Moskoovia ja Kuldhord

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
croman40
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas croman40 »

Ei ole vanade keelte asjatundja, seega küsin targematelt, mis keeles kirjutas 1407.a Polotski vürst Riia linnale?
UB4-1.jpg
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas Kriku »

AMvA kirjutas:
Kriku kirjutas:See on muidugi üpris Moskva-keskne.

???
Pean silmas vene peavoolu ajaloos Karamzinist alates etableerunud Moskva esiletõusu finalistlikku narratiivi, mille järgi Venemaa ajalugu justkui oleks suures osas Moskoovia ajalugu. Ei viitsi hakata üksikute lausete tasemel vaidlema, üldmulje on säärane. Tänapäevaselt ajalookäsitluselt ootaks suuremat tähelepanu käsiteldava territooriumi mitmekesisusele, selle erinevate osade välissuhtlusele ja teistele võimukeskustele peale Vladimiri-Moskva.

AMvA kirjutas:enamus Vana-Vene vürstiriike olid Kuldhordi vasallid
"Vasall" Lääne-Euroopa keskaja spetsiifilistest feodaalsuhetest pärinevana pole päris õige termin.
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas AMvA »

croman40 kirjutas:Ei ole vanade keelte asjatundja, seega küsin targematelt, mis keeles kirjutas 1407.a Polotski vürst Riia linnale?

Tundub vana-vene, igaljuhul mitte ukraina, nagu me seda keelt täna tunneme.
tuuba
Liige
Postitusi: 401
Liitunud: 12 Okt, 2010 18:24
Asukoht: harjumaa

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas tuuba »

Новая имперская история
Северной Евразии
часть 1
Конкурирующие проекты самоорганизации
VII – XVII вв.
Под редакцией Ильи Герасимова
Авторы: Илья Герасимов, Марина Могильнер, Сергей Глебов
При участии Александра Семенов

ülaltoodu on mu arust üks vägagi asjalik ja objektiivne käsitlus idanaabrite (ja ka meie) ajaloost.
kuna see teos on mul arvutis pdf-failina, siis ei leidnud netiaadressi üles, vist sain viite isegi siinsest mingist ajaloo-teemalisest foorumist.

selles teoses on toodud üks huvitav fakt: Novgorodis oli kuni Moskvale allutamiseni Ivan III ajal käigus 3-4 kohalikku keelt ehk siis slaavi, rootsi(skandinaavia) ja mingi soome-ugri keel, arvatavasti siis liivi või eesti keel, samuti pidid kõik põhjapoolsed vürstid valdama neid keeli tulenevalt rahva keelekasutusest.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas Kriku »

Kindlasti mitte liivi ega eesti, pigem ikka vadja-isuri-vepsa.
tuuba
Liige
Postitusi: 401
Liitunud: 12 Okt, 2010 18:24
Asukoht: harjumaa

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas tuuba »

Kriku kirjutas:Kindlasti mitte liivi ega eesti, pigem ikka vadja-isuri-vepsa.



ega ma väga ei vaidlegi,pole lihtsalt algallikaid kuskilt võtta.
teisalt--palju need keeled sel kaugel ajal teineteisest ikka erinesid? keeleteadlaste arvates oli tol kaugel ajal keelte sarnasus palju suurem kui tänapäeval, seda ka näit. taani-rootsi-norra keelte vahel või siis prantsuse-inglise keeled jne. või siis slaavi keeled.
aga fakt on, et ugrimugrid olid tol ajal tegijad :)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas Kriku »

Noh, kui sa pead vajalikuks eristada liivi ja eesti keelt, siis vepsa ja eesti keelt võiks ju seda enam... Hiinlase jaoks on muidugi kõik läänemeresoome keeled üks ja sama keel puha.

LISATUD:
tuuba kirjutas:Новая имперская история
Северной Евразии
часть 1
Конкурирующие проекты самоорганизации
VII – XVII вв.
Под редакцией Ильи Герасимова
Авторы: Илья Герасимов, Марина Могильнер, Сергей Глебов
При участии Александра Семенов
Kirjastuse leheküljel olemas: https://abimperio.net/nih1public.pdf
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas wudu »

AMvA kirjutas:Ma olen täiesti kindel, et Novgorodi venelased ei rääkinud seda keel, mida me peame ukraina keeleks. Tõenäoliselt oli ka praeguse Vene territooriumil piisavalt palju erinevaid murdeid, nii et rääkida sellest et Ukraina keel on see ainuõige ida-slaavi keel on minu meelest naiivne.
Mida siis teha nii umbes 70% tänapäeva vene keele sõnadega, mis on soome - ugri või turgi/ mongoli algupära?

Ka peale Peetri surma võis Moskva tänavatel kuulda rohkem mingit soome - ugri keelt. Moskva ümbrust kutsutakse vist Merjamaaks. Ning ukraina ja valgevene keelel on rohkem seoseid poola ja tšehhi keelega, kui tänapäevase vene keelega.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas Kriku »

wudu kirjutas:Ka peale Peetri surma võis Moskva tänavatel kuulda rohkem mingit soome - ugri keelt.
Kas see nüüd Moskva kohta ikka õige on? Kust see väide pärineb?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3834
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas Jaanus2 »

Slaavi keeled läksid üsna sujuvalt üksteiseks üle - poola keel ukraina keeleks ja see omakorda valgevene keeleks, mingit kindlat piiri ei olnud. Kindlad keelekujud on kirjakeele kehtestamise ja hariduspoliitika
tulemus.Tihti määratleti end hoopis usu kaudu - litviinid olid katoliiklikud valgevenelased, kellest nüüd on Leedus hariduse kaudu poolakad saanud. Enne rääkisid poola sugemetega valgevene keelt.
Venelased olid enda jaoks krestjanje e. ristirahvas. Russki on omadussõna, mitte korralik rahvuse nimetus. Ukrainlased peaksid siis olema ukrainskije....
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Moskoovia ja Kuldhord

Postitus Postitas AMvA »

wudu kirjutas:
AMvA kirjutas:Ma olen täiesti kindel, et Novgorodi venelased ei rääkinud seda keel, mida me peame ukraina keeleks. Tõenäoliselt oli ka praeguse Vene territooriumil piisavalt palju erinevaid murdeid, nii et rääkida sellest et Ukraina keel on see ainuõige ida-slaavi keel on minu meelest naiivne.
Mida siis teha nii umbes 70% tänapäeva vene keele sõnadega, mis on soome - ugri või turgi/ mongoli algupära?

Ka peale Peetri surma võis Moskva tänavatel kuulda rohkem mingit soome - ugri keelt. Moskva ümbrust kutsutakse vist Merjamaaks. Ning ukraina ja valgevene keelel on rohkem seoseid poola ja tšehhi keelega, kui tänapäevase vene keelega.

Sul nende väidete kohta mingisugusedki pädevad viited on? Või ise mõtled välja?
Kasutaja avatar
Sho
Liige
Postitusi: 2930
Liitunud: 26 Jaan, 2009 18:45
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas Sho »

Kriku kirjutas:
Sho kirjutas:Tatarlased andsid Moskvale ka iseseisva tsentraliseeritud kirikuorganisatsiooni paavstilaadse kirikupeaga.
Autokefaalne Moskva patriarhaat asutati alles 1589.


Siiski-siiski.. tatarlaste kaitse all sai Moskva endale metropoliidi juba 1326 aastal.
Tatarlased andsid kirikule ka maksuvabastuse ja soodustasid selle môju ja vôimu kasvu.
Võtke teed ja tulge homme jälle..
Kasutaja avatar
Sho
Liige
Postitusi: 2930
Liitunud: 26 Jaan, 2009 18:45
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas Sho »

tuuba kirjutas:ja kõik see edasine jama
vabandust aga Sa oled eksiteel või lihtsamalt öeldes--ebatark


Sellest "edasisest jamast" me veel räägime, aga miks sa "lolli" "ebatargaks" parandasid?
Käisid vahepeal stultoloogiat tudeerimas? ;-)

Ma olen alati öelnud, et ma olen vana, vaene, kole ja loll.
Nii et siin oli kôik ôige. Aga nüüd ma pean vist kuidagi reageerima sellele "ebatargale". :-D
Võtke teed ja tulge homme jälle..
tuuba
Liige
Postitusi: 401
Liitunud: 12 Okt, 2010 18:24
Asukoht: harjumaa

Re: Viktoriin

Postitus Postitas tuuba »

Sho kirjutas:
tuuba kirjutas:ja kõik see edasine jama
vabandust aga Sa oled eksiteel või lihtsamalt öeldes--ebatark


Sellest "edasisest jamast" me veel räägime, aga miks sa "lolli" "ebatargaks" parandasid?
Käisid vahepeal stultoloogiat tudeerimas? ;-)

Ma olen alati öelnud, et ma olen vana, vaene, kole ja loll.
Nii et siin oli kôik ôige. Aga nüüd ma pean vist kuidagi reageerima sellele "ebatargale". :-D


"ebatargale" reageerida pole vaja ja parandasin,kuna akf Sho on küll omade arvamustega ,mis minu omadega kokku ei sobi aga tal (ja kõikidel teistelgi) on õigus neid välja öelda.
edaspidigi üritan pisut viisakamalt väljenduda.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viktoriin

Postitus Postitas Kriku »

Sho kirjutas:
Kriku kirjutas:
Sho kirjutas:Tatarlased andsid Moskvale ka iseseisva tsentraliseeritud kirikuorganisatsiooni paavstilaadse kirikupeaga.
Autokefaalne Moskva patriarhaat asutati alles 1589.

Siiski-siiski.. tatarlaste kaitse all sai Moskva endale metropoliidi juba 1326 aastal.
1318. vast ikka, 1326 on metropoliidi surma-aasta. Teda Rooma paavstiga võrrelda on IMHO liialdus ning amet oli juba varem olemas. 1318 (Vladimiri Mihhail Jaroslavitši hukkamise aastal) toimus üleviimine Vladimirist Moskvasse.

Muidugi oli Vladimiri-Moskva võitluse otsustav komponent pugemisvõistlus mongolite ees, selle vastu ei vaidle keegi.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist