Laskeharjutused armees

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Vasta
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas mart2 »

NGolf kirjutas: 02 Veebr, 2023 14:51 Kaitseliidu algusaegadel olevat sarnane lugu olnud kadunud Johannes Kerdiga, kui laskmiste läbiviijaga. Tõrge, sõdur keeras ümber ja rivi taga olukorda kontrollivale Kerdile toru kõhu suunas: "Tõrge kurask, ei lase, ja sõtkus päästikule mitu korda, plõks-plõks-plõks!" Kert oli näost hall olnud, aga kui pauku ikka ei tulnud, siis oli õpetust jaganud ehtsa maadleja kombel.
Huvitav ...
Kert oli algusaastatel Tartu Kaitseliidu malevas selle asutamisest kuni 1991.a. lõpunija sealt läks Kuperjanovisse. 90/91 KL-s ilmselt automaatidega laskeharjutusi ei tehtud. :dont_know:
Kui ta Kaitseliidu ülemaks määrati, siis kahtlen, et ta isiklikult laskmisi läbi viis.
Sai temaga ameti tõttu pikalt suheldud, kuid sellist asja oleks kuulnud - paljut muud "huvitavat" rääkis küll ... :scratch:
Aga eks legendidega on nagu anektootidega - kanduvad ajas edasi ning muudavad "omanikku".

Siiski, igasuguseid imelikke juhtumisi tuli ette ka meie oma harjutustel, eriti 1992.a. suvel, kui hakkasime Tseasongelmaal esimesi laskeharjutusi tegema ... :lol:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
NGolf
Liige
Postitusi: 3036
Liitunud: 16 Juul, 2013 11:48
Asukoht: Sakala
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas NGolf »

Jah, see Kerdi lugu võis vabalt ka Kuperjanovis 1992-1993 paiku toimunud olla, tema kaasteenija jutustas.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

NGolf kirjutas: 03 Veebr, 2023 20:17 Jah, see Kerdi lugu võis vabalt ka Kuperjanovis 1992-1993 paiku toimunud olla, tema kaasteenija jutustas.
Ma tegelesin päris palju Kaitseliidu Peastaabiga alates aasta 1992 jaanipäevast. Johannes Kerdist sai KL ülem aastavahetuse 1992-1993 paiku. Ma sain juba tollal Kaitseliidu Valgeristi teenetemärgi.

Seega see on minu arvates juhtunud Kuperjanovis juba 1992.

Ma korraldasin laskeharjutusi tõusvatesse märklaudatesse Männikul arvatavasti alates aastal 1993. Seda tehti püstolkuulipildujate, automaatide ja kergekuulipildujatega.

Ka minule juhtus üks kord, et kui minu ees oli keegi laskmas automaadiga, mina juhtisin märklaudade tõstmist, keegi loll keeras automaadiga ringi minu suunas. Meid on ikka igasuguseid selle maakera peal. Minu laskmistel on olnud kaks reeglit nimelt selleks, et igaüks peaks nii väheste reeglitega toime tulema:
1. Sõrm ei tohi olla päästikul kui ainult sellel ajal kuin mingi märklaud on üleval;
2. Relva ei tohi keerada laskesektorist välja enne kui see on kindlasti tühi (salv ära, laadimine ja tühi lask märklaua suunas).

Aga ka mõnedele ka need kaks reeglit on liiga palju.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas Manurhin »

frantzus kirjutas: 01 Veebr, 2021 19:59
tulistan puusalt kehva mäluga aga kas selle täägi hind mitte suurusjärgus 600-800 rutsi olnud
Kui sileraudse jahipüssi hind oli suurusjärgus 100 rubla (seitsmekümnendatel), siis üks ülimassproduktsiooni tääk ei saanud nii palju mitte kuidagi maksta. 600-800 rutsi maksis nt. värviteleviisor, odavama otsa mootorrattad (Minsk, Voshod) olid ka kusagile sinnakanti. Pesumasin Vjatka maksis (kaheksakümnendate keskel) "kõigest" 400 rbl, pianiino Krasnõi Oktjabr oli tsipa alla 700 rbl. Muidugi ma ei imestaks, kui mõni kurikaval ohve selle õnnetu täägi ära lõhkunud sõduri lihtsalt surmani ära hirmutas, ähvardas relva lõhkumise eest dispati ja kes teab veel millega ja sõdur maksiski, mis nõuti. Kellele ja kuhu sa ikka kaebad...

P.S. Arvestage nüüd need hinnad ümber eurodesse. Selgub, et tol ajal maksis terve uus püss vähem kui tänapäeval üks padrun :mrgreen:
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas mart2 »

NGolf kirjutas: 03 Veebr, 2023 20:17 Jah, see Kerdi lugu võis vabalt ka Kuperjanovis 1992-1993 paiku toimunud olla, tema kaasteenija jutustas.
:lol:
Kuna ma ise olin Kuperjanovis sellel ajal "ühel juhtivatest kohtadest" (kuid mitte autojuht!), siis tean-ühte teist sellest mis juhtus. Tegelikult tehti vahel ikka õnnelikke, kuid päris ehmatavaid asju.
Tagantjärele on õudne mõelda, kui lollid võivad inimesed oma vähese kogemuse, kuid tugeva tahtega, olla ... :cry:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
karludune
Liige
Postitusi: 111
Liitunud: 24 Veebr, 2022 14:17
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas karludune »

Juhani Putkinen kirjutas: 03 Veebr, 2023 20:42 Minu laskmistel on olnud kaks reeglit nimelt selleks, et igaüks peaks nii väheste reeglitega toime tulema:
1. Sõrm ei tohi olla päästikul kui ainult sellel ajal kuin mingi märklaud on üleval;
2. Relva ei tohi keerada laskesektorist välja enne kui see on kindlasti tühi (salv ära, laadimine ja tühi lask märklaua suunas).
Aga ka mõnedele ka need kaks reeglit on liiga palju.
On siis raske anda juurde kolmas reegel - mistahes probleemi puhul jääb toru endiselt laskesektorisse?
Inimese lollust tuleb eeldada, alati.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Laskeharjutused armees

Postitus Postitas mart2 »

Mulle endale meeldis Kanadas üksuse lasketiirus see, et kõik esmased laskeharjutused viidi läbi lamades tiirus, kus relva raud oli otsapidi ~5 meetri pikkuses ja ~1m läbimõõduga truubitorus. See piiras oluliselt võimalike vigade ja rikošettide võimalust.

Pikali - relva raud otsapidi torusse - salv alla - harjutus - salv alt ja relva ohutuse kontroll - relvaraud torust välja - ...
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist