Faleristikaga tegelejate abivahendid, trikid ja nõuanded

Märgid, medalid, ordenid, embleemid, mis tahes muud märgid, mis Sinu vormile ei teki iseenesest... Nendega seonduvad dokumendid. Muud sõjaväeteenistuse ja lahinguautasud.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Faleristikaga tegelejate abivahendid, trikid ja nõuanded

Postitus Postitas Noor »

Tere kõik,

Siia teema alla võiks postitada abivahendeid, mida kogujad siin kasutavad. Ehk algajad, nagu mina, saaksid siit midagi uut õppida ning foorumlased kasuliku teavet leida spetsiifilisemate asjade osas.




Alustaksin enda kogu hoiustamise vahenditega.

Asjade laual hoidmiseks kasutan ma eraldi “hiire matti”, et vältida autasude kriipimist liigutamisel-uurimisel. Sellelt eraldi pilti siia panema ei hakka.

Üritustele, vms kaasa võtmiseks kasutan harilike plastik taskuid. Nendega on kindlasti kõik tuttavad. Minu teada pakk (20tk.) peaks maksa ca. 2-3 eurot.

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Autasusid hoian “Riker Mount” karpides, millel on pehme sisu, nõelteka kinnituv pleksist kaas. Sisse muretsesin riidepoest ise rohelise riide. Võimalik tellida neid kõikvõimalikes suurustes.

http://www.rikermounts.net/catalog.cgi?dct=on&tt=2112

Siin minu 1870-1939 Belgia autasud selles karbis

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Järgnevalt nö tööriistad

Esiteks luup, millega on vahest hea väiksemaid detaile vaadata, valmistaja tähiseid või siis kulunud graveeringuid. Ise eelistan valgustusega luupi (kuna elamine on suht hämar).

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Vahest on vaja autasusid kaaluda, et võrrelda andmeid originaalsuse kindlaks tegemiseks, jne. Selleks väikene digitaalne kaal on suurepärane abivahend.

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Nihik on hea autasude mõõtmiseks. Vahest täpne tulemus aitab paremini kindlaks teha autasu klassi, originaalsust või valmistamise perioodi.

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

UV lamp on hea abivahend võltsingute esmaseks tuvastamiseks. Eriti hea just lindiliistude kogujatele. Samas tegemist ei ole 100% kindla indikaatoriga!
Peale sõda hakati riides kasutama rohkem sünteesi ja keemiat, mis ultravioletvalguses harilikult helendub. Seepärast on hea kontrollida näiteks lindiliiste/autasuliiste selle lambiga. Juhul, kui mõni lint või niit helendub tuleks olla ettevaatlik ning muudele kahtlastele tunnustuele rohkem tähelepanu pöörata.

Esimesel pildil UV lamp, vasakul Hollandi Mereväe Pikaajalise Teenistuse medal, mudel 1, aastast 1856 originaal lindiga. Kõrval jupp Briti 1914/1914-1915 Tähe tänapäevast koopia linti.

Pilt

Ja siin pimedas tehtud pilt. Briti lint muidugi helendub ekstra eredalt. Samas on sarnast efekti võimalik näha isegi 50ndate-60ndate lintide puhul. Aga alati see ei ole põhiline määraja – mõni 20ndate-30ndate lint võib samamoodi natukene helenduda. Sammuti oleneb kus ja kuidas linte on hoitud.

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Küsimus teema esimese postituse kohta.
Kirjutasid:
Autasusid hoian “Riker Mount” karpides, millel on pehme sisu, nõelteka kinnituv pleksist kaas...
Mulle tundub, et selline karp ei taga autasude säilivust transportimisel. Olen elu jooksul transportinud üsna suurtes kogustes museaale ja saanud omad vitsad. Võimalik, et foto petab. Samas mina isiklikult kardksin medalite liikumist transpordi käigus ja nende kokkupuutel tekkivaid vigastusi.
Mäletan, et tegin karpidesse vahtplasti sisse vastava autasu kujulise sisselõikega hoidjad just selle pärast. Aga vahest on kaasaegsed abivahendid paremad...

terv
o
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Tere Oleeg,

Ega transportimiseks nad kõige paremad ei ole jah, kui vahesid sisse ei ole tehtud. Ise olen osadele sisse ehitanud "taskud" kunsti poest ostetud plastiga. Kahjuks hetkel kummitab ka ruumi puudus.
Samas on need karbid äärmiselt mugavad kogu hoiustamiseks ning vajadusel vaatamiseks/näitamiseks kodus.

Pilt
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Torgin siin pisut veel vahele. Märkasin, et kasutad ohtralt "plasti":
Ise olen osadele sisse ehitanud "taskud" kunsti poest ostetud plastiga.
Üritustele, vms kaasa võtmiseks kasutan harilike plastik taskuid. Nendega on kindlasti kõik tuttavad. Minu teada pakk (20tk.) peaks maksa ca. 2-3 eurot.
Need igasugused plastid on ajutise iseloomuga abivahendid, mis pikemaajaliseks hoidmiseks-säilitamiseks ei sobi. Üheks põhjuseks on materjali omaduste muutumine keskkonnamõjude tõttu. Plast muutub rabedaks ja puruneb. Teisalt on tugevam plast ka paksem ja halvema läbipaistvusega - sellest tulenevalt vaatlemiseks või puhastamiseks väljavõtmine tugevast plastist kotist rikub väärtuslikku eset. Võib tunduda tähenärimisena, kuid paraku nii see on.

Riidest ka mõni sõna:
Sisse muretsesin riidepoest ise rohelise riide.
Isiklikult soovitaksin pisut infot koguda "neutraalse" koostisega riide kohta, mis oleks ka piisavalt pehme. Näiteks samet.
Mingi X koostisega kareda riide mõjusid ei pruugi näiteks aasta jooksul märgatagi, kuid viie või kümne aasta pärast märkad üllatusega et mõni autasu on kergemaks muutunud või riidega kokkupuutunud osa on värvunud jne.

terv
o
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Tere Oleeg,

Saan täiesti aru, millest räägid :wink: . Happeline keskkond, jne.

Esiteks neid taskuid kasutan enamasti ainult transportimiseks, mitte pikaajaliseks hoidmiseks. Näiteks kogujate kokkutulekutele hea neid kaasa võtta ning siis ostetud asjad neisse panna, kuni kojujõudmiseni.

Riker Mount karpidel on kriipimise vastu vastav materjal seespool klaasi, mis kaitseb ka vanu linte UV kiirguse eest.

Väljendasin ennast valesti selle materjali osas, millest need vahed olen karpidesse sisse teinud. Tegemist on rohkem papi kui plastiga. Täpselt ei teagi millega tegu, selline spets pehmem materjal igal juhul, happe vaba ning pealmine valge kiht on puhas paber.

Riie, mille karpidesse muretsesin ongi samet või midagi sarnast, mitte kare materjal.

PS:Tean, et osad kogujad lausa kasutavad kindaid, kui oma koguga tegelevad, et lintidele, autasudele happeid, mustust mitte ligi lasta. Ise nii (veel) ei tee.
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

PS:Tean, et osad kogujad lausa kasutavad kindaid, kui oma koguga tegelevad, et lintidele, autasudele happeid, mustust mitte ligi lasta. Ise nii (veel) ei tee.
:shock:
Vaat see on viga :write:

Medalite puhul ei ole sõrmede küljest eralduv higi mitte alati ja mitte ka kohe märgatav, kuid selle eritumises ja ladestumises medalitele ei maksa kahelda! Mõju avaldub hiljem ja mitte kõige meeldivamate tagajärgedega. Loomulikult ei pruugi mõju olla fataalne, kuid mõistlikum on seda vältida või vähemalt minimiseerida.
On ilmselge, et mida vähem tuleb mingit eset "nühkida" või keemiaga puhastada - seda kauem ta säilitab oma algset ilmet.
Soovitan kasutada kindaid. (NB! mitte labakindaid :lol: )

terv
o
tossom
Liige
Postitusi: 956
Liitunud: 21 Mär, 2005 15:20
Kontakt:

Re: Faleristikaga tegelejate abivahendid, trikid ja nõuanded

Postitus Postitas tossom »

Noor kirjutas:Tere kõik,

Siia teema alla võiks postitada abivahendeid, mida kogujad siin kasutavad. Ehk algajad, nagu mina, saaksid siit midagi uut õppida ning foorumlased kasuliku teavet leida spetsiifilisemate asjade osas.




Alustaksin enda kogu hoiustamise vahenditega.

Asjade laual hoidmiseks kasutan ma eraldi “hiire matti”, et vältida autasude kriipimist liigutamisel-uurimisel. Sellelt eraldi pilti siia panema ei hakka.

Üritustele, vms kaasa võtmiseks kasutan harilike plastik taskuid. Nendega on kindlasti kõik tuttavad. Minu teada pakk (20tk.) peaks maksa ca. 2-3 eurot.

Pilt
Sellist tüüpi tugevast plastist taskuid pole mulle Tallinnas küll kuskil poes ette jäänud ( kuigi pole väga otsinud ka ). Kuid jah, piiri tagant tulevad lindiga autasud on tihti sellistes taskudes. Väga head asjad, kuna kinnituse küljes rippuv autasu on taskus sirgelt.
Kodumaal on ikka enamasti transportimiseks kasutatav vahend Minigrip kott, mis ei ole kõige parem variant.

Teab keegi, kas selliseid tugevast kilest taskuid on Tallinnas kuskil müügil?
Kasutaja avatar
TigeSiil
Liige
Postitusi: 834
Liitunud: 21 Nov, 2007 14:36
Kontakt:

Postitus Postitas TigeSiil »

Teen oma kollektsioonile ise karbid, natuke pikemalt ehk sellel lehel:
http://www.wehrmacht.pri.ee/foorum/phpB ... f=18&t=465
Viimane valminud karp alumine parempoolne :D
Pilt

ja töövahendid, mida kasutan ka lihtsad ning kõigile kergesti kättesaadavad
Pilt
VAATA SAADAOLEVAT NÄNNI KA SIIT: http://album.ee/album/289244/50103302
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Faleristikaga tegelejate abivahendid, trikid ja nõuanded

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Pilt

Sellist tüüpi tugevast plastist taskuid pole mulle Tallinnas küll kuskil poes ette jäänud ( kuigi pole väga otsinud ka ). Kuid jah, piiri tagant tulevad lindiga autasud on tihti sellistes taskudes. Väga head asjad, kuna kinnituse küljes rippuv autasu on taskus sirgelt.
Kodumaal on ikka enamasti transportimiseks kasutatav vahend Minigrip kott, mis ei ole kõige parem variant.

Teab keegi, kas selliseid tugevast kilest taskuid on Tallinnas kuskil müügil?



Et mul ka sama küse - kust pagan selliseid kiletaskuid saaks :?:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
TigeSiil
Liige
Postitusi: 834
Liitunud: 21 Nov, 2007 14:36
Kontakt:

Re: Faleristikaga tegelejate abivahendid, trikid ja nõuanded

Postitus Postitas TigeSiil »

Borja kirjutas:Pilt

Et mul ka sama küse - kust pagan selliseid kiletaskuid saaks :?:
Vaata siit:
http://www.osta.ee/17668801
VAATA SAADAOLEVAT NÄNNI KA SIIT: http://album.ee/album/289244/50103302
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist