"Piiteri õhukaitsest" = 6. üksik õhukaitsearmee

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

Lepime kokku, et ma üritan siin mälumängu mängides ja killukesi kokku korjates tervikpilti kokku panna. Olen katsunud leida ka venekeelsetest allikatest viiteid allüksuste dislokatsioonile. See on hullem, kui puzzle. Minu teenistusest selles brigaadis on ka üksjagu aega mööda läinud ning uus inf on ebavajaliku vana info kustutanud. Asjale ei tule kasuks ka see, et vanasti oli kombeks nimetada divisjone sageli mitte nende tegeliku täpse asukoha järgi, vaid selle asustatud punkti nimega, kuhu postkontorisse tuli nende tsiviilpost. Sellel teemal ma siin mõni aeg tagasi väitlesin ka Leemetiga.

207. зрбр (в/ч 96420) dislokatsiooni uus ja parandatud variant:

1. zrdn ("Akrida"?) S-?
2. zrdn ("Krokodil") S-200 – Tapa lähedal Lehtsel (группa дивизионов)
3. zrdn ?
4. zrdn ("Vinilovõi") S-75 – Sonda
5. zrdn ("Balnik") S-75 – Rakvere lähedal Tõrremäel
6. zrdn ("Galife") S-75 – Kahala
7. zrdn ?
8. zrdn ("Detektor") S-125 – Kunda lähistel Viru-Nigulas
9. zrdn ("Zažimka") S-125 – Vihula
10. zrdn ?
11. zrdn ?
12. zrdn ("?") S-125 – Neeme (Ihasalu)
siis divisjonid, mille järjekorranumber ja pozõvnoi ei ole hetkel tuvastatavad:
zrdn Võsu ligidal Lahe külas S-125
zrdn Püssi (Kiviõli) S-125?
zrdn Kolga Aablas (Juminda?) S-125.
zrdn Kuusalu (Kuusalu ja Kahala vahel) S-75
zrdn Kadrina
zrdn Toila/Voka?
zrdn Saka? (Kohtla)
nende kahe viimase kohta on viited EV määruses Nõuk Armee maavalduste ülevõtmise seaduses Tiit Vähi allkirjaga 1995.a.

1 tdn ("?") S-200 - Lehtse
3 tdn ("Modnik"?) S-75 – Ambla
2 tdn ("?") S-125 – Ambla

Koigi – komandopunkt kuni 1980; edaspidi Rakvere
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Panen siis oma versiooni antud divisjonist andmed võetud raamatust "Võõrväed Eestis 20 sajandi lõpukümnendeil".Autoriteks Jüri Pärn Margus Hergauk,Mati Õun.Ei garanteeri muidugi,et raamatus avaldatu 100% õiged.
207. зрбр (в/ч 96420) dislokatsiooni uus ja parandatud variant:

1. zrdn ("Akrida"?) S-200 - Tapa lähedal Lehtse (Tõõrakõrve)
2. zrdn ("Krokodil") S-200 – Tapa lähedal Lehtsel (группa дивизионов)
3. zrdn S-200 - Tapa lähedal Lehtsel
4. zrdn ("Vinilovõi") S-75 – Sonda (Kiviõli)
5. zrdn ("Balnik") S-75 – Rakvere lähedal Tõrremäe (Päide)
6. zrdn ("Galife") S-75 – Kahala (Kupu)
7. zrdn S-125 -Lüganuse
8. zrdn ("Detektor") S-125 – Kunda lähistel Viru-Nigulas (Kutsala)
9. zrdn ("Zažimka") S-125 – Vihula (Noonu või Ilpalu)
10. zrdn ? S-125 - Lahe
11. zrdn ? S-125-Juminda
12. zrdn ("?") S-125 – Neeme (Ihasalu)

1 tdn ("?") S-200 - Lehtse
3 tdn ("Modnik"?) S-75 – Kuru
2 tdn ("?") S-125 – Udriku (Imastu)

Raamatu andmetel Tapa – komandopunkt kuni 1979 a kevad; edaspidi Rakvere
varukomandopunkt ? Reinevere
Need divisjonid allusid 204.? kaardiväe seniitraketibrigaadile
11.zrdn? Voka?
12.zrdn Saka?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

paharet kirjutas: Need divisjonid allusid 204.? kaardiväe seniitraketibrigaadile
11.zrdn? Voka?
12.zrdn Saka?
Niipalju kui mina tean, allusid kõik kolm seniitbrigaadi (94. Keila-Joal, 207. Rakveres, 210. Saaremaal Kingissepas ning 898. seniitraketipolk Valgas) 14. PVO diviisile Tallinnas (staap Juhkentali kasarmutes, komandopunkt Pääsküla rabas). Rohkem ENSV-s seniitraketibrigaade polnud. Seega on müstilise 204. brigaadi olemasolu pisut kahtlane. Ma pigem oletaks, et äkki on tegemist 207. brigaadi allüksuste varupositsioonidega.

207. brigaadi staap oli kuni 1979.a kevadeni Tapal, siis koliti Rakverre. Samal ajal oli brigaadi komandopunkt oli Koigil Kadrina lähistel (olen seal isegi käinud). 1980 alustati uue komandopunkti ehitamist Rakverre (tegin ka ise sellel ehitusel oma dembliakordi), millal see täpselt valmis, ei oskagi öelda. Ilmselt 1981.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

just plain mean kirjutas:
paharet kirjutas: Need divisjonid allusid 204.? kaardiväe seniitraketibrigaadile
11.zrdn? Voka?
12.zrdn Saka?
Niipalju kui mina tean, allusid kõik kolm seniitbrigaadi (94. Keila-Joal, 207. Rakveres, 210. Saaremaal Kingissepas ning 898. seniitraketipolk Valgas) 14. PVO diviisile Tallinnas (staap Juhkentali kasarmutes, komandopunkt Pääsküla rabas). Rohkem ENSV-s seniitraketibrigaade polnud. Seega on müstilise 204. brigaadi olemasolu pisut kahtlane. Ma pigem oletaks, et äkki on tegemist 207. brigaadi allüksuste varupositsioonidega.
204.brigaad allus Leningradi oblastis asunud 54.õhukaitsekorpusele brigaadi juhtkond asus Kingissepa linna lähedal Kjorstovos.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

ikkagi jään umbusklikuks... Leningradi sõjaväeringkonna väeosad Pribaltika sõjaväeringkonna territooriumil? Olin suhteliselt lähedal salajastele paberitele ning ei kuulnud kordagi, et Kohtla Järve kandis oleks veel mõni teine seniitbrigaad tegutsenud peale meie oma. Pealegi - Matthias Rusti ülelennu puhul rapiti kõvasti just 14 diviisi ja 207. brigaadi juhtkonda, sest kusagilt Kiviõli - Kohtla Järve juurest tema Cessna nõukogude õhuruumi sisenes.

Tiit Vähi aegses Vabariigi valitsuse määruses räägitakse küll nende positsioonidega seoses väeosast в/ч 96423 (vt http://riigiteataja.ee/ert/ert.jsp?link ... d=12867134), ent kui hakkata seda numbrit googeldama, ei leia kummalisel kombel absoluutselt midagi. Asja uuritakse
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 737
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Postitus Postitas wolfgang »

Jepp. Olla üle mu vanaema maja lennand, Aidu-Liival. Jutt oli selline, et kõigepelt tuli mingi väike imelik kökats aeglaselt ja veits aja pärast mõned suured sõjalennukid julma kisa ja kiirusega. Umbes 3 kilti tollest Lüganuse baasist lõunas. Või ütleme edela ja lõuna vahel.
Omast arust ma leidsin Google Earthist Lüganuse baasi üles - 59kraadi 22 minti 28,20 sekki N ja 27kraadi 03minti 43,13sekki E. Mingi ring ja platsid metsatukas.
Sonda baasi kohal kaevandatakse pruuni kulda. Maapealt pühitud absoluutselt.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

just plain mean kirjutas:ikkagi jään umbusklikuks... Leningradi sõjaväeringkonna väeosad Pribaltika sõjaväeringkonna territooriumil? Olin suhteliselt lähedal salajastele paberitele ning ei kuulnud kordagi, et Kohtla Järve kandis oleks veel mõni teine seniitbrigaad tegutsenud peale meie oma. Pealegi - Matthias Rusti ülelennu puhul rapiti kõvasti just 14 diviisi ja 207. brigaadi juhtkonda, sest kusagilt Kiviõli - Kohtla Järve juurest tema Cessna nõukogude õhuruumi sisenes.

Tiit Vähi aegses Vabariigi valitsuse määruses räägitakse küll nende positsioonidega seoses väeosast в/ч 96423 (vt http://riigiteataja.ee/ert/ert.jsp?link ... d=12867134), ent kui hakkata seda numbrit googeldama, ei leia kummalisel kombel absoluutselt midagi. Asja uuritakse

Õhukaitse oli oma väeosadega eraldi süsteem ja ei allunud sõjaväeringkondadele 6.õhukaitsearmee asus mitme sõjaväeringkonna territooriumil.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

Rusti juhtumi kohta selgitus asjaga kursis olevatelt endistelt vene ohvitseridelt:
http://14dpvo.ucoz.ru/forum/2-19-1
Viimati muutis just plain mean, 02 Sept, 2009 9:25, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

Tõepoolest, just leidsin viite:

Дивизион С-125(М3?) Вока -- в/ч 96423-Л, позывной "Каурий". Создан 1968-69, подчинялся 204 гв. зрбр (г. Кингисепп/Ямбург, п. Керстово). Еще такие же были в Сака и Утриа.

Ja ometi teadsin omal ajal 8. osakonna ülema jutust, et meie brigaadil pole 6. armeega miskit pistmist...
alax
Liige
Postitusi: 1503
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Aastatel 1978-1986 allus 14. õhukaitse diviis Balti sõjaväeringkonnale. See oli eksperiment, taheti USA eeskujul sisse viia nn. suunad. Et oleks maksimaalselt allutatud ühe piirkonna väed ühtsele juhtimisele. Üldiselt asi vist ei õnnestunud ja 1986a. taastati endine olukord. Aga Rusti jama tuli ikkagi peale. Kas see oli juhus, et Rust sisenes N.Liitu just 14.diviisi ja 54. õhukaitsekorpuse vahelise vastutusala piiril. Kuna esimesena registreeris Rusti ülelennu 14. diviisi allüksused, siis ei õnnestunud seda 54.korpuse süüks ajada.
54. korpuse 204. seniitraketibrigaadi alluvuses oli Eestis Saka, voka, Utria S-125 divisjonid. Lisaks üle Narva jõe Riigiküla vastas veel üks raketidivisjon
Jõhvi juures oli veel lokaatoriväeosa, mis allus 54. korpusele
alax
Liige
Postitusi: 1503
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

1978 aastast võeti 14. diviisilt ära lennuvägi, millest moodustati ringkonna alluvusega 27. hävituslennuväediviis. Selle diviisi staap
asus Tallinna vanalinnas, nn. Okasroosikese lossis.
14. diviisile anti juurde seniitraketiväge ja raadiotehnikaväge. Aga milliseid, seda ei tea ega uurinud.

See üleminek sõjaväeringkonna alluvusse põhjustas omajagu segadust. Just igasuguste varustusküsimuste lahendamisel. PVO kaudu ei antud enam, et küsige Balti Sõjaväeringkonnast. Need ohvitserid, kellega suhtlesin, olid masendatud minekust punaste pagunite võimu alla.
Aivo
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 14 Mär, 2005 21:54
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Aivo »

Ka Muraste kõrge kalda peal, kus praegu Pankranniku elurajoon on, olevat raketibaas olnud?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

Jah, seal oli üks 94 seniitraketibrigaadi divisjon S-125 rakettidega. Täpsemalt - 12зрдн в/ч 56178-С "Балочный"
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

just plain mean kirjutas: 207. brigaadi staap oli kuni 1979.a kevadeni Tapal, siis koliti Rakverre. Samal ajal oli brigaadi komandopunkt oli Koigil Kadrina lähistel (olen seal isegi käinud). 1980 alustati uue komandopunkti ehitamist Rakverre (tegin ka ise sellel ehitusel oma dembliakordi), millal see täpselt valmis, ei oskagi öelda. Ilmselt 1981.
Kus see Koigi asus, oskad anda koordinaadid? Äkki pidasid silmas kohta, mis asus Karkuse mõisa ja Reinevere küla vahel, Tapalt 6 km lõunas -- http://www.wikimapia.org/#lat=59.189295 ... =0&m=b&v=8?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

Tundub olevat seesama koht...
Kuigi, ausalt öeldes - millegipärast mulle toona tundus, et see KP asus hoopis Kadrina kandis.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist