Afganistan 1979- 1989

Korea, Vietnam, Lähis-Ida, Afganistan. Kõik konfliktid. Kui seal on olnud eestlasi, siis seda enam.
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Xender »

Kapten Trumm kirjutas:Olen venekeelsest kirjasõnast lugenud, et BMP-de häda oli mägedes õhuke "lagi", kust kõrgelt mäenõlvalt allapoole lastes lasid duhhid Lee Entfieldi vindiga sealt läbi nagu naksti. Ja muidugi, isikkoosseisule ei meeldinud kuidagi see ülikitsas meeskonnaruum, kui põlema läks, siis väljasaamine oli õnnemäng. Soome BMP-2s olen sinna pugenud, arvan, et üle 1,65 pikkusega poisse ei maksa sinna sundida.
Miks sõideti BMP peal :

1. Soomus kaitses ainult eest käsitulirelvade, kaugemale kukkunud miinide tule eest. Meeskonnaruumis oli see soomuskaitse külgedelt ja pealt rohkem mõtteline. Kui keegi kuulipidujaga ka ründas, siis keegi ei hakanud esiosa tulistama. Seega jutt mingist "kaitsest" oli ikka teoreetilist laadi.
2. Sees loksusid väga lühikese ajaga lahingvõimetuks. Rääkimata kiiremast jalastumisest.
3. Miinile sõites oli oht surma saada suur.
4. Masinal polnud normaalseid vaatlusseadmeid, kuid olukorra tunnetus oli elu ja surma küsimus. Olen ka varem öelnud, BMP puhul oli peal istuvad tüübid ohtlikumad varitsuse vastu, kui BMP ise. Mitmel korral just BMP peal istuv dessant nägi midagi ja andis märku.

Räägiks ka veidi olme poole pealt, mis ühe sõjaväe lahinguvõimes on vast pea sama olulised kui soomuse ja torude mm.
Enamus sõdureid elas telkides, tõsisemalt majutuse peale hakati mõtlema alles sellal kui meie seal olime. Ilmuma hakkasid väikesed moodulmajad, koos pesemis ja pesupesemis võimalustega.

Moodulmaja “mugavusi” me muidugi väga tihti kasutada ei saanud, sest olime suure osa ajast sõidus, kus saime nautida vahepeal telke, sest mõnikord magasime niisama taeva all. Olenes olukorrast.

Kõige suurem jama oli pesemine, sest kui midagi muud Afganistanis ei leidu, siis tolmu on seal küll. Kui baasikestes oli tavaliselt ette nähtud, et ohvitserid saavad pesta kolm korda nädalas ja sõdurid korra (tavaliselt reedel) siis meil võis mööduda mõnikord nädalaid kus polnud võimalik end korralikult pesta (veepuudus).

Sellest veidi väiksem probleem oli vähemalt meie jaoks riidekraami pesemisega (meil oli tankis selle jaoks kaus). Mida me tegime, iga õhtu kui võimalust oli ja riideid pidi pesema. Muidu oli varsti keha haavandeid täis.
Toidu poolepealt oli nii ja naa. Üldiselt olime kuivpakki peal. Seal oli kartulihelbed, kuivikud, erinevad konservid (liha, ka sprotid õlis) ning kompotid (pirnid ja ploomid tavaliselt). Üldiselt jõime teed (keetmata veega oli pasanteeria garanteeritud). Kuna me olime varustuskolonnis siiski, siis liikus ka paremat kraami – kondentspiima, sokolaadi ning kuivatatud puuvilju. Üldiselt hakkas see menüü pikemalt kõigile tervisele mõjuma – vitamiinipuudus.

Sellest päästis see, et ostsime-vahetasime kohalike käest puuvilju. Millesse suhtusime alati väga ettevaatlikult ( sihtur oli meie tankis usbek ja rääkis kohaliku keelt ja ta sebis neid ja muid defitsiitseid asju). Lisaks teatud äri ja asjaajamine “rohelistega” (nõukogude poolel sõdinud afgaanid).
Aga jah, see oli järjekordne nõukogude reaalsus, et sõduritel kukkusid hambad suust vitamiinipuudusest maal, kus kasvatati meloneid, banaane, apelsiine jne.
Haigused levisid ikka korralikult, et paljudel õnnestus hepatiidiga haiglas istuda. Lisaks igasugused kohalikud “kõhuhädad”.
Üldiselt võib ette kujutada olmetingimusi nagu oleks metsalaagris poolteist aastat järjest, kus vahel satud tsivilisatsiooni rüppe korraks.

Kui me sõidus polnud, oli meil faktiliselt vaba aeg. Sai käidud kinodes (suuremates baasides olid) ning ära näha ka paar liidust saadetud estraaditähte. Mängisime kaarte, kuulasime kohalike väeosa ööbikuid (tüüpe, kellel oli kitar). Raamatuid lugesin. Kabuulis olles sai isegi paar korda nii öelda linnapeal käidud.
Kuid väga paljud saatsid oma aega mööda laksu all olles, lisaks tegeleti samaka ajamisega kõvasti. See oli siiski erinev baasikestes, mõnel pool olid kõik “kuivad” ja mõnes baasis käis avalik joomine.
Tehniliselt oli võimalik ka liidust toodud alkohooli saada, kuid see oli harv, neid võis ainult Kabuli näidislinnaosa poodides näha (kus elas nõukogude tsiviilkontigent, kellega tuli meil ka vahel tegevust ette). Mis oli omaette vaatamisväärsus.

Üldisemalt võib öelda, et tervest eluolu kohta “ajutine, mis muutus alaliseks”
LupusII
Liige
Postitusi: 527
Liitunud: 03 Veebr, 2015 22:06
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas LupusII »

See Pasi soomus ... seest välja läks Galili 5,56 nagu nuga võist
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Meile tulnud vanemad (õhukesed ja ujuvad) Pasid said lisasoomuse meeskonnaruumi külgedele, nende laskeavade taoliste asjade alla väljapoole. Ujusid ka peale seda. Uuemad Pasid, mis olid paksemast rauast ja raskemad, ei uju enam (neil pole ka propellereid taga enam).

NSVL-s tehti A-stani kogemuste põhjal BMP-de lisasoomustamine, masina tähis BMP-2D, lisasoomus oli põhiliselt ninaosas ja masin seisis seejärel tiba nina maas (lisakaal) ega ujunud ka enam (tava BMP ujumine oli nagunii juba piiripealne).

BMP oli loodud nats teistsuguseks sõjaks, kiireks edasitungiks Euroopa tasandikel, selleks pidi masin olema kaudtule kildude kaitsega, madala profiiliga ja ujumisvõimeline (sellest ka tema praktilised hädad A-stani taolises sõjas), ninaosa pidi pakkuma (mootori tabamise hinnaga) kaitset 20 mm eest. Soomlased ütlesid, et ka Soome oludesse sobib hästi - väike profiil ja kuna kontakti kaugused on väikesed, siis ei mängi ka suuremat rolli kahuri imeomadused. Soomlased üldiselt lisasoomust ei harrasta (neil on ka muud plekist masinaid), ujuvus tähtsam.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1695
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Tuletan lugupeetavatele meelde, et nii Paside: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=942

kui BMPde kohta: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=10042

on täitsa omad Tehnika teemad olemas.

Lubame palun siin teemas pigem Afganistani 1979- 1989 sõjas osalenutel vahetuid kogemusi jagada.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36570
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Kriku »

Mul jääb akf Xenderi mälestustest mulje, et mööda mägiteid kolada ning võimaluse korral vaenlase konvoi pihta mõned tabavad lasud teha oli peaaegu et ohutu tegevus? St. neid valdavalt ei karistatud ära?

Muidu kiidan väga postitamise eest 8)
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Xender »

Kriku kirjutas:Mul jääb akf Xenderi mälestustest mulje, et mööda mägiteid kolada ning võimaluse korral vaenlase konvoi pihta mõned tabavad lasud teha oli peaaegu et ohutu tegevus? St. neid valdavalt ei karistatud ära?

Muidu kiidan väga postitamise eest 8)
Eks siin tuleb arvestada mõningaid asjaolusid.
Selleks ajaks kui ma seal olin, oli sõda tipphetkel ja meie vastastel oli juba aastate pikkune kogemus. Meil (vähemalt tankistidel) mingit Afganistani eelset eriväljaõppet mis oludele vastaks (kuigi teati, et meid sinna saadetakse) aga faktiliselt polnud (näiteks kolonnide julgestamisest oli juttu ainult möödaminnes) ja suurema osa asju õppisime kohapeal ning nii öelda verega.

Ründaja valib aja, koha ja rünnakustrateegia. Eks vaenlane oli juba aastate jooksul ära õppinud, mis töötab ja mis ei tööta. Sadade ja tuhandete kilomeetrite seast oli piisavalt kohti valida, kus saidki oma RPG või valangu nii teele saata nii, et me ei märka enne kui miski sai tabamuse ning oli varjatud tee minema jooksmiseks. Peale mida saime ainult käsi laiutada ja edasi sõita.

Eks kolonne rünnatigi selle pärast, et neile oli võimalik tekitada minimaalsete omapoolsete kaotustega arvestatavat kahju. Ühesõnaga olimegi üsna poksikoti ülesannetes. Nõukogude pool kaotas ametlikult kusagil 1500 soomusmasinat (mis on minu meelest alahinnatud, kuna isegi meie väeosas kirjutati päris palju lahingukaotusi mehaanilise kulumise lahtrisse) ja on kusagilt vene foorumist meelde jäänud, et arvestatav osa kaotustest tuli just kolonnide saatemeeskondade koosseisus.

Samuti ei maksa unustada, et meie põhiülesanne oli kaitsta kolonni ning ega me ei tohtinudki sellest väga palju eemale minna. Sest mingi väiksem rünnak kusagil võis olla petterünnak ja kui kõik lähevad sinna kedagi jälitama, ilmuvad teiseltpoolt välja habemikud kes võtavad kaitsetu kolonni maha. Teiste sõnadega, meie olime seotud kolonni külge. Lisaks veel oli meil oma ajakava ja liikumiskiirus ees.

“Karistamiseks” olid teised väed, kes piisavalt kaotuste rohke rünnaku korral põletasid maha mingi lähedal asuva küla – tavaliselt oli hiljem juttu, et rünnak tuli sellest või tollest külast ja poisid tegid seal puhta töö (kui tõsi see oli, on muidugi iseküsimus). Mõnikord pandi ründajate püüdmiseks maha kopteridessandid, kuid kuidas neil läks, seda me ei näinud – teadnud.
Selles osas oli tavasõduritena meil väga väike ettekujutus (paljud asjad panin ma konteksti alles tagantjärgi), mis veidigi üldisemalt toimub ja kui midagi ametlikult ka räägiti siis ainult seda, et nõukogude armee on võidukas.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas frantzus »

küsimus "zuschkade" kohta. kas seal oli pedaalitallaja koguaeg asendis või alles siis kui jama kaela tuli? sai nende meestega aeg-ajalt Hairatonis räägitud kaubabaasis kus kolonne komplekteeriti, ei mäleta kas see teemaks oli ja ega pagunitega meestele vaadati ülevalt alla , nemad olid ju Peetrusele tüki maad lähemal ka. nii palju kui mina zuschkasid nägin olid kõik lahtised; aga 1987 aasta alguses meie väeosas soomustati kolm Urali zuschkadega ära. ja kusjuures see ei olnud mingi Moskva käsk vaid altpoolt tulnud initsiatiiv. igatahes kolm uut Urali torudega toodi üle silla kodumaale tagasi meile tuunimiseks. mingit tehnilist dokumentatsiooni soomustamiseks ei olnud, leiutajateküla Lotted hakkasid tegutsema. soomusplaate otsis pealik isiklikult, ja leidis polügoonilt vanarauahunniku kuhu oli afgaanis purukslastud tehnika kokku veetud, btr-bmp ja mingid huvitavad tanketid bensumootoritega mida mina polnud ennem näinud :dont_know: , ja siis lendas meie mehaanikajao brigaad kohale lõikajatega, võimalikult suured plaadid lõigati romudest välja edasiseks töötlemiseks. zuschkale ehitati ette ja külgedele vaatepiludega soomusekraanid ca 1,5m kõrged, Urali kabiinile pandi kõikidele klaasidele ekraanid koos piludega ette ja jahutusradikale ka plaat ette. esimese autoga oli ikka tüki leiutamist, kinnitused jne. niipalju sain teada et tehnika pidi minema Kandahari, täpsemat otstarvet ei tea, kas kolonni saateautoks või muuks otstarbeks :dont_know: . vabandust kui teemat solgin...

P.S. mägipolügoonil olen näinud zuschkade laskmist kõrvalt, ikka väga muljetavaldav oli
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas frantzus »

ElrikThunderson kirjutas:Tuletan lugupeetavatele meelde, et nii Paside: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=942

kui BMPde kohta: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=10042

on täitsa omad Tehnika teemad olemas.

Lubame palun siin teemas pigem Afganistani 1979- 1989 sõjas osalenutel vahetuid kogemusi jagada.
olen vist suht õhukesel jääl :dont_know:
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Xender »

Kui mägisemad ja ohtlikumad kohad, siis istuti koguaeg kahuril. Meil soomustatuna neid polnud ja olid Gaz-66 peal (arvestades masina kandevõimet, ega sinna poleks saanudki väga midagi lisada), kuid mõnele oli peale ehitatud päikesesirmid (sai voltida, kokku lahti), mille sai päikese vastu osaliselt peale tõmmata kui ohtu polnud. Nägin paari omaloominguliselt soomustatud masinat küll, kuid need olid Ural-4320 peal. Üldiselt olid nad paigutatud kolonni paaridena, üks vaatas ühele poole teed, teine teisepoole.

Veidi räägiks ka asjaolust, mis küll ainult otsapidi seotud Afganistani sõjaga – infovahetus ja mälestused.
Kui ma seal olin teadsin üldisest olukorrast ikka ainult selle põhjal mida ise nägin, arvesse võis võtta ka usaldusväärsemaid kuulujutte. Selles osas olime me kindlasti üle keskmise “varustatud” sest liikusime palju ringi, kuid tõde, eristada valest oli võimatu.

Mingeid ametlike teadaandeid polnud, väeosas vahel levitatud mingi kohalik venekeelne leheke rääkis uudismaadest, sotsialistlikust ülesehitusest ja sellest kuidas kohalikud on tänulikud internatsionaalse abi eest.
Kui sõjalisest tegevusest ka räägiti, siis ainult, et vana korra pooldajad ja suurmaaomanikud (ja muud “kulakud”) vahel takistavad nõukogude ülesehitustööd.

Vahepeal ka väeosa zampolit ajas mingit jama, mida loomulikult keegi ei uskunud peale paar erivajadustega kommunisti (reaalsus ja ta jutt karjusid üksteisele liiga vastu). 85 aasta lõpus polnud isegi Kabulis enam kuigi turvaline.
Kuna ametliku infot polnud või mis oligi, seda ei uskunud keegi siis igasugused kuulujutud levisid nagu tuli kevadkuival kulumaal.

Näiteks 85 aasta suvel toimus Afgaanide poolt Peshguri garnisonile rünnak, kus võeti umbes 500 vangi, enamus neist “rohelised”. Nõukogude pool üritas neid päästa, kuid järgnevas tulevahetuses hukkus enamus (kurat seda teab kelle süül). Selle kohta polnud mingit ametliku juttu, peale kuulujuttude, mis rääkisid, et afgaanid olid terve nõukogude brigaadi maha tõmmanud.

Selles osas on veidi imelik lugeda venekeelses inforuumis osasid mälestusi, mis on ilmselgelt segu mälestustest ja tagantjärgi kogutud infost. Eks see on mind häirinud ka paljude teiste sõdade mälestuste juures, kus tekib justkui tunne, et osalenu teadis üldist taktikalist seisu. Meil oli üldiselt sellal ikka väga väike ettekujutus, mis tegelikult toimus üldisemalt. Kuid miks minna nii kaugele, mõnikord sõidule minnes, ei tutvustatud meile isegi teed, rääkimata maastikust, ohtudest, veosest vms. Sõida lihtsalt kolonni juhtmasina taga …
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas frantzus »

nõus.traksitõmbamist on vene foorumites kõvasti. mitteametlikku infot tilkus ka minule läbi pealiku, ja mõtlevad ohvitserid said aru et see on ikka mõtlematu avantüür, ja et kuidas saaks sellest kuidagi välja tulla :dont_know: ja takkapihta need vennad kes raporteid kirjutavad et võlgu maksta... :dont_know:
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Xender »

Räägiks veidi üldisemast olukorrast veel (sest selle teadmist lugejate poolt, võtsin ma enesestmõistetavana mingil põhjusel), siis selleks ajaks, st 85 aastaks oli nõukogude liidu - afganistani valitsuse käes umbes 20% Afganistanist aga 80% kontrollisid muud jõud (kes meie õnneks ragistasid ka omavahel).

Samal ajal oli ka Afganistani demokraatlik vabariik, oma armeega (mida me ametlikult aitasime). Mille suhtes ma ei ole nii skeptiline nagu paljud venelased olid. Arvestades asjaolusid ning liidu käitumist seal, sõdisid nad küllaltki hästi - võiks öelda, et tegelikult sõja raskuskese oligi nende peal, sest reaalselt väljaspool baase kontrollisid maaala ja sõdisidki peamiselt nemad - liit pakkus kaugtule ja lennuväe toetust. Lisaks veel asjaolu, et see riik pidas vastu 3 aastat peale nõukogude vägede väljatõmbumist (samal ajal Pakistan jätkas mässuliste abistamist).

Liidul puudus juba tollal tegelikult plaan. 40nendast armeest lihtsalt ei jätkunud - maksimaalselt oligi nõukogude sõdureid seal korraga veidi enam kui 100 tuhat (võrdluseks umbes samasuurte jõududega, mindi ka tsetseenia sõtta aga viimases elas 30 korda vähem inimesi). Rääkimata veel täiesti teistest geograafilistest suurusjärkudest. Mingil põhjusel aga väekontigenti aga suurendada ei soovitud (mulle tundub, et Moskvas oli sellal üldse oma arusaam, seal toimuvast).

Selle arvu sõduritega saigi hoida enda käes mingeid võtmekohti ja tänu tehnilisele üleolekule ka kohalike sealt tagasi hoida. Kuid mitte midagi enamat.

Teiste sõnadega nõukogude vägede käes olidki küllaltki hästi kindlustatud baasid ja mõned suuremad linnad. Neid vallutada või mingit märgatavat kahju teha oli aga vaja suuri jõude, kuid afganid olid küllaltki killustatud, suurimad gruppid olid sellal ehk paarisajamehelised (hiljem küll see muutus, 85 lõppus hakkati koonduma).

Kuid need baasikesed elasid 100% liidust sisseveatava peal. Ühesõnaga kui logistika kinni keerata, siis need baasikesed nõrgenesid märgatavalt (mõningatesse kohtadesse pidi isegi vett tassima).

Seega kolonnide ründamine oligi kohalike jaoks kõige loogilisem tegevus (lisaks veel asjaolu, et osad ei tahtnud omavahel, st afganistani valitsusvägedega sõdida, vaid ainult liiduga ning kolonnid olid mehitatud liidu sõduritega). Polnud mõtet üritada tormi joosta hästikindlustatud baasi vastu, kellel oli kaugtuli, sai tellida ründekopterid ja lennukeid (sellal kui ma olin, siis Stingereid veel dushmanidel polnud). Samal ajal, kui kolonnide ründamisel sai valida aja ja koha ise.

Seda siis taustaks, et miks kolonne rünnati pidevalt (mõned üksikud sõidud olid ainult ilma vahejuhtumiteta, suuremad vahejuhtumeid oli pooltel sõitudel (kus oli rohkem ohvreid) ja 2 korral üritati kolonni ka täiesti maha võtta, kus kaotused olid masendavad). Minu õnneks pääsesin 86 alguses minema. Millal seoses stingerite ilmumisega vähenes õhutoetus (mis päästis meid mitmel korral) ning rünnakud olid rohkem suuremad, kui kurnamine (mis takistina ei olnud nii ohtlikud).

Sellele kõigele vastas liit lihtsalt lausterroriga tsiviilelanikkonna vastu. Külade massilisele hävitamisega ja kõige muu sinnajuurde kuuluvaga. Ühesõnaga oldi loobutud sisside püüdmisest rahva seast ja üritati rahvast vabaneda.

Vahepeal, tõsi küll, näiteks 85 aasta "jaanuari rünnakutega" üritati ka suuremaid alasid enda kontrolli alla võtta, kuid see oli arusaamatu protsess, sest peale alade vallutamist, läksime baasidesse tagasi. Seega neil rünnakutel polnud mingit taktikalist tähtsust.

Mis võiks siis enam vähem taustolukorra kokkuvõtteks olla.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas frantzus »

stingeritest, nii palju kui frantzus nendest teadis. esimene info et miskit tõsist seal taevas lendamas oli kuulis frantzus aastal 1985 suve lõpu poole mitte ametlikult willises enne kui hospidali sattus, peale seda oli infoliin kinni. aastal 1986 sügis. itogovaja proverka, mida tehti iga poole aasta tagant, st et meie väeosa asjapulk zampotehi isikus käis kontrollimas teise väeosa automajandust, seekord Nilki lennubaasi automajandust, vastavalt pädevusele, auditeerimine tänapäevaselt. juba hommikul oli sealne rahvas veits ärevil, kuna luurelennuk kahe mehega pardal kadunud. ma ei tea mis tehnikat seal kasutati, arvatavasti mingi SU oli. järgmine info oli et polgukomondör läks isiklikult meeskonda otsima, lennukiga muidugi, järgmine info et komandör ka pildilt kadunud :dont_know: :dont_know: . lõuna käes, frantzus koos kapteniga lõunatamas lendurite sööklas nagu kontrollijatele ette nähtud, valgete põlledega tibid teenindamas, üle pika aja nägin nuga-kahvlit prae kõrval; mingi hetk keegi hõikab et " komandira naschli" ja söökla jookseb tühjaks lenduritest. kuna frantzus lendur ei olnud, pigem "zaljotsik", sõin oma prae rahulikult ära, ja siis läksime kapteniga välja uurima mis toimub. vot mehed, seda pilti oleks tahtnud filmida! miski kümne minuti pärast lendab MI-8 kohale ja maandub, ja teda turvavad kaks " krokut", ronib siis pealik kopterist välja ja kukub kõike kallistama, endal kiiver peas, õnneks frantzus oli suht kaugel :D . ma ei tea miks need lennukid alla kukkusid, Taschkenti nad vaevalt pommitamas käisid, ja kivikirvega neid alla ei too.. :dont_know: kui seostub teemaga siis palun kustuda; kui mitte siis las olla... :D

P.S. samal lennuväljal nägin kuidas "krokud" harjutasid varbapeal õhkutõusu suvel :D
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Xender »

Stingerite ilmumine väga palju kaotusi ei suurendanud Wiki

Kuid peamine probleem (mõju) olevat olnud see, et hakkati lendama kõrgemal, mis oluliselt vähendas efektiivsust ja täpsust, eriti ründelennuväe puhul, mis niigi ei hiilanud sellega ja pommitas liiga sageli omasid.

Ega lennukeid/koptereid toodi alla ka mägedes olevate raskekuulipildujatega, samuti oli mässuliste käes mingis ulatuses Strela-2htesid.

Meil 85 või isegi 86 kevad, stingeritest juttu polnud (või vähemalt mina ei kuulnud, lennukoosseis, rääkis Pakistani lennukitest kes pidavat käima neid alla tulistamas). Räägiti ka müstilisi jutte ameerika eriväelastest kes olevat afgaanideks riietatud. Kuid siin said kuulujutud alguse pigem sellest, et mingi palju elas afganistanis ka "valgeid" (nägin neist mõnda ka ise) ning mõned neist võisid dushmanide poolel sõjategevusest osa võtta.

Lisaks muidugi lõputud jutud sissiarmeedest, kes kusagil mägedes pesitsevad (pea iga suurema mäe kohta, oli kellelgil selline jutt). Lisaks liikusid veel erinevad versioonid Salangi tunneli kohta (kuigi see toimus 82 aastal) ja sellest, kuidas kusagil olevat mingi kolonn täiega maha võetud (need hirmujutud olid rohkem meie spetsiifika).

Mittesõjalised kuulujutud tiirlesid peamiselt nõukogude tsiviilkontigendi eluolu üle. Mis pidi olema lilleline (eks see oli rohkem selline hetkeolukorra kadedus, sest vaevalt meie seas leidus tegelasi, kes oleks peale teenistuse lõppu soovinud tsiviilidena "tagasi" tulla).
Roamless
Liige
Postitusi: 3809
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas Roamless »

Xender kirjutas: Eks see on mind häirinud ka paljude teiste sõdade mälestuste juures, kus tekib justkui tunne, et osalenu teadis üldist taktikalist seisu. Meil oli üldiselt sellal ikka väga väike ettekujutus, mis tegelikult toimus üldisemalt. Kuid miks minna nii kaugele, mõnikord sõidule minnes, ei tutvustatud meile isegi teed, rääkimata maastikust, ohtudest, veosest vms. Sõida lihtsalt kolonni juhtmasina taga …
Mind huvitab, et
- Kuidas toimus kolonnide ja nende kattemeeskondade komplekteerimine?
- Kas ja kuidas harjutati ka enne kattemeeskonnaga kokku?
- Kas olid paigas mingid standardprotseduurid?
- Milline oli planeerimiskäsk? Kas seda üldse oli?
- Kas oli saada ka mingit luureinfot, et seal ja seal sellised duhhid tegutsevad jms?
Unforeseen consequences
eloscuro
Liige
Postitusi: 500
Liitunud: 09 Mai, 2007 21:09
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Afganistan 1979- 1989

Postitus Postitas eloscuro »

Argument, et 'BMP jaoks oli see vale sõda ja Euroopas oleks paremini läinud, sest vaenlase suunas alati otse' on küsitava väärtusega. Ei usu, et asustatud alaldel, metsamaastikul jne. sõdides oleks suudetud taktikalisel tasemel vältida seda, et keegi külje peale satub. Eriti kui punase poole plaan oligi just tugevamatest punktidest 'mööda voolamine' ja nende puhastamise teisele ešelonile jätmine.

Masin on võimatute kompromisside tulemus - palju relvi ning väike ja peab ujuma - sellest siis vajadus kõige õhukeseks viilida. Ja tulemuseks masin mis on haleda soomusega ja ujub vaid sümboolselt - õppustel, kus veetakistust ületatakse näeb seda maabumas eranditult ülilaugel ja ilmselgelt eelnevalt ettevalmistatud-puhastatud kaldal.


Kui palju oli tehnika omaloomingulist täiendamist? Nt. kilpide, vaateavade, relvastuse vms. lisamine. BMP tornile kopteri raketiheitja lisamist olen (pildilt) näinud, järsku akf. Xender mäletab veel mõnda huvitavat leiutist.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline