Juudi sõjad

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Kasutaja avatar
wk2
Liige
Postitusi: 1424
Liitunud: 22 Aug, 2014 17:16
Kontakt:

Juudi sõjad

Postitus Postitas wk2 »

Lugesin siin teemas juutide ajaloost ja mõtlesin, et panen kirja mõned mässud ja sõjad, mis on mõjutanud iisraellaste elu oma kodumaal:
Aastal 46 puhkes Juudea provintsis juutide ülestõus. Juuda poegade Jaakobi ja Siimoni ülestõusu õhutasid kaks venda ja see kestis aastatel 46–48. Galileasse koondunud mäss algas juhusliku mässuna ja aastal 48 surusid Rooma võimud selle maha ja mõlemad vennad hukati.

Juudi sõda 66-70, üks ülestõusu juhte Yosef ben Matatiyahu, hilisema nimega Flavius Josephus langes vangi Jotapata kindluse vallutamisel ja oli hiljem Tituse nõuandja ja sõber. Kirjutas raamatu Juudi sõda
Sõja lõpus 73 või 74, Masada kindlusesse
varjanud 960 Sikarii mässulist sooritas massilise enesetapu.
Paljud juudi mässulised hajutati või müüdi orjaks. Josephus väitis, et piiramise ajal tapeti 1 100 000 inimest, 97 000 vangistati ja orjastati ning paljud teised põgenesid Vahemere äärsetele aladele. Märkimisväärne osa surmajuhtumitest oli tingitud roomlaste põhjustatud haigustest ja näljast. "Neid tabas katkhävitus ja varsti pärast seda selline nälg, mis hävitas nad äkilisemalt."
Juudamaa juudi elanikkond pärast mässu laastati, paljud juudid tapeti, pagendati või müüdi orjadena.
Allikad näitavad, et juudi vangid müüdi orjusesse ja saadeti impeeriumi erinevatesse osadesse. VII. sajandil kirjutatud kroonika, mis põhines kadunud iidsetel allikatel, väidab, et "juutide vangid müüdi ühe hobuse toiduratsiooni hinnaga." 
Vangid, keda ei müüdud orjadeks, küüditati Gazasse, Egiptusesse ja mujale, suurendades sellega oluliselt juutide diasporaa.

Kitose sõda 115–117
Hukkus vähemalt 200 000 juuti, Pärast sõja lõppu kehtestati seadused, mis käskisid juudid Küreenest pagendada, mis Renzo De Felice sõnul "vähendas Küreene juudi kogukonna tähtsusetuks ja pani selle vältimatu allakäigu poole". De Felice sõnul liitusid paljud väljasaadetud juudid berberi hõimudega. Küprose, Küreene ja võib-olla ka teiste juudi kogukonnad on täielikult tühjenenud ja impeeriumi idaservadesse (peamiselt Juudamaale) lõplikult välja saadetud.

Bar Kokhba mäss 132-135
50 nende kõige olulisemat eelposti ja 985 kuulsaimat küla tehti maatasa. Erinevates rüüsteretkedes ja lahingutes tapeti 580 000 meest ning nälja, haiguste ja tulekahjude tõttu hukkunute arv oli enam kui selge. Nii sai peaaegu kogu Juudamaa lagedaks.
—  Cassius Dio, Rooma ajalugu, 69.14.1-2

Juutide mäss Herakleiuse vastu 613- 630
21. märtsil 630 marssis keiser Heracleius koos Tõelise Ristiga võidukalt Jeruusalemma. Järgnes üldine juutide massimõrv.. Veresaun laastas Galilea ja Jeruusalemma juudi kogukondi. 
Juudid aeti Jeruusalemmast välja ja neil ei lubatud kolme miili raadiuses elama asuda. Järgnes üldine juutide massimõrv. Veresauna laastas Galilea ja Jeruusalemma juudi kogukondi. Väidetavalt on säästetud ainult need juudid, kes võisid põgeneda mägedesse või Egiptusesse.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 2052
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas Madis Reivik »

Sorri et vahele topin oma mõttekillu.
Kas väga vanu numbreid tasub ikka uskuda ? St, spartalasi oli kah natuke üle 300 (väidetavalt 3-6 tuhat) ja pärslasi veidi vähem kui 100 tuhat (20-50 tuhat)
Kui keegi Josephus väidab et miljon juuti tapeti piiramise ajal .. kas ajaloolased seda ka kinnitavad ? Vanad kroonikud panid ikka hiidlase moodi, et oleks vägev lugeda :)
susi
Liige
Postitusi: 546
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas susi »

Madis Reivik kirjutas: 23 Sept, 2022 15:59 Sorri et vahele topin oma mõttekillu.
Kas väga vanu numbreid tasub ikka uskuda ? St, spartalasi oli kah natuke üle 300 (väidetavalt 3-6 tuhat) ja pärslasi veidi vähem kui 100 tuhat (20-50 tuhat)
Kui keegi Josephus väidab et miljon juuti tapeti piiramise ajal .. kas ajaloolased seda ka kinnitavad ? Vanad kroonikud panid ikka hiidlase moodi, et oleks vägev lugeda :)
Oletan, et jutt käib Termopüülide lahingust. Väidetavalt oligi spartalasi 300 ringis, aga kuni 6000 oli kokku pärslaste vastu sõdijaid. Sparta riik mälestas oma mehi, oma sõdureid. Ülejäänud langenud kreeklased olid teiste riikide sõdurid. Ja kõik pärslaste vastu sõdijad ei langenud.
Keegi Flavius Josephus ei tarvitse olla Teie lemmik. Tema "Juudi sõda" on ilmunud vene keeles. Kommentaarides on ka tema andmete kriitikat.

Paraku on nii, et paljude ajalooliste sündmuste kohta on väga vähe andmeid. Ja kõik ajaloolased ja kroonikud on inimesed. S. t. ekslikud. Kui Teil on teised andmed, siis vastuväidete puhul oleks tore ka teisi lugejaid nendega tutvustada. Koos algallikaga.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 2052
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas Madis Reivik »

Mul ei olegi vastuväiteid, lihtsalt ütlen et 2000 aastat tagasi ilmunud teosed ei ole numbriliselt usutavad. Sündmused - ok. Numbrid - küsitavad.

Kui piiramise ajal hukkub miljon inimest, siis järelikult pidi linnas / kindluses enne seda elama üle miljoni. Kas tõesti olid nii kaugel ajal miljonilinnad olemas ?
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 597
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas Health »

Madis Reivik kirjutas: 24 Sept, 2022 19:59Kui piiramise ajal hukkub miljon inimest, siis järelikult pidi linnas / kindluses enne seda elama üle miljoni. Kas tõesti olid nii kaugel ajal miljonilinnad olemas ?
Rooma on muidugi traditsiooniline näide, aga tuleb arvestada et linna võisid kokku põgeneda ka mujal ümbruskonnas elavad inimesed.
susi
Liige
Postitusi: 546
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas susi »

Inimene on sihuke kollektiivne elukas. Armastab suhelda. Ja ajuti nad kogunevad tavalisest rohkem. See võib olla töö või kooli algus, mingi laat või lihtsalt pidu. Hästi sobib kogunemiseks ka sõda. Suurema rahvamassi korral on rohkem lootust ellu jääda. Üksikud mässajad on täielikult vangistajate voli all. Ei ole kahtust, et rahvas kogunes ka Flavius Josephuse ajal. Kui suurelt alalt ja inimeste arv on mulle teadmata. Ühe arvu pakub F.J. Rohkem allikaid mina ei tea. Me sõltume meile teada olevast informatsioonist.
Ja sündmuste kohalt märgiksin, et täpsema pildi saaksime siis, kui sündmust kirjeldaksid mõlema poole esindajad. Meie loeme tihti ainult võitja lugu, sest kaotaja polnud enam võimeline oma versiooni jutustama.
Kui täpsed saavad olema praeguse Vene-Ukraina sõja kaotuste andmed ?
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 2052
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas Madis Reivik »

Oletame et meteoriit hävitab suurema osa maakerast ja rohelised mehikesed saavad kätte ainult tiblunnide sõjaväe lugemissaali pahn.
Siis selgub et ehkki natsid panid välja 500 miljonit sõdurit ja venkusid oli ainult 5 miljonit, hukkus ikka kõigest 5000 venkut ja 800 miljonit natsi.
Mingid küsitlused on ju olnud kus sõjaveteranid oma tapalisti ette loevad. Hinnanguliselt 5-10 korda liialdavad ;)

Spartalastest..

Subsequently, Leonidas, aware that his force was being outflanked by the Persians, dismissed the bulk of the Greek army and remained to guard their retreat with 300 Spartans and 700 Thespians. It has been reported that others also remained, including up to 900 helots and 400 Thebans. With the exception of the Thebans, most of whom reportedly surrendered, the Greeks fought the Persians to the death.

Ehk siis 300+700+900+400 ja loeme 400tk kusikuteks, järgi jääb 1900.

Aga kasutades "no true scotchman" argumenti, jätame heelotid ja thespiaanid ajaloost välja. Ilmselgelt kunagine kroonik armastas Spartat :)

Veelkord, minu märkuse mõte oli lihtsalt selles et numbreid tuleb pika hambaga võtta. Iga kroonik kirjutab vaenlaste laibahunniku 2..10x suuremaks ja enda väe paar korda väiksemaks. Ilmselt juhtub see isegi praegu Ukrainas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 30897
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Juudi sõjad

Postitus Postitas Kriku »

Meil siin akf London Bridge'i periood vist on vanaaeg?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist