõudnud arusaamale, et nii enam edasi minna ei tohi
Respect neile.
Tõsi, taolisi altpoolt tulevaid algatusi on minevikus olnud vähemalt 2 tükki - esimene neist oli 90ndate alul, kui küsimus oli tollase infrastruktuuri tulevikust (sh ka varjenditest kuid mitte ainult) ja teine neist oli siis, kui tehti otsus päästekompaniide likvideerimiseks (mitte kõik polnud selle plaaniga nõus). Tõsi, tollal mõlemal juhul võitis kõikevõitev "poliitiline otsus". Loodame, et seekord on asjad teistmoodi ja avalik huvi sunnib takka.

Muideks, kaaluda võib ka saadet Pealtnägija, kes taoliste tõsisemate teemadega tegeleb. Sest tõde on, et kui poliitikutele ei muutu teema põletavaks, meil ükski asi liikuma ei hakka.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Herem »

Oma teoreetiliste teadmiste juures räägin ma otstarbetust elanike detailsest ettevalmistusest kõikideks võimalikeks ohustsenaariumiteks. Sellel on mitu põhjust. näiteks elanikud muutuvad, unustavad, ei suuda järgida kriisiolukorras detaile ilma vahetu juhendamiseta, keskkond võib muutuda planeeritust oluliselt erinevaks, plaan ise võib muutuda. Ma tahan öelda, et detaile peavad teadma võtmeisikud. Üldiseid põhimõtted peaksid muidugi kõigile teada olema. Kuid need on sellised, mis kehtivad Tallinnas Rävala ja Narvas Pushkini pst. Küsimus pole isegi saladuses vaid otstarbekuses.
Konkreetse hoone elanikud peaksid loomulikult teadma detaile hoonest evakueerumisel. Ja siin ei ole muidugi mingit salastatuse mõtet.
Soome lingist ei saanud päris sotti.
Kogu lugupidamatuse juures Trumm - mitu HOLPi sa oled päris eluks koostanud, läbi mänginud, elus rakendanud, hinnanud "tõe kriteeriumi" järgi? Ma pean silmas tuhandeid elanikke, valda/linna/maakonda ...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Konkreetse hoone elanikud peaksid loomulikult teadma detaile hoonest evakueerumisel. Ja siin ei ole muidugi mingit salastatuse mõtet.
Soome lingist ei saanud päris sotti.
Selline jutt pani mind imestama (kuigi pean end üsna palju näinuks).
Kas tõesti on taolisel tasemel lihtsate asjade taipamisega raskusi või on tegemist lihtsalt sofistikaga?
Kui ma nii irriteeriuvana mõjun, siis katsu läbi filtri, et mind ei ole - lihtsalt olukord on selline.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Herem »

Vabandan Trummi ees - nüüd vaatasin mõlemat linki uuesti ja sain hoopis paremini aru. :oops:
Siiski tahan küsida uuesti nende minu agendasse mittekuuluvate põhimõtete eiramise ja "teoreetiliste jamaajamiste" taustal: Räägi Trumm oma "tõe kriteeriumist" ehk praktikast. Siia on ikkagi soliidne hulk väiteid tänase süsteemi(tuse) kohta kirjutatud. Väike praktika taust lisaks sellele kaalu!
Ja Yks on minu meelest avanud päris huvitava suuna: korteriühistuste tasandil hädaolukorraks valmistumine. Seda teemat võiks küll arendada.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sinu uudishimu rahuldasin PSis.
Üldiselt enne suurema isetegevuse propageerimist tuleks tegelikult paika panna normatiivne baas, algatuseks lugeda hädaolukorraks ka sõjategevus ja samas seaduses prioriteetide kaupa grupeerida elutähtsad teenused (no ei ole joogivesi samal pulgal maanteedel lume sahkamisega).

Minu sapiste kommentaaride mõte oli tegelikult selles, et viidatud soomlaste saidil lausa kargab see vastu, et "mida teha kui vile käib".
On tehtud väga lihtsaks - vile on selline (mõistagi viled on Soomes olemas) ja tegevus on selline.
Rahuaja kontekstis igagi mõistlik ka üllatuspommitamise puhul - mida vähem tänaval koperdavaid inimesi, seda parem.
Päästeameti kodukal taolist asja tegelikult pole http://www.paasteamet.ee/et/kodanikule/
Kõik tsiviilõnnetuste teemad. Algab see peale lihtsast asjast, et ükski seadus hädaolukorraks sõda tsiviilis täna valmistuda ei käsegi.
Sestap sellega ka keegi ei tegele ja sellele ressursse ei anta.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
alban
Liige
Postitusi: 1208
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:01
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas alban »

Kapten Trumm kirjutas:Üldiselt enne suurema isetegevuse propageerimist tuleks tegelikult paika panna normatiivne baas, algatuseks lugeda hädaolukorraks ka sõjategevus ja samas seaduses prioriteetide kaupa grupeerida elutähtsad teenused (no ei ole joogivesi samal pulgal maanteedel lume sahkamisega).
Algatuseks tuleb selgeks teha normatiivne baas, rahuajal on hädaolukorra seadus, sõjaajal kehtib riigikaitseseadus (hetkel veel presidendi laual väljakuulutamise ootel). Need seaduses täiendavad teineteist ning sõjaolukord ei ole hädaolukord.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist