Naised sõjaväes

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
mb
Liige
Postitusi: 386
Liitunud: 17 Okt, 2009 16:08
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas mb »

Juttu lõpurännakust https://www.postimees.ee/6404558/videol ... lopurannak tublid igatahes :D
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Pärnumaa kaitseliitlase foto valiti Euroopa militaarpressi parimaks.
Euroopa militaarajakirjanikke koondav Euroopa militaarpressi assotsiatsioon valis aasta parimaks fotoks Pärnumaa maleva vabatahtliku Martin Andrelleri jäädvustuse rahvusvahelisel sõjalis-sportlikul Admiral Pitka luurevõistlusel võistelnud naiskodukaitsjatest.
Palju õnne nii fotograafile kui pildile jäänutele!

Pilt
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Svetlana Link on juba lapsest saadik tahtnud saada sõjaväelaseks. Või kui mitte sõjaväelaseks, siis politseinikuks vähemalt. Nüüdseks on lapsepõlveunistus täitunud ja noor naine on koguni mõlemat korraga – ta on Briti kuningliku armee sõjaväepolitseinik. Ning praegu on ta tagasi oma kunagisel kodumaal, teenides Tapal baseeruva Briti üksuse koosseisus.

Kui Ahtmest pärit neiu 2004. aastal keskkooli lõpetas, tahtis ta Eesti kaitseväkke astuda. “Mind praktiliselt naerdi välja, sest siis tüdrukuid sõjaväkke ei võetud,” meenutas ta. Svetale oli see tõsine tagasilöök, sest juba päris pisikesest peale oli tal olnud põhiliseks sihiks silme ees täiskasvanuna munder selga saada. Kui ta ka sisekaitseakadeemiasse sisse ei saanud, oli maailm otsekui purunenud. “Kõik mu unistused olid tuulde lennanud.” Neiu ei heitnud siiski meelt ja otsustas hoopis rändama minna. Ostis üheotsapileti Suurbritanniasse ja enam tagasi ei tulnud. Seda viimast küll tinglikult, sest vähemalt korra aastas on ta siiski püüdnud kodus pere ja sõprade juures käia.

Sveta rändas maailmas ringi, elas kaks aastat Egiptuses ja seitse kuud Fidžil, reisis Kariibi mere saartel ning lõpuks hakkas tema eluunistus selgemaid piire võtma – ta asus 2009. aastal tööle Londoni politseis. Aga mõte sõjaväelase elust ei kadunud kuhugi. Selleks oli vaja saada Suurbritannia kodakondsus ja teha eksamid. 2012. aastal saigi ta Briti passi. “Mõtlesin, et on viimane aeg oma plaanid teoks teha, muidu olen juba liiga vana,” lausus ta naerdes.

Juba politseis kasutati ära Sveta keelteoskust. Ehkki naine on pärit eesti perest, oli isa uus elukaaslane venelanna ja koduseks keeleks vene keel. Sveta räägib eesti keelt aktsendiga. “Ma ei julge rääkida. Kui isaga räägin, hakkab ta kohe naerma mu aktsendi üle,” pajatas ta. Kunagi rääkis Sveta aga täiesti korralikku eesti keelt. “Ma ei tea isegi, kuhu keel kadunud on,” lausus ta. Kui ta aastate eest Ühendkuningriiki läks, ei olnud seal just palju eestlasi, kellega suhelda. Tegelikult on ta seal 15 aasta jooksul kohanud vaid ühte eestlast. Politseinikuna tuli tal aga palju suhelda Ida-Euroopast pärit inimestega. Nii lätlaste, leedulaste, poolakate kui ka ukrainlastega, venelastest rääkimata, said asjad aetud vene keeles. “Eks selle pärast ongi vene keel praegu paremini suus.” Ülikooli juures tehtud eksam andis talle ka ametliku politseitõlgi kvalifikatsiooni ning tõlgina on tal tegemist olnud palju. Ka üpris raskete kuritegude uurimisel.

Kui ta oli sõjaväkke astunud, levis kuuldus tema mitme keele oskusest üpris kiiresti. Briti armees on võimalik teha keeleeksam ja saada selle kohta tunnistus. Eesti keele eksamit teha ei saa, küll aga vene keele oma. Sveta loodab, et peagi saab sooritada ka eesti keele eksamit, sest Briti väed on ju Eestis. “Aga kui mul vene keele eksam tehtud oli, levis info eriti kiiresti, sest Briti armees pole kõrgel tasemel vene keelt valdavaid sõjaväelasi ilmselt eriti palju.” Ja eks dokumentides ole ju kirjas ka sünnikoht. Nii ei olnudki Sveta väga üllatunud, kui ta kuu aega pärast baastreeningu lõppu, olles vaevalt ennast uues väeosas koduselt tundma hakanud, sai teate, et ta saadetakse Briti üksusega Eestisse. “Aga ega ma seda oodata ka ei osanud,” lisas ta.

Esialgu tuli ta Eestisse neljaks kuuks, kuid nüüd on naise siinoleku aeg pikenenud juba kolmveerandile aastale. Jälle kodumaal on Sveta meelest tore olla. Ehkki esialgu polnud mingit kodus olemise tunnet, sest kogu elu käis sõjaväelinnakus ning välja sealt ei lubatud. Kui aga Sveta viimaks perega kohtuma pääses, oli emotsioon sootuks teine.
“Mina olen praegu õnnelik, väga õnnelik,” rääkis Sveta Tapa sõjaväelinnaku sõdurikodus. Briti sõdurid teda nii küll ei kutsu. Ametlikult on ta kapral Link, mitteametlikult aga brittidele suupärasemalt Lana. “Mission completed” – ülesanne on täidetud, lausus ta. Kogu jutuajamine käiski inglise keeles, et pealt kuulav Briti armee esindaja saaks jutukraanid kinni keerata, kui asi liiga “ohtlikuks” läheb. “Tahtsin sõduriks saada ja olengi sõdur. Sõdurina tagasi kodus olla on kui kirss tordil.”

Kuigi jah – algus oli raske. Baastreening ei olnud mingi meelakkumine. Eriti kui sa oled 31 aastat vana ja pead rinda pistma 17–18-aastastega. “Aga vaimselt ja tänu elukogemusele olin ma selleks valmis,” märkis Sveta. Ennekõike just tänu sellele lõpetas ta baaskursuse 50 noorsõduri seas parimana.
https://virumaateataja.postimees.ee/652 ... 1530278500

Mõni ikka on tubli. Jõudu ja edu!
Kasutaja avatar
alo
Liige
Postitusi: 390
Liitunud: 23 Dets, 2003 9:41
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas alo »

.. rääkis Sveta Tapa sõjaväelinnaku sõdurikodus. Briti sõdurid teda nii küll ei kutsu. Ametlikult on ta kapral Link, mitteametlikult aga brittidele suupärasemalt Lana
Selleks, et taibata, kuidas Svetast ja kapral Linkist suupärasem Lana saab, peab vist mõniaeg Briti kultuuriruumis elama?

Edit: Vabandust, SvetLana, muidugi...
Viimati muutis alo, 23 Veebr, 2019 16:27, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Svet-LANA arvatavasti.
Kasutaja avatar
alo
Liige
Postitusi: 390
Liitunud: 23 Dets, 2003 9:41
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas alo »

Kriku kirjutas:Svet-LANA arvatavasti.
Kohe peale postitamist taipasin isegi. Huvitav, et Link veel suupärasem ei tundunud. Ju džentelmen daami ikka lihtsalt perekonnanimepidi ei kõneta, isegi armees. :)
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas hillart »

https://www.youtube.com/watch?v=UsaFIPiW8Fk


MEIL praktiliselt 100% kasutamata elavjõu reserv.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Kirs
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 21 Jaan, 2009 10:50
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kirs »

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Sama jah, aitäh :)
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Mudakoon »

Oli ka eelmise kontingendiga naisterahvas väljas.... :scratch:
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Saudi-Araabia naised võivad nüüd saada sõduriks ja allohvitseriks: https://maailm.postimees.ee/6798491/sau ... ga-liituda
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

AKF KVJ:
Millal saab Eesti kaitsevägi endale naissoost juhataja?

Arvan, et see on võimalik kümne aasta perspektiivis. Meil on praegu üks naispataljoniülem ja altpoolt tuleb järjest naisi peale.
https://epl.delfi.ee/lp/martin-herem-ee ... d=89125747
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Naised sõjaväes :)

Postitus Postitas Kriku »

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist