Vene-Ukraina sõda

Kõik käimasolevast sõjast
Vasta
mikks
Liige
Postitusi: 268
Liitunud: 26 Okt, 2011 11:33
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas mikks »

Kapten Trumm kirjutas:
Targutamine Harkivi ümber järab mulje, et sõjaajaloost on loetaud ainult neid peatükke, kus juttu vahvatest blitzkriigidest, ümberhaaramistest ja kotti võtmisest. Aga vahele on jäetud need "igavad" peatükid ja "igavad" lahingud, kus vastane sunniti taganema metoodilise ja järjepideva survega.

Harkiv on Ukraina suuruselt teine linn. Kõige suurem venekeelene linn. Ukrainale ülitähtis poliitiline, logistiline, majanduslik keskusm Sisuliselt Ida-Ukraina pealinn. Muuseas, Harkivist Belgorodi - Vene sõjamasina üks tähtsaimaid kui mitte kõige tähtsam tagala - ainult 80 km-i.


See jutt just ongi....targutamine.
Sõjaliselt ei ole Harkovi ruumi hoidmine kriitiline.
Venelased on Donbassis 8 aastat "rinnet hoidnud" ka ilma Harkovita.
Venelaste kriitilised eesmärgid on praegu Donbassi ja Luganski laiendamine, loodud Krimmi maismaaühenduse hoidmine ja kui õnnestub, siis Krimmi maismaaühenduse viimine Transnistria ja Odessani (viimase kriitilisust venelate ORBAT praegu küll ei kinnita).


Tead, niimoodi arutledes saab iga asja kohta öelda, et see pole kriiline. Ukrainlased võtavad Hersoni ära ja saab öelda: Dnepri läänekaldal toimuv pole oluline, kriitiline on ainult Dnepri idakallas. Võetakse Melitopol ja jälle: see pole oluline, kriitiline on ainult Donbas. Jne jne.

Sedamoodi on kogu arutlenud populaarne Vene kommentaator Juri Podoljak. Iga kord kui venelased kusagil natuke edenevad, siis on see ülioluline venelaste strateegiline võit ja tohutu stateegiline kaotus ukrainlaste. Ja kui venelased samast kohast taganevad, siis Podoljaki jutt muutub: see pole üldse oluline, see on plaani osa, see on strateegiliselt tähtsusetu.

Veelkord, Harkiv on Ukraina tähtsuselt teine linn. Otse Vene piiri ääres. Venelased ei lähe selle alt lihtsalt niisama ära kui ei ole head põhjust. Näiteks see, et kaotused on kuhjunud nii suureks, et Harkivi sidumine pole enam jätkusuutlik.

Ma ei arva, et Harkivi juures edenemine tähendaks otsest ja kiiret mõju. Donbassis toimuvale. Aga kaudselt ikka, kasvõi selle läbi, et ukrainlased saavad Harkivi juurest hakata vaikselt jõude liigutama mujale.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 35708
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Küsimus on, miks heas pealetungihoos ei liigu Donbassi rinne itta ja lõunarinne tagasi Krimmi poole? Vastata pole vaja, retooriline küsimus.

Harkivi juurest hakata vaikselt jõude liigutama mujale.


Sama toimub ka teisel pool rinnet ju. Või arvad, et UKR väed on seal vastased purustanud?
Sõjas ei saa olla mitu raskuspunkti. Ideaalis peaks olema üksainus. Selles seisnebki sõdimise ratsionaalsus ja selliste ilmingute ilmnemine ida pool tõotab pigem jama.
Viimati muutis Kapten Trumm, 12 Mai, 2022 11:46, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Küsimus on, miks heas pealetungihoos ei liigu Donbassi rinne itta
Sellepärast, et Donbassis on VF üritajaks pooleks. Ukraina kärpis ja kärbib servasid, mida VF Donbassis üritades hoida ei jõua. Seda nii Harkovi kui Hersoni kui Nikolajevi oblastites.

Ukrainal pole mitte mingit vajadust Donbassis laupkokkupõrget korraldada. Piisab täiesti, kui vene armee kulutab ennast seal rohkem kui UA.
mart2
Liige
Postitusi: 3675
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas mart2 »

Kas kellelgi Zalužnõi isiklikku meili-aadressi ei ole? Saadaks talle lingi foorumile, sest just siit saaks teada, mis plaanid ja vajadused venelastel täpselt on! Kui olukord muutub, siis ka siin paar tarka koheselt selgitavad, miks vene pool just nii tegi ja kuidas see õige on. Seda korduvalt!
Muidu ta rumalake arvab, et kõik toimuv ongi Ukraina armee võidukas tegevus, mitte aga tegelik venelaste salakaval plaan ... :wall:

Sorry, "taibude" enesekindlus ja geniaalsus viskas hetkeks üle. :oops:
Mina enda arvamused siiski markeerin "omana", mitte ei pane neid osapoolte pähe.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
sass2401
Liige
Postitusi: 250
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas sass2401 »

Harkivist Idas määrab palju Donetsi jõgi, mis on kohati järveks paisutatud (liiguta slider Transparency ca 25 % peale, tuleb aluskaart nähtavale). Kaartil on näha ka raudteid, hr Kriku, Rostov Doni ääres oli vist "kunztiline liialdus"?
https://soar.earth/maps/12526?pos=50.08 ... 45877%2C10
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas Kriku »

Üks vana kaart venelaste peamistest koondumisaladest:

Pilt
https://informnapalm.org/en/ukraine-int ... -military/

Need olid ikka põhjusega seal, kus need olid.
võhik
Liige
Postitusi: 990
Liitunud: 09 Mai, 2014 19:13
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas võhik »

Pisike paari päeva tagune uudis selle kohta, et Läti relvajõududel (OK - läti vabatahtlike rühmal) on nüüd esimene tank T-72B. Uhke pilt Läti lipuga.

https://twitter.com/Arslon_Xudosi/statu ... 5328998401
laikar
Liige
Postitusi: 1007
Liitunud: 28 Apr, 2014 9:48
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas laikar »

Veel üks, praegu telegramis levitatav kaart, vene tel.abon. arvu kohta. Ok lihtkirsal vene tel.nr pole, aga midagi see ikkagi näitab.
Manused
IMG_20220512_130740_928.jpg
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5194
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas oleeg »

Venemaa tõmbab oma väed Harkovi oblastist välja ja saadab need Izyumi – Briti luure
Täna 12.19

Venemaa tõmbab oma armee Harkivi piirkonnast välja pärast mitmeid Ukraina relvajõududelt saadud lüüasaamisi ja saadab selle oletatavasti Izyumi. Sellest teatas 12. mail Twitteris Briti kaitseministeeriumi pressiteenistus, viidates Briti luureandmetele.
"Ukraina väed jätkavad vasturünnakuid Harkivist põhja pool, vallutades tagasi mitmeid linnu ja külasid Venemaa piiri poole. Venemaa operatsioonide prioriteet Donbassis on muutnud Harkivi oblastis paiknevad üksused haavatavaks mobiilsete ja kõrgelt motiveeritud Ukraina vasturünnakujõudude suhtes," seisab avalduses.

Briti luure andmetel plaanib Vene Föderatsioon oma sõjaväeosad ümber korraldada ja täiendada.

Samuti teatatakse, et pärast tugevdamist Harkivi piirkonnast välja viidud väed paigutatakse tõenäoliselt Severski Donetsi jõe idakaldale, moodustades blokeeriva väe, et kaitsta Vene armee läänetibe ja operatsioonide peamisi varustusteid Izyumi piirkonnas.

"Vene vägede väljaviimine Harkivi oblastist on vaikiv tunnistamine Venemaa suutmatusest vallutada Ukraina võtmetähtsusega linnu, kus elanikelt oodati piiratud vastupanu," ütlevad Briti luureagentuurid.

Kontekst:
Sissetungijad püüdsid Harkovit suuremahulise invasiooni esimestel nädalatel vallutada, kuid see ebaõnnestus. Seejärel tõrjusid Ukraina relvajõud Venemaa väed Ukraina piirkonnakeskusest tagasi ja vabastasid osa sissetungijate poolt vallutatud piirkonna asulaid.

5. mail teatas Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi, et Ukraina relvajõud on alustanud vastupealetungivaid tegevusi Harkivi ja Izyumi suunal.

11. mail teatas Ukraina relvajõudude peastaap, et sissetungijad Harkivi oblastis on asunud kaitsele.

https://gordonua.com/news/war/rossiya-p ... 08551.html

Maakeelde tõlgituna:
- vastane haaras initsiatiivi ja püüdis Harkovit hõivata
- kaitsjad suutsid edukate viivituslahingute tulemusel vastase peatada
- aktiivse kaitsega suutsid kaitsjad purustada vastase jõud ja murda vastase initsiatiiv
- kaitsjad suutsid haarata initsiatiivi ja vastase Harkovi juurest eemale tõrjuda.

Näib lihtne, kuid teostada äärmiselt keeruline.
Need, kes kahtlevad minu maakeelde tõlgendatud sõnumis, soovitan veelkord lugeda:

Venemaa tõmbas oluliste kaotuste tõttu välja ühe brigaadi üksused Harkivi oblastist
TEISIPÄEV, 10. MAI 2022 19:15
Märkimisväärsete kaotuste tõttu Harkivi oblasti territooriumil viis Vene Föderatsiooni sõjaväejuhatus osa sõjaväest Belgorodi oblastisse taastamiseks. ...

https://www.rbc.ua/rus/news/rossiya-zna ... 99340.html

Niisama ei viida lahingutsoonist üksusi välja. Tõenäoliselt oli võimekus langenud 30% lähedale...

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5194
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas oleeg »

Venemaa muudab Ukrainas taktikat, valmistutakse "hiilivaks" okupatsiooniks: siseministeerium teatas tähtajad
Vene väed on ummikus, neil pole jõudu ega kavatsust edasi liikuda.
Eile 17:58

Olukord rindel muutub lääne relvade tarnimisel ja Venemaa hakkab juba valmistuma hiilivaks okupatsiooniks. Seda arvamust avaldas Kanal 24 eetris siseministri nõunik Viktor Andrusiv.
Tema sõnul on Vene väed Hersoni oblasti piiril kinni, neil pole jõudu ega kavatsust edasi liikuda. Samal ajal ähvardavad Ukraina relvajõud Harkovist põhja pool okupantide tagala ära lõigata, mistõttu vaenlane tõmbab väed tagasi, et vasturünnak ära hoida.

Victor Andrusiv märkis, et venelased on juba rakendanud kõike, mis oli, ega saavutanud eriti käegakatsutavaid tulemusi. Edasiliikumine toimub asulate kustutamise hinnaga maa pealt, kui meie sõduritel pole end kusagilt kaitsta. Füüsiliselt ei saa nad pikka aega niimoodi võidelda, sest sissetungijad peavad taktikat muutma.
Siseministeerium eeldab, et nädala või 10 päeva pärast muudavad Vene väed taktikat: "Ma nimetan seda hiilivaks okupatsiooniks". Nad lõpetavad rünnaku kogu rindel ja keskenduvad väga aeglaselt igale konkreetsele punktile."

https://info.politeka.net/375335-rf-izm ... um=desktop

Millegipärast saavad Ukrainas inimesed asjadest aru hoopis teisiti kui meil siin foorumis mõned... Peaks vist need arvajad Ukrainale appi saatma - lõppeks ehk sõda kiiremini?

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
nimetu
Liige
Postitusi: 7253
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas nimetu »

Niisama ei viida lahingutsoonist üksusi välja. Tõenäoliselt oli võimekus langenud 30% lähedale...

Seda naljakam on jutt, et nad saadetakse Izyumi alla. Et põhimõtteliselt vihma käest räästa alla. Täpselt sama nagu siis kui räägiti vägede ümberpaigutamisest Kiievi alt idarindele.
sass2401
Liige
Postitusi: 250
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas sass2401 »

Ära unusta, et see jamps Ukrainas on rohkem poliitiline, kui sõjaline üritus.
Gerassimov ja mingi tankivägede pealik võeti maha- kas see on siit läbi jooksnud?
Viimati muutis sass2401, 12 Mai, 2022 12:49, muudetud 1 kord kokku.
mikks
Liige
Postitusi: 268
Liitunud: 26 Okt, 2011 11:33
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas mikks »

Kapten Trumm kirjutas:Küsimus on, miks heas pealetungihoos ei liigu Donbassi rinne itta ja lõunarinne tagasi Krimmi poole? Vastata pole vaja, retooriline küsimus.

Harkivi juurest hakata vaikselt jõude liigutama mujale.


Sama toimub ka teisel pool rinnet ju. Või arvad, et UKR väed on seal vastased purustanud?
Sõjas ei saa olla mitu raskuspunkti. Ideaalis peaks olema üksainus. Selles seisnebki sõdimise ratsionaalsus ja selliste ilmingute ilmnemine ida pool tõotab pigem jama.


Otse Harkivist Izjumi on 124 km. Harkivist aga Izjumi läbi Venemaa ja läbi Vene kontrollitud alade on tsipa üle 300 km-i. Ma ei viitsi praegu üles otsida, aga kui Vene väed Kiievi, Tshernigivi jne alt taganesid, siis üks USA kindral seletas, et kui pealispindsel vaatlusel on mõlemad samas seisus - mõlemad saavad vägesid itta liigutada - siis soosib see pigem ukrainlasi, sest nende liikumis- ja varustusteed ning logistika muutub mugavamaks ja lühemaks.

Et sa ei hakkaks tähte närima, siis ma ei ütlegi et Harkivi ümbruse vabastamine on mingi mega-über tähtsusega võit ukrainlaste jaoks. Aga natuke ikka. Ma ei ole ekspert, targemad võivad vastu vaielda, aga ühel hetkel kui sõda peaks pikemaks venima, on oluline ka see kui kaugel sõjatsoonist on sinu nö turvaline ja "arenenud" tagala. Sõdureid on vaja ju roteerida, ühel hetkel peavad sõdurid puhkama, neid on vaja ravitseda, ümberrelvastada, õpetada ja sada muud pisiasja. Harkiv on suur arenenud linn Donbassi lähedal, kus selleks kõik võimalused olemas.

Kindlasti on oluline ka tsiviilpool. Et pikalt sõdida on vaja et ettevõtted töötaksid, inimesed käiksid tööl, maksaksid makse, küpsetaksid leiba ja nii edasi. Kui sa oma suuruselt teise linna suudad muuta suht-koht turvaliseks, siis on see ukrainlaste jaoks mitmes mõttes kasulik, nii sõjalises kui muus.

Natuke laiem vaade ka. Olin 2014 Moskvas Lavrovi pressikonverentsil, kus mingid Jaapani ajakirjanikud küsisid Kuriilide kohta. Lavrov vastas, mitte tema täpsed sõnad, aga mõte oli 100% klaar: ei loe mittemingisugused läbirääkimised, lepingud või rahvusvaheline õigus, loeb ainult see kuskohas on meie (sõdurite) saapad maas.

Ukrainaga, ma arvan on sama, iga meeter ja kilomeeter on ukrainlaste jaoks tähtis, aga suuruselt teise linna ümber eriti tähtis. Mis iganes hetkel või mis iganes põhjusel peaks ühel hetkel hakkama mingid sisulised läbirääkimised, siis ukrainlased vajavad neid meetreid ja kilomeetreid rohkem kui venelased.

---

Donbassis ei liigu rinne itta ja lõunarinne tagasi Krimmi sellepärast, et seal on jõud märksa pariteetsemad. Keegi siin foorumis ei räägi ju sellest, et Ukrainal oleks mingis supersõjavägi. Isegi kui me täpselt ei näe Ukraina relvajõudude sisse, et mis probleemid ja vajakajäämised seal on (sõdurite puudus, varustuse puudus, raskerelvastuse puudus, väljaõppe puudus), siis seda et Ukraina ei suuda (veel) teha suuri rünnakuid, läbimurdeid ja pealetunge, on kõigile selge. Aga ma ei näe mingit põhjust pisendada Ukraina edu Harkivi ümbruses. Ei väsi rõhutamast, see on Ukraina suuruselt teine linn, Ida-Ukraina pealinn.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5194
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas oleeg »

sass2401 kirjutas:Ära unusta, et see jamps Ukrainas on rohkem poliitiline, kui sõjaline üritus.
Gerassimov ja mingi tankivägede pealik võeti maha- kas see on siit läbi jooksnud?


:scratch:
Kui aus olla, siis kuulasin info ära, salvesasin ja unustasin siia lisada.
G. võeti maha, kuid täidab justkui mingi perioodi ülesandeid kuni järgmine asjad üle võtab. Tankist võeti maha ja sai süüdistuse... riigireetmises !

terv
o

Viide ka: https://twitter.com/mdmitri91/status/15 ... 6327289860

Postitatud ka ülevaadetesse?

Kriku
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
mart2
Liige
Postitusi: 3675
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda

Postitus Postitas mart2 »

nimetu kirjutas:
Niisama ei viida lahingutsoonist üksusi välja. Tõenäoliselt oli võimekus langenud 30% lähedale...
Seda naljakam on jutt, et nad saadetakse Izyumi alla. Et põhimõtteliselt vihma käest räästa alla. Täpselt sama nagu siis kui räägiti vägede ümberpaigutamisest Kiievi alt idarindele.
Asi ei ole tegelikult keeruline - 0,5+0,5=1!
Üks rapitud BTG Harkovi juurest ja teine Izjumis annab kokku ~1 võitlusvõimelise BTG Izjumis, kus neid vägesid rohkem vaja.
Jällegi - tehnika ja inimjõu mass on hetkel oluline, sest kui muidu on 50:50, siis kiirema ümberkorralduse ja liitmisega 60:40, mõnes punktis ehk isegi 70:30.

Venemaa (ennem NLiit) sõjaline koolkond on alati rakendanud matemaatikat ja vähem psühholoogiat.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Madis Reivik, velts21 ja 29 külalist