Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Vasta
võhik
Liige
Postitusi: 1137
Liitunud: 09 Mai, 2014 19:13
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas võhik »

Arvatavasti Nursipalu laiendamine on vajalik (ei tea).

Aga miski on siin asjaajamises vist valesti läinud. Keskmine Võrumaa inimene on üldiselt väga mõistlik. Et kui vaja, siis tuleb ära teha. Loomulikult asja sees elavate inimeste eest ei saa ega ole ka õigus rääkida (kuna ei ela). Ning vahemärkus, et igasugu esoteerikuid jne üle Eesti on lennanud Võrumaa asja ajama, et nagu karuabi.

Aga mõneti häirib siin eespoolgi kõlavad mõtted - et kui ollakse Nursipalu vastu - siis saadakse kaela Vene okupatsiooni koos sellega kaasnevate jubedustega. Et Nursipalu hoidvat selle ära. Ainuke asi, et võibolla tõesti hoiab Tartu, Viljandi sissetungist. (Nojah - kui see baas saab nii vägeva heidutusjõuga, et Venemaa juhid-aritmeetikud arvestavad - et Eestit ei tasu rünnata, siis on OK).

Aga Võrumaa inimesed vist arvestavad - et sõja korral; vähemalt pool Võrumaad jääb vähemalt halli tsooni, või siis edasi-tagasi lahingute tsooniks, või okupeeritud tsooniks miskiks ajaks, igaljuhul Võru linna jne häving tõenäoline. Naisi-lapsi tõenäoliselt siit mere tagusesse sõjapakku saata ei ole võimalik. Et igaüks on mõtelnud, et kuhu lähiümbrusse pageda sõjategevuse ajal jne. Mis edasi saab jne. OK - eks kohalikel Kaitseliidu inimestel asjad paremini teada, mis saab- mida teha annab - aga keskmine Võrumaa inimene seda ei tea.

Arvan - et pole mõtet Võrumaa inimest agiteerida Nursipalu pooldajaks sellega (või häbistada, et miks vastu) - et nagu Nursipalu hoiaks ära Võrumaa jaoks sõjakoledused. Nursipalu hoiab esmajoones ära sõjakoledused (heal juhul) ülejäänud Eestis, mitte aga Võrumaal. Et paluks veidi tooni maha võtta, kui hakatakse Võrumaa inimesi Nursipalu laiendamise vastuseisu pärast sõimama.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 37016
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui eesmärk on kiunuda ja protsessi saboteerida, on kõik asjaajamised valed. Oleks kaardid varem avatud - RKIK näitab mingit poolikut asja, milles nad pole isegi kindlad. Oleks hiljem - RKIK varjab infot. Igatepidi on paha. Oma osa on klikimeedial, kes paneb lihtsalt puid alla, et oma seekleid teenida.

Kui juriidikasse tulla, siis hetkel valmistatakse alles planeeringuprotsesse algatama, kohalikud aga süüdistavad "kodust välja ajamises". Planeeringute algatamisest sundvõõrandamiseni läheb ikka paar aastat aega. Mulle jääb tunne, et siin üritatakse protsessist ette joosta.
Aga mõneti häirib siin eespoolgi kõlavad mõtted - et kui ollakse Nursipalu vastu - siis saadakse kaela Vene okupatsiooni koos sellega kaasnevate jubedustega. Et Nursipalu hoidvat selle ära. Ainuke asi, et võibolla tõesti hoiab Tartu, Viljandi sissetungist. (Nojah - kui see baas saab nii vägeva heidutusjõuga, et Venemaa juhid-aritmeetikud arvestavad - et Eestit ei tasu rünnata, siis on OK).
Täna ei saa siiski olla 20 inimese jonnimine takistuseks sellistele asjadele. Oleks veel mingi erainvestori rajatav objekt. Tegemist on ikkagi ülitähtsa riigikaitseobjektiga. Ja Nursipalu hoiabki. Sinna tuleb ka liitlasvägede linnak ju. Arvad, et venelastel jagub kuraasi ameeriklasi pommitama tulla?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32106
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas: 30 Nov, 2022 16:48Kui juriidikasse tulla, siis hetkel valmistatakse alles planeeringuprotsesse algatama, kohalikud aga süüdistavad "kodust välja ajamises".
Tuginedes riigi esindajate sõnadele.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 956
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Veiko Palm »

retti kirjutas: 30 Nov, 2022 11:45 Veelkord,
et Soome saab tunduvalt vähemaga hakkama.Parola tankibrigaadi harjutus- ja laskeala on 7-8 km läbimõõdus ja ca 20 km² pindalalt.
Ja lastakse seal kõigi võimalike relvadega nagu lugeda.
Ei veeta Parola tanke kuskile Soome teise otsa laskeharjutusi tegema ...
Ei vasta tõele. Hätilä (nagu ka Ilveeskallio Parolas endas) on hädapärased lähiharjutusalad. Meil on selline vahetult Tapa linnaku küljes (maks ca 1700 ha). Neil harjutusaladel harjutatakse kõige rohkem kompanii taktikalist tegevust. Laskmiseid viiakse läbi vaid alakaliibriga (ehk tankil relvaraua sisse eraldi asetatav kas 12,7 või 14,5 mm relvaraud) ning lahingumasinatel vastu valli. Soomusüksuste laskmistel maksimum rühm. Hätilässe sõidetakse tavaliselt nädalaks, sest soomustehnikaga lühemat laagrit pole mõtet teha. Hätiläs on ka barakid ja tehnika varjualused, at mugavamalt administratiivset laagrit korraldada. Probleemiks on alati müra, kuigi ... harjutusala oli seal varem ja inimesed oma eluasemed alles hiljem ehitanud.
Suuremad harjutused (alates tugevdatud kompanii kaudtule toetusel) korraldatakse alati mujal. Niinisalo, Rovajärvi, ka Ida-Soomes. Sinna sõidetakse rongiga.
Soomlastel on soomustehnika ka Ida-Soomes (Karjala brigaad), neil laskealadega lahedam.
Allikas: isiklikud kogemused üle 20-aasta tagant, peale seda "näpu pulsil hoidmine".
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 398
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

retti kirjutas: 30 Nov, 2022 12:25 Kordan
Eesti on sõjalises mõttes nii väike et pole kohta kuhu poole päevaga kohale ei jõuaks kui vaid on viitsimist rooli taha istuda.
Võru - Aegviidu 205 km
Võru - Sirgala 235 km
Poole päevaga jõuab kohale küll. Puhtalt sõiduaja mõttes. See on tõsi. Pool päeva sinna ja pool päeva tagasi ning kokku 420 km. Võrdluseks pool tundi Nursipallu ja pool tundi tagasi ja kokku 30 km.

Nursipalus harjutusväljal saab laskmise teha päevase üritusena. Hommikul sinna, õhtul tagasi. Kaugemale minnes kipub kujunema sama ürituse pikkuseks miinimum kolm päeva. Esimesel päeval minek ja ettevalmistused, teisel õppetegevus ja kolmandal tagasitulek. Sama tulemuse saamiseks kulub kolm korda rohkem aega. Selle võib panna rahanumbritesse. Kuid las see praegu jääda, ega aeg siis raha pole ja vaatame hoopis transpordi osa täpsemalt.

Jalaväepataljonis on suurusjärk 150 ühikut tehnikat ja 800 inimest. II brigaadi jalaväepataljonide osas toimub lähiaastatel soomustamine. Neist 150 ühikust tehnikast on kolmandik soomustransportöörid. Kas ja kui palju kogu see hulk vajab ruumi manöövri tegemiseks ja kas täna olemasolevatele harjutusväljadele mahuks, sellest kõigest on jube eelnevalt räägitud.

Võtame hoopis sellise hüpoteetilise olukorra ja ütleme, et jalaväepataljon käib iga aasta ainult ühe korra laskmas. Ühel juhul sõidab keskpolügoonile ja teisel juhul Nursipallu. Tulemuseks on, et keskpolügoonil käies kulub 247 494 eurot transpordiga seotud kuludele. Nursipalu puhul on hind natuke madalam ja kulub pataljoni kohta 22 810 eurot.

Mida need numbrid sisaldavad: kütus, õlid, määrdeained, varuosad, remont, hooldus. Osa kulusid – näiteks 5901 liitri kütuse eest keskpolügoonile minnes tuleb kohe maksta, teise osa eest tuleb maksta mõni aeg hiljem õlivahetamise hetkel ning kolmanda osa kuludest moodustab varuosade maksumus. Neljas osa remondimehele mineva ja muu selline. Ehk rohkem sõitmine toob osade varuosade kulu varasemaks ja kogu elukaare kestel maksab see kõik rohkem. Vähema sõitmise puhul seda samas mahus ei juhtu.
Eraldi teema on, et ega sinna keskpolügoonile enam väga ei taha mahtuda. Pole enam ruumi – ei ajalist ega füüsilist. Ajaliselt muidugi jõulude ajal saaks. Meie näites kasutatud kolme päevane laager mahuks ideaalselt jõulupühade perioodile ära.

Eks kogu Nursipalu teemas ongi kaks vastandlikku huvi – üheltpoolt era- ja teisalt riigikaitseline vajadus. Ainus vähegi töötav lahendus on lõpuks raha.
Oma kodust loobumine, mis iganes avaliku huvi tagamiseks, peab olema tagatud õiglase ja kohese kompensatsiooniga. Õiglane selles mõttes, et saadud summa eest peab olema võimalik taastada teises kohas senine elujärg ja –viis ning kohene tähenduses, et riik ei pea siin hakkama igat viimast senti pooleks saagima ning aastaid kohut käima.

Tahaks uskuda, et leitakse kiire lahendus, kus kaitsevägi saab harjutada ja senistel omanikel on võimalik saadud raha eest juba mõnda järgmist jõulu vastuvõtta oma uues hubases kodus ning põhjust oma riigi peale vimma kanda ei ole.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1132
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas OLAVI »

Kapten Trumm kirjutas: 30 Nov, 2022 11:53 Antud ala on analoogne Eestis Männiku alaga 144. diviisi ajast - lähiharjutusala ja tankodroom. Suuremad õppused toimusid keskpolükal, kuhu viidi tehnika rongiga, Aegviitu. ...
Aegviidu Soodla tankodromil asus pidevalt 6 tanki.
Neil olid torudes ca 20mm "siserauad" ja tavaliselt lasti (zeniit?)kahuri moonaga.
2 korda aastas õppustel lasti ka originaalmoonaga ja siis suleti ümbritsevad teed ning lennukoridorid tõsteti üle 10km kõrgusele, sest maast rikožetti läinud trasseeriva mürsu teekond taevasse oli päris pikk.
Diviisiõppustele sõitsid "partisanid" raskema tehnikaga oma käiguga, mingeid "oma" metsaradu mööda Kloogalt.
Põtru laskmised silmnähtavalt ei häirinud ja need jalutasid laisalt karjas laskmise ajal üle tulejoone.
(Ajaloolise tõe huvides peab mainima, et tolleaegsed tankistid ei suutnud isegi käsupeale, kõike harjutusel kaasas olnud moona ärakulutades, kolme tanki 6 kuulipildujaga mitte ühelegi põdrale pihta saada.)
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
võhik
Liige
Postitusi: 1137
Liitunud: 09 Mai, 2014 19:13
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas võhik »

Nojah - Kapten Trumm räägib kiunujatest, jonnijatest, protsessi saboteerijatest. Demagoogitsen veidi; Kuskil Kapten Trumm ju siin Eestimaal elab ning näituseks ta omab maamajapidamist (korter linnas ei lähe arvesse). Nüüd tulevad siis kõlakad selle kohta - et näituseks Kapten Trummi talu läheb sundvõõrandamisele miski hinna eest (ahjaa - asi selgub mõne aasta pärast peale planeeringuid).

Hiinas, Põhja-Koreas, Venemaal (Putin just ütles nn sõduriemadele, et nende lapsed kuuluvad riigile) - kiljutakse vaimustusest - et riik valis tema talu kõige tähtsama eesmärgi - riigi kaitseks. Ning valvas peab olema - kuskil on saboteerijad-rahvavaenlased.

Nojah - enda arust oleme lääne ühiskonnas (OK - ma ei ole ühiskonna õpetust tudeerinud), et arvan et kodu kaitse algab pere kaitsest, siis kodu kaitsest, siis eesti rahva kaitsest ja siis jõuame ka Kodumaa ehk siis ka riigi kaitseni.

Et siis - kas Kapten Trumm ohverdab kõhkluseta oma talu või proovib vastu vaielda, et äkki on alternatiive?

Kapten Trumm räägib miskist 20 inimesest -jonnijast. Minu teada on tegemist 21 taluga (palju seal elab - ei tea). Me võime rääkida, et tõde selgub aastate pärast - peale planeeringuid - kes peavad lahkuma. Lisaks hulgi - ilma hoonestuseta maaomanikke. Aga siililegi on selge, et need talud - mis jäävad lääne-ida teljele (laskesektorisse ja eeldatavasti nende ilmakaarte järgi nii on) - peavad lahkuma. Ma arvan - et otsest sõda meil veel ei ole - seega demokraatlikus riigis mingi vastuväidete õigus ja aeg selleks ju on?

Võrumaa on Tallinnast võetuna kõige kaugem ääremaa ja ääremaade võlu ja viletsus üleilma on selles - et seal on kõige viletsamad palgad jne. Võlu on selles, et elatustase on küll nii ja naasugune - ei anna võrrelda Harju keskmisega - aga siin on rahu, tore loodus, tore rahvas, üpris hästi arenenud keskus - Võru linn jne (kusjuures selle linna saatus oleks üpris-üpris kehvem - kui siin ei paikneks kaitsevägi). Paljudele parim koht elamiseks, ei kipu kuhugi müra-kära sekka jõukamat elu otsima. Selline prioriteet. Samas paljud (esmajoones noored) on küll läinud - aga samas siin-seal on isegi tagasitulijaid-uusi tulijaid (olukord parem - kui Kesk-Eestis - kuhu on tekkinud omaette ääremaa). Eelnevalt on siin naeruvääristatud Võrumaa kultuuri säilimise pärast muretsejaid - aga mis parata - ohutunne ikka tekib. Näituseks - et kuuldavasti rajatakse kuhugi uus linn - et mis see kaasa toob?

Ma ei tea - aga praktika oleks ehk kõige õigem tõe kriteerium. Et tehkem juba praegu seal olemasoleval lasketiirul üks tõsine mitmikraketiheitjate õppus (relvaliiki eelnevalt promomata) - et kui 12 tuhandelises Võru linnas ja veel mõnede tuhandete elanikega ümbruskonna külades, taludes miskit erilist ei märgata - siis kärab küll see lasketiir neile relvadele (OK - ma ei tea - kas on võimalik samakõva pauku teha neist lühikesele distantsile). OK - alati saab ütelda, et müra saab modelleerida (ilma katseta) - ja kindlasti tiheasustusele dB piirnorme ei ületata. Nojah - elan lasketiirust linnulennult 23 km kaugusel. Suvel on hää - kuskil nagu kauge äiksemürin. Pole hullu, elab üle. Talvel on seda äiksemürinat veidi kummalisem kuulata. Aga see rakettilöökide kiun-kõma - mitte ei tea - mida arvata - kuidas häirib see keset linnulaulu või keset harvesteri toimetamisi mäetaguses metsas. (kuskilt videost kuulata - selline ebamaine, hirmutav).

Aga nojah - arvatavasti iga oma eriala spetsialist (nagu ise omal erialal) kiristab hambaid ja vannub omaette - "Issand, Sa näed ja kuuled, et miks sa ei mürista" - kui jumala võhik tegelane võtab sõna alal - milles tal puudub vähimgi proffesionaalsus, isegi amatööri algtaseme poole ei püüelda. (meenub üks vene tegevväelase roppsõnade rohke sõnavõtt igasugu sõjaanalüütikute jne vastu - et muudkui joonistavad nooli jne asulate juurde - ise ei ole sekunditki relva käes hoidnud, kaevikus tule all olnud).

Aga OK - omaette olen põrnitsenud kaarti. Miski alternatiivi hakatis siinsamas Võrumaal oleks lasketiiruks-harjutusväljakuks ju olemas. OK - kuskil 14 km pikkust (Nursipalu laiendusena idast - läände 17 km). Ja saaks nii umbes 36 ruutkilomeetrit. Eks sealgi 3-4 küla - kus kuuldavasti veel hooneid (pole aastaid käinud sealkandis), aga 2020 aastal ühes külas olla 9 alalist elanikku ja teises 5. Aga sealkandis arvatavasti mõni suur miinus - mis arvatavasti arendustegevust seal ei võimalda (Vene ja Läti piir sealsamas). Kusjuures - kui lätlastega koostööd teha, siis lisanduks pikkusena veel mõni kilomeeter - lisaks meeletud ilma küladeta metsaalad - mida laiuseks panna. Aga eks seal miinuseks piiride lähedus, kindlasti palju loodusväärtusi jne. Aga Võrust sinna hääd teed 36 km, edasi kruusa mõned km-d. OK - eelnev oli fantaasia.

Nojah - Nursipalu suurplussiks, et sinna on raha juba pandud. Hea - kui kõik asjad oleks käe ja jala juures. Kusjuures mul pole vähimatki aimu - kui palju ja mis see maksab ja kui tihti üldse vaja - miskiste Himarsi lahingrakettidega õppustel-treeningutel lahingpauke teha. Et kui siin Võrumaal Nato baas Himarsitega, et kas siis ikka siin peab neid tõelisi pauke tegema? Et mingi rahaline piir ju on, et mitu ühikut meeskonna väljaõppeks ja värskena hoidmiseks vaja. Ja et paaril-kolmel õppusel aastas - siis äkki oleks mõistlikum need rongile panna ja kärutada kuhugi Sirgalasse - raudteed pidi saab nii Valgasse kui Koidulasse ja sealt edasi (tore oleks Koidula jaamas demoda venelastele ešelonitäis relvastust -OK - algul ju osa võib ka maketid olla).

Aga nukker on selle asja juures see, et nii mõnedki väga austusväärsed-lugupeetud Võrumaa inimesed on vastu allkirjades esindatud. Ma arvan, et pole vähimatki põhjust kahelda nende siiruses, mures asjade käigu suhtes - tegemist on Eesti, Võrumaa patriootidega. Et kui oleks seal vaid kohalikud inimesed - võibolla annaks ka allkirja. Et enne midagist ei laiendataks - kui asjalood selged. Aga - sattusin miskile nimekirjale - kus oli igasugu tegelasi üle Eesti. Organisatsioonid, isikud - kes on alati miskise asja vastu. Nn esoteerikud, vandenõuteoreetikud jne. Ja mis üle Eesti - tegemist suisa "üleliidulise" asjaga. Ennäe - nii mõnigi vene nimega ja vene keelse tekstiga sõnumijutt seal vastuseisjate toetuseks. Suisa hoiatused. Pole kahtlust, et kuskilt viibutatakse veel sõrme. Igatahes Vene ajakirjanduses ikka vahel mõni uudisnupp vastuseisu kohta. Kurb.
metssiga
Liige
Postitusi: 1685
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas metssiga »

retti kirjutas: 30 Nov, 2022 11:45 Veelkord,
et Soome saab tunduvalt vähemaga hakkama.
No tere talv, kas militaar.net hakkab muutuma mingiks koomikafoorumiks? Kas lgp akf on tankist/olnud, soome tankist isegi, Soomes õppustel /manöövritel olnud vms? Aga küll on ikka enesekindlust oma "teadmistes".
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 37016
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Nojah - Kapten Trumm räägib kiunujatest, jonnijatest, protsessi saboteerijatest. Demagoogitsen veidi; Kuskil Kapten Trumm ju siin Eestimaal elab ning näituseks ta omab maamajapidamist (korter linnas ei lähe arvesse). Nüüd tulevad siis kõlakad selle kohta - et näituseks Kapten Trummi talu läheb sundvõõrandamisele miski hinna eest (ahjaa - asi selgub mõne aasta pärast peale planeeringuid).

Hiinas, Põhja-Koreas, Venemaal (Putin just ütles nn sõduriemadele, et nende lapsed kuuluvad riigile) - kiljutakse vaimustusest - et riik valis tema talu kõige tähtsama eesmärgi - riigi kaitseks. Ning valvas peab olema - kuskil on saboteerijad-rahvavaenlased.

Nojah - enda arust oleme lääne ühiskonnas (OK - ma ei ole ühiskonna õpetust tudeerinud), et arvan et kodu kaitse algab pere kaitsest, siis kodu kaitsest, siis eesti rahva kaitsest ja siis jõuame ka Kodumaa ehk siis ka riigi kaitseni.

Et siis - kas Kapten Trumm ohverdab kõhkluseta oma talu või proovib vastu vaielda, et äkki on alternatiive?

Kapten Trumm räägib miskist 20 inimesest -jonnijast. Minu teada on tegemist 21 taluga (palju seal elab - ei tea). Me võime rääkida, et tõde selgub aastate pärast - peale planeeringuid - kes peavad lahkuma. Lisaks hulgi - ilma hoonestuseta maaomanikke. Aga siililegi on selge, et need talud - mis jäävad lääne-ida teljele (laskesektorisse ja eeldatavasti nende ilmakaarte järgi nii on) - peavad lahkuma. Ma arvan - et otsest sõda meil veel ei ole - seega demokraatlikus riigis mingi vastuväidete õigus ja aeg selleks ju on?
Mina olen Klooga harjutusvälja 2 km mürakaitsevööndi sees, projekt tuli kooskõlastada kaminaga - selle kooskõlastuse ma seal takistuseta sain. Ma ei tea, mis saab siis, kui algab laienemine (kui algab). Võin vaid öelda, et ma ei kirjuta protestikirju ei sealt kostvate Kusti paukude kohta, hävitajate madallendude kohta ja pole ka protestinud lähedale ehitatud Baltic Connectori gaasitoru ja planeeritava 2x330kV kõrgepingeliinide vastu.

Siiski tuleb nende "21 panfiilovlase" kohta öelda seda, et maaomanikke, keda laiendus puudutab, on siiski üle 200, hoonestust on sellest need 21 juhtu. Enamikega saadakse kaubale meedias esinemata.

Selles aga ma olen üsna kindel, et need kes seal Tsoorus särki rebisid ja karjusid "üle minu laiba" (ootamata isegi ära, mida kamin neile pakkuda tahab) ei ole mingid Eestimaa patrioodid. Need on lihtsalt egoistid ja iseenda rahakoti patrioodid. Mina sedasi end lolliks tegema poleks küll hakanud, enne oleks ikka oodanud kokkuleppe ära ja eks siis näeb, mis saab. Paljud inimesed on kahjuks patrioodid senikaua, kui tuleb ise hakata asja sisustama.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 37016
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mida need numbrid sisaldavad: kütus, õlid, määrdeained, varuosad, remont, hooldus. Osa kulusid – näiteks 5901 liitri kütuse eest keskpolügoonile minnes tuleb kohe maksta, teise osa eest tuleb maksta mõni aeg hiljem õlivahetamise hetkel ning kolmanda osa kuludest moodustab varuosade maksumus. Neljas osa remondimehele mineva ja muu selline. Ehk rohkem sõitmine toob osade varuosade kulu varasemaks ja kogu elukaare kestel maksab see kõik rohkem. Vähema sõitmise puhul seda samas mahus ei juhtu.
Eraldi teema on, et ega sinna keskpolügoonile enam väga ei taha mahtuda. Pole enam ruumi – ei ajalist ega füüsilist. Ajaliselt muidugi jõulude ajal saaks. Meie näites kasutatud kolme päevane laager mahuks ideaalselt jõulupühade perioodile ära.
Tegelikult on ka ajafaktor - olukorras, kus väljaõpe muutub keerukamaks (ja peab mahtuma samade kuude sisse), tuleb vältida igasuguseid ajaraiskamisi nagu on 4 päeva tegevuse peale metsas terve päev rännakule Võru-Sirgala-Võru (näiteks). Seejuures mitte taktikalise rännaku, vaid tavapärase adnimrännaku peale, ainus kellele see mingit reaalselt lisaväärtust toodab, on autojuhtide sõidupraktika.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32106
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kriku »

võhik
Liige
Postitusi: 1137
Liitunud: 09 Mai, 2014 19:13
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas võhik »

Ma tahaks ikkagi ühte asja teada saada. Et räägitakse, et milline kulu (aeg, kütus, masinate kulum jne) Kaitsejõududele - kui autokollonnid peavad Nursipalust - Võrust Sirgalasse suunduma laskeharjutustele.

Kui vaadata kaarti - siis Võru läbib raudtee (jaam suisa piirneb Kuperjanoviga), lisaks Nursipalu harjutusväljak piirneb põhjas Valga-Võru-Koidula raudteega, ka seal võimalus miskis jaamas rongile tehnikat laadida. Et senikaua - kui rong tehnika ja miskise valvemeeskonnaga Sirgalasse kulgeb - saab isikkoosseis aega kasumlikult kasutada ning 3 tunniga ja mõne autoga mööda maanteed Sirgalasse jõuda.

Et mida minusugune Ukraina sõja kohta on pidevalt lugenud. Et Venemaa armee põhineb liikumisele mööda raudteed (isikkoosseis, moon, tehnika jne) ja et kui venelastelt tagasi vallutada või kaudtulega hävitada raudteesõlmed - siis saabub õnn ja rõõm Ukraina poolele. Et igasugu vingeid arvutusi ju tehti - kuidas Vene varustatus kokku kukub - kui Kertši raudtee sai paugu, et kuidas unistati Kupjanski tagasivõtmisest (et siis Vene varustatus suuresti käpuli) - huupi pakun - et arvutuste kohaselt 3 korda aeglasemaks-kallimaks jne läks Vene poolele autotranspordi kasutamine raudtee asemel.

Seega - analoogiat kasutades - peaks Eesti kaitsejõududele raudtee kasutamine maantee liikluse asemel olulist kokkuhoidu tähendama - kui vaja kuhugi kaugemale minna. Nojah - samas eks see raudtee muidugi kallim ole - kui käe-jala juures seal Nursipalus ringi sõitmine. Ma ei tea hindadest jne miskit - aga võibolla miski 10 aasta perspektiivis raudtee kasutamine on Eestile odavam - kui maade väljaost, mis iganes.

Iseasi - kui suured oskused, võimalused jne - Eestis kaitsejõududel üldse on raudtee kasutamiseks. Et kui RailBaltica valmib - siis vist annab see raudtee üliolulise täienduse Eesti kaitse tugevdamiseks -Berliin-Varssavi- Leedu- Läti-Tallinn). Äkki oleks hea juba teemat katsetada - OK - võibolla tehakse ja ise ei ole trehvanud õigel ajal Võrus tõkkepuu taha -kui sõjaväerong möödub (OK - miskit meenub aastate tagant - et miskid reisirongivagunid saabusid Võrru ja miskit lugesin lehest vist - et ühesõnaga Ungari sõjaväelased reisisid miskit asja tegema Võrru). Et unistaks ajast mil Eestil jälle oma soomusrongi võimekus.... lahe ju, kui see vahel demoüritusi teeks Koidula jaamas.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 37016
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Rongitranspordiga läheb Võrust Sirgalasse kauem kui autodega. Miks? Sest keskmisest liikumise suuremast kiirusest tingitud ajavõidu neelab ära vajadus rong laadida, Sirgalas maha laadida, siis uuesti peale laadida ja lõpuks Võrus maha laadida. Kokku 4 laadimist, ehk vanemad olijad meenutavad, kaua aega võtab motolaskurpataljoni rongile laadimine. Ma ise pakuks, et päeva võtab ära.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
võhik
Liige
Postitusi: 1137
Liitunud: 09 Mai, 2014 19:13
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas võhik »

Kapten Trumm kirjutas: 01 Dets, 2022 12:18 Rongitranspordiga läheb Võrust Sirgalasse kauem kui autodega. Miks? Sest keskmisest liikumise suuremast kiirusest tingitud ajavõidu neelab ära vajadus rong laadida, Sirgalas maha laadida, siis uuesti peale laadida ja lõpuks Võrus maha laadida. Kokku 4 laadimist, ehk vanemad olijad meenutavad, kaua aega võtab motolaskurpataljoni rongile laadimine. Ma ise pakuks, et päeva võtab ära.
OK - selle vastu tõesti ei saa vaielda. Ukraina sõjas kärutas venelane raudteed pidi kohale rongi moona-tehnikaga - ja tegemist oli kahe laadimisega - peale ja maha - sest midagi tagasi viia ei ole - kõik kaob kui muttiauku. (OK - kahjustatud tehnikat-haavatuid-surnuid tassitakse tagasi).
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 37016
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui sa vägesid kuskilt 3000 km kauguselt vead, siis ongi rasketehnikaga ainult rongivedu. Seal kestab see loksumine päevi ja üks päev laadimiseks on talutav hind. Ja Siberi puhul ongi see enamvähem ainus võimalus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: ugandiklubi ja 2 külalist