"Dissidendid" riigikaitsest

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Martin Herem »

Nüüd ei saagi pidama.
1920ndatel oli sakslaste mitu koolkonda. Von Seeckt oma motoriseeritud üksuste ja pealetungiga. Muuseas ta seisis vastu suurele armeele, mida on raske liigutada, kuid veel raskem mobiliseerida.
Siis oli mingi vend, kes rääkis ainult kaitsest, I MMS kogemused.
Ja oli ka kaks venda, kes propageerisid totaalset sissisõda.
Ma ei ütle, et näe me liigume nüüd õiget teed ... ma arvan, et Toomsel on õigus oma arvamust esitada. Ja minul ka ...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Martin, minumeelest räägib Toomse mitte niivõrd sissisõjale keskendumisest, vaid kombineeritud sõjapidamisest (olen nii aru saanud), kus üks meetod toetab teist.
Ma ei võta siin suhu seda poppi sõna "hübriid". Soomlased kunagi ju taolist asja planeerisid, kui nõuded meeste hulgale olid suured, kuid raha nappis.
Sõitsid nii tankidega kui ka sissisid.

Kuskil blogis mees kirjutas sellise lause "me oma brigaadi ja maakaitsepataljonidega lõputult ei viivita, ühel hetkel tuleb seljataga meri vastu".
Mis saab siis edasi, kui meri vastu tuleb? Mina tahaks küll teada.
Tõstame käpad püsti, üritame ilma asjakohaste ettevalmistuseta ja väljaõppeta sissida (mis lõpeb nii nagu metsavendlus lõppes)?
Mis siis teeme? 1939. a arvati, et kokkulepped päästavad elusid, ei täitunud see lootus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas tommy »

Martin Herem kirjutas:Aga tühja sellest sidest. Võtame Toomse 100000. Mitmel neist on GH? Palju selle massi peale on MPd, STVd, ÕT, TT-d. Ja isegi siinse foorumi põhjal julgen väita, et iga vend tahab ikka kevlari ja kuulivesti ka.
See 100 000 põhiline osa paistab olevat kavandatud stiilis-inimene relvaga.
Kodanik, kodunt kaasa võetud vatijope ja läkiläkiga, relvastuseks 60-test pärit ründevint..
Seda, et üksus peaks olema korralikult varustatud/relvastatud,(et üldse mingitki lahinguvõimet omada) seda nimetati ju dogmaks.
Ei saanudki aru, kas mingit SA-üksuste moodustamist üldse vajalikuks peeti.??

Istubki kohalik rühma/kompaniisuurune kamp näiteks Haapsalus ja vaatab, mil moel võetakse ära need punktid, mis vastase teele ette jäävad.
Vaatab ja ootab, kas ja millal nendeni jõutakse.
Appi ka ei lähe, sest sidet ei ole, juhtimist ei ole, suurema üksusega kokku harjutanud pole ja pealegi, "miks peaksin ma minema kusagile Sompa alla kui ma olen kohalik ja tahan oma kodulinna kaitsta. Siin tunnen ma iga rada ja oja aga Sompas pole elu sees käinudki. Sama tume selle koha pealt, kui vastane"...

Ei saa mina aru sellest "kohalike" värgist.
Vaataks ennemalt rahvastiku paiknemise tihedust(ja tulevikutendentse) ja vastavalt ka soolist, vanuselist ja rahvuslikku kooseisu..
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Küsin vahele - tegelased, kes seda "100 000 ainult püssiga" teemat negatiivses mõttes ekspluateerida armastavad.
Mis segab meid neile 75 000-le (100 000 miinus opstruktuur) mingit võimetekohast võitlusformaati leidmast?
Mulle jääb siin vägisi mulje, et meil siin ideed lõpevad külma sõja kergjalaväepataljoniga otsa.
Aga kui pataljoni ei ole, isegi kompaniid mitte - kas peaks ikka planeerima tegevusi ja "ülejäänutele"?

Usun, et paljud neist oleksid tegelikult valmis ka isiklikku raha panustama, kui neid piisavalt motiveerida.
Kui sellest 75 000-st igaüks laseb juhitava miini või IED-ga õhku ühe vastase sõiduki ja/või 5 vastase sõdurit vastase tagalas, siis on nad minuarust küll oma kohuse auga täitnud.
Üllatavalt paljud kuuluks neist ka vastase jaoks "vaenuliku elemendi" hulka, kes vastase tagalas niiehknaa saladuslikult kaduma hakkavad.

Miks me seda teemat kogu aeg ignoreerime?
75 000 nägu varustada piisava koguse lõhkeaine ja lõhkamisvarustusega maksab suhteliselt pisikese osa igasugu "sajandi kaitsehangete" hinnast.
Kilo trotüüli per vastase sõduri laip on ilmselt üks odavamaid EUR/per kill suhteid, mis me saavutaks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
renxus
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Sept, 2005 9:37
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas renxus »

Mõte tõepoolest rohkem mitmekülgses kasutamise võimaluses ja kiiremas mobilisatsioonis. Siiski 1500 (keskmiselt) sisse mahub nii relv (suurem osa olemas, 40 kilo M14 on ka laos olemas), lahingkomplekt moona, kuulivest (IIIA plaatidega ca 350) ja kiiver (sakslane, kevlar ca 70).
Esmane eesmärk on kiirem mobilisatsioon. Ka siis kui kogunemispunkti miskipärast enam füüsiliselt alles pole, on meestel põhitööriist käes. See annab ka võimaluse mehi kuskile mujale, muule suunale koguda nii, et on esialgne lahingvõimekus olemas ja veebel toob veokaga raskemad asjad sinna. Ja muidugi on see plaan B juhuks kui kuidagi ei saa ettenähtud kogunemiskohta minna, mis iganes põhjusel; kui dessantväelased maanduvad kodupõllule jne. Siis on kõige mõistlikum hüpata lähima KL üksuse juurde juba oma relva ja varustusega ning tegutseda nende juhtimise all seni kuni midagi rohkem selgub.
KL ja brigaadid teevad ikka oma kiirreageerimise asja oma 21 000 mehega, kuid mõte on selles, et ülejäänud, nii 2/3 KL kui ka kümned tuhanded resevväelased on valmis ootamatutelt suundadel tegutsema; kui on juba kotti jäänud, siis vastase tagalas tegutsema jne. Kuskil ei tohiks väljaõppinud mees sellepärast lahinguvõimalusest eemale jääda, et tal pole relva käepärast.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Rene, lisaks on veel üks aga - millele sa oma ristikäigus saaksid rõhuda.
Eestis on täiesti arvestatav osa rahvastikust ametitega, mille kohta ütleb vastane "kahtlane element" ja kes pannakse territooriumi hõivamise järel esmalt trellide taha ning kui võimalus tekib, siis sõidutatakse kaubaveovagunites siit võimalikult kaugele. Politseinikud, piirivalvurid, riigi juhtivametnikud, omavalitsustegelased jne. Eesti riigisektori suurt arvukust arvestades märkimisväärne arv.
Need inimesed, kes ei jõua vastase eest ära minna, on sunnitud end varjama (või hakkavad seda tegema niipea, kui esimesed on jäljetult öösel kadunud). Taoline protsess toimus ka Tsetseenias.
Kõik teavad hästi, kuidas käis taoliste käsi perioodil 1940-1941 ja 1944-1949. Ja mis meetoditega üritati end säästa sellest saatusest.

Miks mitte kasutada võimalust, et aidata kaasa taoliste isiklike sõdade pidamisele, kui see suurt eesmärki toetab?
Teisalt oleks ebamoraalne jätta oma riiki teeninud inimesi "külma kätte".
Kolmandaks teadmine, et neile on ka mõeldud ja selleks valmistutud, vähendab kahtlemata ka põgenike hulka (mõju moraalile+koormus selle haldamisega meie olematule tsiviilkaitsele).
Meie territooriumist katab pool mets ja ülejäänud poolest on pool sood.
Pole just koht, kuhu võõras ronima kipub.

See, et "püsse vabalt ei lasta", näitab lihtsalt seda, et meie riigis teatud tasemel kardetakse relvastatud kodanikke.
2008. a paiku tegi tollane logistikakeskuse ülem Tamm ettepaneku, et riik müügu need ülearused relvavarud sümboolse hinnaga KL liikmetele.
Olin ka mina nende hulgas, kes soovi avaldas, kolm korda võite arvata, kas keegi sealt midagi sai.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Mercurius
Liige
Postitusi: 667
Liitunud: 08 Juul, 2011 14:02
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Mercurius »

Kapten Trumm kirjutas:See, et "püsse vabalt ei lasta", näitab lihtsalt seda, et meie riigis teatud tasemel kardetakse relvastatud kodanikke.
Kas mitte see ka ei ole pseudovabandus?

Kui see kõik vastab tõele, siis on juba praegu üle 29 000 inimestel käes üle 55 000 isesoetatud relva.
http://www.postimees.ee/93041/majandusl ... kasvatanud
Siia peaksid siis lisanduma veel KL jne. struktuuride relvad?

Ma ei näe põhjust, miks samadel alustel kui täna (eksam jne.) ei võiks anda riigi poolt inimestele relvad koju vastutavale hoiule (jääks ära ainult relva ja kapi ostmine.) Hetkel saab ka ju poest osta poolautomaatse karabiini. Mis see M14 või AK4 siis nii väga teistsugune on? 90% niikuinii lased üksiklaskudega.

See, kas kuulivesti (või kasvõi killuvesti ca 50€) ning kiivri saab ka pealekauba hoiule, oleks muidugi ka boonus.

Kui riik kardab oma väljaantud varustuse jalutamaminekut, siis selleks on ju ka igasuguseid mõjutusvahendeid kehtestatavad.
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas tommy »

Mercurius kirjutas: Kui see kõik vastab tõele, siis on juba praegu üle 29 000 inimestel käes üle 55 000 isesoetatud relva.
http://www.postimees.ee/93041/majandusl ... kasvatanud
Siia peaksid siis lisanduma veel KL jne. struktuuride relvad?

Ma ei näe põhjust, miks samadel alustel kui täna (eksam jne.) ei võiks anda riigi poolt inimestele relvad koju vastutavale hoiule (jääks ära ainult relva ja kapi ostmine.) Hetkel saab ka ju poest osta poolautomaatse karabiini. Mis see M14 või AK4 siis nii väga teistsugune on? 90% niikuinii lased üksiklaskudega.

See, kas kuulivesti (või kasvõi killuvesti ca 50€) ning kiivri saab ka pealekauba hoiule, oleks muidugi ka boonus.

Kui riik kardab oma väljaantud varustuse jalutamaminekut, siis selleks on ju ka igasuguseid mõjutusvahendeid kehtestatavad.
Kas need "riik võiks inimestele lahingrelvad koju lubada"-kuulutajad ei ela äkki mingis alternatiivreaalsuses..???
:scratch:

Tegelik reaalsus paistab vastupidine.
KL tunneb hoopis muret, et üha rohkem liikmeid on hakanud kodus hoitavast lahingrelvast loobuma ja toovad selle malevasse hoiule.
Täiesti omal soovil ja vabatahtlikult.
Mitte et hoidmine oleks üks paras kadalipp, bürokraatia takistab...jne.jms.
Lihtsalt, erinevatel põhjustel ei taheta seda vastutust enam kanda.
Nii korraldabki KL juhtkond ajurünnakuid, kuidas saavutada, et rohkem liikmeid hoiaks teenistusrelvi kodus.
Vägisi vaevalt kellegile seda peale sundida saab.
http://uudised.err.ee/v/eesti/b05c9915- ... f57bcac2fe
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Tommy on jätnud ütlemata ühe esmapilgul märkamatu detaili kindrali jutus, mis asetab asja sootuks teise valgusesse:

"Relvi on viimastel aastatel järjest rohkem malevatesse tagasi toodud. Selle taga on inimlikud põhjused – relvaga kaasneb alati vastutus ja inimesed ei pidanud seda enam otstarbekaks, sest julgeolekuolukord tundus olema väga stabiilne," ütles Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili.

Vaatame, mis seis aasta pärast on. Miks aasta pärast? Olen omateada üsna hästi kursis toimuvaga ja täna on veel suuresti seis, et teps mitte iga meheni pole jõudnud teadmine, et oleks tark käia kohal ja õppida-harjutada, sest SEE, mille eest kaitsku meid kõikevägevam, võib alata ka homme. Ise küsimus, palju meil reaalselt kontrollitakse liikmeksastujate reaalset motti ja selgitatakse, üks võimalik tulem ongi sõjas kombatandina osalemine....
Mitte et hoidmine oleks üks paras kadalipp, bürokraatia takistab...jne.jms.
Aga tee see ise läbi ja räägi siis, kuidas oli.....
Olen näinud päris intelligentse olemisega tegelasi, kes teooriaeksamitki 3 korda teevad, ei ole nii väga lihtne see.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Mercurius
Liige
Postitusi: 667
Liitunud: 08 Juul, 2011 14:02
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Mercurius »

tommy kirjutas: Tegelik reaalsus paistab vastupidine.
KL tunneb hoopis muret, et üha rohkem liikmeid on hakanud kodus hoitavast lahingrelvast loobuma ja toovad selle malevasse hoiule.
Nii on.
Aga jutt ei käi KL-st. Jutt käib kogu väljaõpetatud reservist.
Ehk kõik reservistid ei ole (ja ei saagi, ja ei taha ka olla) KL-s.

SA-l on neid tarvis, kuid RA relva koju ei anta, isegi kui tahaks.
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Smith »

Kapten Trumm kirjutas:Tommy on jätnud ütlemata ühe esmapilgul märkamatu detaili kindrali jutus, mis asetab asja sootuks teise valgusesse:

"Relvi on viimastel aastatel järjest rohkem malevatesse tagasi toodud. Selle taga on inimlikud põhjused – relvaga kaasneb alati vastutus ja inimesed ei pidanud seda enam otstarbekaks, sest julgeolekuolukord tundus olema väga stabiilne," ütles Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili.

Vaatame, mis seis aasta pärast on. Miks aasta pärast? Olen omateada üsna hästi kursis toimuvaga ja täna on veel suuresti seis, et teps mitte iga meheni pole jõudnud teadmine, et oleks tark käia kohal ja õppida-harjutada, sest SEE, mille eest kaitsku meid kõikevägevam, võib alata ka homme. Ise küsimus, palju meil reaalselt kontrollitakse liikmeksastujate reaalset motti ja selgitatakse, üks võimalik tulem ongi sõjas kombatandina osalemine....
Mitte et hoidmine oleks üks paras kadalipp, bürokraatia takistab...jne.jms.
Aga tee see ise läbi ja räägi siis, kuidas oli.....
Olen näinud päris intelligentse olemisega tegelasi, kes teooriaeksamitki 3 korda teevad, ei ole nii väga lihtne see.
Ei ole hullu midagi. Bürokraatia kadalipuks ma seda ei nimetaks, autojuhilubade saamine oli
omal ajal suurem ettevõtmine.

Aga sellest mittekonventsionaalsest sõjapidamisest.
On meil ju olemas VGd-, kes on puhtalt professionaalsed sissid , kui nii võib öelda.
Väljaõpe, varustus ja motivatsioon on neil hea.
Julgen arva , et enamik kaitseliitlasi sellele rallile vastu ei peaks.
Kuid ... hetkel õpivad lõviosa kaitseliitlastest pidama pataljoni/kompanii koosseisus
"kaevikusõda".
Kokku need üksused eales ei saagi korralikult töötama. Keegi pole nõus lihtsalt mitu nädalavahetust
kuus drillimas käima. Jao- ja rühmaülemad on enamuses KL kasvandikud - praktikat vähe.
Õppustel on ikka formatsioonides püsimine jne küllaltki kehv. Ja oi kui palju on
blue on blued ! Kui siia juurde lisada veel see , et haavatute evakuatsiooni reaalsuse lähedast läbi
mängimist pole minu silmad veel näinud. Mina julgen väita , et me ei saa
sisuliselt lubada endale haavatuid ja langenuid. Nähes nende "kiiret" medevaci ja abi , kaob
motivatsioon kiiresti.

Ühesõnaga nõustun siinkohal Toomse ja Trummiga - sissisõja pidamise õpet tuleb laiendada
ka muudele üksustele kui VG. Meil lihtsalt pole muud varianti.
Olles näinud Soome kaitseväe sissi väljaõpet - julgen väita , et selle saaksime suurema
tõenäosusega "käppa".

Tänasel päeval paneb KL rahuaja pataljoni suurusest üksusest sõjaajal välja kompanii.
Ülejäänud võikski olla sissiväljaõppega võitlejad + reserv lahingüksustele.

PS! Rääkisite varustuse maksumusest - minu teada ei kanna VG ei kiivrit ega kaitseveste.
Enne saadaksin vähese varustusega võitleja (miinid;suundlaengud;kaitselaengud jne kaasas)
sissima kui rinnet hoidma.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina olen ka skeptiline nende KL-st konventsionaalse armee tegemise katsete tulemuste suhtes.
Selline kõige esmane üksuse ehk rühma tase eeldab aasta peale 30 päeva harjutamist.
Palju neid leiab, kes oma seadusliku puhkuse on nõus metsas õppustel veetma?
Sestap jääbki KL väevõime laeks tugevdatud rühma tase. Sellest tõsiasjast aga plaanid ei lähtu.
Mida rohkem aega läheb, seda sügavamaks skepsis muutub.
Viimati muutis Kapten Trumm, 19 Veebr, 2015 15:14, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mx77
Liige
Postitusi: 1452
Liitunud: 15 Jaan, 2010 20:36

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas mx77 »

Tekkis korra peas mõte, et kuidas sissisõja valguses oleks võrrelda keskmist jahimeest ja keskmist kaitseliitlast, eriti kui jahimees kasutaks veel ka oma relva (mitte siledaraudset loomulikult)?
toomas tyrk See peab ikka üks meeletu edevus ning hea enesearvamus olema, mis sunnib sellist möla sellistes kogustes tootma. Siis nüüd tekib üha rohkem ja rohkem tunne, et ju ikka keegi maksab selle eest.
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas tommy »

Smith kirjutas:Aga sellest mittekonventsionaalsest sõjapidamisest.
Julgen arva , et enamik kaitseliitlasi sellele rallile vastu ei peaks.
Kuid ... hetkel õpivad lõviosa kaitseliitlastest pidama pataljoni/kompanii koosseisus
"kaevikusõda".
Kokku need üksused eales ei saagi korralikult töötama. Keegi pole nõus lihtsalt mitu nädalavahetust
kuus drillimas käima. Jao- ja rühmaülemad on enamuses KL kasvandikud - praktikat vähe.
Kummaline värk....

Mis moodustab peamise osa meie SA KV-st.
Ikka mobiliseeritud kodanikest(nii reservsõduritest kui ohvitseridest) moodustatud SA-üksused.
Kodanikud(kes olles enamuses mitte KL-liikmed) saavad drilli kordusõppustel nii 5 aasta takka.(ohved ehk sagedamini)
Ehk oluliselt vähem kui näiteks aktiivsed kaitseliitlased.
Ja ometi hindame me reservväelastest moodustatud üksusi võitlusvõimelisteks.
RÕK-idelt tuleb vahel päris positiivset tagasisidet.

Aga vat Kaitseliidus ei saavat.....
Miks ei saa??
Kas probleem pole olnud pigem KL-du organisatoorne/struktuurne suutlikus???
Äkki tulekski sellega tegeleda.??
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Dissidendid" riigikaitsest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kodanikud(kes olles enamuses mitte KL-liikmed) saavad drilli kordusõppustel nii 5 aasta takka.
Need kodanikud on kõik läbinud 9-11 kuu pikkuse ajateenistuse, kus on kasutatavaid asju kuude kaupa harjutatud. See on piisav vana rasv, et sellest hulgaks aastateks piisaks. Selliseid tüüpseid 25-30 aastastest KV teenistuse läbinud reserviste on KL üksustes kaunikesti vähe (vähemalt ei tea küll taolisi ja eks neid otsitaks tikutulega). Põhjusel, et KV ei lase neid eriti tõsta KL üksuste nimekirja (vähemalt mõningad aastad).

Kindlasti olukord paraneks, kui lõpeks tänane koer heintel tüüpi olukord ja KV-s käinud vendi saaks peale teenistust KL tagasi ametisse panna vähemalt selles ulatuses, kes enne KL liikmed olid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: ugandiklubi ja 16 külalist