Kiilu alt läbi tõmbamine

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Kasutaja avatar
huvitun
Liige
Postitusi: 1285
Liitunud: 28 Mär, 2014 9:20
Kontakt:

Kiilu alt läbi tõmbamine

Postitus Postitas huvitun »

Lubage ma torkan vahele ühe pildi. Ehk on mõnel kaasfoorumlasel lihtsalt põnev teada? Kui ei siis pole hullu, kui kustu läheb.
Millist tegevust see pilt kirjeldab?

Pilt
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas Kriku »

Meremehe karistuseks kiilu alt läbi tõmbamist?

Seda tehti vahel ka vabatahtlikult, ekvaatori ületamisel näiteks.
Kasutaja avatar
huvitun
Liige
Postitusi: 1285
Liitunud: 28 Mär, 2014 9:20
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas huvitun »

Ma teadsin, et see oli rängemaid karistusi purjelaevanduses. Mööda laeva põhja tõmbas ju naha ribadeks? Laeva põhja külge oli hakkand ju aastatega igasugu floorat ja faunat ja lõppeks lohistati patust meremeest seda mööda kui mööda korrallidega rasplit
Viimati muutis huvitun, 14 Apr, 2021 9:59, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Viktoriin

Postitus Postitas Kilo Tango »

Kriku kirjutas:Meremehe karistuseks kiilu alt läbi tõmbamist?

Seda tehti vahel ka vabatahtlikult, ekvaatori ületamisel näiteks.
Kindel? Minu teada oli kiilu alt läbi tõmbamine vaid pool kraadi kergem karistus, kui surmaotsus. Arvestatav osa neid, keda nii karistati, seda üle ei elanud, kuna vigastused vastu koorikloomadega kaetud laevapõhja olid liiga suured. See on ainult filmides nii, et näitleja tuleb teiselt poolt laeva välja, puristab natuke ja on tõmbajate peale pahane. Päris elus oli mees selle tagajärjel enamasti üleni verine ja vajas elustamist.

Parandus:
Entsüklopeedia.ee kinnitab sinu väidet:

http://entsyklopeedia.ee/artikkel/kiilu ... B5mbamine1

Samas inglisekeelne vikipeedia ekvaatori ületamise asja ei maini: https://en.wikipedia.org/wiki/Keelhauling
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas Kriku »

Jah, niimoodi nagu pildi peal küll. Mõned siiski minu mälu mööda ujusid vabatahtlikult ka köie otsas laeva põhja alt läbi. Allikat ei tea praegu öelda.

Arvatavasti on vahe selles, kas tõmmati või kuidas tõmmati :scratch:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas Kriku »

Muide, pildi peal on ainult ca. 3 m süvisega laev. Neid, kes sellise alt köie otsas läbi ronisid, oli kindlasti.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kiilu alt läbi tõmbamine

Postitus Postitas Kriku »

Veel paar mõtet.

Ma olen lugenud ka piki laeva alt läbi tõmbamisest - see peaks olema enam-vähem surmanuhtlus.

Kui tõmmati, siis pidi köis kuidagi enne laeva alt läbi saama - järelikult pidi karistuse rakendamisel olema keegi käepärast, kes enne vabatahtlikult sukeldus ja köie alt läbi viis? Kui jah, siis tehti seda kindlasti vahel ka niisama spordi mõttes.

Kesk- ja varauusaegse inimese ujumisoskus oli üldiselt kasin ja seda ka meremeeste hulgas. Samas olid nad füüsiliselt väga heas vormis, tõenäoliselt oli see kõige rohkem kõiksugu võimlemist nõudev elukutse.

Melville kirjutab vist "Billy the Buddis" hästi lahti, miks oli vaja valusaid karistusi. Esiteks muidugi seda meestejõuku tuli ohjes hoida, aga see polnud peamine. Fregatil võis olla 500 meest ning kui üks koba õigel ajal õiges kohas õiget liigutust ei teinud, siis võis kogu manööver nurjuda ning terve laev põhja lastud saada.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Kiilu alt läbi tõmbamine

Postitus Postitas Kilo Tango »

Kriku kirjutas:Kui tõmmati, siis pidi köis kuidagi enne laeva alt läbi saama - järelikult pidi karistuse rakendamisel olema keegi käepärast, kes enne vabatahtlikult sukeldus ja köie alt läbi viis? Kui jah, siis tehti seda kindlasti vahel ka niisama spordi mõttes.
Mitte tingimata. Saab pmst. koostada köie aasa ja lasta laeva ees vette. Siis sõidab laev sellele peale ja edasi on juba lihtne.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kiilu alt läbi tõmbamine

Postitus Postitas Kriku »

Võimalik, aga ma kujutan väga vaevaliselt ette, kuidas paigutada raskused, et aas laevakujuliselt lahti püsiks.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2619
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kiilu alt läbi tõmbamine

Postitus Postitas vanahalb »

Kui õigesti mäletan siis Jaan Tätte seltskond oma ümbermaailmareisil olevat ka ekvaatoril nii mõnegi uustulnuka kiilu alt läbi tõmmanud. Lihtsalt fragment intervjuust ja tehnilist poolt seal ei kirjeldatud.

Köie võib muidugi laeva vööris vette visata ja kaks madrust jalutavad, teine teises pardas ja omapoolne ots käes nii kaugele kui vaja on. Laev sõidab ise köie peale.

Ei saa või ei oska telefoniga digari pdf-linki panna. Just lugesin juurde et Eestis Läänemaa kaluritel oli see komme veel 1930 -ndatel aastatel. Kui paatidest kala müüdi olid ostjad rannas tavaliselt tüdrukud ning ligitikkumise ja vāgistamise eest tõmmati omakohtu korras kolm korda sama paadi kiilu alt läbi. Ma sain aru, et eesmärk polnud kedagi ära tappa vaid see oli häbistav karistus.
Kuni ükskord kiilus köis laeva kere ja rooli vahele kinni ja poissi ei saadudki enne kätte kui see juba ära oli uppunud. Tollases Pāewalehes kirjutati ja see komme hakkas pärast õnnetust üldse unarusse vajuma.

Mulle tundub et kui köis on lihtsalt ümber kere seotud, saab olla näoga laeva põhja poole ning end käte-jalgadega eemale tõugata, pole väga vigagi. Eriti hea kui mingid labakud ka pihku juhtuvad. Kätest-jalust kinniseotuna lohistamine võtab jah turja kirvendama.
(Mitte et ma ise ujuda oskaks)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kiilu alt läbi tõmbamine

Postitus Postitas Kriku »

vanahalb kirjutas:Köie võib muidugi laeva vööris vette visata ja kaks madrust jalutavad, teine teises pardas ja omapoolne ots käes nii kaugele kui vaja on. Laev sõidab ise köie peale.
Ju vist, oleks loogiline.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist