Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
aksel90
Liige
Postitusi: 273
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas aksel90 »

Lill rääkis, et sõjamuuseumi arheoloogi Arnold Undi eelneva töö põhjal oli üsna täpselt teada, kus millised hauad asusid ning selle järgi oli võimalik arvata, kellega oli tegu – kas punaväelaste või Tartu koonduslaagris tapetutega.
Hauad tuvastati küllap georadariga, aga huvitav, mismoodi nad tegid eelnevalt kindlaks, kas maetu oli sõjaväelane või tsiviilisik? Pandlad, saapad? Sel pole praeguse sammaste teisaldamisega mingit pistmist, aga kui kunagi aega saadakse, võiks samamoodi mitteinvasiivselt uurida ka Lemmatsi tankitõrjekraavi, et kas ja kui palju erineb tegelik matuste arv nõuka ajal väidetust.
Arnold
Liige
Postitusi: 5107
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Arnold »

Georadar pole mingi riist. Eriti kui seda opereerib miski ärimiis, kes ajaloost ja haudadest midagi ei tea. Aga eks lollidelt tulebki raha ära võtta. :P Hauad tuvastati eelnevalt kogutud teadmiste ja väliuuringute tulemuse põhjal. Ja elementarno, Watson - tsiviile saab tõesti sõjaväelastest eristada inimsäilmete juurest leitavate leidude abil, loomulikult mitte eelnevalt vaid ikka ekshumeerimise käigus. Ainult et Raadi puhul on see ka kirja pandud, kes kuhu oli maetud!
P.S. Massiliselt põletatud laipade matmiskohta uurides pole võimalik vähegi usutavalt välja selgitada tapetute hulka - mastaabid on liiga suured. Nõukogude valedevabriku numbreid pole selliselt ka mõtet "ümber lükata" - need on ise algusest saati lääbakil olnud. Kõnealusel juhul lihtlabane Katynis sakslaste väljahüütud "12000 Poola ohvitseri" projitseerimine Lemmatsisse: "üle 12000 nõukogude kodaniku".
aksel90
Liige
Postitusi: 273
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas aksel90 »

Arnold kirjutas: 17 Sept, 2022 12:16 P.S. Massiliselt põletatud laipade matmiskohta uurides pole võimalik vähegi usutavalt välja selgitada tapetute hulka - mastaabid on liiga suured. Nõukogude valedevabriku numbreid pole selliselt ka mõtet "ümber lükata" - need on ise algusest saati lääbakil olnud. Kõnealusel juhul lihtlabane Katynis sakslaste väljahüütud "12000 Poola ohvitseri" projitseerimine Lemmatsisse: "üle 12000 nõukogude kodaniku".
Arvud on muidugi lääbakil, aga Katõni projitseerimine - eks see võis olla nii, aga võis olla ka naa, kes see enam tagantjärele teab, mis propagandistidel mingeid arve välja käies meeles mõlkus ja kas mõnele konkreetsele arvule ka "ülevalt poolt" mingi tellimus oli.
Arvasingi tegelikult, et Lemmatsi puhul ei anna selline uuring erilist tulemust. Kahju, sest ehkki Eesti alal Saksa okupatsiooni ajal hukkunute tegelik arv on ligikaudselt paigas (täpsustub seniajani), siis igasugu propagandistidele nina pihta löömiseks pole paremat, kui konkreetsed tõendid. Näiteks Raadi puhul ei saa kümme korda suurematest arvudest enam jahuda.
Kus ja mis ajast need matused kirjas olid? Kas juba nn erakorralise komisjoni materjalides või hilisemast ajast?
Arnold
Liige
Postitusi: 5107
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Arnold »

Esmase matmise kohta on ajalehe reportaaž tollases "Uues Postimehes" ja see on adekvaatne, sest reaalajas valetamine ümbermatmise kohta, kus sajad inimesed selles osalesid, oleks isegi punaste jaoks olnud tiba keeruline ülesanne. Katyni ei visanud ma siia välja niisama - olen selle jälile saanud sadade ajalehtede lehitsemise järel ja see ilmselge, aga siiani kõigile kahe silma vahele jäänud fakt.
aksel90
Liige
Postitusi: 273
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas aksel90 »

Kohus pani klounid paika:
Kohus märkis, et kaebajatel puudub õigus nõuda mälestusmärkide paiknemist avalikus ruumis kindlas asukohas. «Nende elementide ja rajatiste olemasolu ei ole ette nähtud õigusaktidega. Isegi kui sellised rajatised on ette nähtud planeeringutega, ei loo planeeringud üksikisikutele subjektiivset õigust nende püsimisele, sest need ei ole paigaldatud senistesse asukohtadesse kaebajate huvide kaitseks,» selgitas kohus.
Kohtu hinnangul puudub kaebajatel antud mälestusmärkidega selleks nõutav eriline side. Üksnes asjaolu, et kaebajate kinnitusel on nende esivanemad teeninud punaarmees või on kaebajad harjunud nende juures käima, sellist erilist sidet ja kaitstavat huvi ei tekita.
Kohus märkis, et PPA korraldus ei ole suunatud kaebajatele. Otsustus korralduses nimetatud elemendid ja rajatised demonteerida ja avalikust ruumist eemaldada või teisaldada ei ole kaebajate toodud asjaoludel isegi laialt tõlgendades käsitatav nende inimväärikust alandava kohtlemisena. Samuti ei riiva korraldus kaebajate põhiõigust jääda truuks oma arvamustele ja veendumustele.
https://www.postimees.ee/7612111/kohus- ... d-kaebused
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist