Natuke isiklikku...

Kõik sõjaväe posti puutuv. Välipostinumbrid seotult väeosadega. Vene sõjaväeosade numbrid seotult reaalsete väeosadega. Kirjad sõjaväest ja sõjast. Kõik, mis militaarse kirjavahetusega on seotud...
Vasta
Vaido
Liige
Postitusi: 71
Liitunud: 10 Nov, 2004 20:27
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Natuke isiklikku...

Postitus Postitas Vaido »

Kirjutatud ja saadetud filateelialisti aprillis 2003...

Soovides paremini lähiajalugu meelde tuletada sorisin paar tundi oma (ehk enda tehtud:-) vanade fotode pakkides... nagu tavaliselt sellistel puhkudel ikka juhtub, siis neid, mida algselt otsisin, ei leidnud, aga igasugu muud huvitavat jäi silma küll...

Kunagi ammu oli vist ka listis juttu eestlastest ja postist nõukogude armees...
Siin on näha üks postkast ja eestlasest postiljon (Allan Nurk, Paide) Köningsbergis (Kaliningrad), Pervomaiski linnaku (1.tankidiviis) sidepataljoni postkasti ees 1985 aasta suvel...
http://imagehost.auctionwatch.com/bin/i ... _45955.jpg

Päris huvitavad ja täpsed juhised on seina pealt siiani loetavad... ilma vastava tsitaadita Leninilt ei saanud isegi kirju saata... ühe foto peal on näha ka kirja saatja:-)
http://imagehost.auctionwatch.com/bin/i ... 45955V.jpg
http://imagehost.auctionwatch.com/bin/i ... 45955A.jpg

Kui kirjad olid sealt postkastist kokku korjatud, siis asus postiljon teele...
http://imagehost.auctionwatch.com/bin/i ... n_teel.jpg
Postikotiks oli tegelt kõige tavalisem sõduri seljakott... Kuigi mingite määrustike järgi oleks ta vist pidanud iga kord paraadmundris postis käima, siis minu mäletamist mööda polnud see siiski päris nii...

Nagu enamus maju (meie mõistes:-) selles piirkonnas (teisel pool linnakut oli ka "Hiinalinna" tüüpi asustus), oli ka kohalik postkontor vanas preisiaegses majas... mis küll vist üksiku erandina oli mingisugust remonti või uut värvi saanud pärast eelmiste elanike lahkumist 40 aastat tagasi... ühest aknast on välja toodud korsten, mis kindlasti oli nõukogudeaegne "juurdeehitus"...
Oma eriala (relee- ja kaabelside, meie hooldada ja vastutada oli side Mamonovo ja Kornevo tankipolkudega, jne.) tõttu viibisin 2/3 teenistusajast väljaspool väeosa ja ringi liikudes torkas üsna teravalt silma, et suurem enamus säilinud majadest igal pool polnud praktiliselt mingit remonti näinud nõukogude ajal... suurem enamus varemetest oli selleks ajaks (1984-5) küll juba likvideeritud vähemalt Kaliningradis...

Õppuste ajal või kusagil "välitöödel" viibides sai ilma margita kirju saadetud ka ilma vastava templita ja kõik jõudsid probleemideta (lisamaksuta:-) kohale... üks lätlasest sõber saatis mulle veel aasta hiljem kodust kogu aeg samal moel kirju... ka sõjaväkke saadetud kirjad olid tasuta, kuigi enamasti ei teinud keegi sellest mingit numbrit, kas oli margiga ümbrik/tervikasi või mitte...

http://imagehost.auctionwatch.com/bin/i ... _9side.jpg
http://imagehost.auctionwatch.com/bin/i ... _Allan.jpg

Kirjad tõi postiljon väeosasse ja samuti pakkide-rahakaartide teated... viimaste puhul oli muidugi legaalne alus linnaloa taotlemiseks (kui just miskipärast "mustas nimekirjas " polnud:-), et neile ise postkontorisse järgi minna, aga enamasti oli lihtsam ja kindlam teha postiljonile volitus... eriti kui teadsid, et pakis võib midagi keelatut olla:-)... Sealkandis liikus tol ajal sõjaväepatrulle mitmeid kordi rohkem ringi kui siin praegu politseinikke... "Vana Tallinn" oli kõva valuuta igal tasandil (nagu ka Armeenia konjak:-), nii et kui seda millegi muu olulisema jaoks vaja ei läinud, siis sai selle vastu ühe "vaba nädalavahetuse" või paar pühapäevast linnaluba ikka...

Miskipärast eestikeelseid ajalehti sõjaväeosa aadressil ei saanud tellida (või tekkis sellest mingeid omapäraseid probleeme "saksakeelsete" ajalehtede pärast), nii et Sirp, Noorte Hääl ja Loomingu Raamatukogu (mingi aeg ka Spordileht) käisid mul sõbra aadressil linna, kust ma siis paar korda kuus nad kokku korjasin... Edasit ei saanud "väljamaale" tellida nagunii, nii et need tulid eraldi panderollides ema käest otse... kokku oli sidepataljonis enamus ajast 10-20 eestlast, nii et paljud teised maakonnalehed sai väeosa raamatukogus (mida haldas seesama postiljon:-) ka varem või hiljem läbi loetud... arvatavasti oli see raamatukogu paremini varustatud eestikeelse aja/kirjandusega, kui nii mõnigi Eesti küla- ehk kooliraamatukogu...

Pikka aega ma kasutasin ise saatja aadressina Köningsebergi... seniks kuni üks mu kallis klassiõde pahaaimamtult ka täpselt samasugusel aadressil kirja tagasi saatis... Kiri tuli kenasti kohale ja sain selle peale mõningast sõimu ja poliitpropagandistlikku loengut politruki käest isegi kätte ilma tõsisemate tagajärgedeta... kui mitte arvestada seda, et lubatud puhkus lükkus määramatusse ja lubati komsomolist välja heita...

Kusagil on mul alles ka kõik need ümbrikud-kirjad, mis ma ise sain ja koju saatsin, aga neist kunagi edaspidi... mingitel erinevatel ja suht arusaamatutel põhjustel (vähemalt minu jaoks) keelati nõukogude armees kirju alles hoida... nii et endale saadetud kirjade-ümbrike säilitamine oli omaette ooper (eriti õppeväosades)... mingi aja tagant sai neid pakiga koju saadetud, kui hunnik liiga suureks läks... kuigi mingit otsest viidet määrustikus ega kirjalikke instruktsioone ma ei kohanud hiljem ka roodu vanemana...

Vaido
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Königsberg

Postitus Postitas istorik »

Teenisin samuti Kaliningradis- Königsbergis aastatel 1990- 1991. Ja tõsi ta on, et kirja ümbrikutel kasutasin ka mina linna nimetusena Königsberg. Ei mäleta, et mingit erilist jama sellest oleks tekkinud? Küll aga rõhutati, et oblast peab olema kindlasti Kaliningradi!
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

See sidejaoskond tuleb tuttav etta jah,oli vist suhteliselt ligidal -artereliskii polk - kus enamik olid padutsurkad,sealt sai isegi koju helistada aga pidid hiidkaua passima enne kui operaator numbri valis ja sind kabiini lasti
Ivar Kalev
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 13 Aug, 2009 23:25
Kontakt:

Postitus Postitas Ivar Kalev »

Kusjuures sellest postkontorist mul õnnestus teiselt korruselt läbi akna välja hüpates edukas põgenemine patrulli eest.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist