Norra nooled

Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Norra nooled

Postitus Postitas Kriku »

Norras sulasid liustikust 68 noolt välja, 700-6000+ aastat vanad, ja pronksiaegne suss: https://tekniikanmaailma.fi/kymmenia-mu ... IbfiWfQJdU

Pilt
See on väidetavalt 6100 a. vana noolevarre jupp.

Kadedaks teeb :?
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Norra nooled

Postitus Postitas Avatar »

Küll meil rabades-soodes ka nii mõndagi veel peidus. Tõsi pole nii lihtne, et jalutad aeg-ajalt huvipakkuvate liustike servad üle ja kaed, mis välja sulanud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Norra nooled

Postitus Postitas Kriku »

Rabaleide laekus kuni turbafreesi kasutuselevõtuni :(
Kasutaja avatar
krizz
Liige
Postitusi: 2069
Liitunud: 18 Mär, 2006 1:59
Asukoht: Eesti Kuningriik
Kontakt:

Re: Norra nooled

Postitus Postitas krizz »

Huvitav, kas turbapinnast kuidagi skännida ei annaks?
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
* Meie peaülesanne olgu peatada eestlaste väljasuremine. Ukrainlased ei sure välja ka siis, kui nad kotavad (enamasti venelastega asustatud) Ida-Ukraina ja Krimmi! *
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Norra nooled

Postitus Postitas Kriku »

Ei usu. Pealegi, kiviaja kohal oleks turvas hea mitu meetrit paks.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Norra nooled

Postitus Postitas Kriku »

Georadariga leiab pinnasekihtide erinevusi, mitte üksikuid leide. Väga hästi leiab ja on laialt kasutuses, rohkem küll vist ehitusarheoloogias. Olen muidu korra georadari uuringust osa võtnud Jägala linnusel ja sealkandis. Tõepoolest, mattunud künnikiht tuli auku kaevates igal pool välja, kus masin seda näitas.

Politsei on georadarit laipade otsimiseks kasutanud, aga edukas on see juhtudel, kui laibad on millegi sisse mähitud. Üks juhuslik artikkel sel teemal: https://theconversation.com/the-science ... dies-77803
Valdemar
Liige
Postitusi: 48
Liitunud: 28 Juul, 2020 19:54
Kontakt:

Re: Norra nooled

Postitus Postitas Valdemar »

Käisin tütrega sel kevadel Tudu Järvesoos matkaraja avamisel. Soo "taastamise" käigus on seal sookraavidele ekskavaatoriga turbast tammid ette tehtud ja ühe sellise tammi juures märkas tütar , et vihm on turbast mingi valge asja välja pesnud. Tekkis uudishimu, ukerdasin seal turbalödi sees ja kätte ma selle valge asja sain. Tegemist oli graniidist kiviga, ideaalselt sümmeetrilise kujuga. Kujult lapikovaal: pealtvaates ühtepidi 10cm, teistpidi 9cm. Paksus 5cm. Sobib kätte nagu valatult ja hästi sile, nagu lihvitud. Täpselt samasugust olen muuseumis näinud, seal oli selle all silt "Jahvekivi". Ühesõnaga kivi mida kasutati viljaterade purustamiseks enne kui käsikivid kasutusele tulid. Näitasin seda ühele avamisel kohal olnud ajaloolasele, kuid talle oli antud teema võõras.
Andsin kivi kohaliku kooli ajalooõpetaja kätte, et seda saaks tunnis näidata.
Kui sooleidudest veel kirjutada, siis 50-datel kui Luussaare raba peakraavi puhastati, tõstis kopp koos turbaga välja kasetohust märsi, milles oli kirves ja kaks haamrit. Kirvest ja ühte haamrit olen ise käes hoidnud. Kirvel oli peal Rootsi kolme krooni märk ja aastaarv 1707.
Kasutaja avatar
Vilks
Liige
Postitusi: 421
Liitunud: 23 Okt, 2013 18:34
Asukoht: Ida-Virumaa
Kontakt:

Re: Norra nooled

Postitus Postitas Vilks »

Eestis nagu pole liustikke, kust saaks miskit välja sulada. Nii, et tuleb ise neandertaallasi ja lumeinimest otsida.
Vilks pidi teispool Läti piiri hunt olema?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist