Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas oliver »

Kuna Eestimaa erinevaist paigust leiab väga palju .303 moona siis hakkasin meie foorumist uurima milliseid sellist kaliibrit tarvitavaid tukke meil kasutati. Segadust kui palju, Lee-Enfield, Ross-Mauser, Ross-Enfield ja mis kõik veel...
Niipalju ma panin kokku et Vabadussõja abi olid Patternid?

Aga kuidas jõudsid meie maale Ross-Enfieldid, olen kümmekond aastat tagasi ühte vrakki näinud, padrunipesa kohale sisse pressitud ring mille sees tähed RE - ju see Ross-Enfieldi tähendab?
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas ppp »

Hea teema. Aga RE ei tohiks Ross - Enfield vist mitte olla. Ka Mauser - Enfieldi ei pea tõsised spetsialistid sündsaks üldse välja ütelda. Kas need meite Enfieldid mis EW Kaitseväes kasutusel olid mitte Ameerikas tehtud ei olnud? Nagu ütleb mõni legendaarne Ksf! - lugege Toe Nõmme artikleid!
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas ppp »

Olgu, Toe Nõmm kirjutab
7,70 mm Inglise vintpüss M1914 (Pattern 14 ehk P1914)
See relv loodi Inglismaal Mauseri eeskujul, kuid Esimese ilmasõja ajal toodeti neid hoopis USAs 3,7 miljonit: 7,70millimeetriseid 1,2 miljonit brittide aitamiseks ja 2,5 miljonit USA 7,62 mm padrunile (M1917). Ekslikult on M1914 mõnel pool nimetatud ka „Ross-Enfieldiks”. Relval M1914 pole Rossi püssiga ega selle ehitusega midagi ühist.
Inglased tarnisid Vabadussõjas eestlastele ainult USAs toodetud Vene püsse, kuid Vene valgete Loodearmeele 7,70 mm M1914. Viimaseid Vabadussõjas Eesti armeel, vastupidiselt levinud arvamusele, ei olnud. Need võeti üle Loodearmeelt ning jõudsid relvastusse alles esimestel rahuaastatel. 1940. aastal oli Lätil 105 000 ja Eestil üle 41 000 vintpüssi M1914.
http://www.tehnikamaailm.ee/est/tm/2008 ... derID=1304
Ja et kanada Rossiga suurt pistmist polnud peale (vist?) ühise kaliibri/padruni, tollikaliiber küll sama aga kuidas selle mm asjaga on/oli?
Ühte kanada Rossi jäänust olen Eestis näinud, ju neid kuidagi segastel aegadel siia ka sattus, raud väga M1914 sarnane padrunipesa poolt.
Eks need kõnealused padrunid olid ikkagi EW KV M1914 jaoks tarvitatud, lisaks Lewised ja Madsenid. Huvitav on see, et Kaitseväe relvad anti uuele võimule väidetavalt väga täpselt üle aga leide ja jäänuseid paistab ikkagi olevat. Kas sattus osa hiljem lätlastega siia, sattus osa KV relvadest sakslaste kätte, peideti ikkagi 40 - ndal ära? Ühte mädanenud Lewise ketast milles olid padrunid sees olen ise näinud ja kindlasti ei olnud Vabadussõjast jäänud, padrunitel olid justkui ikka värskemad aastanumbrid peal, seega 40 - ndatel liikvele läinud, vb Kaitseliidu vara, need vist trikitasid relvade äraandmisega rohkem?
Nojah, Vickersi kuuliprits jäi nimetamata selle padruni sööjatest.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas hillart »

... „Ross-Enfieldiks”. Relval M1914 pole Rossi püssiga ega selle ehitusega midagi ühist.
Inglased tarnisid Vabadussõjas eestlastele ainult USAs toodetud Vene püsse, kuid Vene valgete Loodearmeele 7,70 mm M1914. Viimaseid Vabadussõjas Eesti armeel, vastupidiselt levinud arvamusele, ei olnud. Need võeti üle Loodearmeelt ning jõudsid relvastusse alles esimestel rahuaastatel. 1940. aastal oli Lätil 105 000 ja Eestil üle 41 000 vintpüssi M1914.
Hmm-mm ...
Ikka päris Kanada Ross-Enfield´e paistab Eestis omal ajal kah päris palju olevat olnud. Tuletan seda sellest, et ka siin on nii mitmedki maininud end neid näinud olevat ja sama olen kuulnud ka vanameeste juttudest (kuna see relv suhteliselt omapärane olla olnud. Luku vaid edasi-tagasi liigutamine, nimelt.), mis pajatasid 30-ndate KL-tegevusest. Lisaks olen ka ise ühest vanast mahajäetud talumajapidamisest vähemalt 3 selletüübilise relva erinevaid osasid leidnud. Paraku ei saanud neist küll kuidagi isegi mitte ühte täies komplektis kokku - rauad ise olid kõigil kolmel puudu. Küll aga olid olemas osalised lukud ja muid vidinaid.
Nii, et paistab ka neid siiski piisavalt palju olnud olevat, et kummutada väidet vaid üksikeksempleride juhuslikust esinemisest, arvan ma. :wink:

Muideks!
Arvata võib, et need kümnetes ja kümnetes M1914-ed, missuguseid Eestimaa pinnalt leitud, on mitte KL ja EKV relvastusse kuulunud torud, mis piinliku täpsusega üle anti, vaid Piirivalve tulenuiad olnud. Piirivalvet nimelt ei relvitustatud ja selle seltskonna parimad pojad olid 1941. aastal väga varmad võsa rüppe end peitma. Koos oma varustusega ikka.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas oliver »

Vatvat, midagi sellist ma ootasingi. Millegipärast on ka minul arvamus et need Rossid ei ole nö. üksikleiud, pigem on neid ikka rohkem olnud.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas ppp »

Kanadalased on ainult Rossid ilma Enfieldita. Aga kas Ross oli siis sama "inglise padruniga " või ei?
Ise olen Türilt leitud Rossi jäänust näinud ja ühest (ei tea mis kandist) leitust kuulnud.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas ppp »

ppp kirjutas:Kanadalased on ainult Rossid ilma Enfieldita. Aga kas Ross oli siis sama "inglise padruniga " või ei?
Ise olen Türilt leitud Rossi jäänust näinud ja ühest (ei tea mis kandist) leitust kuulnud.
Jah, kanada Rossid olid inglise padruniga. Aga mida mõista "piisavalt palju" all? Võrreldes "inglise vindiga" oli neid vast ikkagi mingi väga tühine kogus? Pole ka KL relvastusena neist midagi kuulnud, mis muidugi ei tähenda, et neid võis mingi väike kogus kusagil olla. Rossi vindid olla 1916 aastal kanadalaste relvastusest kõrvaldatud, kuna vaatamata kõrgekvaliteedilisele teostusele olid liiga puhtusenõudlikud ja esines ka muid väikseid puudusi.
Kaitseväe ja piirivalve relvadele ilmselt mingeid tähti stiilis KV, PV jms peale ei taotud?
Ja küsiks siis otse välja, et kas RE "inglaste" padrunipesal ei võiks tähendada Remingtoni? Tääkidel ju lausa vist on välja kirjutatud see remington.
oll
Liige
Postitusi: 131
Liitunud: 01 Veebr, 2008 10:59
Asukoht: jõgevamaa
Kontakt:

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas oll »

Tehti neid Pattern 1914 Enfield püsse USAs Remingtoni ja Wintsesteri tehastes ja neile peale vaadates kohe vahet ei teegi aga osa juppe teineteisele ei sobi ja ka laesääred on täiesti erineva disainiga ning Winsesteri tehase lukk ei sobi Remingtoni tehase relvale tiba kohendamata kuna ühel on padrunipesa juures soon mida mööda lukuots liigub aga teisel pole.
Vaadake allolevatelt linkidelt kaba disaini ja leiate erinevusi

http://www.gunstar.co.uk/Deactivated-Ri ... 32798.aspx

http://www.lawranceordnance.com/shot_an ... ry/p14.php

ps. kui kellelgil üle selle relva rihm või tääk siis olen huvitatud
uusmario
Liige
Postitusi: 1355
Liitunud: 28 Aug, 2005 20:30
Asukoht: järvamaa

Re: Lee Enfield vs. Ross Enfield?

Postitus Postitas uusmario »

Aga kuidas jõudsid meie maale Ross-Enfieldid, olen kümmekond aastat tagasi ühte vrakki näinud, padrunipesa kohale sisse pressitud ring mille sees tähed RE - ju see Ross-Enfieldi tähendab?
Üldiselt kahes laines:

Esimene oli peale I.maailmasõda, kui Inglismaa abistas sõjaaliselt iseseisvuse poole püüdlejaid ja valgekaartlasi, peale I.maailmasõda oli Inglismaal 161,000. Rossi, enamjaolt mkIII ja mkIIIB millest paljud saadeti abina Ida-Euroopasse.Sh langes Rosse ka punaste kätte.

Teine laine oli II.maailmasõja ajal, kui Kanada saatis abi korral Nõukogude liidule Ross MK III, kuna saadetised jõudsid NL 1942.aasta alguses, siis langes neid relvi kindlasti ka sakslaste kätte.

Üldiselt oli Ross II.maailmasõja järel NL üsna populaarne sportrelv, näiteks Melbournei 1956.aasta olumpial võitsid Rossidega relvastatud NL laskjad kulla ja pronksi (jooksva põdra laskmises),

Termin Ross-Enfield on vale, tolle aegses liigituses tähendaks Ross-Enfield, Enfieldi vintrauda ja Rossi lukustussüsteemi kasutavat relva.Ross aga kasutas oma ettevõttes väljatöötatud vintrauda, seega mingit seost Enfieldiga ei olnud ja nimeks "Ross"
olen kümmekond aastat tagasi ühte vrakki näinud, padrunipesa kohale sisse pressitud ring mille sees tähed RE - ju see Ross-Enfieldi tähendab?
Relvavrakk oli tõenäoliselt Remingtoni tootetud Pattern 1914 (hilisema Briti nimega "Enfield, rifle No 3"), ringis olev RE on Remingtoni tootjamärk.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist