lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

eesti armees olnud major ja saksa armees oli kolonelleitnant ja valgeristi kavaler.hiljem püüan ka muid pilte lisada hetkel piirdume FB uudisega.kui keegi teab muud infot jagada võiks juurde lisada

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 965&type=1
eeru
Liige
Postitusi: 569
Liitunud: 30 Jaan, 2011 21:55
Asukoht: norge
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas eeru »

http://sakala.postimees.ee/

Mustla alevi piirilt Tõnismäe talu sauna kõrvalt leiti esmaspäeval Eesti Vabariigi kolonelleitnandi, hilisema metsavenna Johan Purga säilmed.


Esimest korda läksid kaitseliitlased nimetatud paika mullu sügisel, lootes leida Vabadusristi II liigi 3. järgu kavaleri Johan Purga säilmed vanast taluhoonest. Lühikesel ja sombusel sügispäeval oli aga rehealuses liiga hämar, seega otsustati otsinguid jätkata kevadel, kui päevad on pikemad ja valgust rohkem.

Äpardunud katsed

29. mail koguneti taas Mustlasse, et otsinguid jätkata, sest pärast sügisel Sakalas ilmunud artiklit oli Viljandi muuseumi direktori Jaak Pihlakuga ühendust võtnud üks vanaproua ja rääkinud asjast teistsuguse versiooni. Selle järgi oli Johan ennast varjanud hoopis saunas, mis asus majast eemal piiriheki ääres ja kust oli ohu korral hea kohe metsa pageda. Seal saunalaval oligi ta ennast naise jutu järgi maha lasknud ja oli maetud sinnasamasse sauna eesruumi põranda alla.

Kaitseliitlased leidsidki keset tihedat võsa pisikese sauna, paraku ei peitunud selle põranda all midagi. Otsiti läbi ka rehealuse teine pool, aga sealtki ei tulnud otsitavat välja. Alla siiski ei antud.

Eesti sõjamuuseumi koostööpartner Arnold Unt lubas teha tööd arhiivis: äkki leidub kusagil selle talu täpsem plaan viiekümnendatest aastatest, mis annaks alust otsinguid jätkata. Sama meelt olid Kaitseliidu Karksi malevkonna Lilli üksikrühma pealik veebel Jaak Põldma ja Jaak Pihlak, kes lubasid uurida vanu sõjaväekaarte, mis olid väga täpsed. Paraku ei õnnestunud talu plaani kusagilt leida, küll aga sai Arnold Unt Tartu arhiivist tol ajal talust tehtud aerofoto. Talumaja ja laut olid sellel kenasti näha, paraku mitte saun, sest hommikupoolikul tehtud piltidel olid puude varjud liiga pikad.

Kopaga kaevamine tõi edu

Ehkki vana sauna asukoht oli teadmata, otsustati ikkagi veel õnne proovida.

Esmaspäeval kogunesid mehed taas Mustla servale ja sedapuhku olid nad appi kutsunud kopa, et taluõu läbi kaevata. Juhul kui pealispinna alt tulnuks välja segatud pinnast, olnuks alust edasi uurida.

Kopp alustas kaevamist kella 9 paiku, esialgu tulutult. Edu saatis otsijaid alles pärast kella 13, kui nad tulid mõttele, et ehk oli vana saun praeguse kõrval.

«Viimaks, kui kõik olid juba tüdinud ja lootuse kaotanud, tõstis kopp välja jalaluud. Arvasime, et säilmed on rinnakõrgusel, aga olid vaid poole meetri sügavuses suure kivi juures kägaras. Toonane taluperemees oli ta matnud tõenäoliselt kiiruga plaanitust kõrgemale – toona ju avalikult metsavennale hauda kaevata ei tohtinud,» jutustas Kalam.

Ülejäänud säilmed kaevati välja juba labidaga. Otsingute juht, Eesti sõjamuuseumi koostööpartner Arnold Unt mõõtis ja dokumenteeris kõik täpselt. Leiti ka vana padrunikest ja rohelise riidetüki küljes Ameerika sõjaväenööp. Kaitseliidu mehed otsisid läbi ka selle mullahunniku, mille kopp oli välja tõstnud, ja leidsid sealt mõned detailid, mida algul keegi märganud polnud.

«Meie rõõm leiu üle oli suur. Kõik olid juba tülpinud ja mõtlesid enne seda käega lüüa, et paneme lihtsalt kivi kirjaga, et siia kusagile ta maetud on,» jutustas Kalam.

Arnold Unt viis säilmed kaasa, et need tuvastada. «Tõenäoliselt eksimist siiski ei ole, sest leitud mehe pealuus oli näha kuuliauk. Täpset surma aega ei tea keegi, ilmselt juhtus see pärast küüditamist aastatel 1950–1953,» rääkis Ants Kalam.

Tema hinnangul võis Johan Purga metsavennaelust väsida. «Kui kümmekond aastat pead end varjama ja kusagil käia ei saa, siis võivad närvid üles öelda. Oleks ta end võimudele üles andnud, oleks ta kindlasti maha lastud, sest ta oli olnud Saksa sõjaväes kõvadel ametikohtadel,» selgitas ta.

Ants Kalami sõnutsi maetakse kolonelleitnant Johan Purga auavalduste saatel ilmselt enne sügise saabumist Mustla kalmistule, kus on tema perekonna hauaplats. «Kutsume kohale elus olevad sugulased ja Kaitseliit teeb veidi pauku.
eeru
Liige
Postitusi: 569
Liitunud: 30 Jaan, 2011 21:55
Asukoht: norge
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas eeru »

ENNE SEDA.

Malevlased jäid Mustlas taas tühjade pihkudega.
«Mul jällegi on ainult tühjad pihud.» Nende laulusõnadega oleks Kaitseliidu Sakala maleva Karksi malevkonna teavituspealiku Ants Kalami sõnul paslik iseloomustada teistkordset avastusretke Mustlasse.


Nagu Sakalagi teada andis, läksid kaitseliitlased esimest korda Mustlasse mullu sügisel, et leida ühest vanast taluhoonest Vabadusristi II liigi 3. järgu kavaleri Johan Purga säilmed. Sel lühikesel ja sombusel sügispäeval oli aga rehealuses liiga hämar ning seetõttu otsustati otsinguid jätkata kevadel, kui päevad on pikemad ja valgust rohkem.

Vihje juhatas sauna

«29. mail kogunesime jälle Mustlasse, et alustada otsinguid uuesti,» rääkis Ants Kalam ning lisas, et vahepeal olid selgunud ka uued asjaolud. «Pärast sügisel Sakalas ilmunud artiklit Johan Purgast võttis Viljandi muuseumi direktori Jaak Pihlakuga ühendust üks vanaproua ja rääkis asjast teistsuguse versiooni. Selle järgi varjas Johan ennast hoopis saunas, mis asus majast eemal piiriheki ääres ja kust oli ohu korral hea kohe metsa pageda. Seal saunalaval oligi ta ennast maha lasknud ja ta oli maetud sinnasamma sauna eesruumi põranda alla.»

Nüüd siis pidid mehed kõigepealt leidma võssa kasvanud õuest sauna. Kümmekonna minuti otsimise järel kostiski hüüd: «Leidsin!» Keset tihedat võsa seisis tõesti pisike saun.

«Et seal üleüldse midagi tegema hakata, tuli saunani rajada juurdepääs ja puhastada ümbrus,» kõneles Kalam. «Mehed eemaldasid pehkinud esikupõranda, et saaks teha proovišurfe.»

Esmase kaevamise au sai endale Eesti sõjamuuseumi koostööpartner Arnold Unt. Ei möödunud aga poolt tundigi, kui ta oli jõudnud järeldusele: sinna küll kedagi maetud pole.

Arutati, et äkki eksis helistaja ruumiga ja Johan Purga maeti just saunaruumi, mida üle vaadates oli leitud vajumistunnusega koht. Seal otsustatigi uued šurfid kaevata, et asi oleks kindel.

Nüüd hakkasid kaevama Kaitseliidu Karksi malevkonna Lilli üksikrühma mehed pealiku veebel Jaak Põldma juhtimisel. Kaevati kitsas ruumis kordamööda ning kivid ja muu suurem praht visati tillukesest aknast õue. Hämaras ruumis pidi keegi kogu aeg taskulambiga šurfi valgustama, et midagi natukenegi tähtsat märkamata ei jääks.

Seekord kulus kaevetöödele tunduvalt rohkem aega, aga tulemus oli ikka sama: sinna kedagi maetud polnud.

Õige saun jäi leidmata

Taas arutati asja küll ühe, küll teise kandi pealt, ent midagi tarka ei suutnud keegi välja pakkuda. Siis võttis Jaak Pihlak telefonitsi ühendust talle helistanud vanadaamiga, et asja täpsustada. Kalami sõnul oli jutuajamine pikk ja põhjalik ning tekitas üha enam kahtlust, et see polegi õige saun.

«See vana saun olevat olnud juba seitsmekümnendate lõpuosas väga viletsas seisus, mida meie leitud sauna kohta öelda ei saanud,» rääkis Kalam. Kuskilt umbes edasi otsida polnud mingit mõtet – see oleks meenutanud heinakuhjast nõela otsimist, mis tavaliselt tulemust ei anna.

Päev oli aga alles noor ja nõnda otsustati siiski ka rehealuse teine pool läbi vaadata, et süda oleks rahul. Mehed kandsid sinna juba läbiuuritud poolele kuhjatud koli ja puud. See võttis suurema osa ajast. Hilislõunaks olid otsijad veendunud, et sealgi on tulemuseks tühjad pihud.

Alistuda aga nii lihtsalt ei tahetud. Arnold Unt lubas teha tööd arhiivis: äkki leidub kusagil selle talu täpsem plaan viiekümnendatest aastatest ja see annab alust otsinguid jätkata. Sama meelt olid Jaak Pihlak ja Jaak Põldma, kes lubasid uurida vanu sõjaväekaarte, mis olid väga täpsed.

«Vahel tundub, et Johan ei tahagi, et tema põrm leitaks. Äkki on ta leidnud oma rahu just selles maalapikeses, kuhu ta toona maeti, ega tahagi saada maetud surnuaia pühitsetud mulda,» arutles Kalam. «On see aga nii või teisiti, peaks selguma veel lähikuudel.»
eeru
Liige
Postitusi: 569
Liitunud: 30 Jaan, 2011 21:55
Asukoht: norge
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas eeru »

EELMISEL AASTAL.

Malevamehed käisid rehe alt sõjamehe säilmeid otsimas.

Ühel novembrikuu sombusel varahommikul seadsid Karksi malevkonna Lilli üksikrühma mehed rühmapealiku veebel Jaak Põldma juhtimisel end teele Mustlasse, et avastada minevikku.


Mehed läksid otsima sõjaveterani ja Vabadusristi kavaleri Juhan Purga säilmeid. Perepärimuse järgi olnud ta end metsavennana ühes sealses talus varjanud ja üle kuuekümne aasta tagasi end sealsamas maha lasknud. Ta olevat maetud rehetoa põranda alla.

Kolmandik rehetoast

Tänavu pöördus üks kadunukese sugulane Eesti Sõjamuuseumi poole sooviga säilmed üles otsida ja need ümber matta. Muuseumi kaudu paluti ka Karksi mehed appi.

Kuigi oli olemas sugulase saadetud foto majast ja talu asukoha kaart, ei tahtnud lugu end meestele veel avada. «Seiklesime mitukümmend minutit Mustla äärealal, küsides teed kohalikelt elanikelt, kellest paljud polnud sellisest talust midagi kuulnud,» rääkis Kaitseliidu Sakala maleva Karksi malevkonna teavituspealik Ants Kalam.

Viimasest kohast juhatati mehed õigele teele. «See inimene elas otsitud majast kaks maja eemal, kuid ega ta ka täpselt teadnud. Võttis PRIA kaardi appi ja siis selgus, et see meie koht on sealt 150 meetrit eemal,» tähendas teavituspealik.

Peagi seisid Lilli üksikrühma mehed länguvajunud maja teeotsal. Tuli oodata Eesti Sõjamuuseumi koostööpartnerit Arnold Unti, kes pidi tulema väljakaevamisi juhendama.

«Seal hoones praegu keegi ei ela ja seda on müüdud käest kätte,» rääkis Kalam ja lisas, et maja praegused omanikud elavad Tallinnas ja olid võtmed Undile andnud. Mõne aja pärast oligi too kohal ja avas vana talumaja ukse.

Lilli üksikrühma meestega kaasas olnud teavituspealik meenutas, et rehealune oli täis igasugust koli, mis tuli ringi tõsta, et vabastada otsinguteks põrandapinda. Undil olid kaasas tööd hõlbustavad riistad.

«Töö põhimõte oli lihtne: iga natukese maa tagant võeti kuni meetri sügavune pinnaseproov, et veenduda, kas sinna on kedagi maetud või mitte,» rääkis Kalam.

Pärast mitmetunnist tööd ja kümnete proovide võtmist oli kolmandik rehealusest läbi otsitud, kuid leitud polnud midagi. «Sellesse rehetoa ossa polnud kedagi maetud, vähemalt sellele järeldusele viisid meid pinnaseproovid,» lausus Kalam.

Lühike sügispäev oli muutnud rehealuse hämaraks ning võeti vastu otsus selleks korraks otsingud lõpetada ja jätkata kevadel. «Kevadel sellepärast, et siis on päevad pikemad ja valgust rohkem. Seal voolu ei ole ja kiiresti läheb pimedaks. Kui on pilves ilm, saab kõige rohkem paar tundi tööd teha,» põhjendas Kalam.

Meenutus sõjameheteest

Talu, kuhu sõjamehe säilmed perepärimuse järgi on maetud, Ants Kalami sõnul praegu avalikult välja öelda ei taheta. «Mine tea, äkki keegi läheb sinna ise midagi otsima,» ütles ta.

1896. aastal ilmale tulnud Juhan Purga õppis Tarvastu valla- ja kihelkonnakoolis. Tema sõjamehetee sai alguse Pihkva lipnikekoolist. Ta võttis osa Esimesest maailmasõjast, võideldes Saksa vägede vastu Riia rindel. 1920. aastal anti talle alamkapteni auaste ning mõne aasta jooksul pälvis ta ka kapteni ja majori auastme.

«Tema teenistusleht on muljetavaldavalt pikk, ta on teeninud jaoülemast kuni kompanii- ja pataljoniülemani,» tähendas Kalam.

Nõukogude võimu esindajad arreteerisid Purga 1940. aastal, kuid vabastasid ta peagi süütõendite puudumise tõttu. Pärast sõjaväeteenistusest vabastamist detsembris 1940 elas ta Tarvastu vallas oma sünnikodus Lohu talus ja varjas end lühikest aega metsas. Saksa ajal korraldas ta vallas korrakaitset ja augustis 1941 teenis piirikaitserügemendis pataljoniülemana, võttes osa lahingutest Punaarmee vastu Narva rindel. 1944. aastal anti Purgale kolonelleitnandi auaste.

Sõja lõppedes hakkas ta metsavennaks ning elas Pärnumaal ja Tarvastu ümbruses. Seni kinnitamata andmetel seal ta end 1950. aastate algul maha lasigi.
eeru
Liige
Postitusi: 569
Liitunud: 30 Jaan, 2011 21:55
Asukoht: norge
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas eeru »

Eelnevad kolm postitust/artiklit on kopeeritud digilehest ,Sakala,. Ilma nendepoolse heakskiidu voi loata. Olen asjade kulgu huviga novembrist jalginud. Ehk on minupoolne tegu vabandatav.
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

lisaks guugeldada saab ka mehe teenistus käigust ülevaate
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas istorik »

PURGA, JUHAN, major, 3. piirikaitserügemendi I pataljoni ülem.
Juhan Purga sündis 31. mail 1897 Viljandimaal Tarvastus Lohu talus. Õppis Tarvastus valla- ja kihelkonnakoolis, lõpetas Viljandis A. Kamseni 4-klassilise kaubanduskooli. 1915. a augustis mobiliseeriti tsaariarmeesse ja määrati 429. Riia polku. Sealt suunati ta Pihkva lipnikekooli, mille lõpetas 1916. a juulis ja määrati 538. Medonski jalaväepolku. Selle polgu koosseisus võttis Purga osa lahingutest Riia all. Autasustati Püha Anna 4. järgu ordeniga „Vahvuse eest”. 1918. a veebruaris vabastati teenistusest ja töötas seejärel isatalus.
Sama aasta novembris mobiliseeriti Eesti sõjaväe 1. jalaväepolku, kus teenis algul nooremohvitserina, oli Tamsalu jaama kaitseülem ja 1919. a alguses dessantpataljonis, hiljem, 1919. aasta lõpus, oli 11. Viru roodu ülem. Osales polgu koosseisus lahingutes Narva all. Sai kaks korda haavata– ühel korral Kunda ranna lahingus, teist korda laskeharjutusel oma käsigranaadi plahvatusel. Ülendati 1919. a lõpus alamkapteniks. 1. septembril 1920 anti talle vahvuse eest II liigi 3. järgu Vabadusrist ja 40 000 marka. Jätkas teenistust 1. jalaväepolgus, lõpetas Sõjakooli rahuajaohvitseride kursused ja suunati 1923. a lõpus tagasi 1. jalaväerügementi (Narvas). 1925 viidi üle 1. diviisi staapi, kuid sama aasta septembris määrati uuesti 1. jalaväerügementi ja nimetati II pataljoni ülemaks, kuu aega hiljem aga III pataljoni ülemaks. 1926 ülendati Juhan Purga majoriks. 1927 viidi ta üle 7. jalaväerügementi Võrru ja määrati kompaniiülemaks, 1928 aga viidi üle 2. üksik-jalaväepataljoni Tartusse. Abiellus 1930 Tartus Marie Tomingaga. Seejärel teenis Võrus: 1931 nimetati 7. jalaväerügemendi II pataljoni ülema kohusetäitjaks ning 1933 viidi üle 8. üksik-jalaväepataljoni; 1934 aga määrati ta jälle Narvas asuvasse 1. jalaväerügementi, kus oli pataljoniülema kohusetäitjaks. 1929–1935 oli korduvalt sõjaringkonnakohtu ajutine liige. 1936 autasustati teda Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga. 1938. a oli 1. jalaväerügemendi II pataljoni ülem.
Pärast Eesti okupeerimist NSV Liidu poolt viidi üle Punaarmee 22. territoriaalsesse laskurkorpusesse, kus alates 9. septembrist 1940 oli 180. laskurdiviisi Tapal asunud 86. laskurpolgu nimekirjas, kuid juba samal päeval kustutati ohvitseride nimekirjast. Juhan Purga arreteeriti Tapal 21. septembril 1940, juurdlus lõpetati süütõendite puudumise tõttu. Sama aasta oktoobris määrati Sõjavägede Staabi koosseisu, kuid vabastati 1.detsembril tegevteenistusest koosseisude vähendamise tõttu.
1941. a organiseeris Tarvastus ja selle ümbruses Omakaitset ning juhtis 5. juulil 1941 lahingut Mustlas. Seejärel määrati ta Tarvastu-Mustla jaoskonna politseikomissariks. 1944. a veebruaris mobiliseeriti Saksa sõjaväkke ja määrati 3. piirikaitserügemendi I pataljoni ülemaks. Viktor Adamtau, kes teenis 3. piirikaitserügemendis sõjakirjasaatjana alates 1944. a augusti teisest poolest, kirjutas 31. augustil päevikusse:
„Esimene, keda me rüg. staabi juures nägime, oli haruldaselt muhe vanahärra– rügüli asetäitja, muidu I pat. ülem major Purga. Oma suuvärgi poolest tuntud kui kõige ropem eesti ohvitser, aga ta ei jäta siiski nende mahlakate väljendite peale vaatamata sugugi roppu muljet. Peale tervitust oli esmane asi, mis me temalt kuulsime:
„Kes see kuradi pasatski on mu kepi siit ära viinud. Ma panin ta enne siia ja nüüd enam ei ole!”
Viilup näitas talle peale seda, kui ta oli meid palunud oma punkri ees oleva laua ümber istet võtta, omi jooniseid. Temale meeldisid need väga, eriti käsitsi transpordi stseen paljajalu põlvili mudas. Ta jutles meiega hulga aega.”
Septembris 1944 ülendati Juhan Purga kolonelleitnandiks (Waffen-Obersturmbannführer).
Jäi Eestisse ja varjas end metsavennana Pärnumaa metsades.
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

mõned pildid üritusest
Manused
orig_29523863_VOeX.jpg
orig_29523859_A3I3.jpg
orig_29523857_ihgX.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

veel pilte
Manused
orig_29523865_bQ9q.jpg
orig_29523867_00Z5.jpg
orig_29523869_VTCQ.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

veel mõned
Manused
orig_29523875_RuYZ.jpg
orig_29523877_7Yyw.jpg
orig_29523879_B1Ha.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

veel mõned lisaks
Manused
orig_29523881_ApQf.jpg
orig_29523883_5Mwj.jpg
orig_29523885_mkUS.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

veel lisaks
Manused
orig_29523889_A61Y.jpg
orig_29523891_0P0f.jpg
orig_29523893_Of5m.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

veel lisaks
Manused
orig_29523895_rOxP.jpg
orig_29523897_bdgy.jpg
orig_29523899_6MDk.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

mõni veel
Manused
orig_29523903_O3Tr.jpg
orig_29523907_GcSb.jpg
orig_29523909_FGhG.jpg
pahkel73
Liige
Postitusi: 977
Liitunud: 17 Nov, 2008 17:29
Kontakt:

Re: lõpuks leiti ka JUHAN PURGA säilmed

Postitus Postitas pahkel73 »

ja veel
Manused
orig_29523913_57OH.jpg
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist