Pakri neem -- mereväe komandopunkt

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
zephys
Liige
Postitusi: 69
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas zephys »

Aivo kirjutas: 05 Dets, 2007 22:53 Mati Õun oma raamatus "Punalaevastik Eestis" räägib neist maa-alustest objektidest nii:
- Paldiski garnisoni kohaliku õhukaitse varukomandopunkt või linnaväline komandopunkt asus poolsaare otsal tuletorni piirkonnas
- Tallinna mereväebaasi või ka Balti laevastiku reservkomandopunkt või ka lihtsalt suurem varjend õppekeskuse personali tarvis asus otse reaktoriala kõrval
- mingi vana varjend reaktorilinnakust mere poole teekäänaku kohal (eelnevates postitustes mainitud)
Keegi seda keskmisena mainitud reaktori kõrval oleva varjendi asukohta suudab tuvastada, või on see üldse olemas olnud kunagi (ma ise kaldun arvama, et sellega ajetakse segamini sedaaamust teekäänaku juures olevat)? Tsaariargne gaasivarjend koos ümbetehitusega ja 76mm patarei "kaasajastatud" KP (mis jäi napilt tee ehitusest puutumata, erinevalt ühest kahuriõust) on suhteliselt lihtsasti leitavad, eriti kui battali kaardi kõrvale reljeefikaarti vaadata.
zephys
Liige
Postitusi: 69
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Pakri neem -- mereväe komandopunkt

Postitus Postitas zephys »

Eelmises postis mainitud reaktori linnaku juures asunud varjendi asukoht on vist vanade aerofotode järgi tuvastatud. Sellega on hästi. Küll aga Eesti sõjaajaloo teejuhti Paldiski osa lugedes, jäi mulle arusaamatuks järgmine lõik:
"Reaktorilinnakust edasi mere poole, teekäänaku kohal vasakut kätt (Kurvi katastriüksus) asusid sõjaeelse 76 mm seniitsuurtükipatarei positsioonid – neli suurtükiõue ja maa-alune juhtimispunkt. Viimane on ilmselt rajatud peale sõda kas kohaliku kaitse juhtimispunktiks või mingiks kaitstud komandopunktiks (kaitserajatis „Zvezda“?). Selle ümber on säilinud betoonist aiapostid nagu majaka juures asuval „Škotilgi“ ning sellest lääne pool oli mitu suurt hoonet. Vastas üle tee (Kasarmu katastriüksusel) oli 560. sõjaväekaubastu sigala, mis oli rajatud endisse (sama õhutõrjepatarei?) kasarmuhoonesse."

Mis hoonetest lääne pool jutt on? Seal ju isegi reljeefikaardi järgi pole ühtegi võimalikku jälge ning reaktori veekanal tuleb pmst suht kohe vastu...
zephys
Liige
Postitusi: 69
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Pakri neem -- mereväe komandopunkt

Postitus Postitas zephys »

Ma siis jätkan monoloogi.
Seesama, eelmises postis juba viidatud "sõjaajaloo teejuht" annab muuseas järgneva ülevaate varjenditest:
"Majaka piirkonnas asusid ka Paldiski garnisoni kohaliku kaitse linnaväline juhtimispunkt (ZKP) „Zalp” (nimetatud sealses tornis asunud rannasuurtükiväeradari Zalp-B järgi?) ehk varjend nr 9, mis mahutas 150 inimest (Majaka tee 29), ja kaitserajatis (ZS) „Škot” ehk varukomandopunkt ehk varjend nr 10 koguni 428 inimese äramahutamiseks (sõjaeelse 130 mm patarei gaasivarjend, lähiaadressiga „Pakri maastikukaitseala 2“)."

Mis viib mind küsimuseni - kus on veel (vähemalt) 8 varjendit, ja mis see varjendite nummerdamise loogika oli?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Pakri neem -- mereväe komandopunkt

Postitus Postitas Kapten Trumm »

(sõjaeelse 130 mm patarei gaasivarjend, lähiaadressiga „Pakri maastikukaitseala 2“)
Seda keeldub minu loogika uskumast, et mereväebaasi komandopunkt piirdus miski Pätsu-aegse "gaasikaitseruumiga".
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
zephys
Liige
Postitusi: 69
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Pakri neem -- mereväe komandopunkt

Postitus Postitas zephys »

Kapten Trumm kirjutas: 14 Dets, 2022 13:16
(sõjaeelse 130 mm patarei gaasivarjend, lähiaadressiga „Pakri maastikukaitseala 2“)
Seda keeldub minu loogika uskumast, et mereväebaasi komandopunkt piirdus miski Pätsu-aegse "gaasikaitseruumiga".
Ma vist sain valgustuse selles osas - tegemist on kellegi räige tõlkeveaga, mida on igal võimalusel taastoodetud. See gaasivarjend on jah, tõesti varukomandopunkt AGA kõigest sellesama 130mm batarei oma, seda enam, et juttu läbivalt Škoti nimelisest PUAO-st (suurtüki tule juhtimise priboor). Mereväe omaks sobib ikka see, mis leetse tee kurvi peal on, kuna see ikka kõige suurem siin teemas kajastatutest.

Aga see eeljutt - kuna ma eraldi Pakri teemat ei leidnud, siis kas kohalikud targad teavad, mis positsioonidega on tegu põhjapoolse 45mm patarei positsioonide ja pakri joa ning trepi juures - no need neli mere poolt valliga kaetud positsiooni, kõigi nelja juures V kujulised paekivist piilud koos mõne abiruumiga? Neljast positsioonist põhjas on veel iseloomulik radariauto vms varjend. Battal muidugi nimetab seda 28. aviabaasi ladudeks vms.
Screenshot_20230201_210804_Chrome.jpg
Ma ise pakuks mingi järelveetava patatei positsiooni - nt 130mm СМ-4-1 vms 1950 teema, mis võis ju ka oma eelhoiatuse saada zalp-b radarist tornis.

Ühe segadust tekitava koha leidsin veel - vägari teest lõunas on mingi arusaamatu objekti jäänused . Millega tegu on? Vana aerofoto:
Screenshot_20230201_211846_Chrome.jpg
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist