REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Xender
Liige
Postitusi: 1311
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Xender »

Terve selle koroona kampaania juures on kõige hullem see, et minu mõne aja tagused ennustused majanduskollapsist ja sellest, et olukorda kasutab ära idanaaber ... läksid ülla ülla täide.

Ma ei ütle, et oleks mingi tõekuulutaja, kuid majanduse kinnipanek ja trükkida iga aasta paar triljonit eurot, sellel kõigel on üsna lihtsalt ennustatavad tagajärjed.

Ütlen veel ühe ennustuse välja - kui euroopas ka sügisel tulevad lockdownid on varsti ka euroga sellisel kujul kööga (pmt ollakse hetkel valiku ees, kas lõunaosariigid põhja lasta või siis euro hakkab Türgi liiri järgi tegema). Kui praegu on veel väike võimalus, et see olukord kuidagi lahendatakse ära kuidagi nii, et midagi saab kõrvetada, kuid ei põle maha. Kuid sellisel juhul oleks see puhtalt tõrviku viskamine bensiiniämbrisse.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Seda, et Ukrainas lõpuks suureks sõjaks läheb, on siin õigesti ennustatud 2014. aastast saadik.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Saksamaad on tabanud uus koroonalaine.
Saksamaal on käes uus koroonaviirusnakkuste laine, ütles kolmapäeval tervishoiuminister Karl Lauterbach, kutsudes kõige haavatavamaid inimesi kiiresti end neljandat korda vaktsineerima.

Pärast nädalaid kestnud uute nakatumiste langust Euroopa suurimas majanduses juhtude arv taas tõusmas. «Kuna praegune viirusevariant levib väga kergesti ja kuna pea kõik ettevaatusabinõud on aegunud, ei olnud suve mõju nakkuste tõusu rahustamisel nii tõhus,» ütles ta. Nakatumise vältimiseks tuleks taaskord kanda näomaske siseruumides, lisas tervishoiuminister.

Saksamaal ulatus seitsmepäevane uute nakkuste esinemissagedus 100 000 inimese kohta kolmapäeval 472,4-ni.

Euroopa suurim majandus hakkas alates märtsist leevendama koroonapiiranguid, sealhulgas lubama vaktsineerimata inimesi tagasi poodidesse ja restoranidesse ning andes loa suuremateks kogunemisteks. Samal kuul kaotati ka nõue, et töötajad peavad võimalusel kodus töötama. Meditsiiniliste maskide kandmise nõue eemaldati koolidest ja kontoritest, kuid ühistranspordis jääb see esialgu kohustuslikuks.
Mujal ka tõstab pead:
LISBON, June 2 (Reuters) - An Omicron sub-variant has fuelled a surge in COVID-19 cases in Portugal that now has the world's second-highest infection rate, potentially threatening the tourism sector's recovery.

Portugal registered an average of 2,447 new cases per million people over the last seven days. That compares to neighbouring Spain's 449 and Britain's 70, according to tracker Our World In Data.

The rolling average has subsided slightly in the past few days and is just over a third of the Jan. 31 Omicron peak.

Portugal has the world's fifth-highest death rate from COVID-19 and hospitalisations are on the rise, but both are still far below previous peaks.
https://www.reuters.com/world/europe/om ... 022-06-02/

Eks näis, kui jamaks asi sügisel läheb :|
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Või juba suvel?
Kuid mõned märgid pühivad suvise muretuse minema. 18 protsenti eelmisel nädalal reoveest võetud proovidest näitavad koroona laialdast levikut. Veel nädal varem polnud sellist taset näha üheski proovivõtukohas. Nakkuskordaja R on viimased neli nädalat aina üles roninud ning nüüdseks üle ühe – keskmiselt nakatab haige inimene rohkem kui ühte inimest. See on valem haigestumiste laine tekkimiseks. Viimase nädalaga on kõige tugevamalt kasvanud keskealiste haigestumine.

Muid tüvesid peale omikroni Eestis praegu enam ei registreeritagi, kuid näha on, et nn originaal-omikronilt on teatepulka üle võtmas tema alamtüvi BA.5. See trend on kohal ka mujal Euroopas. Esimene riik, kus BA.5 valdavaks sai, oli Portugal. Seal kasvas kevadel nakatunute hulk kiiresti. Hea uudis on, et BA.5 laine ei toonud kaasa varasemaga võrreldes suuremat suremust ega raskemat põdemist (ohustatud on siiski 60+ vanuses inimesed), näitajad jäid isegi allapoole omikroni esimese laine harja.

Euroopa terviseameti ECDC hinnangul ootab ka teisi Euroopa riike lähinädalatel ees Portugali saatus – domineerivaks saab BA.5 või tema sõsar BA.4 ning haigestumiste arv kasvab.

Endiselt kehtib loogikareegel, et mida enam haigestunuid, seda enam inimesi jõuab ka haiglasse. Seni on Eestis patsiente rohkem haiglatest välja kui sinna sisse kirjutatud. „Tõenäoliselt kahaneb hospitaliseeritute arv 24. nädalal alla 50, kuid hakkab juuni lõpus või juuli alguses taas kasvama,“ seisab Terviseameti iganädalases ülevaates.

Praegu on näha, et haigus levib seitsmes maakonnas, kõige kiiremini lisandub haigeid Hiiumaal ja Võrumaal. Saaremaal ja Järvamaal oli kerge laine mõne nädala eest, nüüd on nakatumisnäitajad seal pööranud taas langusse. Eelmisel nädalal märkis amet haigestumise kasvu ka Pärnu-, Rapla- ja Viljandimaal.
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1200 ... roonalaine
Turist 47
Liige
Postitusi: 2358
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Turist 47 »

Meil suvel, sügisel, teisel ajal. Tahan arvata, et see miskit "piirangute hüsteerijat" koroonaga seoses enam ei teki..

DW, paari päeva tagune, artikkel. Pealkiri - "COVID-i arv Saksamaal kasvab – aga keda see huvitab.."
(https://www.dw.com/en/covid-numbers-are ... a-62123293)
Olen mõõdukalt, aeg ajalt, üle maailmseid "korontsiku" uudiseid sirvinud - tõus on pea igal pool.
Juudid ütlesid, suht otse - vaktsiinid ja vajalik teave on inimestel olemas ja kes haigestuvad, neid ravime. Mingit personaalset poputamist ei tule.

( Huvi korral. DW. "Omicron BA.5: keegi pole täielikult kaitstud" https://www.dw.com/en/omicron-ba5-no-on ... a-62094786)
davidsoniharald
Liige
Postitusi: 576
Liitunud: 16 Veebr, 2010 22:57
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas davidsoniharald »

Xender kirjutas: 15 Juun, 2022 22:41 Terve selle koroona kampaania juures on kõige hullem see, et minu mõne aja tagused ennustused majanduskollapsist ja sellest, et olukorda kasutab ära idanaaber ... läksid ülla ülla täide.
Kas sa palun täpsustaksid seda majanduskollapsit, mis praegu toimub? Inflatsioon on tõesti kõrge aga mingist kollapsist rääkida on küll nüüd liiast. Isegi majanduslangust ei ole, mis kollapsist me räägime? Kollaps toimub praegu Venemaal ja kuradi paras neile selle eest. Seal on paisumas õhupall ja karta on, et kui see pauk käib vot siis me alles näeme seal kollapsit ja näljaseid piiri taga.
Vanasti kui facebooki ei olnud veel, teati ainult oma pere sees, kes loll on.
Xender
Liige
Postitusi: 1311
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Xender »

Mitte mingit majanduskasvu pole, on räige inflatsioon - või tõesti kasvab eesti majandus 20% ?

Kollaps on selles mõttes ära toimunud, et EL on end suures jaos mänginud olukorda, millest pole võimalik ilma kollapsita välja tulla ... auto on juba kaljult alla sõitnud. Hetkel on ta veel terve ... kuid ega ta õhku jää.

Lõunaosariigid, alustades Itaaliaga on end mänginud olukorda, kus võlad muutunud on faktiliselt teenindamatuks ja seda teavad kõik, kes suudavad kalkulaatoril nuppe vajutada.

ECB on olukorda lahendanud uute laenudega (ehk rahatrükkiga). Pumbates juurde ELi ligi triljon eurot aastas- võid näiteks siin vaadata graafikut, kuidas raha hulk on kasvanud eurotsoonis. See protsess on muuseas kiirenev, sest selle tekitatav inflatsioon sööb osa pumbatust ära ja järgmine aasta vaja veelgi enam pumbata, et kasvõi sama summa anda.

Üleüldiselt, et inflatsioon ei läheks käest ära peaks kasvanud rahahunnikuga majanduskasv toimuma samas tempos. Tänu lockdownidele on reaalmajanduskasv olnud 0 ligidane (mõnes kohas ja mõnel aastal ka miinus märgiga). Kuid raha hunnik kasvab täiesti pidurdamatult.

Raha kokku korjata ehk siis baasintressi tõstmisega ei saa, kuna siis oleks pool euroopat üsna ruttu pankrotis, uusi laene ei saa samuti andmata jätta, kuna siis oleks paljud riigid samamoodi pankrotis.

Eurotsooni 8% inflatsioon ongi selle tagajärg (kui nii 10% aastas ka ringluses olevat rahahunnikut kasvatada).

Siin ongi kaks võimalust, kas lõuna pankrotti lasta või euro kollaps (ükski süsteem ei kannata pikalt sellist inflatsiooni välja). Mis päeva lõpuks on samad asjad.

Sellises olukorras, kus lisaks veel aktsiaturud, toorme jne on löögi all ning raha odavneb, võivad just lisa lockdownid olla see õlekõrs mis kaameli selja murrab. Mitte, et juba enne coronat oleks Euroopa majandus olnud väga heas seisus, kuid lockdownid on selles suhtes kõvasti bensiini tulle valanud, mis hakkanud alles nüüd heleda leegiga põlema.

Selles suhtes isegi totaalsed löögid nagu Goldman Sachsi mõlemad pankrotid, ei jõudnud majandusse üleöö. Mis siis veel varemnimetatust rääkida. Kuid see ei tähenda, et selle mõju oleks kuidagi väiksem.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Mõõdutundetud võlad pandi ju enne koroonat juba kirja.
Runkel
Liige
Postitusi: 1914
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Runkel »

Inflatsiooni lõi paisu tagant valla piirangute lõpetamine. Tarneahelad said litaka nii piirangute seadmisel kui ka lõpetamisel. Uue laine puhul, ja see tuleb, on piirangute seadmine seadusandlikult juba keerulisem - mõned kohtuvõidud piirangutevastastele. Seega saab keskkond olema pigemkaldu "vaba viiruse levitajate" poole. Tõsi on ka see, et teadmisi, kogemusi ja ravimeid on tublisti enam kui eelnevate kordadel. Arvan, et piiranguteta ei pääse (kui poliitikutel selleks veel julgust on järele jäänud), aga lausalist mahasurumist ei tule, pole ka vaja.

Hetkeolukorrast, suremus on normaliseerunud (must joon 2022)
stat.ee.png
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Runkel kirjutas: 17 Juun, 2022 12:30Uue laine puhul, ja see tuleb, on piirangute seadmine seadusandlikult juba keerulisem - mõned kohtuvõidud piirangutevastastele.
Ja taaskord tasub jälgida, milleks kasutas või kasutab hingetõmbeaega ära Riigikogu... :dont_know:
2korda2
Liige
Postitusi: 1185
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas 2korda2 »

Runkel kirjutas: 17 Juun, 2022 12:30Uue laine puhul, ja see tuleb, on piirangute seadmine seadusandlikult juba keerulisem - mõned kohtuvõidud piirangutevastastele.
Taustaks: mul töötab naine RK nõunikuna (haldusõigus), parim sõber koputab just halduskohtu II astmes.
"Kohtuvõite" on vähevõitu, jõustunud otsuseid päris vähe. Viimati, kui suurt võitu kuulutati, oli tegemist esimese astme jõustumata otsusega. Samal nädalal oli samal teemal 3 esimese astme otsust. Naine veel muigas - "näe, tähelepanu võitis vaid see, mis sedapidi läks".

Mis puudutab piirangute tõenäosust, siis pigem tulevad. Tulevad samas vähemal määral/hiljem - olemegi jõudnud olukorda, kus vaktsineeritud muidu terve inimese jaoks on suuresti tegemist gripilaadse viirushaigusega (viimased tüved olla leebemad) - ebameeldiv aga elu seisma ei jää.
Küll tahaks ma näha juriidiliselt pädevat lahendust, et teadlikult vaktsiinist loobunud ja seejärel haiglasse sattunutelt küsitaks rohkem, kui vaid voodipäevatasu.
an2
Liige
Postitusi: 516
Liitunud: 04 Dets, 2020 9:25
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas an2 »

Kahe nädala pärast Portugali minek. Saab huvitav olema. Pole teada, mida riiki sisenemisel nõutakse. Pigem tuleb viibida värskes õhus ja vältida kinniseid rahvarohkeid ruume. Nagu näiteks ülerahvastatud trammis sõitmist.
Naastes muljetan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

USA tervishoiuvõimud andsid laupäeval heakskiidu Pfizeri ja Moderna vaktsiini kasutamisele alla viieaastaste laste kaitsepookimiseks koroonaviiruse vastu. President Joe Biden tervitas seda kui «monumentaalset sammu» võitluses Covid-19 vastu. USA-st sai sellega esimene riik, mis kiitis heaks niinimetatud mRNA vaktsiinide kasutamise väikelastel alates kuuendast elukuust.
https://tervis.postimees.ee/7548095/usa ... oona-vastu
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 12279
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas ruger »

Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
Turist 47
Liige
Postitusi: 2358
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Turist 47 »

Jah. Tänane "siseinfo"..
COVID-19 Iisraelis: 9568 uut igapäevast juhtumit, 212 raskes seisundis.
R-määr on praegu 1,27 ning eilse päeva jooksul tehtud umbes 33 182 PCR- ja antigeenitesti andsid 30,98% positiivse tulemuse.
https://www.jpost.com/breaking-news/article-710162
Kommenteerisid ca. 20% tõusust nädalas. Paari nädala jooksul valmistavad, igaks juhuks, ette kuni 600 haiglakohta.
Tahan uskuda, et Eesti poliitikud kasutavad/on kasutanud aega "targasti", selmet üllatunult "ärgata", näiteks teisipäeval :?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist