REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Xender »

Kapten Trumm kirjutas:Vana mees, aga varsa aruga, tuleb tunnistada.
Olid sa ka eelmise laine ajal see, kes kuulutas piirangute järgi majandusele kadu.
Ometi on meil praegu kõvem buum kui oli viimase masu järel.

Katsu oma vaktsiinivastast sousti siia vähem pritsida, tundud targemana.


Mis vaktsiinivastast sousti ma olen ajanud? Mina olen vaktsineeritud, nagu ka terve mu perekond. Minu poolest võiks olla ka sundvaktsineerimine, kui seda tehtaks nii, et väga tülli ei minda.

Aga meil ongi majandus pees, terve see värk toimub jõhkra laenuraha baasil ( euroopas on jõutud juurde "trükkida" üle 1.3 triljoni euro ainuüksi see aasta ja trükkipressidele antakse ainult hoogu juurde) inflatsioon ... isegi ametlik, oli meil oktoobris 7.4%, Leedus 8.2%, tekkinud on igasugused tarneraskused jne.

Euroopa keskpank ei taha baasintresse tõsta, sest see tähendaks Lõuna Euroopa pankrotti, samal ajal seoses rahatrükkiga seda inflatsioonidzinni enam pudelisse ei topi.

Ega nii suured süsteemid ei lendagi peese ühe päevaga, ega Must neljapäev 1929 ei alanud sellal, asjad olid liikuma pandud selles suunas varem. Ega 88 -89 alanud Nõukogude rubla inflatsioon ei alanud mingitest neil aastail tehtud tegudest, vaid vead olid tehtud varem. Ega 2008 Goldman Sachs ei lennanud selle aasta tõttu, vaid juba aastaid kestnud laenumulli tulemusel jne.

Muidu räägid küll, kuidas nõukogude aega mäletad, kuid rubla järjest kasvav trükk ja sellega seoses valitsenud inflatsioon, ning kuhu see jõudis, on kuidagi meelest läinud ...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Xender kirjutas:
Kriku kirjutas:Kui viroloog või epidemioloog või statistik on kursis koolide sulgemise mõju kohta avaldatud kirjandusega epideemia algusest saadik - mis on üsna populaarne teema - siis ta annabki sellest lähtudes teaduslikult põhjendatud soovituse. Psüühikaprobleemid ei ole tema eriala ning nende kohta ei ütle ta midagi, aga olukorras, kus peatselt kümneid inimesi päevas surema hakkab, ei peagi ta nende kohta midagi ütlema.


Pmt oleks viroloogi lahendus praegusele probleemile totaalne karantiin. Mis isegi, kui poliitiliselt ära tehtaks, tähendaks, et tsiviilühiskond oleks üsna ruttu siruli maas.
Hulk riike on seda edukalt rakendanud ja ei ole nad kuskil siruli. Eesti ka nende hulgas.
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Xender »

Kriku kirjutas: Hulk riike on seda edukalt rakendanud ja ei ole nad kuskil siruli. Eesti ka nende hulgas.


Millal eestis oli totaalne karantiin? Hiina on seda rakendanud, kuid seal on vast paljud muud lahendused ka võimalikud, mis siin (loodetavasti) pole.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Dr.Sci »

loomake kirjutas:Mari-Anne Härma: tähtaeg on paigas. Kui olukord ei parane, liigume katastroofistsenaariumi peale
Kui aga stabiliseerumist ei tule, läheb teisiti. "Siis tuleb nentida fakti, et liigume katastroofistsenaariumi peale. 15. novembrist oleks vaja juba laiaulatuslikumaid meetmeid, et viiruse levikut kontrollida."

See tähendab ka meelelahutuse ja huvihariduse suuremat piiramist, rääkimata muust. "Kuidas ja mida täpselt – sellel nädalal arutleme ja järgmisel nädalal teeme ettepanekud," lisas ta edasise tegevuskava kohta.

https://www.delfi.ee/artikkel/95039923/ ... iumi-peale

Kas peal minu on kellelgi teisel ka tunne et ta vist ei kujuta ette mida see katastroofistsenaarium endast kujutada võib?
Katastroofistsenaarium ongi see et algul võetakse kasutusele uued (ebapiisavad) meetmed, edasi järgnebki katastroof
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas mutionu »

Xender kirjutas:Aga meil ongi majandus pees, ...


Miks sa nii arvad?
Ma täiesti tõsiselt küsin, ma pole ise väga suur makromajanduse tundja.
Kas kuskil on mingit võrreldevat infot, a'la mingi tabel vms, millest ka lihtinimene aru saaks?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Xender kirjutas:
Kriku kirjutas: Hulk riike on seda edukalt rakendanud ja ei ole nad kuskil siruli. Eesti ka nende hulgas.


Millal eestis oli totaalne karantiin? Hiina on seda rakendanud, kuid seal on vast paljud muud lahendused ka võimalikud, mis siin (loodetavasti) pole.

Ükski Eesti epidemioloog pole "totaalset karantiini" nõudnud.

Oma Hiinaga ära jaura. Eestist palju rangema lockdown'i on tulemuslikult teinud rida Euroopa riike.
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Xender »

mutionu kirjutas:Miks sa nii arvad?
Ma täiesti tõsiselt küsin, ma pole ise väga suur makromajanduse tundja.
Kas kuskil on mingit võrreldevat infot, a'la mingi tabel vms, millest ka lihtinimene aru saaks?


Ütleks, et sisemine tunne, seniajani näinud kõik suuremad majandusjamad ette ja praegu on täpselt sama tunne, mis varasematel kordadel, et ilma pauguta me ei pääse.

Kuid asjast rääkides.

Aktsiad, kinnisvara, krüpto ja kõik muu buumib - ilmselgelt pole vahepeal majandus kasvanud sellises ulatuses (majanduskasv euroopas - ameerikas olnud pigem 2 - 3% see aasta , ehk siis terve see kasv on spekulatiivne).

Näiteks DJIA indeks

Mille põhjuseks aga on ohjeldamatu rahatrükk nii euroopas, kui Ameerikas, et ülal pidada poolkinnist majandust.

Hetkel on suur osa sellest rahatrükkist maandunud aktsiatesse ja mujale. Ehk pole poes suhkrut eriti kallimaks teinud.

Selline olukord aga ei saa kuigi kaua kesta, sest iga mull lõhkeb varem või hiljem ja hetkel on kõik turud mullis, ükskõik kas see on aktsia, graafikakaart, kinnisvara või gaas (ma ei usu, et seda isegi keegi eitaks).

Mis see endaga kaasa toob, kui mull lõhkeb on raske öelda. Arvestades seda, et praegu on inflatsioon jõudnud juba ka mikromajandusse korralikult, siis mingi hetk buumib näiteks kinnisvara kindlasti edasi (inimesed kellel on raha, üritavad oma vahendeid lükkata reaalvaradesse).

Siia juurde lisada veel poole euroopa pankrottiseisundi eelne olek (kõikides lõunaosariikides on võla suhe SKPst üle 100%). Järjest kasvavad sotsiaalkulud jne.

Faktiliselt oli euroopa majandusseis suht nukker pikemas plaanis juba enne koroonakriisi. Nüüd on ohjeldamatu rahatrükkiga sinna ikka korralikult TNT lisatud. Millal see lõhkeb, seda ei tea, kuid asi läheb pauguga taevapoole kindlasti.

Üle oma võimete pole kellegil lihtsalt õnnestunud pikalt elada ja seina seest raha võtta lõputult.
hjl85
Liige
Postitusi: 6381
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas hjl85 »

Kriku kirjutas:
Xender kirjutas:
Kriku kirjutas: Hulk riike on seda edukalt rakendanud ja ei ole nad kuskil siruli. Eesti ka nende hulgas.


Millal eestis oli totaalne karantiin? Hiina on seda rakendanud, kuid seal on vast paljud muud lahendused ka võimalikud, mis siin (loodetavasti) pole.

Ükski Eesti epidemioloog pole "totaalset karantiini" nõudnud.

Oma Hiinaga ära jaura. Eestist palju rangema lockdown'i on tulemuslikult teinud rida Euroopa riike.

Ja mis kasu selleston olnud kui natsa aja pärast ollakse samas kohas. Kokkuvõttes ei midagi. Lykati edasi lihtsalt vältimatut. Hea näide on meie kõrval asuv Läti.
Ning see "majanduskasv" tuli tänu sellele, et suuremat lockdowni ei tehtud. Ning suureneb põhiliselt tarbimise arvelt( reisidel käidi vähem jms ning kukutatakse siin). Reaalset on oma toodangut jms kasvatanud yksikud sektorid.
Viimati muutis hjl85, 03 Nov, 2021 21:47, muudetud 1 kord kokku.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1757
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas maksipoiss »

mutionu kirjutas:Miks sa nii arvad?
Ma täiesti tõsiselt küsin, ma pole ise väga suur makromajanduse tundja.
Kas kuskil on mingit võrreldevat infot, a'la mingi tabel vms, millest ka lihtinimene aru saaks?

Viimase aasta jooksul toimunud tohutust hinnarallist peaks ju aimama, et kõik ei ole päris ok.
Kirs
Liige
Postitusi: 929
Liitunud: 21 Jaan, 2009 10:50
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kirs »

Tohutu hinnaralli :roll: Vist tankla posti otsas(neid ju näen tihti) on mõned sendid juurde tulnud, aga muus osas...vist olen lo.l nagu saabas. Vabanda, kuid ei aima ega tunne ma midagi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

hjl85 kirjutas:
Kriku kirjutas:Oma Hiinaga ära jaura. Eestist palju rangema lockdown'i on tulemuslikult teinud rida Euroopa riike.

Ja mis kasu selleston olnud kui natsa aja pärast ollakse samas kohas.
Samamoodi võib ükskõik mille üle arutleda. Näiteks katus läheb katki, vihm sajab sisse. Mis kasu on katuse parandamisest, kui mingi aja pärast läheb uuesti katki?

maksipoiss kirjutas:
mutionu kirjutas:Miks sa nii arvad?
Ma täiesti tõsiselt küsin, ma pole ise väga suur makromajanduse tundja.
Kas kuskil on mingit võrreldevat infot, a'la mingi tabel vms, millest ka lihtinimene aru saaks?

Viimase aasta jooksul toimunud tohutust hinnarallist peaks ju aimama, et kõik ei ole päris ok.
IMHO näitab see kõige rohkem seda, et populistid trükkisid koroonakahjude hirmus uut raha liiga palju peale.
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas mutionu »

Xender kirjutas:Ütleks, et sisemine tunne, seniajani näinud kõik suuremad majandusjamad ette ja praegu on täpselt sama tunne, mis varasematel kordadel, et ilma pauguta me ei pääse.
...


Nojah aga, minu arvates, on see päris pikka aega nii olnud. Ses mõttes, et nii ongi, mitte majandus on p*rses.
Tõusud ja mõõnad. Majandus aga tiksub omasoodu edasi, inimese leidlikusel ja ahnusel pole ju piire.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1661
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas OLAVI »

Väiksemate laste käitumise etteennustamine täiskasvanute poolt on küllalt keeruline, kui mitte võimatu.
*) Kui lapsele on väiksest peale sisendatud, et "ninna midagi toppida ei tohi", siis valge pulga kasutamise psühholoogiline barjäär tuleb õpetaja abiga ületada.

*) Last, kes klassi ühistestimisel sai "võidutesti" tabas šokk ja paanikahoog, et "temal on nüüd surmatõbi" aga ülejäänud klass tormas kohe uudishimulikult rüseledes kohale et ise oma silmaga kahte triipu testril näha.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas mutionu »

OLAVI kirjutas:Väiksemate laste käitumise etteennustamine täiskasvanute poolt on küllalt keeruline, kui mitte võimatu.
*) Kui lapsele on väiksest peale sisendatud, et "ninna midagi toppida ei tohi", siis valge pulga kasutamise psühholoogiline barjäär tuleb õpetaja abiga ületada.

*) Last, kes klassi ühistestimisel sai "võidutesti" tabas šokk ja paanikahoog, et "temal on nüüd surmatõbi" aga ülejäänud klass tormas kohe uudishimulikult rüseledes kohale et ise oma silmaga kahte triipu testril näha.


Selle teise tärni etteennustamine võiks küll olla kõigile jõukohane, kes natukenegi on laste käitumist jälginud. Ma ei pea silmas šokki, küll aga seda, et kõik tahavad näha, milline see kaks triipu välja näeb. Edasi järgneb kodus uhkustamine stiilis "meil oli ja mina nägin". See, mis peale seda kodus toimub, on tõesti natuke ettearvamatu.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1661
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas OLAVI »

Kirs kirjutas:Tohutu hinnaralli :roll: Vist tankla posti otsas(neid ju näen tihti) on mõned sendid juurde tulnud, aga muus osas...vist olen lo.l nagu saabas. Vabanda, kuid ei aima ega tunne ma midagi.

See on ju tänapäeval täitsa tavaline, et inimesed ei kujuta ette, et kui palju "kasutatud energiat" sisaldab leivapäts, vorstikilo, piimaliiter, toasoojus jne. ja kuidas valimistel toimimine nende tulevikku mõjutab.
Ja märkavad muutusi alles siis kui oma rahakott on enne palgapäeva äkki tühjaks saanud.

(Näiteks üks väike külapood teatas tegevuse lõpetamisest ja soovitas inimestel edaspidi 30km kaugust poodi külastada, sest eelmise kuu elektriarve tuli 1600eur ja selle kuu oma on juba 1000eur.
Mitu % kulutavad selle küla elanikud edaspidi oma kuusissetulekust ainuüksi "poes käimisele", isegi kui nad kulutavad poes ühekorraga ainult 1euro? )
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist