Kavastu sild!

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas sammal.habe »

pärimust paistab sealkandis olema - nädalavahetusel trehvasin parvemehega rääkima, too pajatas ka suurest sillast. ei olnud sugugi vana mees. ent kui vaja, siis salvestustehnika on olemas ja arhiiv mis materjali vastu võtaks.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas retti »

devision kirjutas:Tere!

Kas siin leidub tõsist ajaloohuvilist, kes sooviks antud teemal tunnistajate mälestused ning viited kokku koondada ning talletada need vajalikus formaadis säilitamiseks? Nende ütluste põhjal saab kindlasti mingi esmase pildi tollasest olukorrast ette. Hiljem saaks liita muud spetsialistide erialapõhised uurimused/avastused ning ehk jõuaks viimaks kogu Kavastu silla episoodi kronoloogilise lahenduseni ja ka muude küsimuste vastusteni (miks, kuidas, kuna, kes jne)?
Minul endal puudub sellealane kogemus, oskus ja ka ajaressursiga on hetkel keeruline.
Või puudub sellel teema kontekstis vajadus? Ma ise ei oska hinnangut anda.

Minult saaks tunnistajate kontaktid, nad on valmis rääkima ja kindlasti vajadusel ka kohapeale minema ning mäletatut näitama. Kuna eakad tunnistajad on nüüd ka ise sellest teemast sütitatud ning mõtlevad kaasa, siis igal suhtlemisel on nad midagi uut meenutanud, millest võiks üldpildi loomisel kasu olla.
Mis oleks loogilisem kui see anda üle Maanteemuuseumile ?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Kriku »

Maanteemuuseumist vast leiab ka inimese, kes pealtnägijate käest infot kogub.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas sammal.habe »

peale maanteemuuseumi kui tehniliste konstruktsioonidega tegeleva asutise on ka muuseume ja arhiive, mille suunitlus on kohapärimusel. ja siin näikse pigem pärimuse kui tehniliste konstruktsioonide talletamine. sobiks ka Sõjamuuseum, muidugimõista.

ent kindlasti chapeau kõikteadjale Rettile, kes ka museumimaastikul sama kindlalt ja autoriteetselt orienteerub kui kõigis muudes valdkondades...
Crispy
Liige
Postitusi: 858
Liitunud: 03 Veebr, 2016 14:53
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Crispy »

Vahi kurja. Kunagi kui teemat lugema hakkasin, olin kindel, et ju seal mingi sild ikka oli. Siis vahepeal enne piltide tulekut suutsid opositsioonlased juba mind ümber veenda, et teemaalgataja on peast soe jne. ning siis järsku tulebki pilt. Täitsa uskumatu ning suur tunnustus teemaalgatajale!

Päris huvitav oleks, kui mõni oskustega isik teeks sillast arvutis kasvõi umbkaudse 3D mudeli. Oleks hea vaadata kuidas ta seal ikka välja nägi ning hoomata mõõtmeid. Praegu see 300m ja muud umbkaudsed mõõteühikud ei anna just parimat ettekujutust üldpildist.

Eks fotode vähesust (komplektsest sillast) saab seletada sõjaolukorraga ning strateegilise objekti salastatusega. Et igasugu spioonid ei pildistaks ning niisama ringi ei vahiks jne.
Ilmselt peale õhkulaskmist oli külameestel kibekiire materjale koju vedada, mitte pilte teha :D
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Manurhin »

Crispy kirjutas: Eks fotode vähesust (komplektsest sillast) saab seletada sõjaolukorraga ning strateegilise objekti salastatusega.
Pluss veel see, et see sild eksisteeris seal ilmselt väga lühikest aega (mõni targem võiks, nagu ma juba korra siin teemas mainisin, välja pakkuda umbkaudsegi aja, mis võiks kuluda sellise silla ehitamiseks). Võimalik, et löödi sild nädalaga püsti, püsis seal veel teise nädala ja siis oligi kõik. Lisaks, mõtleme nüüd, oli ju 1944. aasta suvi. Palju kohalikel inimestel tol ajal üldse fotoaparaate oli? Nii mõnigi, kellel ehk varem oligi, oli selle juba millegi hädavajaliku vastu vahetanud. Linnast sel ajal enam inimesi, sh. fotograafe, ka maale väga ei käinud. Ja kuidas olid üldse lood fotomaterjalidega? Filmide kättesaadavus, ilmutid-kinnitid, fotopaber... No ja lõppude lõpuks, praeguseks on juba suur hulk ajaloolisi fotosid rännanud lihtsalt prügimäele. Sureb mõni vanainimene kuskil ära, noored pärijad on huvitatud ainult kinnisvarast. Kes viitsib mingeid vanu albumeid läbi uurima hakata? Hea, kui lauahõbe ära tuntakse (ja rahaks tehakse), ülejäänu lendab kõik konteinerisse või lõkkesse.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
devision
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 15 Aug, 2008 21:37
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas devision »

1. Senini kuuldu põhjal jõudis valmis sild olla kasutuses umbes kuu aega.
2. Väidetavalt on keegi kunagi kusagil näinud ka pilti tervest sillast. Seega pole välistatud, et see siiani kusagil ka säilinud.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas retti »

Manurhin kirjutas:
Crispy kirjutas: Eks fotode vähesust (komplektsest sillast) saab seletada sõjaolukorraga ning strateegilise objekti salastatusega.
Pluss veel see, et see sild eksisteeris seal ilmselt väga lühikest aega (mõni targem võiks, nagu ma juba korra siin teemas mainisin, välja pakkuda umbkaudsegi aja, mis võiks kuluda sellise silla ehitamiseks). Võimalik, et löödi sild nädalaga püsti, püsis seal veel teise nädala ja siis oligi kõik. Lisaks, mõtleme nüüd, oli ju 1944. aasta suvi. Palju kohalikel inimestel tol ajal üldse fotoaparaate oli? Nii mõnigi, kellel ehk varem oligi, oli selle juba millegi hädavajaliku vastu vahetanud. Linnast sel ajal enam inimesi, sh. fotograafe, ka maale väga ei käinud. Ja kuidas olid üldse lood fotomaterjalidega? Filmide kättesaadavus, ilmutid-kinnitid, fotopaber... No ja lõppude lõpuks, praeguseks on juba suur hulk ajaloolisi fotosid rännanud lihtsalt prügimäele. Sureb mõni vanainimene kuskil ära, noored pärijad on huvitatud ainult kinnisvarast. Kes viitsib mingeid vanu albumeid läbi uurima hakata? Hea, kui lauahõbe ära tuntakse (ja rahaks tehakse), ülejäänu lendab kõik konteinerisse või lõkkesse.
Sakslased olid üsna agarad pildistama - väitis mulle üks vanade fotode kollektsionäär.
Mind häirib fakt,et siinsamas foorumis mitmeid aastaid arutatud teemades Emajõe laevad ja Peipsi laevastik ei ole vähimatki viidet sellele sillale.
Et akf aurik selle olemasolust ei teadnud on raske uskuda.Sama raske on uskuda,et Hintzer sellise erandliku silla pildistamata jättis.
devision
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 15 Aug, 2008 21:37
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas devision »

retti kirjutas:
Manurhin kirjutas:
Crispy kirjutas: Eks fotode vähesust (komplektsest sillast) saab seletada sõjaolukorraga ning strateegilise objekti salastatusega.
Pluss veel see, et see sild eksisteeris seal ilmselt väga lühikest aega (mõni targem võiks, nagu ma juba korra siin teemas mainisin, välja pakkuda umbkaudsegi aja, mis võiks kuluda sellise silla ehitamiseks). Võimalik, et löödi sild nädalaga püsti, püsis seal veel teise nädala ja siis oligi kõik. Lisaks, mõtleme nüüd, oli ju 1944. aasta suvi. Palju kohalikel inimestel tol ajal üldse fotoaparaate oli? Nii mõnigi, kellel ehk varem oligi, oli selle juba millegi hädavajaliku vastu vahetanud. Linnast sel ajal enam inimesi, sh. fotograafe, ka maale väga ei käinud. Ja kuidas olid üldse lood fotomaterjalidega? Filmide kättesaadavus, ilmutid-kinnitid, fotopaber... No ja lõppude lõpuks, praeguseks on juba suur hulk ajaloolisi fotosid rännanud lihtsalt prügimäele. Sureb mõni vanainimene kuskil ära, noored pärijad on huvitatud ainult kinnisvarast. Kes viitsib mingeid vanu albumeid läbi uurima hakata? Hea, kui lauahõbe ära tuntakse (ja rahaks tehakse), ülejäänu lendab kõik konteinerisse või lõkkesse.
Sakslased olid üsna agarad pildistama - väitis mulle üks vanade fotode kollektsionäär.
Mind häirib fakt,et siinsamas foorumis mitmeid aastaid arutatud teemades Emajõe laevad ja Peipsi laevastik ei ole vähimatki viidet sellele sillale.
Et akf aurik selle olemasolust ei teadnud on raske uskuda.Sama raske on uskuda,et Hintzer sellise erandliku silla pildistamata jättis.
Retti: mis me selle teadmisega nüüd edasi teeme või mida taas järeldame? Et kui üks huvigrupp või isikud pole mingist sõjaaegsest kohalikust episoodist midagi kuulnud, siis ei saa see olla võimalik? Usun, et üllatusi oleks veelgi ja lõpuks tasuks oma minapildist kaugemale vaadata ja leppida faktiga, et ka Retti on ekslik.
Mind jällegi hetkel absoluutselt ei häiri, et Rettit midagi kusagil häirib ning seega peaks minu isiklik häirivussaldo olema rahuldavas tasakaalus.
Siiani kutsun üles kaasaaitajaid infot juurde koguma ning virisejad ja muud skeptikud võiks kusagil ehk oma teema avada. Tänan!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Kriku »

devision kirjutas:Usun, et üllatusi oleks veelgi ja lõpuks tasuks oma minapildist kaugemale vaadata ja leppida faktiga, et ka Retti on ekslik.
Rahu. Akf Retti ei vaidle ju enam silla üle ning on ammu leppinud sellega, et eksis. Jõelaevanduse teema tundub küll igapidi põhjalik, kuid siiski on Kavastu silla episood sellest välja jäänud. Mis paneb mõtlema selle üle, mis sealt veel võib olla välja jäänud. Ning see mõte on mõnevõrra häiriv tõesti.

Avalikku foorumisse postitades peab tahes-tahtmata arvestama võimalusega, et osa vastuseid müraga sarnaneb - mida müraks pidada, lähtub aga jällegi tollestsamast minapildist.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Kriku »

Minu katsed ajaloolastes huvi äratada ebaõnnestusid. Akf sammal.habe vahepeal pakkus välja, et ta võiks ise tegeleda pärimuse kogumisega. Kas see mõte on vahepeal ka kuidagi edasi arenenud?
devision
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 15 Aug, 2008 21:37
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas devision »

Kriku kirjutas:Minu katsed ajaloolastes huvi äratada ebaõnnestusid. Akf sammal.habe vahepeal pakkus välja, et ta võiks ise tegeleda pärimuse kogumisega. Kas see mõte on vahepeal ka kuidagi edasi arenenud?
Õige tähelepanek! Sammal.habe võtab teema lähiajal üles. Temaga on otsekontakt loodud, numbreid vahetatud ja esialgne tegevusplaan olemas. Vaja pisut aegu sobitada. Kindlasti annab ta siin jooksvalt ka ülevaate teemaarengutest.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Manurhin »

Tekkis vahepeal mõte, et kui Luunja ja Kastre valla kohalikes ajalehtedes Kavastu sillast juttu teha? Avaldada kasvõi väike kuulutus, et otsitakse inimesi, kes midagi mäletavad või teavad ja eriti hea, kui fotomaterjali leiaks. Valla leht tuleb kõigile vallaelanikele tasuta koju kätte ja seda ikka loetakse. Tõsi, ülemäära suuri lootusi ma sellisele ettevõtmisele ei paneks, enamus vanu inimesi kipub ikka olema suhtumisega, et ah, mis nüüd mina... Ja näe, remonti sai ka majas viimati siis tehtud kui Moskvas olümpia oli, pärast tulevad veel võõrad inimesed siia, ei tihka tuppa lastagi. Aga vähemalt jutt läheks ümbruskonnas ikka liikvele, ja võimalik, et kuskilt lõpuks mingi infokild tilgub selle kohta, kes võiks teada kedagi, kes teab. Või kasvõi kohalikega poe või autolavka juures juttu tehes tuleks mõnel kohe meelde, et näe, lehes kirjutati jah ja ma hakkasin mõtlema, et minu kadunud isa näitas mulle mitu korda, kus sakslased enne venelase tulekut... jne.

Luunja valla Kodu Uudised: https://luunja.ee/kodu-uudised
Kastre valla Infoleht: https://www.kastre.ee/infoleht

Sirvisin mõlemaid ja soovitan vaadata teistelgi. Leiab päris huvitavat lugemist, nt. viimase (st. augustikuu) Kastre valla lehe 10. leheküljel on lugu sellest, kuidas elekter 1933. aastal Kaagverre jõudis. Ei ole midagi uut siin päikese all, vähemasti mitte poliitilise poriloopimise koha pealt :lol:.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
devision
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 15 Aug, 2008 21:37
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas devision »

Manurhin kirjutas:Tekkis vahepeal mõte, et kui Luunja ja Kastre valla kohalikes ajalehtedes Kavastu sillast juttu teha? Avaldada kasvõi väike kuulutus, et otsitakse inimesi, kes midagi mäletavad või teavad ja eriti hea, kui fotomaterjali leiaks. Valla leht tuleb kõigile vallaelanikele tasuta koju kätte ja seda ikka loetakse. Tõsi, ülemäära suuri lootusi ma sellisele ettevõtmisele ei paneks, enamus vanu inimesi kipub ikka olema suhtumisega, et ah, mis nüüd mina... Ja näe, remonti sai ka majas viimati siis tehtud kui Moskvas olümpia oli, pärast tulevad veel võõrad inimesed siia, ei tihka tuppa lastagi. Aga vähemalt jutt läheks ümbruskonnas ikka liikvele, ja võimalik, et kuskilt lõpuks mingi infokild tilgub selle kohta, kes võiks teada kedagi, kes teab. Või kasvõi kohalikega poe või autolavka juures juttu tehes tuleks mõnel kohe meelde, et näe, lehes kirjutati jah ja ma hakkasin mõtlema, et minu kadunud isa näitas mulle mitu korda, kus sakslased enne venelase tulekut... jne.

Luunja valla Kodu Uudised: https://luunja.ee/kodu-uudised
Kastre valla Infoleht: https://www.kastre.ee/infoleht

Sirvisin mõlemaid ja soovitan vaadata teistelgi. Leiab päris huvitavat lugemist, nt. viimase (st. augustikuu) Kastre valla lehe 10. leheküljel on lugu sellest, kuidas elekter 1933. aastal Kaagverre jõudis. Ei ole midagi uut siin päikese all, vähemasti mitte poliitilise poriloopimise koha pealt :lol:.
Minu hinnangul suurepärane mõte. Vallalehed on kohalike elanike jaoks esmased infokandjad. Üleskutse tuleb hästi (loe: kavalalt) sõnastada, et see kõnetaks ka neid tagasihoidlikke eakaid, kes tavaliselt sekkuda ei taha, aga kes antud teemas on siiski prioriteetseks sihtgrupiks. Ehk kuidagi saab neid motiveerida kaasa lööma? Ka valla enda (ajaloo)huvi tuleks ehk äratada, et see üleskutse saaks ka nende toetuse, mis lisab vallaelanikes usaldusväärsust.
Siiski peab asjal olema konkreetse taustaga eestvedaja, kelle kontaktid ka avaldatakse ning kes on valmis infole reageerima.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas retti »

Need pildid sillast on siin,selles foorumis avaldatud juba palju aastaid tagasi.Mina postitust ei leia.
Siis tuvastati ka silla asukoht.
Srry - täpsemalt ei mäleta - oli see Läti või Preisimaa.Igaljuhul Baltikum.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist