www.militaar.net
https://militaar.net/phpBB2/

Inimluude leiud
https://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=72&t=42148
1. leht 1-st

Autor:  Kriku [ 16 Juul, 2018 11:40 ]
Teema pealkiri:  Inimluude leiud

Varem pole Eesti ajakirjandus minu teada sellest probleemist kirjutanud: aeg-ajalt tekib inimluude leidude puhul rumal konkurents kriminalistide ja arheoloogide vahel: https://www.postimees.ee/4905783/pildid ... e-kalmistu

Nüüd siis vedasid kriminalistid tee-ehitusel paljandunud külakalmest osa luid enne minema, kui arheoloogidele teatati. Põgusalt on juttu ka mõnest varasemast juhtumist:
Tsiteeri:
Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre märkis, et juhuslike kolpade või luustike leidmine võib viidata nii arheoloogilisele leiule kui ka raskele isikuvastasele kuriteole, mis ei aegu mitte kunagi. «Meie ülesanne on veenduda, millega täpselt on tegemist,» lausus ta.

Tambre lisas, et praktika näitab, et isegi kogenud ametniku hinnang võib erineda ekspertiisi tulemusest sadade aastate võrra. «Eelmisel aastal oli näiteks juhtum, kui Eestis algselt 20-40 aasta vanuseks hinnatud kuuliauguga kolba täiendav ekspertiis välisriigis näitas, et tegu on 16.-17. sajandist pärit pealuuga, mida on tulistatud musketist,» sõnas Tambre.
Tsiteeri:
Lähiajaloost on aga mitu näidet, kus leitud luustike kohta infot saanud politseinikud leiu endaga kaasa viivad. Viimane ajakirjandusse jõudnud näide pärineb Lääne-Virumaalt Haljalast.

Nimelt leiti 2016. aasta sügisel laoplatsi laiendamistööde käigus säilmed, mis esialgu arvati kuuluvat kahele inimesele. Politsei saatis need kohtuekspertiisi instituuti, kus 2017. aasta alguses tuvastati, et tegu on hoopid seitsme inimese säilmetega.

Et luude päritolu ei õnnestunud tuvastada, andis politsei Haljala vallale loa säilmed maha matta. Valla sotsiaaltöötaja ja hauakaevaja peiede pidamiseni paraku ei jõudnud, sest enne jüudis vahele kaitsepolitsei. Nende hinnngul võis olla sõjakuriteo ohvritega.

Kohalike seaski levis kuuldus, et sealkandis, kus säilmed leiti, lasid NKVD-lased metsavendi maha. Sõjakuriteod on aegumatud ja Eestis tegeleb nende uurimisega kaitsepolitsei.
Lihtsalt peale vaadates on maa seest välja tulnud luude vanust raske hinnata, rohkem infot annavad matmisasendid ja kaasnevad leiud. Nendele ei pruugi politsei aga erilist tähelepanu pöörata.

Autor:  metsanurk [ 25 Juul, 2018 19:27 ]
Teema pealkiri:  Re: Inimluude leiud

Video

https://menu.err.ee/848758/tartu-maantee-ehituse-kaigus-leitud-matmispaik-tuli-arheoloogidele-ullatusena

Autor:  Kriku [ 26 Apr, 2019 11:09 ]
Teema pealkiri:  Re: Inimluude leiud

Tallinnas Ravi tn. haigla territooriumil taasavastati vene garnisoni kalmistu alates 18. sajandist: https://www.postimees.ee/6578151/haigla ... a-kalmistu

Pilt

Autor:  krizz [ 04 Okt, 2021 22:11 ]
Teema pealkiri:  Re: Inimluude leiud

Üks vähe varasem luude-relvade leid. Tea, kas see koht veel alles võiks olla? Eriti ei usu, sest sealkandis ehitustööd kõvasti tehtud...

"Roomasaare wäljal, Roomasaare küla lähedal, on kaunis suur küngas. Roomasaare kiwisilla ehitamiseks on liiwawedajad jäält liiwa wötnud. Liiwa mõttes on jäält palju inimese kontisid wälja tulnud, niisama ka manu riide ja saapa tükkisid, mõni «vanaaegne sõjariist jnd. Näib, ct selle künka alla manast sõjas langenud isikud on maetud. Iseäranis tähelpanemist tõmbawad künkas olewad inimeste kondid enese pääle oma suuruse ja kõwaduse poolest. Need on palju suuremad, kui praeguste inimeste omad. Lõualuudes on hambad alles täiesti terwed. Et nimetatud künkas surnuluid on leitud, pole siin küll pääafi. Pääasi on see, ct see koht aiaga mitte ümber piiratud ei ole ja surnuluud lahtiselt wedelewad. Esiteks haawab see kristlikku tundmist, kui surnukuudega nii ümber käiakse. Teiseks käiwad Roomasaare wäljal lehmad söömas. Lehmad on kontide järele maiad ja seega satub nii mõnigi kont lehmade suhu, keS siis karjasmaad mööda „piibud suuS patseeriwad." Et niisugune nähtus lehmade piima mitte armsamaks ei tee, on isecnesestgi mõista- Ka muid juhtumist surnukuudega tuleb ette. Nii korjanud keegi wäikene laps hulga hambaid säält kokku mänguasjaks. Ülemal tähendatud aSjaolckuid toklu wõtteS oleks tarwis, et liiwawõtminc tähendatud künkast ära kcelataks, et künkale aid ümber tehtaks ning et surnuluud liiwa alla maetaks."
Manus:
Saarlane.üleüldine politika ajaleht maa- ja linnarahvale, nr. 44, 28 juuni 1908.png
Saarlane.üleüldine politika ajaleht maa- ja linnarahvale, nr. 44, 28 juuni 1908.png [ 395.55 KB | Vaadatud 1421 korda ]

Autor:  Kriku [ 04 Okt, 2021 22:20 ]
Teema pealkiri:  Re: Inimluude leiud

Ju vist, aga kui "riide ja saapa tükkisid" välja tuli, siis ei saanud see väga vana matmispaik olla ka.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/