Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Ma usun, et sarnast ollust oleks lihtne ka kodus teha, kui akf Fucs retsepti välja guugeldaks :write:
Kasutaja avatar
Hydrazine
Liige
Postitusi: 1182
Liitunud: 17 Mär, 2008 11:12
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Hydrazine »

Ei usu siiski, et päris nii oli... kuigi samasugused kannud olid vist olemas aga kui pütt otse tehasest tuli ja väike kann oli 3 kopikat, mille sa "sussi" mängides olid võitnud ja maitses ka veel... see on vist ikkagi emotsioon, mis meeles on... Õllekasse meid ju tooaeg keegi ei lubanud, seal olid "vanemad parmud" koos...
Viimati muutis Hydrazine, 06 Mai, 2021 5:28, muudetud 1 kord kokku.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas retti »

Ehk mõni ei ole näinud.
Need on muideks Tartu kaljavaadid ka ilma kirjadeta
Manused
Kaljavaat.jpg
Kaljavaat.jpg (66.4 KiB) Vaadatud 1018 korda
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Hydrazine kirjutas:Aga mis oli N Liidus head ja mida siiralt igatesen oli ehe kääritatud värske leivakali, mis pütiga kuskile kohale sõidutati. Tänapäeva kemikaale täis jamps purkides ei kannata võrdlust. Aga äkki see on nostalgia juba.

Just nädalavahetusel käisin maal ja jõin Allekoki tumedat kalja ning imestasin, et on täpselt selle nõukaaegse kollase püti kalja maitsega. Nii et vaata pigem ringi ja proovi erinevaid.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kuna mulle meeldib aeg-ajalt huvitavaid õllesorte proovida - siis venes toodetud sortide probleem on enamasti see, et nad asuvad kvaliteedilt seal Eesti parmuõllede tasemel (a'la Turbo Diesel 2 liitrises taaras) - näiteks tootmisprotsessis on kasutatud glükoosi- või maisisiirupit. See on enamasti nende odavate 2-liitriste kangete õllede probleem (kuid ka kallimatel tükati).

Sestap ma uuriks nende vene/ukraina kaljade koostist enne hoolega.

Saksamaal kehtib selline asi nagu Reinheitsgebot, mis lubab õllesse segada äärmisel juhul veidi lisasuhkrut, aga kindlasti mitte neid odavaid suhkru aseaineid (siirupeid).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Hydrazine
Liige
Postitusi: 1182
Liitunud: 17 Mär, 2008 11:12
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Hydrazine »

Parmuõllede hulka on liigitatud ka Bock. Aga mäletan, et kui see üldse tuli oli ta vist 8,5 volti? Aga maitse oli selline mõnus ja mahe, üle ühe pudeli ei tahtnudki. Aga hiljem on voldi protsent järjepanu kukkunud ja maitse on selline ei taha kohe üldse mitte. Mis ta nüüd ongi 6 protsenti vist nüüd?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui ma ülikoolis veel käisin oli müügil selline karm asi nagu 10% alkosisaldusega X Tuulik.
Täna annab üle 7% otsida ja needki on valdavalt need suures taaras parmuõlled.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:Kuna mulle meeldib aeg-ajalt huvitavaid õllesorte proovida - siis venes toodetud sortide probleem on enamasti see, et nad asuvad kvaliteedilt seal Eesti parmuõllede tasemel (a'la Turbo Diesel 2 liitrises taaras) - näiteks tootmisprotsessis on kasutatud glükoosi- või maisisiirupit. See on enamasti nende odavate 2-liitriste kangete õllede probleem (kuid ka kallimatel tükati).

Sestap ma uuriks nende vene/ukraina kaljade koostist enne hoolega.

Saksamaal kehtib selline asi nagu Reinheitsgebot, mis lubab õllesse segada äärmisel juhul veidi lisasuhkrut, aga kindlasti mitte neid odavaid suhkru aseaineid (siirupeid).

Ma ei tea milliseid vene õllesid sa oled proovinud, aga vähemast kõik Baltika õlled, Starõi Melnik on väga head.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Gideonic »

Kali mis minule tuletas meelde varajase lapsepõlve kaljavaadi mälestusi oli see, Butatu Mõisakali:
https://www.prismamarket.ee/feed?timest ... T16:20:18Z

Kahjuks oli seda ainult Prismas ja viimane aasta pole märgata.

On küll mingi analoogiline, aga ei tea kas "selles teises mõisas" ka sama hea on :D

Bistrampolio mõisa kali:
https://sinuepood.ee/product/bistrampol ... a-kali-1l/

Muidu olen ka selle jutuga nõus, et väiksena ongi kõiksugu maitsed palju ülevoolavamad ja positiivsed emotsioonid neist süübivad ka tugevamini. Vaadake kuidas reageerib väikelaps kes esimest korda elus jäätist või kommi saab (isegi kui konkreetne toode pole vb midagi erilist). No ei tekita endas ikka sama reaktsiooni kuitahes uus hea maitse. Kuigi ma ei usun et see vaadikali võiski olla päris hea, usun et vähemalt minul annavad sellele küll tugevat lisatooni roosad nostaligaprillid.
Viimati muutis Gideonic, 03 Mai, 2021 14:38, muudetud 1 kord kokku.
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Walter2 »

Saaremaa X oli see 10-ne jah. Kangeim kesvamärg mida mäletamist mööda marketis saada oli 11,6-ne Amsterdam-seeria Maximator - see hakkas juba vaikselt veinile lähenema, maitse poolest oli Navigator parem.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1259
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Siki »

Kapten Trumm kirjutas:Kui ma ülikoolis veel käisin oli müügil selline karm asi nagu 10% alkosisaldusega X Tuulik.
Täna annab üle 7% otsida ja needki on valdavalt need suures taaras parmuõlled.


Siin on näha hea valik Eestis toodetud kangemaid õllesorte:

http://www.beersofestonia.com/index.php ... ng&lang=et

Kõige alumises reas on 14-kraadised :P
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas retti »

Hiidlane,kui esimest korda oli maitsnud Saaremaa Kadaka õlut - olla kiitnud - hüva virre,aga millega sa naabrimees vee lahjendasid ?
Oli vist 3, %
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kõige alumises reas on 14-kraadised :P


Praktikas sealt paljusid sorte ei toodeta juba hulk aastaid.
Näiteks 10% Jääkaru pole ma vähemalt 10 aastat üheski poes näinud. Just suurtootmise "kanged".
Samuti ka Saaremaa X.
Väidetavalt toetab Eesti aktsiisipoliitika lahjasid, aga kontrollida pole praegu mahti.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

retti kirjutas:Hiidlane,kui esimest korda oli maitsnud Saaremaa Kadaka õlut - olla kiitnud - hüva virre,aga millega sa naabrimees vee lahjendasid ?
Oli vist 3, %


Minu vanaisa koduõllekas, kus ka kadakat kõvasti kasutati, oli muidu selline, et pooleliitrine kruus sellist heinaajal võttis minu, tollal 18.a 100 kg jorsi, ikka kõikuma küll. Ja just see salakavalus - alguses ei tundu nagu midagi, aga kui laua tagat tõused, et uuesti heinale minna, siis tahab nelivedu vägisi sisse minna :D
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

Kalja toodeti nõuka ajal eri kohtades erineva maitse, kääritusastme ja alkosisaldusega.

Moodsal ajal on lettidel nii "kaljamaitseline jook", "kaljajook" kui "kääritatud kali".
"Kalja" nime väärib neist ainult viimane.

Tänapäeva kääritatud kaljad erinevad nõuka aja kaljadest peamiselt selle poolest, et nüüd on suhkrusisaldus liiga suur + alko % on tiba väiksem.

Hea "nostalgiakalja" saab ise kokku segada nt. ALeCoq kääritatud tumedast kaljast ja mõnest lahjast (nt. ALeCoq hele lager-tüüpi õlu kangusega 2,9%) õllest 50-50 suhtega. Siis on magusus umbes sama mis nõuka ajal.... aga volte on natukene rohkem 8)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot], Illike ja 11 külalist